9 s Steeds vaker slaan or ganisaties en vrijwilli gers in achterstands wijken de handen in een om weer iets van de buurt te maken. Wat de overheid de afgelopen decennia veelal niet lukt, gaat deze 'buurtallianties' prima af. „Pas dit soort concepten toe op de Vogelaarwijken en je hebt het geld van Den Haag hele maal niet meer no dig." f Projecten 12 I Donderdag 20 november 2008 PZC Laat de buurt de buurt door Joost Bosman gE& Een voorbeeld van hoe overheidsregule- ring de buurtalliantie in de Blerickse wijk Hazenkamp heeft dwarsgezeten? Ma rianne Wijnen van woningbouwcorporatie Antares zou er niet eens een kunnen noe men. Niet omdat ze er niet zijn: „Maar we zijn al zo gewend geraakt creatief te zijn in het vinden van oplossingen, dat je sommige regels vanuit Den Haag niet eens meer als probleem herkent." Het is tekenend voor de gezonde ei gengereid van de buurtallianties die de laatste tien jaar overal in het land als paddestoelen uit de grond zijn geschoten. Gaat het niet goed in een wijk, dan slaan op eigen ini tiatief wooncorporaties, zorginstan ties, scholen en buurtbewoners steeds vaker de handen ineen om er weer iets van te maken. In veel gevallen met veel succes. Vandaag vindt in aanwezigheid van prinses Maxima in Rotterdam een manifestatie plaats van buurtal lianties uit het hele land. Om ken nis en ervaringen uit te wisselen. Maar ook om politiek Den Haag te laten zien dat de buurtallianties er zijn en wat ze doen. Want 'Den Haag' dwarsboomt nog te vaak de spontane initiatieven om wijken weer leefbaar te maken, zo vinden de allianties. Laat ons het zelf doen, dan komt het dik voor el kaar, luidt het credo. Woorden die oud-staatssecretaris Clémence Ross, vice-voorzitter van het Platform Buurtalliantie, uit het hart zijn gegrepen. „Je kunt als wijk veel meer dan je denkt. Zeg niet: Den Haag maakt het onmoge lijk, dus doen we maar niets. Want de praktijk wijst uit dat het wél kan. Anderzijds moet het Rijk niet willen reguleren hoe een wijk wordt opgeknapt", zegt Ross. Als staatssecretaris was ze destijds verantwoordelijk voor wetgeving die het gemeenten verplichtte de burgers te betrekken bij de opknap beurt van hun buurten. Dat kostte nogal een verandering van denken en mentaliteit. „Dan kwam er een ambtenaar naar een wijk die aan de inwoners vroeg wat ze wilden. Die gaven dan soms niet eens ant woord, omdat ze dachten dat er toch niet naar hen werd geluisterd. Maar de keer erop bleek de ambte naar toch dingen te hebben opge schreven. En de derde keer dat hij langs kwam, begonnen de burgers hun ideeën te spuien." Ross stelt dat de overheid alleen de omstandigheden moeten creëren die de buurtallianties in staat stel len hun wijk naar eigen inzicht op te. knappen. Ze pleit ervoor dat overheidssubsidies niet langer wor den betaald aan individuele instel lingen binnen een wijk, maar pas dan als die clubs goed samenwer ken. „Dan kun je het geld ook veel gerichter inzetten." In Boulevard Hazenkamp in Ble- rick, waarvan de bouw in 2003 begon en waarin tal van maat schappelijke organisaties huizen, lijkt die samenwerking goed gelukt. Er is ook duidelijk nagedacht over de indeling van het reusachtige pand. Zo zit de buitenschoolse op vang vlak naast de ruimte voor de kinderen die muziekles hebben en de peuterspeelzaal vlakbij het con sultatiebureau. De 64 appartemen ten die vorig jaar voor hulpbehoe vende ouderen werden geopend, zijn geïntegreerd in het complex. Zo wonen ze twee stappen van de medische zorgvoorzieningen van daan en de dagbesteding. Marianne Wijnen van woningcor poratie Antares: „Pas dit soort con cepten toe op de Vogelaarwijken en je hebt het geld van Den Haag helemaal niet meer nodig. Laat or ganisaties binnen een wijk zelf een concept bedenken, en het komt met de financiering ervan vrijwel vanzelf wel goed." Maar zijn buurtallianties in elke (achter)buurt van Nederland te smeden? In sommige wijken is de scheiding tussen bijvoorbeeld al lochtonen en autochtonen of oud en jong zodanig, dat het er weinig hoopvol uitziet. Ross ontkent dat: „Natuurlijk ligt het in de ene buurt moeilijker dan de andere. Maar buurtallianties zijn in alle wijken mogelijk, ieder op zijn eigen manier. Overal waar je komt zie je hetzelfde proces: maatschappelijke instellingen en burgers hebben elkaar gevonden op de voetbaltribune of in het café. Er is veel optimisme in de wijken. Als de nieuwe minister voor Wo nen, Wijken en Integratie (Eber- hard van der Laan, red.) dat weet te gebruiken en de wijken de ruimte geeft om zelf de vernieuwing ter hand te nemen, dan komen die prachtwijken er." Sam-Lee (23) is één van de twaalf jongeren die profiteert van het lan delijke project Kamers met Kansen, één van de allianties die morgen op het congres in Rotterdam een stand hebben. Het beoogt jongeren met veelal psycho-sociale proble men zonder huisvesting een dak boven het hoofd te bieden en hen voor te bereiden op het weer zelf standig wonen. Sam-Lee heeft ondanks zijn jonge leeftijd al een tragisch leven achter de rug. „Mijn moeder is vermoord bij een overval toen ik zeventien was. Met mijn vader en de rest van mijn familie heb ik nauwelijks con tact. Ik moest van de ene op de an dere dag volwassen zijn en dat ging niet. Daardoor heb ik veel fouten gemaakt." Zo kon Sam-Lee zijn huur niet meer opbrengen en werd hij door de woningbouwvereniging uit zijn woning gezet. Na een aan tal omzwervingen kwam hij te recht bij Kamers met Kansen in Til burg, waar nu twaalf jongeren wo nen. „Hier is het tof Ik heb in stu dentenflats gewoond, maar daar gaat iedereen zijn eigen gang. Hier doen we alles samen, waardoor je echt een familiegevoel krijgt." Het gaat dan ook aanmerkelijk be ter met Sam-Lee, die alweer droomt over zijn toekomst. „Ik ga mijn studie aan de Popacademie in Utrecht afmaken. En dan wil ik mu ziekworkshops geven aan scholen", glundert hij. c Hieronder volgt een greep uit de naar schatting vijfhonderd projecten die in buurtallianties zijn opgezet Buurtbeheernetwerk Project in Deventer, onder meer in de Rivierenwijk. Zorgt ervoor dat er nutti ge klussen in de buurt worden gedaan, door mensen voor wie het moeilijk is om aan het werk te komen. Het ver groot mede de leefbaarheid van de Sam-Lee (links met krant) en twee hui

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12