leeland! Sportzesdaagse voor Zeeland bereidt zich voor op games Saeftinghe wel degelijk alternatief voor ontpolderen Hedwigepolder PZC Leverworst krant 5 wek Senio ZLTO en stichting Levende Delta presenteren onderzoek. 2 I Donderdag 20 november 2008 PZC WILLEM VAN DAM Vandaag wordt u geacht extra aardig te zijn voor de kof fiejuffrouw. Waarom? Omdat de Veneca dat wil. De Veneca, ja. Dat is de Vereniging van Nederlandse Cate ringorganisaties. Die heeft besloten dat alle juffrouw Jannies die kantoor- en fabriekspersoneel dagelijks van koek en zopie voorzien, recht hebben op een aai over de bol. En zo werd de Nationale Dag van de Cateringmedewerker geboren. De Vene ca heeft voor al die duizenden cateringmedewerkers en -mede- werksters zelfs een feestlied laten schrijven, opdat u hen van daag, zodra ze hun koffiekarretjes uw afdeling binnenrollen, uit volle borst (op de maat van: 'Heeft u even voor mij') kunt toezingen: Elke dag van het jaar/ p Staan de cateraars klaar/ Kopje ten aai over koffie of'thee/ Of een portie saté/ de bol van Altijd dik voor mekaar. Bij deze courant hadden we - mevrouw 'Truus toen we nog in Vlissingen huis den - ook een juffrouw lannie. Ze heette mevrouw*Truus; in de vijftig, altijd goedgemutst, plat-Amsterdams accent. Als zij achter het buffet van de kanti ne had postgevat, wreef de voltallige directie van Kips zich ver genoegd in de handen. Truus kon namelijk leverworst verko pen als geen ander. Zelfs de meest verstokte vegetariër kon de verleiding moeilijk weerstaan om bij haar een broodje lever worst te bestellen. Want elke keer als Truus zó'n broodje ser veerde, dichtte zij opgewekt: Wie leverworst eet of een weduw vrouw trouwt, Weet nooit wat een ander d'r in heeft gedouwd. Ladingen leverworst hebben we in die tijd naar binnen ge werkt, niet omdat we daar zo'n liefhebber van zijn, maar voor al omdat we mevrouw Truus zo graag dat rijm hoorde zeggen. Het feestlied voor de cateringmedewerker zult u mij vandaag niet horen zingen, maar ik leg wél een extra plak leverworst op mijn lunchboterham. Voor mevrouw Truus. Voor meer columns: www.pic.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5769 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 0800- 8060 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/lezersservice of bel: 0800 - 0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In he» colofon treft u nadere informatie Het aftellen is begonnen. Over 290 dagen vormt Zeeland het bruisend centrum van sportend Europa boven de vijftig. Een bijzonder visitekaartje. door Marcel Modde De zeventigjarige Zeeuw se judoka Wim Geel hoed is nog veel te fit om dit feestje zomaar aan zich voorbij te laten gaan. De grondlegger van de bekendste sportschool in de provincie wil la ten zien ook op latere leeftijd nog zijn mannetje te staan. Met tria- thlete Therèse van Lare is hij één van de pakweg 150 deelnemers die zich inmiddels hebben ingeschre ven. Werelkampioene wegwielren- nen (1975), Tineke Fopma, en ne genvoudig winnaar van de alterna tieve elfstedentocht, lan Roelof Kruithof, zijn eveneens belangstel lend. Nog 3350 te gaan om de ver wachting van de Stichting Senior Games 2009 waar te maken. Maar dat komt wel goed, is de stellige overtuiging van algemeen direc teur Ton Kienhuis. Gisteren ging de vernieuwde web site de lucht in en op 10 december wordt de promotiemachine met een landelijke presentatie in het Olympisch Stadion in Amsterdam weer een tandje bijgezet. Over medewerking heeft Kienhuis geen klagen. Met uitzondering dan van de Zeelandhallen, die aanvan kelijk (na het afvallen van de Sportboulevard tussen Middel burg en Vlissingen) als centrale ac commodatie zouden functioneren voor een grootse openings- en slot ceremonie. De nieuwe directie hield de Senior Games echter een huursom van honderdduizend eu ro onder de neus. Kienhuis: „Zul ke astronomische bedragen zijn voor ons gewoon niet reëel. De af spraak" was dat we de hallen om niet mochten gebruiken." Daarom wordt nu uitgeweken naar het Sportpunt Zeeland aan de andere kant van Goes. De mees te centrale activiteiten (zoals een O Th? Xetheflgr Ton Kienhuis, general manager pro jectbureau Senior Games 2009. 'gezondheidsplein' voor een medi sche check) kunnen daar moeite loos worden ondergebracht, ver telt Kienhuis. De openingsceremo nie zal evenwel voor een selecter publiek toegankelijk zijn en voor de feestelijke 'celebration of the athletes' ter afsluiting wordt ge dacht aan een tent. Inmiddels hebben de meeste van de 22 deelnemende sportbonden de inschrijving voor de Senior Ga mes opengesteld. Een paar maan den later dan gepland, omdat de formulering van de criteria meer tijd vergde. Vanaf 1 januari opent ook de inschrijving voor één van de acht recreatieve sporten. Daar naast worden op verzoek van staat secretaris Jet Bussemaker drie aan gepaste sporten (rolstoeltennis, rol- stoeldansen en wheelers op de weg) aan het programma toege voegd. Aanmeldingen moeten voor 1 mei binnen zijn. Het inschrijfgeld is vastgesteld op een basisbedrag van 50 euro per deelnemer, los van een toelage per afzonderlijk onderdeel waaraan wordt meegedaan. De Senior Ga mes werkt met een begroting van 2,6 miljoen euro. Ruim 3 ton moet uit de deelnemerspot komen en 900.000 euro uit sponsoring. De gemeenten betalen 5000 euro plus 1000 euro per tak van sport bin nen hun grenzen. Het ministerie van VWS en de provincie tellen respectievelijk 537.000 en 382.000 euro neer. Gemeenten en beheerders van sportaccommodaties zetten hun beste beentje voor om de verschillende sporters van de Senior Games de beste faci liteiten te kunnen bieden. Schouwen-Duiveland trekt voor het evenement twee projecten vooruit: het opknappen van de at letiekbaan in Zierikzee en van het parkeerterrein aan de A. van de Weijdeweg bij Burgh-Haamstede. Staatsbosbeheer betaalt 30.000 eu ro, de gemeente 100.000 euro voor de aanpak van de verrommelde parkeerplaats, van waar straks de mountainbikewedstrijden verre den worden. Sportwethouder Ad Verseput: „De mountainbikeroute moet voor de wedstrijd met vier kilometer worden uitgebreid. Wij willen dat die extra lus permanent wordt. De provincie moet daar mee akkoord gaan. Alleen dan be talen wij mee aan de renovatie." Om de atletiekbaan op sportcom plex Bannink in Zierikzee weer aan de eisen van de sportbond te laten voldoen, wordt de opknap beurt vóór de games uitgevoerd. Dat is een jaar eerder dan gepland. Middelburg hoeft volgens ambte naar Dennis Winne niet extra te investeren. „Alle accommodaties zijn geselecteerd op kwaliteit en beschikbaarheid. Ze voldoen dus al aan de eisen." Middelburg heeft de afgelopen jaren veel accommo daties opgewaardeerd, weet Win ne. De gemeente heeft voor de da gen en tijden waarop de Senior Ga mes plaatsvinden, verhuur van de (gemeentelijke) accommodaties stopgezet, voor de games zijn ze dan gratis beschikbaar. Met Sportpunt Zeeland is Goes de hoofdlocatie van de Senior Games. Ook de opening zal daar plaatsvin den, weet Dies van de Velde van het sportpunt. „We hebben vol doende capaciteit, eventueel kan nog een tent worden opgezet. Ons enige probleem is het vinden van voldoende parkeerruimte. Daar voor kijken we naar braakliggend terrein van de Goese Schans." Ook dragen alle deelnemende ge meenten een steentje mee aan de promotie van de Senior Games. Deelnemende steden en dorpen worden tijdens het evenement feestelijk versierd met vlaggen en banieren. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het gedeeltelijk onder water zetten van het Land van Saeftinghe is wel degelijk een alter natief voor de ontpoldering van de Hedwigepolder. Dat stellen de Stichting de Leven de Delta en de Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie (ZLTO) op basis van eigen onderzoek en dat van individuele wetenschappers. Zij presenteren de resultaten van ochtend in perscentrum Nieuws poort in Den Haag. Aanleiding zijn de bevindingen van de Com missie Natuurherstel Westerschel- de, onder voorzitterschap van Ed Nijpels. Die heeft vastgesteld dat het onder water zetten van Hedwi gepolder de beste oplossing is om de natuur in de Westerschelde te herstellen. Mogelijke alternatieven zijn afgedaan als te duur of irreëel. Ook in het deels afgraven van het Land van Saeftinghe ziet Nijpels niets. Dit tot teleurstelling van de stichting Levende Delta en de ZL TO. Zij hebben een analyse ge maakt van het rapport Nijpels. Dat hebben op hun verzoek ook indivi duele wetenschappers gedaan. „De conclusie is dat het onder water zetten van 300 van de 350D hecta re van het Land van Saeftinghe wel degelijk een alternatief is", zegt Peter de Koeijer van de ZLTO. „We houden ons niet bezig met de vraag of dat moet gebeuren door afgraven of zand wegzuigen. Dat het over vijftien jaar opnieuw moet gebeuren, geldt ook voor de Hedwigepolder. Dat is geen argu ment om Saeftinghe af te wijzen." De exacte argumenten wil De Koe ijer niet voor de persconferentie prijsgeven. Bronnen rond het kabinet geven aan dat een kabinetsreactie op het rapport Nijpels nog niet ophan den is. Mede onder druk van Vlaanderen komt het kabinet voor kerst met een reactie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2