'Congo verandert in politiestaat' Obama kiest voor het milieu Navo: draagvlak missie Afghanistan verbreden Spanje zet bedreigde Iberische lynxen uit President verhuist naar parlement, voorzitter moet plaatsmaken. Mickey zet acht kruisjes achter zijn naam Toekomstig president belooft aanpak klimaatsverandering. ■OCT? Stand van katachtigen in twintig jaar tijd zeer sterk teruggelopen. PZC Woensdag 19 november 2008 7 KINSHASA - De Democratische Re publiek Congo verandert in een politiestaat. Dat vreest de opposi tie in het door oorlogsgeweld ge troffen Afrikaanse land, nu presi dent Joseph Kabila de voorzitter van het parlement heeft opgedra gen zijn werkkamer te ontruimen. „Er wordt een werkplek gecreëerd voor de president in het hart van de nationale assemblee", meldden gisteren bronnen in het presiden tieel paleis. Kabila verricht zijn werkzaamheden nu nog vanuit zijn paleis aan de boorden van de rivier de Congo in het noorden van hoofdstad Kinshasa. Het parlementsgebouw ligt in het centrum van de stad, nabij de be langrijkste militaire basis van het land. Vital Kamerhe, de parle mentsvoorzitter, heeft te horen ge kregen dat hij elders een werkplek moet betrekken. Parlementsleden zijn bezorgd. De stap van Kabila zou in strijd zijn met de grondwet. De uitvoerende macht en de wetgevende macht zijn nu- immers niet meer van el kaar gescheiden. Een afgevaardigde van de opposi tie, Jean-Claude Vuemba, stelt dat het parlement 'een plek van vrij heid en tolerantie', door de aanwe zigheid van Kabila en zijn lijfwach ten wordt getransformeerd in een politiestaat. De oppositie in Congo stelt dat president Kabila de grondwet schendt door zijn intrek in het parlement te nemen. Het geweld gaat intussen door. De problemen in Congo stapelen zich op. Van centraal gezag is nau welijks sprake in het immense land en de burgerbevolking is al ja ren slachtoffer van plunderingen en verkrachtingen, niet zelden uit gevoerd door het nationale leger. In de oostelijke Kivu-provincies vecht het leger zonder veel succes tegen de rebellenbeweging van Tutsi-generaal Laurent Nkunda. De afgelopen weken zijn 250.000 burgers op de vlucht geslagen voor het geweld. Kabila slaagt er nauwelijks in grip te krijgen op de situatie. Eind okto ber benoemde hij een nieuwe rege ring. Maandag verving hij leger- chef Dieudonne Kayembe. Didier Etumba Longomba voert nu de strijdkrachten aan. Hem wacht een zware taak. Gisteren raakten regeringstroepen die zich terug wil den trekken nog slaags met pro-re- geringsmilities, die juist door wil len vechten. Frankrijk wil dat de Verenigde Na ties tijdelijk 3.000 extra soldaten in Congo legeren om de VN-vredes- missie Monuc te versterken. Mo- nuc heeft al 17.000 man, maar kan het geweld niet beteugelen. MUMBAI - Je zou het hem niet geven, maar Mickey Mouse is tachtig geworden. Hij vierde zijn verjaardag gisteren, samen met Minnie, met een bustocht door de Indiase stad Mumbai. Daar bij werd driftig gezwaaid naar enthousiaste be wonderaars. Aan de wereldberoemde stripfiguur van Walt Disney is sinds 1928 flink gesleuteld. Had hij bij geboorte nog kleine muizenoortjes, la ter werden dat grote flappers, teneinde een war mere uitstraling te creëren. Je zou van minder een identiteitscrisis krijgen. En dan te bedenken dat de beroemde ook nog diens naam werd ont stolen. De door Ub Iwerks bedachte stripfiguur heette namelijk aanvankelijk Mortimer. foto EPA LOS ANCELES - Ontkenning is niet langer een adequate oplossing van het klimaatprobleem. Dat zei Ba- rack Obama, de toekomstige presi dent van de Verenigde Staten, gis teren in een videoboodschap aan senatoren die een bijeenkomst hadden over het milieu. Obama beloofde nieuw leider schap op het gebied van klimaat verandering. President George W. Bush hield zich afzijdig van het thema en weigerde klimaatverdra gen te ondertekenen. Obama zei actief mee te willen doen aan ge sprekken tussen wereldleiders die op zoek zijn naar een oplossing voor het klimaatprobleem. De voormalige presidentskandi daat John McCain keerde gisteren terug in de Amerikaanse Senaat, waar hij een vergadering bij de Re publikeinen bezocht. De 72-jarige senator van Arizona verloor op 4 november de verkiezingen van Obama, die zondag zijn zetel in de Senaat opgaf VALENCIA - Navo-secretaris gene raal Jaap de Hoop Scheffer wil dat er meer troepen van buiten de Ver enigde Staten naar Afghanistan worden gestuurd om te voorko men dat dat land een toevluchts oord wordt voor terroristen. Hij zei dat gisteren tijdens een Na- vo-bijeenkomst in het Spaanse Va lencia. De Hoop Scheffer zei blij te zijn met het plan van de nieuwe Ame rikaanse president Barack Obama om de militaire aanwezigheid van de VS in Afghanistan te vergroten. Maar dat is volgens hem niet vol doende. Alle Navo-landen moeten een grotere bijdrage leveren aan de militaire en economische ontwik keling in Afghanistan, zei hij. China liet gisteren weten geen troepen meer naar Afghanistan te zenden. De Britse premier Gordon Brown zei vrijdag dat China gerust troepen kan sturen omdat wereld wijde consensus bestaat dat Afgha nistan is gelegen 'aan het front' van de strijd tegen internationaal terrorisme. De Hoop Scheffer zei gisteren te vens dat de Navo het streven blijft steunen van voormalige commu nistische landen in het Oostblok om lid te worden van het bondge nootschap, ondanks de oppositie van Russische kant. Op dit mo ment zijn al negen vroegere Oost bloklanden lid van de Navo. Rus land verzet zich evenwel hevig te gen een eventuele toetreding van zijn buurlanden Oekraïne en Geor gië. Sinds de inval van Rusland in dat laatste land zijn de gesprekken tus sen de Navo en Moskou opge schort. Maar De Hoop Scheffer zei gisteren bereid te zijn tot een ge sprek met de Russische leiders om over de verstoorde betrekkingen te spreken. ZATERDAG ZONDAG 22 NOV 23 NOV IO.OO - 17.00 II.OO - 16.OO I r-fi ri I L t«-fl www.wintersport beurs-zeeland.nl MADRID - Spanje gaat in 2009 een aantal in gevangenschap geboren Iberische lynxen uitzetten. Voor het programma Life is voor een pe riode van vijfjaar bijna 26 miljoen euro beschikbaar. De Europese Unie en de Spaanse regering zijn de belangrijkste geldschieters voor het project. Ook het Wereld Na tuur Fonds is erbij betrokken. De Iberische lynx is een van de meest bedreigde katachtigen ter wereld. Van de 1100 dieren die rond 1980 nog in het wild in Span je leefden, waren in 2000 nog maximaal 100 volwassen exempla ren over. Het Spaanse Wereld Na tuur Fonds schat het aantal volwas sen Iberische lynxen in het wild op maximaal 180, waarvan veertig De Iberische lynx. foto ANP vrouwtjes die nog drachtig kun nen worden. Internationale wetenschappers zijn deze week bijeen op een con ferentie in het Zuid-Spaanse Huel- va om te overleggen over de be scherming van de Iberische lynx en andere met uitsterven bedreig de diersoorten. De Iberische lynx leeft in het zuiden van Spanje in de bergachtige streken van de Sierra de Andüjar en in de natte natuurgebieden van Coto Donana aan de Atlantische kust.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7