RfSTANUJVERKOOJ'- 27/50 per m NatuurstL Zorgstroom 5 De jacht Waterschap 9 Scheldekwartier 3 Financiële crisis Waterschap 10 Waterschap 8 Travertin, harcls cictEEN r» A ECHT peacock LEISTEEN w..z.jnvethuisdnaar 0,A' NU SLECHTS Couperen paarden Zing Zeeuws PZC Donderdag 20 november 2008 1 1 LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@>pzc.nl (brieven max. 150 woorden) Met verbazing lees ik, als alfahulp, over de 'zorgperikelen' bij Zorg- stroom. Deze organisatie zet de huishoudelijke hulpen het mes op de keel. 'Geld inleveren. Zo niet, dan volgt ontslag'. Dit omdat Zorg- stroom het contract met de ge meenten niet wil verlengen. Wat mij nog meer verbaast, is de af wachtende houding van de huis houdelijke hulpen en de alfahul pen die via Zorgstroom bemiddeld worden en de mensen die via deze organisatie alpha-hulp ontvangen. Laat de directie van Zorgstroom eerst intern de financiële zaken op orde krijgen, in plaats van over on ze rug een politiek spel te spelen. Of over de rug van de zorgvragers, die ervoor zorgen dat meneer Pher- nambucq met een riant salaris Zorgstroom kan besturen. 'Nee' meneer Phernambucq, om met uw eigen vakbondswoorden te spreken, 'Dat laten wij niet gebeu ren!' Kom op collega's, borst vooruit. Weg met die negatieve energie! Op naar Stichting werkt voor ouderen en de andere zorgorgani saties. U geeft bij een van deze organisa ties aan dat u voor hen wil wer ken, daarna geven uw cliënten bij de afdeling WMO van de gemeen te aan, dat ze via een andere zorg verlener (uw nieuwe werkgever) zorg willen krijgen. Eén telefoon tje en de zaak is geregeld. Joke Schroevers-Lobbezoo Noorderbaan 94, Vlissingen Heer Ossewaarde, u zou mij een groot genoegen doen om uw ge bral over de natuur en het beheer daarvan onmiddellijk te stoppen. Meer dan 55 jaar heb ik gejaagd, en ik heb dat met p.lezier gedaan. Met plezier, omdat ik telkenmale, voor het krom maken van mijn wijsvinger rond de trekker mij heb afgevraagd of afschot al dan niet gerechtvaardigd was. Natuurlijk heb ik daarbij fouten gemaakt; welk mens is zonder fouten? Ik heb daartoe zowel theoretisch als praktisch veel ervaring opgedaan: reeds in mijn jeugd heeft mijn va der me de ethiek van de jacht bij gebracht; hij, als bestuurder van de Koninklijke Nederlandse Jagers- vereniging bracht mij ertoe de jachtopleiding te gaan volgen, ge volgd door het op academisch ni veau staande 'Jachtexamen II', door mij met goed gevolg afgelegd. Tijdens mijn docentschap aan leer lingen van de jachtopleiding heb ik de cursisten altijd voorgehou den: 'als je nooit tranen hebt ge stort bij het afscheid nemen van je doodzieke hond of kat, liggend op je schoot, terwijl je weet er mor gen mee naar de dierenarts te moe ten om het dier te laten inslapen, dan moet je nooit jager worden, want ook als je jager bent is liefde voor het dier essentieel.' Jammer, heer Ossewaarde, ik mis die men taliteit in uw brieven: laat ze maar verkommeren, verhongeren of doodgereden worden, alles beter dan met een 'clean kill' afgescho ten te worden. U. van Arenthals Wilhelminastraat 92, Kortgene Machtsmisbruik door boeren? Lijsttrekker voor het CDA, Jacob Mol, stelt in de PZC van 13 novem ber over de nieuwe kostenverde ling voor het waterschap WZE: 'de regeling is weliswaar iets voordeli ger voor de boeren, maar gaat niet ten koste van de ingezetenen'. Dit is aantoonbaar onwaar! De tarie ven voor de eenpersoonshuishou dens stijgen nu met ruim 20% en voor huiseigenaren met 10%. Dit werd bewerkstelligd door een mo tie uit de agrarische hoek. Indiener van deze motie was J. Kodde, num mer 3 op de CDA-lijst. Jacob Mol ondersteunde deze motie! Een op lossing die voor vrijwel alle par- Vlissingen is de enige echte zeeves tingstad in Nederland. Graaf Floris V kocht de ambachtsheerlijkheid Nieuw Vlissingen vanwege haar strategische ligging aan de mon ding van de Westerschelde, (14e eeuw). Midden 16e eeuw wordt de Westerschelde de belangrijkste vaarweg naar Antwerpen. Karei de V noemt de stad 'Koningin en sleu tel van Nederland'. Vlissingen kiest als een van de eerste steden voor de Prins van Oranje; 'op april zes verliest Alva zijn fles'. Het na deel van haar strategische ligging is dat Vlissingen herhaaldelijk lijdt onder oorlogsgeweld, zoals in 1809 door de Engelsen tot aan de zware bombardementen tijdens de twee de Wereldoorlog, waardoor in koop van belangrijke onderdelen voor bijv. de kanonnen onmoge lijk is. De Koninklijke Maatschap pij De Schelde opgericht in 1873 be sluit tot de ingebruikname van een eigen Machinefabriek, zodat Vlissingen nooit meer zonder cru ciale onderdelen voor haar verdedi ging komt te zitten. Het beeld van Vlissingen wordt bepaald door schepen in aanbouw en majestu euze fabriekshallen als de Machine fabriek. Vlissingen is geworteld in dit verleden en snoeien mag nooit ertoe leiden dat een boom van zijn hoofdwortels wordt ontdaan! Floris Haverkort Koude Hoek 12, Vlissingen Het besluit van het Vlissings college om de Machinefabriek te slopen roept veel reacties op. foto Ruben Oreel Na de eerste harde klappen die de financiële crisis aankondigden, het verlies van miljoenen euro's aan gemeenschapsgeld omdat banken omvielen, kondigt minister Bos voorzichtig aan dat 'mogelijk' spra ke is van een recessie. Dat hadden veel ondernemers al in de gaten en die gaan de broekriem hard aan halen en zich voorbereiden op zwaar weer. Het is dan ook niet verwonderlijk dat wordt gespro ken over ontslagen en arbeidstijd verkorting. Zijn de overheden zich wel ten volle van de omvang van de huidige situatie? Jammer ge noeg niet. Die overheden hebben hun bud getten en daar wordt naar geleefd. Dus gaan straks de WOZ, de zuive- ringslasten, de tolkosten Wester- scheldetunnel, de leges, de Water schapslasten en de toeristenbelas ting (+8%) om er maar enkele te noemen, gewoon omhoog. Het ook betekenen dat de heffing even redig toeneemt. Door de huidige aanpassing worden landeigenaren nog weer verder bevoordeeld. De ze ongelijke behandeling vraagt dringend om een correctie, nu ten gunste van huiseigenaren. Water schappen waren van de middeleeu wen tot 1900 een goede oplossing, maar voldoen in 2000 niet meer bij modern integraal watermanage ment. Dit zijn meer taken voor Rijkswa terstaat en provincies. Door het toevoegen van oneigenlij ke taken probeert men al jaren het hoofd boven water te houden. Lan delijk zien we extreme heffingsver- schillen, (tot tlx) tussen de rest van Nederland, de kleine Zeeuwse nog altijd bijna 2x hoger dan op de Zuid-Hollandse Eilanden. Is er ook een partij met als thema, op heffing waterschappen? Hugo Steehouwer Zuidsingel 69 4331 RR Middelburg tijen de minste veranderingen zou geven, werd ingediend door Joop Roodenburg, kandidaat Water Na tuurlijk. Deze motie werd verwor pen, door tegenstemmers Kodde en Mol. Dus: geen machtsmis bruik, maar 'gewoon' gebruik van de agrarische overmacht in het wa terschap. De nieuwe waterschaps partij Water Natuurlijk wil, bij vol doende steun van de kiezers, pro beren deze onrechtvaardige rege ling terug te draaien. Tamme Seijnstra Van Hallstraat 45, Vlissingen Bij verkiezingen is er per definitie een scheiding tussen de verificatie van de stemgerechtigde, en de pri vacy-integriteit van het stembiljet. Zo niet bij de waterschapverkiezin gen. 'Ja, maar daar kieken ze nie nao', luidt het antwoord op mijn telefonische vraag hoe ze dan de twee laatste cijfers van mijn ge wordt tijd, hoog tijd, dat de over heid haar kosten gaat beheersen net zoals in het bedrijfsleven het geval is. Gewoon doorgaan alsof er niets aan de hand is, leidt pas tot een echte crisis. Joep Vergroesen Vrouwenpolderseweg 55a, Serooskerke Landeigenaren en boeren hebben in het verleden via de politiek be werkstelligd dat de waterschapslas ten nu dp basis WOZ in plaats van grondoppervlak worden geheven. Waterschappen leveren wel dien sten op basis van grondoppervlak. Veel grondoppervlak moet dan O Stanleyweg 16. Bezoek Be Poel II, Stanleyweg 16 Te! 0113 boortejaar checken met de code op het stembiljet. 'Da doe de kom- pjoeter'. Blijft het gegeven dat mijn stembiljet alle data draagt om stemgedrag en kiezer te contro leren. En dat hoort niet. Voorals nog ervan uitgaande dat aan de in tegriteit van het waterschap niet getwijfeld hoeft te worden, moet je ze dan wel het predikaat 'dom' op plakken. Zouden op deze ma nier verkiezingen in Zimbabwe uit gevoerd worden, dan zou de VN als toezichthouder op haar achter ste poten staan. En terecht. J. Pollemans Singel 10, Biervliet Afgelopen weekend was de paar- denkeuring in Goes. De verslagge ver schreef dat het voor een leek al lemaal dezelfde paarden zijn maar dat is natuurlijk geen waar. Je hebt normale paarden en gecoupeerde paarden. Sommige zelfbenoemde 'paardenliefhebbers' kiezen er voor om de staarten er af te laten kappen, wat pure mishandeling is, en echte paardenliefhebbers gaan liefdevol met hun paarden om. Zij laten het dier intact, de staart zit er uiteindelijk ook niet voor niets aan. Er is nu echter bijna kamer breed een motie aangenomen die het couperen van paarden, ook in het buitenland, verbiedt. Paarden met gecoupeerde staart mogen dan volgens die motie zelfs niet meer opgenomen worden in het stamboek en mogen ook niet meer deelnemen aan keuringen en festiviteiten. Gelukkig weer een mishandeling van dieren die bij wet verboden wordt. Rob Ossewaarde Prins Bernhardstraat 25, Oud Sabbinge Samen met mijn moeder ben ik 15 november naar Zing Zeeuws ge gaan om eens te horen wat er op het podium gebracht werd wat be treft Zeeuws zingen en Zeeuwse teksten. Nu had ikzelf eigenlijk het idee dat het een beetje oubollige bedoening was, bestemd voor oudere Zeeuwen. Maar dit was het tegendeel. Wat hebben mijn moe der en ik genoten van de diverse muzieksoorten, prachtige (kus uut d'n emel) en hilarische (vakantie) teksten en van de optredens (Ben nie Hek) (PZC, 17 november). Ze ker toen mijn zoon en Mike, één van zijn beste maten, samen met Kees Wondergem plotseling op het podium stonden en met een zelfgemaakt lied optraden. 'Ja, dan gi je as moeder toch we een bitje rechter op je stoele zitte dan je a dee.' Ik roep iedere Zeeuw op om over twee jaar eens te gaan kijken en zeker ook jongere gasten; ze wa ren op het podium goed vertegen woordigd. (d'Ieseleke Koppespin- nen b.V.). Lia Fokke Dekkersweg 7, Lewedorp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11