Binnenland Vaderverlof verruimd Saneren en uitkopen nertsensector kost staat ruim een half miljard Groep edelherten verovert Terschelling Chauffeurs voor acties gekort 4 I Donderdag 20 november 2008 PZC Kabinet overweegt ruimere regeling zorgverlof na geboorte. Noordbrabants Museum viert bijltjesdag Het afschaffen van de nertsenfokkerij kost de overheid 536 miljoen. DEN HAAC - Het kabinet overweegt de diverse regelingen voor zorg-, kraam- en calamiteitenverlof te versimpelen en samen te voegen in een nieuwe regeling. Zo zouden vaders die nu nog maar recht heb ben op twee dagen kraamverlof, ruimer recht krijgen op zorgverlof na de geboorte van hun kind. Dat blijkt uit de Beleidsverkenning modernisering regelingen voor ver lof en arbeidstijden die minister Donner (Sociale Zaken) gisteren naar de Tweede Kamer stuurde. Volgens het kabinet loopt het hui dige stelsel, van verlofregelingen nu 'tegen zijn grenzen aan' om werknemers te helpen een betere balans tussen werk en privé te vin den. Eerder dit jaar gaf Donner al aan dat hij door het vereenvoudigen en flexibiliseren van werktijden en verlofregeling meer mensen, voor al vrouwen, aan het werk wil krij gen. Daarbij wordt werkgevers ge vraagd meer in te spelen op wen- PETER sen van hun personeelsleden. Die moeten kunnen schuiven met werktijden. Ook moeten ze mëer te zeggen krijgen over hun werk plek en kunnen thuiswerken. Nu komen ouders en werkgevers er in onderling overleg vaak wel uit over het verlof Het wordt ech ter als een probleem ervaren dat werknemers volgens de huidige re gels niet tussentijds de hoeveel heid opgenomen vrije tijd kunnen aanpassen als daar behoefte aan is. Ook wijst het kabinet erop dat nu slechts recht bestaat op kortdu rend zorgverlof als er noodzakelij ke zorg nodig is voor de partner, kind of ouder, terwijl de behoefte om te zorgen voor een andere hulpbehoevende huisgenoot net zo groot kan zijn. Bekeken wordt of deze regel niet minder strikt moet. Ook wordt gekeken naar aanpassing van het verlof in speci fieke situaties als adoptie, pleeg- zorg, couveusekinderen en zieken huisopnames van pasgeborenen. Het kabinet zal overleg met de so ciale partners plegen over.aanpas sing van het stelsel. De uitkomsten moeten begin volgend jaar tijdens een conferentie duidelijk worden. HOOCELOON - Archeologen hebben in het beekdal bij Hoogeloon tien ongeschonden bronzen bijlen uit de bronstijd gevonden. Ze zijn ongeveer 3.500 jaar oud. Het is voor het eerst in ruim honderd jaar dat een grote partij puntgave, bronzen bijlen in Nederland is aange troffen. De vondst is gisteren gepresenteerd en vanaf vandaag te zien in het Noordbrabants Museum in Den Bosch. foto Eindhovens Dagblad WIER.! PAAP HEB JE Her/tL1 GU>EON/EWE DAS KWoop pflN TotH )t SE&VE 7- orvA o E-W 1 door Jeffrey Kutterink DEN HAAC - Het in tien jaar tijd af bouwen en uitkopen van de nert senfokkerij kost de Nederlandse staat 536 miljoen euro. Wanneer dat gebeurt in 15 jaar kost dat 509 miljoen. Dat heeft het LEI in Wa- geningen op verzoek van de Twee de Kamer berekend. In de kosten is rekening gehouden met inko- mensschade voor fokkers, vermo gensschade en sloop van de fokke rijen. GRONINGEN - Connexxion, Veolia en Arriva willen de chauffeurs die afgelopen voorjaar meededen aan de acties in het streekvervoer, kor ten op hun vrije dagen. De vrije uren zij normaal gesproken in de wekenlange staking zouden heb ben opgebouwd, worden ingehou den, zei gisteren een woordvoer ster van Arriva. Duizenden chauffeurs legden in mei en juni van dit jaar het werk neer om hun cao-eisen kracht hij te zetten. Na publieksvriendelijke acties, waarbij passagiers gratis met de bus konden, reden de bus sen in juni helemaal niet meer. De bonden reageren woedend op het voornemen van de bedrijven. „De laatste stakingsdag was nota bene in juni. Het is onbegrijpelijk dat ze hier vijf maanden later nog mee komen", zegt Ed van Eijber- gen van FNV Bondgenoten. Hij wijst bovendien op de 16 miljoen euro die de openbaarvervoerbedrij ven van het rijk kregen om een einde, te maken aan het conflict. „Eigenlijk hebben onze acties de werkgevers een extraatje opgele verd." FNV Bondgenoten over weegt juridische stappen tegen de werkgevers. De Tweede Kamer debatteerde op 9 oktober over een wetsvoorstel van SP en PvdA om het fokken van nertsen in 2018 te verbieden. Het voorstel lijkt geen steun te krij gen, hoewel een Kamermeerder heid voor afschaffing is. Een crucia le rol spelen de Christenunie en de Partij voor de Vrijheid. Die kun nen het voorstel aan een Kamer meerderheid helpen. Beide zijn voor afschaffing maar willen dat al leen als ondernemers een schade vergoeding krijgen. Op verzoek van de Kamer heeft de Universiteit Wageningen opnieuw gekeken naar hoe groot de nertsen fokkerij nu precies is en hoeveel het kost om de sector te saneren. Het LEI bracht in 2004 een rap port uit over de nertsenfokkerij. Dat is nu geactualiseerd. Uit het rapport blijkt dat er in Nederland 164 fokkerijen zijn (waarvan circa tien in Zeeland), net zoveel als in 2004. Het aantal nertsen nam toe van 630.000 in 2004 tot 840.000 nu. Hierdoor steeg ook het aantal werknemers van circa 550 in 2005 tot 630 in 2008. Ruim de helft van de nertsen zit nu volgens het LEI in welzijnsvriendelijke kooien. On dernemers moeten tot 2014 circa 36,5 miljoen investeren om alle die ren in zulke kooien te krijgen en zo te voldoen aan de regels. Oe mooiste streekboeken vind je bij de streekboekenspecialist www.versehoeven.com of ga naar de boekhandel TERSCHELLING - Op Terschelling zijn edelherten gesignaleerd, ter wijl deze dieren normaal niet voor komen op het eiland. Staatsbosbe heer denkt dat de dieren illegaal aan land zijn gebracht. „Als de gro te geweien afgezaagd worden, kun nen ze onopgemerkt in een paar dentrailer of kar met de veerboot vervoerd worden", zegt Freek Zwart van Staatsbosbeheer. Zwart ontdekte vorig week al spo ren die hij niet kon plaatsen. Bio loog Piet Zumkehr van het eiland zag niet een groep van tien 'grote dikke beesten' tussen de duinen van West-Terschelling en Paal 8 en vermoedde dat het om edelherten ging. De verbazing is groot. Het gebied Kroonpolder waar de herten rondlopen, is uitgestrekt. Er lopen geen wegen en paden en er komen weinig mensen.„We we ten niet hoe lang ze hier al zijn. In ieder geval gaan we geen overhaas te maatregelen nemen", zegt Zwart. De gemeente en de provincie be slissen uiterlijk volgende week wat er moet gebeuren. Duidelijk is al wel dat de hoefdieren ziektes kun nen overdragen die gevaarlijk zijn voor vee op het eiland. Ook de ver keersveiligheid is in het geding. De dieren kunnen door hun omvang gevaar opleveren bij aanrijdingen. In Nederland komen edelherten in het wild voor op de Veluwe of bij de Oostvaarderplassen. „Ie mand heeft ze waarschijnlijk ge kocht bij een fokker en overgeva ren", meent Zwart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4