Trotse boerin barst van ambitie Mk tl Provincie gaat meer doen voor watersport 20 21 22 tiek GS zien kenniscentrum wel zitten Lezing over huidziekte Delta positief over zonne-energie Tessie Haverbeke uit IJzendijke kersverse voorzitter ZAJK. VERSE HOEVEN 'a way of life' PZC Woensdag 19 november 2008 I 27 Voorzitter Tessie Haverbeke van het ZAJK in de koeienstal van de boerderij van haar en haar ouders, nabij IJzendijke. foto Ronald den Dekker door Joeri Wisse IJZENDIJKE - Tessie Haverbeke ver ontschuldigt zich voor het regen achtige weer. De grijze luchten ma ken het Zeeuws-Vlaamse land somber en door de regen is het erf van de boerderij bij IJzendijke slik- kerig. „Moet je hier in de zomer ko men, dan zijn de bomen groen en staan alle koeien in de wei. Dan is het hier allemaal nóg mooier." Tessie (23) is trots op de boerderij, die met haar toetreden tot de Maat schap Haverbeke Zn. voor de zesde generatie in de familie zit. „Die naam moet nog eens veran derd worden", vindt ze. Ondanks dat Tessie al vanaf jongs af aan op en rond de stallen was te vinden, hadden haar ouders een bedrijfs opvolging al uit hun hoofd gezet. „Tess zei altijd wel dat ze boer wil de worden, maar dan denk je: dat is kinderpraat en later, puber praat", lacht haar moeder. De wens om boer te worden, bleek echter diep te zitten. Tessie: „Even heb ik nog het plan gehad om veearts te worden, maar ook toen was ik vastberaden om het bedrijf erbij te blijven doen." Op haar vroegere middelbare school, het Zwin College in Oost burg, wist iedereen van haar wens om in het bedrijf te stappen van haar ouders. Voor wie het niet wist, werd het wel duidelijk op re genachtige dagen. „Dan ging ik met de trekker naar school", grijnst ze. „Mijn zus schaamde zich kapot als ze met haar vrien dinnen langs de lerarenparking fietste en die trekker zag staan." Hogeschool HAS in Den Bosch was een aangename verandering. „Opeens was ik onder mensen die dezelfde droom hadden. Tegen vrienden vertelde ik wel eens wat ik die dag had gedaan, maar dat was het dan ook wel. Als ik op de HAS zei dat ik had gezaaid, ont stond er meteen discussie." Vorig jaar verhuisde ze terug naar IJzendijke. „De opleiding is echt onmisbaar", concludeert ze nu. Wet- en regelgeving in de agrari sche sector wordt steeds com plexer. En hoewel Tessie al veel in de praktijk heeft geleerd - op haar dertiende registreerde ze al de oor merken van een pasgeboren kalf en de administratie van het drie jaar geleden vernieuwde subsi diestelsel is op het bedrijf in haar handen - heeft ze veel geleerd aan de HAS. Regelgeving is één van de zaken waar de onlangs gekozen voorzitter van het Zeeuws Agra risch Jongeren Kontakt (ZAJK) zich druk om maakt. .Als voorzitter zal Tessie de komen de jaren het geluid van jonge Zeeuwse boeren laten horen en ac tief deelnemen aan de interne dis cussies. „Bedrijfsovername is bin nen het ZAJK het hottest item." In novatie is een ander belangrijk on derwerp. „Nichemarkten als zilte teelt aanboren, bijvoorbeeld." Op haar eigen boerenbedrijf ziet Tessie vooral toekomst in het pro moten van natuurlijk vlees uit een bekende omgeving. „Onze koeien grazen dichtbij IJzendijke, in het dorp weten ze dat ze van ons zijn. Alles wat ze eten, gras, voederbie ten, stro en bruine bonen, komt van ons eigen land. Het is een ge sloten circuit. Een echt natuurlijk streekproduct. Het zou mooi zijn als ik exclusief zou kunnen leveren aan goede restaurants. Dat gasten wéten dat ze vlees van de boerde rij van Tessie Haverbeke eten, waar de kalfjes lekker met hun moeder in de wei hebben gelo pen." UITGEVERIJ De mooiste streekboeken vind je bij de streekboekenspecialist www.versehoeven.com of ga naar de boekhandel MIDDELBURG - Gedeputeerde Sta ten vinden een haalbaarheidsstu die naar een technisch onderwijs centrum in Zeeuws-Vlaanderen zinvol. Ze antwoorden dat op vra gen van het Statenlid Johan Robe sin van de Partij voor Zeeland. Volgens GS moet zon instituut wel een toegevoegde waarde heb ben en moeten de bestaande on derwijsinstellingen een substantië le rol spelen spelen bij het cen trum. Zo'n onderwijs/kenniscen trum kan een factor zijn bij de ves tiging van bedrijven en burgers in een regio, suggereren GS. door Ben Jansen MIDDELBURG - De provincie Zee land gaat meer aandacht besteden aan de watersportsector. Gedepu teerde Staten zien de watersport als recreatietak met groeimogelijk heden. In antwoord op vragen van CDA-Statenlid Koos Meulen- berg-op 't Hof verzekert het dage lijks provinciebestuur dat de water sport ruimschoots aan bod zal ko men in het provinciale sociale eco nomische beleid voor de periode 2009-2012. Naast versterking van de infrastructuur voor de water sport zullen ook verbanden wor den gelegd met onder meer cul- door Ben Jansen MIDDELBURG - Delta heeft zeker geen spijt van zijn gang in zon- ne-energie. Het blijft een energie tak met goede vooruitzichten. Het energiebedrijf erkent wel dat deze markt sterk in beweging is, met tegenvallers en meevallers. Daardoor moet er rekening mee worden gehouden dat rendemen ten later dan verwacht kunnen worden behaald. tuur, toerisme en sport. Doel: de bestedingen van de eigen bevol king en toeristen op dit gebied te laten stijgen. Meulenberg-op 't Hof wilde van het dagelijks provinciebestuur we ten wat het denkt van een master- plan voor de watersport in Zee land. Het antwoord daarop is enigszins terughoudend. GS wil len om te beginnen nagaan wat het watersportbeleid tot dusver heeft opgeleverd. In promotie zoals Friesland die voor de watersport bedrijft, zien ze niets. De sector in Friesland loopt terug. In Zeeland maakt de watersport juist een groei door. Het dagelijks provinciebestuur ant woordt dit op vragen van de Sta tenfracties van CDA en SGP over de gang van zaken bij Delta-doch ter Solland in Heerlen. De directie is daar afgezet. Volgens Delta was er geen verschil van inzicht over de technologie waarmee Solland bezig is. Delta blijft investeren in Solland, getuige het voornemen 97 miljoen euro in een nieuwe pro ductielijn te steken. Op 13 november 2008 is ten laste van S.N.I. Haurissa, thans zijnde zonder bekende woon- of verblijf plaats zowel in als buiten Nederland, een dagvaarding betekend door N.A. Polderman, t.k.-gerechtsdeurwaar- der. In voormeld exploot wordt betrokke ne gedagvaard om op maandag 09 maart 2009, 's-morgens om 10.00 uur in persoon of bij gemachtigde te verschijnen ter terechtzitting van de Rechtbank Middelburg, sector kan ton, locatie Middelburg, alsdan en aldaar gehouden wordende aan de Kousteensedijk no. 2. In voormeld exploot wordt ondermeer gevorderd veroordeling van S.N.I. Haurissa tot betaling van een geld som. Een afschrift van dit exploot kan wor den verkregen bij onderstaand gerechtsdeurwaarderkantoor. Buys Partners B.V. Ondernemersweg 5 4691 SL Tholen BERGEN OP ZOOM - In het zieken huis Lievensberg in Bergen op Zoom is woensdag 26 november een avondlezing over de ongenees lijke huidziekte psoriasis. Deskun digen van het ziekenhuis en de pa tiëntenvereniging vertellen over be handelmethodes. De lezing begint om 19.30 uur. Altijd al willen weten wat dat ''schilderijtje, dat beeldje of koffie kannetje uit grootmoederstijd waard is? Erfstukken of zomaar vondsten van zolder worden morgen tot 22.00 uur vakkundig op waarde geschat door taxateurs van het Middelburgs Veilinghuis. in de Maria Magdalena Kerk hartje Goes donderdag i 13.00 - 22.00 u jlMMHH vrijdag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 59