Sonja Bakkerdieet helpt maar even Leraren leggen vandaag werk stil 'Ophef over stembiljet waterschap overdreven' Tweede Kamer moet zichzelf van voorzitter Verbeet serieus nemen Tunnelhelften klinken samen Unie verweert zich tegen kritiek op verloop verkiezingen. Onderzoek: programma met intensieve begeleiding werkt beter. Parlementair debat kent weinig emotie of uiterlijk vertoon. 6 I Woensdag 19 november 2008 PZC KAMPEN - Een blik in de tunnel van de toekomstige Hanze-spoorlijn, onder het Drontermeer tussen Kampen en Dronten. Aan beide oevers is aan de tunnel gewerkt. Vandaag komen de twee helften officieel bij elkaar in het bijzijn van hoogwaardigheidsbekleders. De nieuwe spoorlijn tussen Lelystad en Zwolle wordt eind 2012 in gebruik genomen. foto Vincent jannink/ANP DEN HAAG - De staking in het voortgezet onderwijs gaat vandaag door, nadat gisteren de cao-onder handelingen tussen bonden en werkgevers zijn stukgelopen. De le raren willen vermindering van werkdruk en meer salaris. Er is twee jaar onderhandeld over een nieuwe cao. De bereidheid om te staken, is vol gens onderhandelaar Jurjen van den Bergh van de Algemene On derwijsbond zeer groot. Hij ver wacht dat duizenden docenten het werk neerleggen. In de Veemarkt hallen in Utrecht houden de vak bonden een protestmanifestatie. DEN HAAG - De ophef over de on geldigheid of slechte privacybe scherming van de stembiljetten voor de waterschapsverkiezingen is nergens voor nodig. Dat vindt de Unie van Waterschappen. „Het gaat hooguit om enkele honder den gevallen waarbij het stembil jet ongeldig is geworden", zei een woordvoerder gisteren. Volgens hem is de ophef deels gebaseerd op geruchten. Alle stemgerechtigde Nederlan ders hebben thuis een stembiljet, een kandidatenlijst en een retou renvelop gekregen. Het via de post stemmen is een wettelijk verplich te werkwijze voor de waterschap pen. Aan het stembiljet is een co de toegevoegd waarin het geboor tejaar van de kiezer, het nummer van van het waterschap en het ver kiezingsjaar zijn verwerkt. De kiezer wordt erop gewezen bil jet en envelop bij elkaar te bewa ren. De naam van de geadresseer de correspondeert namelijk met de code. Bovendien wordt de kie zer gevraagd de laatste twee cijfers van zijn of haar geboortejaar in te vullen. Klopt dat niet met de code, dan is de stem ongeldig. WAGENINGEN - Vrouwen die het dieet van Sonja Bakker volgen, val len in de eerste weken veel af Daarna komt het gewichtsverlies tot stilstand. Wie serieus wil afval len, kan het best een programma volgen met intensieve begeleiding en bewegingsoefeningen. Dat concluderen voedingsweten schappers van de Wageningen Uni versiteit, die 39 vrouwen veertig weken lang volgden bij diverse po gingen om gewicht kwijt te raken. De vrouwen die het intensieve pro gramma van Ladyline volgden, ver loren ongeveer 12 procent van hun lichaamsgewicht. Vrouwen die de boeken van Sonja Bakker gebruik ten, kwamen uit op 4 procent. De universiteit begon met het on derzoek op het hoogtepunt van de Sonja Bakkerhype. Toen er om proefpersonen werd gevraagd, kwamen er binnen de kortste ke ren honderden aanmeldingen bin nen. „Degenen die mee mochten doen, vinden het jammer dat we nu zijn gestopt", zegt voedingskun- dige Jeanne de Vries. „We controle ren ze alleen nog een keer over een halfjaar." Een deel van de groep at volgens de aanwijzingen van Sonja Bakker. Het dieet van Sonja Bakker heeft op de langere termijn weinig ef fect. Beter is een programma te volgen met begeleiding, zo blijkt uit wetenschappelijk onderzoek. Anderen volgden een dieet bij La dyline. Een derde groep bezocht maandelijks een diëtiste en de laat ste groep kreeg alleen een voorlich tingsbrochure van het Voedings centrum. Deze laatste groep ver loor samen met de Sonja Bak ker-afvallers het minste gewicht. De Vries constateert dat een lang durig programma met regelmatige controles en bewegingsoefeningen essentieel is om af te vallen. „Het resultaat van Sonja Bakker en de diëtiste kan wel beter, als er bij voorbeeld een oefenprogramma bij een fysiotherapeut aan wordt gekoppeld." De onderzoekers bepleiten meer onderzoek naar overgewicht en af vallen. Binnenkort begint samen met een ziekenhuis een afvalpro- gramma voor jongeren. Nederlandse docenten in het voortgezet onderwijs geven gemid deld 16 procent meer les dan in an dere landen van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling. Onderhandelaars van de bonden en de werkgever (VO-raad) had den in september afspraken ge maakt, maar de VO-raad vond die bij nader inzien te duur. Gisteren werd bekend dat minister Ronald Plasterk van Onderwijs een commissie instelt die het ver mogen van scholen onderzoekt. pagina 31: vier vragen over „Wie er op tijd achterkomt dat dit fout is gegaan, kan een nieuw stempakket aanvragen. Heb je het niet door, dan is je stem niet gel dig", zegt de woordvoerder. Vol gens hem zijn er geruchten ver spreid dat in de code die op de re tourenvelop staat privégegevens zijn versleuteld. Onzin, vindt hij. „De code op de retourenvelop is bedoeld voor de posterijen om de biljetten snel te verwerken." De verkiezingen verlopen verder naar wens, aldus de unie. Of er veel bil jetten zijn teruggestuurd kon de woordvoerder niet zeggen. De Tweede Kamerfractie van het CDA wil na de verkiezingen van staatssecretaris Tineke Huizinga (Verkeer en Waterstaat) weten hoeveel ongeldige stemmen er zijn uitgebracht. „De opkomst is al vrij laag, dit helpt bepaald niet", aldus CDA-Kamerlid Ad Koppejan. Dertigduizend inwoners van Wa terschap De Dommel hebben geen stembiljet ontvangen. De toe voeging van hun huisnummer is weggevallen bij de adressering, zo liet het waterschap gisteren weten. In een brief aan de bewoners staat dat wie wil stemmen, zelf een ver vangend stempakket moet opvra gen. Watergraaf Peter Glas ver klaarde gisteren echter dat mensen automatisch een nieuw biljet ont vangen. DEN HAAG - De Tweede Kamer moet zichzelf serieuzer nemen, an ders wordt de Kamer ook niet se rieus genomen. Volgens Kamer voorzitter Gerdi Verbeet zijn volks vertegenwoordigers te vaak criticas ters van hun eigen werk. Ze uitte haar kritiek dinsdag bij de publicatie van het Jaarboek Parle mentaire Geschiedenis. Een manier waarop de Kamer zich volgens de voorzitter positiever kan profile ren is elkaar aanspreken op taal en toon van het debat. Verbeet had de Kamer nog niet verlaten tijdens het spoeddebat over het vertrek van Ella Vogelaar, of PW-leider Geert Wilders uitte zich in schofferende typeringen over de minister. Slechts PvdA, CDA en GroenLinks kwamen erte gen in opstand. De andere par tijen hielden zich stil. De Kamervoorzitter vindt dat Ka merleden wel het land in moeten, maar dat de nadruk van hun werk in Den Haag moet liggen. „Hier controleren we de regering, hier maken we wetten. Hoe beter we dat doen, hoe groter het vertrou wen en gezag." Verbeet pleitte ver der voor 'meer emotie en mis schien zelfs een beetje theater'. Uit het Jaarboek 2008, met de titel Het feest van de democratie blijkt dat het daaraan altijd al heeft ontbro ken. Het parlement is bijna twee eeu wen oud en het valt diverse au teurs op, dat er nog altijd weinig uiterlijk vertoon is en de stijl van debatteren overwegend nuchter en zakelijk is. Henk te Velde, hoog leraar vaderlandse geschiedenis aan de universiteit van Leiden: „Niet het ontroeren, maar het over tuigen staat voorop. Net als in de negentiende eeuw". Carla van Baaien en Anne Bos za gen tijdens bezoeken aan het Bin nenhof 'zelden échte debatten'. Beiden zijn verbonden aan het Centrum voor parlementaire ge schiedenis in Nijmegen. „Kamerle den veranderen zelden of nooit van standpunt. Een matig opletten de zaal was het logische gevolg. Slechts de interrupties brachten enig leven in de brouwerij. Zo be zien viert de Nederlandse demo cratie haar dagelijkse bestaan niet bepaald uitbundig, in het hart van de democratie valt er weinig feeste lijks te beleven," zeggen ze. 1 wereld zander elektriciteit is ondenkbaar. Het toepassen van die elektriciteit is een kunst en een kunde. Die kunde leer je bij de opleiding Elektrotechniek! Op de meeloopdag volg je de lessen met onze eerstejaars studenten. Zij vertellen je meer over hun kijk op het beroep: Wat voor werk kun je later gaan doen? Het werk van een ingenieur bestaat uit het ontwerpen van technische oplossingen voor allerlei problemen. Je maakt daarom ook kennis met vakken als energietechniek, mechatronica of programmeren! Hogeschool ^^^Zedand Meeloopdag Elektrotechniek; donderdag 11 december. Meld je aan via www.hz.nl, vóór 21 november.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6