Egocentrische Klassieke vormen vangen blik van passanten galerie Caesuur Cd Musicals - de mooiste Schilderij Koekkoek brengt ruim vier ton op Voorpremière van film Oorlogswinter Optreden van Leona in café Schuttershof Jeugdtheatergroep De Drang brengt nieuwe productie De Donor. Hein Verwer maakt keus uit kelder van Academie Antwerpen. Door Ben Cramer 3 8 Donderdag 20 november 2008 PZC AMSTERDAM - Een collectie roman tische schilderijen van een anonie me verzamelaar heeft bij veiling huis Christie's 3,25 miljoen euro opgebracht. Topstuk was Figuren op het ijs, van de in Middelburg ge boren B.C. Koekkoek (1803-1862). Dat werd verkocht voor 421.000 euro, ruim boven de taxatiewaarde van 200.000 a 300.000 euro. VLISSINGEN - In de Vlissingse bio scoop CineCity is dinsdag 25 no vember een voorpremière van de film Oorlogswinter, naar het gelijk- •namige boek van Jan Terlouw. De voorstelling, bij Film by the Sea door het Jaar, begint om 19.30 uur. Regisseur Martin Koolhoven is aanwezig. Na afloop is er gelegen heid tot het stellen van vragen. MIDDELBURG - Leona treedt zondag vanaf 17.00 uur op in café Schut tershof in Middelburg. De van ori gine Jamaicaanse zangeres is net te rug van een tournee door Oost-Eu ropa -samen met Candy Dulfer-, verzorgde recent de opening van Lionel Richies Symphonica In Ros so in het Gelredome in Arnhem en zong afgelopen jaar bij Kane. door Ali Pankow GOES - „Ik houd van jou en als jij niet van mij houdt, doe ik mezelf iets aan. De hoofdpersoon in dit stuk wil het meisje van wie hij houdt op die manier afhankelijk van hem maken. Liefde als pressie middel dus", zegt Rens Schot, schrijver van het script De Donor, de nieuwe productie van Jeugd theatergroep De Drang. Dit stuk wordt woensdag 26 (try-out), donderdag 27 en vrijdag 28 november opgevoerd in Po dium 't Beest in Goes en is volgen de maand ook nog te zien in De Piek in Vlissingen en in De Spot in Middelburg. Schot en regisseur Oscar Postema besloten tot samenwerking na de voorgaande productie van De Drang over de Griekse mythe rond Thersites. Inzet dit keer was een stuk te schrijven met een volwas sen thematiek, maar in door jonge ren gebezigde taal. Zij wilden inha ken op het project Nieuw Zout en een verhaal destilleren uit gesprek ken met jongeren over hun 'reli gieuze belevingen' in een brede zin van het woord, dus zeker niet 'Jongeren zijn in de eerste plaats bezig met hun eigen aardse werkelijkheid'. door Ali Pankow MIDDELBURG - Robuuste beelden vullen tot half december de etala ge van Caesuur, aan de Lange Noordstraat in Middelburg. Na de gestileerde installatie van Tamara Dees, met grote zwarte achter wand en vluchtige schetsen, voel de galeriehouder Hein Verwer de behoefte een ode te brengen aan de klassieke vorm. Hij geeft gehoor aan die behoefte met Kopieën uit de kelder. Daarin staat klassiek beeldhouwwerk cen traal. Verwer kreeg via zijn schoonzus Carolien van der Star de kans let terlijk af te dalen in de kelder van de Koninklijke Academie voor Schone Kunsten in Antwerpen en daar een keus te maken voor een evenwichtige presentatie in Cae suur. Van der Star is hoofd van Stu dio Steen, een onderdeel van de opleiding restauratie/conservatie. Zij werkt in Antwerpen, woont een deel van de tijd in Amsterdam en vertoeft af en toe in Zeeland in verband met haar werk. Zo is Stu dio Steen onder meer betrokken bij het onderzoek naar de moge lijkheden voor restauratie van de zeven stadhuisbeelden van Veere in museum De Schotse Huizen. De Academie voor Schone Kun sten heeft een groot aantal afgiet sels in haar collectie, ten behoeve van de studenten, die onderzoek en restauraties uitvoeren. Op de kopieën zijn de sporen van de res tauratie en plastische herstellingen vaak nog zichtbaar. De Middelburgse galeriehouders koos in de kelder van de Antwerp- over uitsluitend kerkelijke ervarin gen. Schot moet erkennen dat die interviews niet de bouwstenen op leverden die hij gehoopt had te krijgen. „Een begrip als 'religieuze bele ving' zegt hen niet zoveel. Jonge ren zijn vooral bezig met hun ei gen, aardse werkelijkheid. Tegelij kertijd is het voor hen van belang bij een groep te horen. Hoe ang stig zijn jongeren een buitenbeen tje te worden." Vanuit die ervaring, in combinatie met berichten over de toename van zelfdoding onder jongeren, pakte Schot een toneeltekst die hij vele jaren geleden al eens schreef, weer op. Die tekst bleek goed te ac tualiseren. Al heeft het nog wel de nodige discussie met regisseur Pos tema gevergd voor het uiteindelij ke script er lag. Daar zijn boven dien dramaturgische adviezen van Marloes Matthijssen aan te pas ge komen. „Zij zit in het bestuur van De Drang en heeft een literaire op leiding gevolgd", licht Postema toe. „Ik houd ervan de taal van jon geren van nu te gebruiken en daar om zijn er ook nogal wat fucks in gekomen", aldus de regisseur. Hoofdpersoon in het verhaal is Vincent. Hij wandelt langs de spoorlijn. Het lijkt erop dat hij een eind aan zijn leven wil maken, maar Vincent is gesignaleerd en wordt opgepakt. Nu zit zit hij aan Eros in de etalage van Caesuur lijkt op charmante wijze verbinding te willen leggen met de passanten. foto Lex de Meester se academie drie klassieke beelden op basis van zijn eigen gevoel voor compositie. „Het gaat mij niet om de historische context van het werk, maar om het presenteren van de vormen", zegt Verwer. Het resultaat is een tafereel met een gipsen afgietsel van een elegante Romeinse Eros van centocello (on bekend) uit de tweede eeuw na Christus. Tegenover Eros staat het robuuste 'Het gaat mij niet om de historische context van het werk, maar om de vormen'. hoofd van Satyr Borghese, een Ro meins beeld uit de eerste eeuw voor Christus. In tegenstelling tot het Eros-beeld, dat op charmante wijze verbin ding lijkt te willen leggen met de passanten van de galerie, wendt de Satyr nors de blik af. Middenin prijkt de gipsen versie van Michelangelo's Taddei Tondo. Het toont in plaquettevorm het Je- zuskind op schoot bij Maria, naast Johannes de Doper, nog als jonge tje. Binnen de kunstwereld bestaat dis cussie over de duiding van deze af beelding, Ligt de jonge Christus nou relaxt tegen zijn moeder aan, of schrikt hij van het goudvinkje dat de jonge Johannes hem laat zien? „Sommigen zien in dat vogel tje het symbool voor de latere lij densweg", zegt Van der Star. De Eros die Verwer hier presen teert noemt zij 'een schatje'. „Zo mooi afgesneden ook", zegt zij wij zend op de armen. Hein Verwer presenteert de Kopie ën uit de kelder in een kleurrijke de cor als blikvanger voor talrijke pas santen. Expositie t/m zon. 14 dec. Middel burg, Caesuur, Lange Noordstraat 67, presentatieruimte Caesuur, dagelijks. Geniet van de mooiste musicaltracks uit de afgelopen 20 jaar gezongen door Ben Cramer. Op deze cd staan 19 Nederlands talige liedjes uit wereldbekende musicals zoals The Phantom of the Opera, Chess, Aida en The Sound of Music. Inch uit de musical Op hoop van zegen het gevoelige nummer "Achter de Horizon". Totale speelduur 68 minuten. Adviesprijs 17,95 Lezersprijs €13,95* •exclusief 1,95 verzendkosten. De levertijd is 5 werkdagen. U kunt ook de bon invullen. De levertijd is dan 10 werkdagen. Bij vragen over uw bestelling of levering belt u met de klantenservice: 0900-2021352 0,45 per gesprek). 0 bestel op www.pzc.nl/webwinkel BON CD MUSICALS-DE MOOISTE Hierbij bestel ik(aantal) x 'Musicals - cd' a 13,95 per stuk I VOORLETTERSVOORNAAM NAAM OM Ov GEBOORTEDATUM 1 Hierbij machtig ik Wegener Nieuwsmedia BV om eenmalig het verschul- digde bedrag af te schrijven. Bank-/girorekening 1 Handtekening I I 1 *exclusiefverzendkosten€2,95 1 Stuur de volledige in blokletters ingevulde bon in een envelop naar 1 Webwinkel, o.v.v. Musicals-cd, Postbus 130, 8200 AC Lelystad De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Op alle informatie die u aan ons verstrekt is de Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing. In het colofon van de krant en op www.pzc.nl treft u nadere informatie aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 40