Teeven laakt justitie om flaters cl Commissie Wiechers onderzoekt veiligheid kerncentrale Borssele test iezelf! 'Kinderbijslag bij polygamie afschaffen' Defensie test toch lawaai Saab Gripen T0PVEILING Verburg stemt voor gensoja Protest tegen levensgevaarlijke websites Oud-ofïïcier verbijsterd over blunders in grote rechtszaken. 'HET MIDDELBURGS PZC Woensdag 19 november 2008 5 DEN HAAG - Tweede Kamerlid Sabine Uitslag kreeg giste ren een taart overhandigd in de vorm van een doods kist. De CDA'er, die zich onder meer bezighoudt met het ad viseren van de'fractie op het gebied van gezondheids zorg, kreeg de taart uit handen van Scarlet Hemkes. Zij is ervaringsdeskundige op het gebied van eetstoornis sen en vecht voor een verbod van de zogenoemde pro-ana- websites, waarop anorexia en andere eetstoor nissen worden verheerlijkt. Volgens Hemkes zijn de sites levensgevaarlijk. Via haar eigen internetsite (http://stop-pro- ana.hyve.nl), die bijna 29.000 leden telt, staat Hemkes patiënten met raad en daad bij. foto Phil Nijhuis/ANP door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Een commissie onder leiding van Kees Wiechers - oud-voorzitter van de raad van be stuur van Essent - onderzoekt of de kerncentrale Borssele behoort tot de 25 procent veiligste centrales in zijn soort. PvdA-minister Jacqueline Cramer van Milieu heeft dat gisteravond aan de Tweede Kamer meege deeld. Twee jaar geleden werd over eengekomen dat de kerncentrale tot 2033 mag openblijven. Een on derdeel van de afspraken is dat Borssele zich moet kunnen meten met de beste. De centrale moet tot de 25 procent veiligste kerncentra les in de westerse wereld blijven behoren. Daarom wordt elke vijf door Jan Salden DEN HAAG - De officier van justitie had het twee weken geleden al toe gegeven. ]a, ze had nagelaten afge luisterde telefoongesprekken tus sen de verdachten in een grote hy potheekfraudezaak en hun advoca ten te vernietigen. Dat was on doenlijk, aldus de aanklaagster, omdat de verdachten zo veelvuldig met hun raadslieden belden. De rechtbank in Amsterdam maak te er maandag korte metten mee: het OM mag de zaak niet langer voortzetten. De wet bepaalt nu eenmaal dat verdachten er op moe ten kunnen vertrouwen dat ze in alle vrijheid met hun advocaat kunnen spreken. Het is niet voor het eerst dat het OM een grote zaak op zo'n knulli ge wijze ziet stranden. Eind vorig jaar haalde de rechter vanwege de zelfde reden een streep door de strafzaak tegen 22 Hells Angels. Vo rige maand kwamen de hoofdver dachten van een gewapende over val op een Amsterdamse disco theek vrij, nadat het originele straf dossier was zoekgeraakt. De hoofd aanklager van het Amsterdamse ressortparket stapte gisteren van wege die flater op. VVD-Kamerlid Fred Teeven, zelf oud-officier van justitie, is verbijsterd over het ge- blunder van het OM. Opnieuw gaat het mis met de zo geheten geheimhoudersgesprekken. Hoe verklaart u dat? „Ik vind het verbazingwekkend. Dit is slecht voor het vertrouwen in de strafrechtspleging. Kennelijk heeft de minister van Justitie de teugels niet strak genoeg aange trokken. ]e zou na het debacle in 'Dit is slecht voor het vertrouwen in de strafrechtspleging' de Hells Angels-zaak verwachten dat alle onderzoeken waarin ver trouwelijke gesprekken tussen ver dachten en hun advocaten zijn op genomen zijn gecheckt." Gaat het om slordigheden of kun nen officieren van justitie gewoon hun nieuwsgierigheid niet bedwin gen? „Nee, dat kan ik me niet voorstel len. Natuurlijk is het verleidelijk te DEN HAAG - De Kamer wil een ein de aan de kinderbijslag voor kinde ren uit polygame huwelijken. Een WD-motie werd gisteren aange nomen door CDA en CU. VYD'er Stef Blok erkende dat het 'een klus' is om de motie uit te voeren, omdat de overheid moet aantonen dat er sprake is van poly gamie. LINK0PING - Defensie heeft giste ren in het Zweedse Linkoping la ten meten hoeveel geluid het ge vechtstoestel Saab Gripen maakt. Staatssecretaris Jack de Vries gaf eerder aan dat de lawaaiproductie geen criterium is bij de keuze voor een opvolger van de F-16. Dat leid de in de Tweede Kamer tot veel protest. BIJ NADER In de reportage over Loesje in de krant van gisteren is gemeld dat le den maandelijks 25 euro contribu tie betalen. Dit tarief geldt echter voor de periode van een jaar. PfaTfliWllllKi Dinsdag 2 december Concert- en Gehoorzaal Middelburg Aanvang 14.00 uur Kijkdagen 1 dec. 15.00 tot 20.00 uur 2 dec. 10.00 tot 11.30 uur Veilingmeester A.l. Verhage 0118-627639/06-23360501 www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl DEN HAAG - Minister Gerda Ver burg (Landbouw) zal in de Europe se Landbouwraad stemmen voor toelating tot de markt van een nieuwe soort genetisch gemanipu leerde soja. De CDA-bewinds- vrouw zal daarbij wel in een stem verklaring de zorg uiten die hier over leeft in de Tweede Kamer. Dat'is de uitkomst van een spoed debat, gistermiddag. Vorige week nam een Kamermeer derheid een motie aan waarin staat dat Verburg niet moet instem men met het toestaan van de ge manipuleerde soja. Verburg wil het kabinet niet afval len, dat positieve adviezen over toelating van de EFSA, de Europe se Voedsel- en Warenautoriteit, al tijd volgt. jaar een vergelijkend onderzoek ge daan. Het Rijk, exploitant EPZ en de aandeelhouders Delta en Es- sent hebben daartoe een commis sie gevormd. Die bestaat uit vijf mensen uit landen verspreid over het onderzoeksgebied. Hun kennis en ervaring dekt de terreinen ont werp, bediening, onderhoud, ver oudering en safety-management. weten wat in die geheimhouders gesprekken wordt besproken. Maar een officier van justitie is pro fessioneel genoeg om die verlei ding te weerstaan. Ik denk eerder dat er sprake is van nonchalance" Wat moet het OM doen om herha ling te voorkomen? „De procedures moeten worden aangescherpt. Verder kan je je af vragen of het OM er verstandig aan heeft gedaan een hoop erva ren officieren in managementfunc ties te posteren. Daarnaast zijn er technische hulpmiddelen waar door de politie in één oogopslag ziet dat er met een advocaat wordt gebeld." De schade is geleden. Verdachten van ernstige feiten staan op vrije voeten, miljoenen aan opsporings- geld zijn voor niets uitgegeven. Vindt u dat het OM er voldoende schuldbewust mee omgaat? „Het OM wel. Ik vind dat de minis ter er nogal laconiek over doet. Dat is niet op zijn plaats. Overi gens is er nog een hoger beroep in deze zaken. Misschien dat de rech ters dan anders beslissen, bijvoor beeld omdat ze het onrechtvaardig vinden voor de slachtoffers als de zaak niet door kan gaan." Testje Sport kennis! speel de Sport Quiz! en maak kans op een iPod Nano! Wie was de F1 kampioen van 1982? A. Keke Rosberg B. Nikia Lauda C. Didier Pironi Welke voetballer was de topscorer van de eredivisie in het seizoen 96/97? A. Bosman B. Makaay C. Nilis Hoeveel mannelijke spelers hebben alle grandslams gewonnen? A. 4 B. 5 C. 6 Hoeveel vlakken heeft een voetbal? A. 32 B. 34 C. 36 Welke F1 team had het grootste budget in 2007? A. McLaten B. Ferrari C. Toyota Sms SPORT en jouw antwoordenreeks naar 4345 en maak kans op een iPod Nano! BV-.SPGRT ABCAB naar4345

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5