een sjekkie, dat is onmogelijk Ook Zeeland ontsnapt niet aan de rookcontroles Verdachte via 'webcam' voorgeleid Zeerovers Actie thuishulp in Middelburg Justitie bespaart tijd en geld met op afstand ondervragen verdachte. P2C Woensdag 19 november 2008 3 COMMENTAAR De wereld is amper ingelicht over de kaping van een Saudische supertanker of even verderop maken piraten een vrachtschip uit Hongkong buit. In totaal vijftig zeelui worden gegijzeld. De piraterij in Golf van Aden en de Indische Oceaan viert hoogtij. Ondertussen dubt de Europese Unie nog over het mandaat van de mariniers die worden uitgezonden om het feestje van de veelal Somalische zeerovers te beëindigen. Moeten ze de piraten alleen afschrikken of mogen ze echt de strijd aangaan? Die vraag is belachelijk. In het uitgestrekte zeegebied voor de lange Somalische kust is het al moeilijk genoeg om piraten in het vizier te krijgen. Dus elke kans om met ze af te rekenen moet worden benut. En de mariniers moeten zich ook niet beperken tot het escorteren van voedseltransporten voor Afrika. De héle koopvaardij heeft bescherming nodig. Het zal overigens moeilijk zijn om de piraterij te beëindigen. Maar kansloos is een stevige missie zeker niet. Nog onlangs greep de Franse marine goed in, mét toestemming van de Somalische regering. En in de Straat van Malakka, voorheen het brandpunt van de zeeroverij, heeft gecoördineerde actie de piraten ver in het defensief gedrongen. Dus het kan wel, maar niet met zachte hand. door René Schrier De Voedsel- en Warenautoriteit (VWA) in Zeeland opereert vanuit een kan toor in Zwijndrecht. De provincies Zee land en Zuid-Holland vallen onder één regio. De inspecteurs die de naleving van de Drank en horecawet en de Tabakswet in de gaten hou den, zien ook toe op de naleving van het rook verbod in de cafés. Hun collega's die toezien op de hygiëne in de restaurants kijken meteen of daar ook gerookt wordt. Ze zijn allemaal bui tengewoon opsporingsambtenaar en kunnen een boeterapport en/of proces-verbaal opma ken. Uit een rapport van de VWA blijkt dat in de eerste drie maanden na het ingaan van het rookverbod in Zeeland 305 bedrijven zijn geïn specteerd op een totaal van 6742 in Nederland. Van de bezochte bedrijven in Zeeland bleek bij 5 procent dat de voor publiek toegankelijke ruimten niet rookvrij waren. Zeeland zat daar mee op het landelijk gemiddelde. De eerste drie maanden na de invoering van het rookverbod werden zowel bij overtredin gen als ernstige overtredingen van het rookver bod (bedrijven waar geen enkele maatregel is getroffen en waar in de publiek toegankelijke delen wordt gerookt, ofwel bewuste overtre ders van het rookverbod) een schriftelijke waar schuwing gegeven. Wanneer een overtreding was geconstateerd waartegen was opgetreden, volgde een herinspectie. Afhankelijk van de ernst van de overtreding werd de herinspectie versneld uitgevoerd. In Zeeland was in 0,7 pro cent van de bedrijven sprake van een overtre ding en in 1,6 procent van een ernstige. Sinds 1 oktober geldt een strenger regime. Van bedrijven die het rookverbod bewust overtre den wordt meteen een boeterapport opge maakt. Het toezicht verschoof vanaf die datum ook naar de cafés en bedrijven waarover klach ten waren ontvangen. MIDDELBURG - Personeel van Zorg- stroom voert vanmorgen op het stadskantoor van Middelburg actie tegen de tarieven die de Zeeuwse gemeenten bieden voor huishou delijke hulp. Die tarieven zijn vol gens het personeel en de directie te laag. Zorgstroom overweegt daarom om niet meer in te schrij ven op huishoudelijke hulp. De medewerkers willen wethouder Al- bert de Vries een brandbrief aan bieden. door Joeri Wisse MIDDELBURG - Hulpofficier van jus titie Willem de Wit moest soms voor twee minuutjes van Middel burg naar Hulst rijden. Alleen maar om een automobilist die overduidelijk veel te veel alcohol achter de kiezen had, persoonlijk te verhoren. Pas daarna kon hij be sluiten of de drankrijder terecht was gearresteerd of niet. Sinds kort verloopt voorgeleiding van de meeste verdachten die in Zeeland worden opgepakt een stuk efficiënter. Op acht locaties in de provincie is een systeem geïn stalleerd waarbij de hulpofficier en de verdachte op afstand recht streeks contact hebben. Via een groot televisiescherm, voorzien van 'webcam' kunnen ze met el kaar communiceren. Zo kan de hulpofficier, zonder hen persoon lijk te ontmoeten, de verdachte en de agenten tcch de vragen stellen- die nodig zijn om te beslissen of de verdachte al dan niet terecht is opgepakt. De zogeheten televoorgeleiding brengt twee grote voordelen met zich mee. De hulpofficieren zijn minder tijd kwijt, omdat ze niet meer de hele provincie door moe ten rijden. Dit probleem speelde vooral 's nachts, wanneer in heel Zeeland maar twee of drie hulpof ficieren aan het werk waren. Bo vendien kan het onderzoek naar de verdachte nu vlotter verlopen. Digitale voorgeleiding Nadat een verdachte door de politie is gearresteerd, moet hij voor een (hulp)officier van jus titie verschijnen. Die beslist of de verdachte te recht is opgepakt. Dit kan nu in Zeeland ook op afstand, via televoorgeleiding. Het systeem is geïnstalleerd in alle districten: Hulst, Oost burg, Terneuzen, Goes, Middel burg (Torentijd), Vlissingen, Zie- rikzee en Tholen. In sommige gevallen reist de hulpofficier alsnog af naar de verdachte., bijvoorbeeld in het geval van een zedenzaak. In Zeeland werden in 2007 4800 verdachten voorgeleid. In Kortgene laat een caféuitbater duidelijk merken dat het rookverbod hem nekt. foto Willem Mieras Zonnemaire lijgt vlakbij Zierikzee; 50jiikóminuten van Rotterdam, Roosendaal en Terneuzen. Iemand die mijn stijl tot zijn stijl maakt. Iemand die meedenkt en zich in mijn leuen verdiept. Ik voel me begrepen. En to'ch is het mijn interieur, mijn stijl! www.interieur-paauwe.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3