Sport Van Marwijk experimenteert te weinig Vrouw van dopingarts Fuentes: Ik ben een Doos van Pandora Jr JLXj 41 44 Nederlands elftal verslaat Zweden met 3-1. Cristina Perez zegt de sport te kunnen ruïneren. Donderdag 20 november 2008 Handballer De Vos laat zich door blessure niet uit het veld slaan Tip? sport@pzc.nl Robin van Persie scoort met een kopbal 1-0 voor Nederland. foto Marcel Antonisse/ANP door Roel Wiche AMSTERDAM - Als voetballer was Bert van Marwijk af en toe een ei genzinnige lastpak, maar als trainer heeft hij nooit de reputatie van een avonturier veroverd. Voor de lief hebbers van een strak gemodel leerd Oranje is dat mooi meegeno men, maar om de zo geroemde, creatieve Hollandse school te laten opbloeien mag de bondscoach wat meer experimenteerlust tonen. Natuurlijk, het resultaat gistera vond tegen de weinig imponeren de Zweden (3-1) was prima. En in derdaad, bij vlagen bewees Oranje weer eens dat een land niet groot hoeft te zijn om over een surplus aan technisch vernuft te beschik ken. Maar waarom durfde Van Mar wijk het niet aan om vanaf de af trap de grenzen van zijn elftal op te zoeken? Zo was het van iedere spanning beroofde sparringpartij tje de ideale gelegenheid om het lichtvoetige supertrio Sneijder- Van der Vaart-Van Persie achter de diepe spits (Dirk Kuijt) te testen. Ofwel: kunnen de drie kroonjuwe len van Oranje samen flonkeren, zonder dat er sprake is van kamika ze? De openingstreffer bewees dat alle creativiteit toch vooral in deze linie is samengebald. Sneijder tekende met zijn voet een fluwelen curve richting Van Persie, die de bal met zijn hoofd nauwe lijks hoefde te aaien: 1-0. Daarmee werd het opgelaaide vuurtje tussen de twee vedetten definitief ge doofd. Na de pauze waagde Van Marwijk het dan toch om Van der Vaart aan de andere twee Oranje-architecten te koppelen. Vrijwel direct betaalde dat zich uit. Sneijder gaf een diepe bal, Van der Vaart legde die vanaf de achterlijn terug en Van Persie maakte zijn tweede doelpunt van Het Nederlands voetbalelftal wint in Amsterdam met 3-1 van een matig Zweden. Robin van Persie (2) en Dirk Kuijt maken de doelpunten. de avond: 2-0. Ook Dirk Kuijt maakte als vervanger van de gebles seerde Klaas-Jan Huntelaar zijn kil- lersmentaliteit van Liverpool waar, door in de slotseconden de 3-1 bin nen te koppen. Kreeg Van Marwijk nog meer stof tot nadenken? Jawel. Interessant is hoe straks de hiërarchie tussen de palen zal zijn, aan de vooravond van het WK in Zuid-Afrika. Maar ten Stekelenburg is voorlopig de onbetwiste nummër één, maar de vraag is hoe de Ajax-keeper van zijn zware blessure herstelt. Achter hem vechten Henk Timmer en Mi chel Vorm, die gisteren beiden 45 minuten mochten keepen, om de status van tweede doelman. Tim mer kreeg zo weinig te doen dat hij met verkleumde handen van het veld moest, maar zijn concur- rent.zal vannacht niet lekker heb ben geslapen. Vorm vergat een niet al te lastig schot van Kim Kall- ström uit zijn doel te rossen (2-1) en leek de nodige plankenkoorts te hebben. Nederland-Zweden 3-1 (1-0). 32. Van Persie 1-0, 49. Van Persie 2-0, 50. Kall- ström 2-1, 90. Kuijt 3-1. Scheidsrech ter: Szabo (Hon). Aantal toeschouwers: 26.750. Gele kaart: Daniel Andersson (Zweden). Nederland: Timmer (46. Vorm); Heitin- ga (77. Mendes da Silva), Ooijer, Mathij- sen en Van Bronckhorst (46. De Cler); Van Bommel en De Zeeuw (46. Van der Vaart) Van Persie, Sneijder (74. En gelaar) en Babel (64. Afellay); Kuijt. MADRID - Cristina Perez, de vrouw van de Spaanse dopingarts Eufe- miano Fuentes, heeft verklaard dat zij de Spaanse sport te gronde kan richten als ze vertelt wat ze weet. Dat heeft de voormalige atlete ge zegd in een interview met de krant La Provincia. Haar man is de spil in de dopingaf- faire die in Spanje bekend werd onder de naam Operacion Puerto. Fuentes werd verdacht van bloed- doping bij tal van sporters, maar tot bewijs dat hij de Spaanse wet had overtreden kwam het niet. De zaak, waarbij onder anderen de wielrenners Jan Ullrich en Ivan Basso betrokken waren, werd dit najaar geseponeerd. „Ik weet uit ervaring wat er is ge beurd tijdens de Spelen van Barce lona in 1992 en daarna. Ik ben een Doos van Pandora. Als die ooit ge opend wordt, zal de sport worden geruïneerd. Ik zwijg nog, maar als ik ga spreken is het om bepaalde mensen die bij dit wereldje betrok ken zijn, te gronde te richten." Perez verdedigt haar echtgenoot zonder te ontkennen dat hij be trokken is geweest bij dopingprak- tijken. „Hij is het slachtoffer van een campagne van de Spaanse staat", stelt ze. „Iemand die zijn werk zeer toegewijd heeft gedaan, iemand die nooit iemand heeft ge dood, de baas van een criminele organisatie noemen, vind ik schan dalig." Cristina Perez geeft aan dat ze op 31-jarige leeftijd de atletiek vaarwel heeft gezegd omdat 'de sport in het algemeen een hypo criete wereld is waarin alles is ge permitteerd om te winnen'. Vol gens Perez zijn heel wat olympi sche medailles van Spaanse spor ters tijdens de Olympische Spelen van Peking te danken aan haar man. Ex-turnster Van Leur doet boekje open over ouders en bond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 43