Schrijf toch, allerliefste, schrijf Gekaapt en bewaard Aantal klachten over verkeer stijgt Gouden tanden voor goed doel Wie is de beste leraar of lerares van Zeeland? V Verkeersmeldpunt schrijft stijging toe aan reclamespotje. 30 Woensdag 19 november 2008 PZC vlissingen - Eigenlijk zou de Kiwa- nis Club Vlissingen een receptie ruimte in het gloednieuw Ronald McDonaldhuis in Rotterdam spon soren, maar het werd een ouderka mer. „Die was wel wat duurder, 55.000 euro, maar het is ons ge lukt", zegt secretaris Willem van den Bosse. Gisteren werd de che que officieel overhandigd aan ver tegenwoordigers van het huis. Het geld kwam onder meer uit de advertentie-inkomsten van de pro grammagids van de Zeeuwse Ko medie en de winst van het strip boek over Michiel de Ruyter. De opvallendste actie was echter de oproep aan tandartsen om het goud uit getrokken tanden op te sparen. Ook het Zeeuws Jeugdorkest mocht 2500 euro ontvangen van de Kiwanis Club. middelburg - De PZC roept alle leerlingen van de Zeeuwse middel bare scholen op hun favoriete le raar of lerares te nomineren voor de eretitel 'Beste leraar of lerares van Zeeland'. Als je vindt dat jouw leraar of lera res dit jaar de PZC-wisselbokaal moet winnen, stuur ons dan een e-mail. Ie kunt jouw leraar of lera res tot woensdag 3 december opge ven. Leg ons in de e-mail uit waar om je vindt dat jouw leraar de bes te is. JFIÊ WUlBSHlISil® ffieóte acui Zeetaf td Vergeet daarbij niet je naam, de naam van de school en de naam van je leraar te vermelden. De re dactie kiest uit de genomineerden vijf finalisten. Niet alleen het aan tal e-mails telt; we willen graag we ten waaróm je leraar moet win nen. In de tweede ronde kunnen lezers stemmen op de vijf genomineerde leraren. Wie dan de meeste fans heeft, verdient de eretitel 'Beste le raar of lerares van Zeeland'. www.pzc.nl ders tot de grote retourschepen van de Verenigde Oost-Indische Compagnie (VOC). Het High Court of Admiralty moest vaststellen of een schip rechtmatig in beslag was geno- - men. Pas dan mochten schip en lading worden verkocht. De aan boord aangetroffen scheepspapie ren en brieven dienden als be wijsmateriaal voor het High Court. Al die papieren worden tot op de dag van vandaag be waard in The National Archives, vierduizend dozen in totaal. Het Nederlandse materiaal beslaat elf honderd dozen, met circa duizend brieven. Een kwart het materiaal komt uit Zeeland. 5 Acacia H 1öM.Wfjtf 0 i M" „Inliggend t( hoofd 1waarna gelieven te la Vrijdag presenteert de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag het eerste Sailing Letters Journaal. Brieven, die in de 17e en 18e eeuw over zee werden verstuurd, maar nooit op hun bestemming aankwamen: dat zijn Sailing Letters. In The National Archives in Kew bij Londen liggen er tienduizenden opgeslagen. door Jan van Damme Engelse kaper verovert ïlederlands High Court of Admiralty onderzoekt of kaping rechtmatig voas. at is er droeviger dan een met liefde geschreven brief, die de geadresseer de nooit bereikt? 'Zeer geliefde zoon, heil en zaligheid', 'Waarde allerliefste, saluut', 'Zeer toegene gen nicht', 'Lieve en welbeminde man', 'Mijn lieve en eeuwig bemin de', 'Waarde en veelgeliefde doch ter'. De lieve woorden werden in beslag genomen, tweehonderd, driehonderd, driehonderdvijftig jaar geleden. Geconfisqueerd en, Looft God boven dl, bewaard. Nederland was van 1600 tot 1800 wat men een zeevarende natie noemt. Een dicht handelsnetwerk in Europa, bezittingen in Oost en West, een oorlogsvloot waarmee rekening moest worden gehouden. In de provincies Holland en Zee- Zeevarende naties als Ne derland, Engeland en Frankrijk hebben eeu wenlang kaapvaart bedreven. Par ticuliere zeevaarders kregen tij dens oorlogen van hun regering toestemming om vijandelijke schepen in beslag te nemen. Engeland was van 1500 tot in de 19e eeuw van alle landen het meest in oorlog. Engelse kapers en oorlogsschepen hebben tien duizenden vijandelijke en met de vijand collaborerende sche pen veroverd. Naar schatting zijn er minstens vierduizend Neder landse schepen als 'prijs' in En gelse havens binnengebracht. Van vissersbootjes en kustvaar- Alle scheepspapieren en post die van belang zijn voor de rechtszaak, worden tot op de dag van vandaag bewaard. Het archief omvat elfhonderd dozen met ïlederlands materiaal 'Een deel zat met ïlederlands geld worden geconserveerd en gedigitali seerd. President Rooseveltlaan 735 4383 NG Vlissingen j 0118 441944 www.ascozeeland.nl door Ab van der Sluis middelburg - Bij het Zeeuws meld punt verkeersonveilige situaties zijn in de zomer vijfentwintig pro cent meer klachten binnengeko men dan over dezelfde periode in 2007. De meeste meldingen gaan over gevaarlijke wegen. Het meldpunt schrijft de stijging toe aan het uitzenden van een re clamespotje via Omroep Zeeland. Het afgelopen kwartaal kwamen er 118 klachten binnen. Verreweg de meeste daarvan hadden betrek king op situaties binnen de be bouwde kom. Ook werd er veel ge klaagd over rijgedrag en te snel rij den. Bijna de helft van alle klachten die geregistreerd werden voor Rijkswa terstaat gaan over de rotonde van de N59 en haar parallelweg (Zierikzee/Bruinisse). Weggebrui kers hebben moeite met de ver keersborden en de voorrangssitua tie. Ook het gedrag op de rotonde leidt tot irritatie. Rijkswaterstaat heeft het meldpunt laten weten na te denken over een oplossing. De meldingen voor Zeeland Seaport gaan vrijwel allemaal over oversteekplaatsen voor fietsers. Re cent is de Europaweg gerecon strueerd in samenwerking met Pro- Rail, maar nog steeds niet tot tevre denheid van de fietsers. Het meld punt zegt dat een definitieve oplos sing op zich laat wachten, omdat Zeeland Seaports afhankelijk is van ProRail.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 62