Somalische vissers op criminele pad Amnesty: 'Georgië begon oorlog' Geen toilet voor 2,6 miljard mensen Cholera bedreigt Zimbabwe Oudste ijsbeer ter wereld overleden Bagdad besteedt aanleg metro aan Lid Vlaams Belang verliest immuniteit Uniek thermaal meer ontdekt in Boedapest Het kapen van een olietanker door piraten is nog nooit vertoond. Rapport biedt andere kijk op oorlog om Zuid-Ossetië. 8 Woensdag 19 november 2008 PZC OTTAWA - De 42-jarige Debby, de oudste ijsbeer ter wereld, is overle den in de dierentuin van Winni peg in West-Canada. Debby kamp te al maanden met gezondheids problemen. Maandag werd beslo ten euthanasie te plegen. Debby belandde als jonkie in 1967 in Win nipeg. In het wild worden ijsberen niet veel ouder dan twintig jaar en in de dierentuin is dertig jaar al zeldzaam. Dit jaar werd Debby offi cieel opgenomen in het Guinness Book of World Records als oudste ijsbeer ter wereld. BAGDAD - De Iraakse hoofdstad Bagdad heeft het internationale be drijfsleven uitgenodigd te bieden öp de aanleg van een metro. Sinds eind jaren '70 bestaan er al plan nen voor. Die gingen niet door door oorlogen en economische malaise. Bagdad telt circa zes mil joen inwoners en dat zullen er in 2030 circa tien miljoen zijn. Sinds de val van Saddam Hussein is het wagenpark van Bagdad explosief gegroeid. Tegelijkertijd zijn op hon derden plaatsen in de stad muren en controleposten geplaatst. Deze combinatie van omstandigheden zorgt dagelijks voor lange files. STRAATSBURG - Het Europees Parle ment heeft op verzoek van de Bel gische regering met 564 tegen 61 stemmen de politieke onschend baarheid opgeheven van Frank Vanhecke. Hij zit in het Europarle ment namens Vlaams Belang. Vanhecke is aangeklaagd voor het publiceren van een politiek pam flet drie jaar geleden, waarin bui tenlanders worden beschuldigd van vandalisme. Vanhecke zegt dat het gewraakte artikel al lang is gecorrigeerd en noemde het opheffen van zijn on schendbaarheid een 'politieke lyn chpartij'. BOEDAPEST - Onder een Turks bad huis in de Hongaarse hoofdstad Boedapest is een uniek thermaal meer ontdekt. Een van de speleolo gen die het blootlegden zei giste ren dat dit „de grootste actieve, met water gevulde grot ter wereld is". Het ligt in een ondergrondse kamer van 86 bij 27 meter en is 15 meter hoog. De grot ligt in het stadsdeel Boeda. Boedapest is gebouwd op een laby rint van grotten, die gevuld zijn met thermaal water. De gemeente poogt het grottenstelsel op de We- relderfgoedlijst van Unesco te krij gen. veilingkranten Breng nu een bod uit op honderden nieuwe producten. Kijk snel op www.veilingkranten.nl I door onze correspondent llona Eveleens NAIROBI - Somalische piraten zijn gisteren met de op volle zee ge kaapte supertanker Sirius Star voor anker gegaan in een baai bij de Somalische plaats Eyl. Daar lig gen meer gekaapte schepen in af wachting van de afloop van onder handelingen over losgeld. De twee miljoen vaten olie aan boord zijn 80 miljoen euro waard. De tanker (329 meter lang) is het grootste schip dat ooit is gekaapt door Somalische piraten. Dit jaar zijn er langs de kust van Somalië 92 pogingen tot kaping on dernomen, waarvan er 36 lukten. Het leverde de piraten ruim 20 mil joen euro losgeld op. Een coalitie van oorlogsschepen van acht landen, de Navo en de Amerikaanse vijfde vloot, patrouil leert sinds kort in de druk bevaren Golf van Aden. Ze konden de ka ping niet voorkomen. Sterker nog: gisteren werd een schip uit Hong kong gekaapt met 25 mensen en 36.000 ton graan aan boord. „Ze worden met de dag stoutmoe diger", zegt de Amerikaanse admi raal Mike Mullen over de piraten. „Ze hebben betere communicatie apparatuur en zijn zwaar bewa pend met bijvoorbeeld granaatwer pers. Wij kunnen niet eens al het scheepsverkeer door de Golf van Aden beschermen, laat staan dat we ons moeten verspreiden over de IndischeOceaan." De piraten gaan doordacht te werk, meent Andrew Mwangura, een Keniaanse piraterij-expert. Vol gens hem worden ze gevoed met informatie over scheepsbewegin- gen in de Golf van Aden door handlangers. „Zwaar beladen sche- 'Onze wateren zijn illegaal leeggevist door vissers uit alle delen van de wereld' pen die diep in het water liggen, met lage relingen, hebben de voor keur. Het is dan simpel om snel aan boord te klauteren." De piraten kunnen ver van de kust opereren omdat ze gebruik maken van een moederschip, ver momd als vissersboot. Eenmaal in de buurt van hun doelwit laten ze snelle speedboten te water en val len van verschillende kanten aan. De ongewapende bemanningen hebben meestal geen kans. Wel is het zeelieden een paar keer gelukt piraten te verdrijven met hoge drukspuiten. Onlangs werden drie kapers gedood in een vuurgevecht met de Britse marine die een Ne derlands schip begeleidde. De meeste piraten zijn voormalige vissers die de zee goed kennen. Daarbij voegen zich zwaar bewa pende milities en jonge computer en communicatiedeskundigen. Sommige Somalische vissers zeg gen dat ze gedwongen zijn om pi raat te worden. „Onze wateren zijn illegaal leeggevist door vissers uit alle delen van de wereld. Dat kwam doordat wij al zeventien jaar geen functionerende regering hebben. Ik begrijp mijn collega's wel, want de visserij levert niets meer op." door Carel Goseling DEN HAAG - Niet Rusland maar Ge orgië was in augustus agressor in oorlog tussen beide landen. Dat meldt Amnesty International in het rapport 'Burgers in de vuur lijn, het conflict Georgië-Rusland'. Amnesty haalt het in het Westen bestaande beeld over de oorlog hard onderuit. Daar is Rusland steeds als agressor bestempeld. Feit is dat Georgië op 7 augustus in de avond de aanval opende op de hoofdstad van Zuid-Ossetië, Tshinvali. Volgens Amnesty viel Georgië niet alleen militaire doe len aan. Ook is de stad van grote afstand beschoten. Amnesty beschuldigt Georgië er ook van clusterbommen te heb ben gebruikt. De mensenrechten organisatie stelt verder dat Rus land pas op 8 augustus reageerde. Daarbij is het oprukkende leger 'begeleid' door dat van Zuid-Osse tië, paramilitaire groepen, gewa pende burgers en milities. Die gin gen in door Georgiërs bewoonde dorpen over tot plundering, brand stichting, bedreiging, gedwongen verhuizing en moord. Dat gebeur de niet alleen in Zuid-Ossetië maar ook in de bufferzone langs de grens met Georgië, die de Rus sen enkele weken bezetten. In Zuid-Ossetië traden de ongeregel de troepen alleen op in dorpen die voor de oorlog onder Georgische controle stonden. Het Russische leger gedroeg zich volgens Amnesty over het alge meen netjes. Hoewel de Russen zich niet schuldig maakten aan wil- Georgië begon de oorlog om Zuid-Ossetië, stelt Amnesty In ternational. Maar zowel Georgië als Rusland beschermden bur gers onvoldoende. lekeurige bombardementen, heb ben ook zij burgerdoelen geraakt. Amnesty meent dat zowel Georgië als Rusland zich schuldig maakten aan schending van het internatio naal recht door burgers onvoldoen de te beschermen. Mogelijk was er ook sprake van misdaden tegen de menselijkheid en oorlogsmisda den. Een speciale VN-commissie moet daarover uitsluitsel geven. Amnesty International vond geen bewijs voor de stelling van minis ter Verhagen (Buitenlandse Za ken) dat RTL-cameraman Stan Sto- rimans op 12 augustus in Georgië omkwam door een Russische dus- terbom. GENEVE - Bijna 40 procent van de wereldbevolking heeft geen fat soenlijke toilet. Het gaat om 2,6 miljard mensen, onder wie bijna een miljard kinderen. Om dit onder de aandacht te brengen, houdt de Wereldgezond heidsorganisatie van de Verenigde Naties (WHO) vandaag Wereldtoi- letdag. Ook de Wereld Toiletten Organisatie (WTO) doet dat. Volgens de WHO en de WTO moeten alle landen zich inspan nen om de situatie te verbeteren. Dat kan tegen relatief kleine inves teringen, die veel opleveren. „Te genover elke geïnvesteerde dollar of roepie staan inkomsten die ge middeld negen keer zo hoog lig gen", verklaarde directeur-generaal Margaret Chan van de WHO op de eigen website. „Kinderen, huis houdens en gemeenschappen in agrarische gebieden en in arme ste delijke gebieden profiteren het meest." HARARE - Ongeveer 1,4 miljoen mensen in Zimbabwe lopen het ri sico cholera te krijgen, stellen Zim babwaanse medici. Volgens de Zimbabwaanse krant The Herald heeft de ziekte tot nu toe 73 levens geëist. De epidemie heeft de plaats Beit- bridge in het zuiden van Zimbab we zwaar getroffen. Afgelopen vrij dag zijn daar 36 mensen overleden aan de gevolgen van de ziekte. In het plaatselijke ziekenhuis zijn nog eens 431 mensen opgenomen. Dokter Takaitei Kanongora, een medisch functionaris in de regio, verwacht de komende dagen nog meer meldingen van cholera. De belangrijkste kenmerken van de in fectieziekte zijn diarree en uitdro ging- Oproerpolitie heeft gisteren staken de artsen en verplegers ervan weer houden tegen de falende gezond heidszorg in het land te proteste ren. Eerder op de dag maakte de politie een einde aan een protest bij een ziekenhuis in de hoofdstad Harare. De grootste zorgen van de demonstranten zijn het gebrek aan medicijnen en medische uit rustingen. Daardoor kunnen arme Zimbabwanen niet voldoende be handeld worden. Somalische piraten houden de bemanning van een Chinese vissersboot onder schot, die drie dagen geleden in de Indische Oceaan gekaapt werd. De boot ligt nu voor anker bij Somalië. foto Jason R. Zalasky/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8