n Een Westmalle zonder Europees geld toegekend Spionage mm Zeeuwse bedrijven krijgen subsidie voor innovaties. 2 I Woensdag 19 november 2008 PZC Ik besloot alle tips van de AIVD ter harte te ERNST JAN ROZENDAAL Het is geloof ik nog net geen buitenland. Heeze. Ik moest er maandag zijn voor een cursus. Die begon zo vroeg, dat ik de voorafgaande nacht doorbracht in hos- tellerie Vangaelen. Gelukkig had ik net de nieuwe brochure van de AIVD gedown- load. Daarin worden ambtenaren, politici en zakenlui gewaar schuwd voor spionage tijdens dienstreizen. Voor je het weet word je benaderd door 'twee charmante jongedames' die in de hotelbar aanschuiven en 'steeds meer persoonlijke informatie proberen los te krijgen'. „U kunt zelf het beste beoordelen of u zich vanuit uw functie in een positie bevindt die interessant kan zijn voor buitenlandse in lichtingendiensten", aldus de fol der. Nou, dat lijkt me nogal dui delijk. Als spionnen het ergens op hebben voorzien, zijn het wel journalisten. Die weten im mers alles als eerste. Ik besloot alle tips van de AIVD ter harte te nemen. Bij aan komst checkte ik mijn hotelkamer op camera's en microfoons. Voor de zekerheid dekte ik de spiegels af met handdoeken. Toen mijn vrouw belde om me welterusten te wensen, dacht ze dat ze Jack van Gelder aan de lijn had. Om het afluisteren onmogelijk te maken had ik namelijk zodra mijn telefoon ging het volume van Studio Voetbal op tien gezet. Voor ik mijn ka mer verliet om een slaapmutsje te halen, trok ik een haar uit mijn neus en legde hem op de ritssluiting van mijn computer tas. Dat heet het nuttige met het aangename verenigen. Kon ik bij terugkomst controleren of er iemand aan had gezeten en zag ik er meteen weer goed uit. Beneden aan de bar bestelde ik een Martini. Geschud, niet ge roerd. Hoe ik vervolgens ook wachtte, ik werd niet aangespro ken. Laat staan door een 'knappe jongedame'. Had de AIVD dan toch een beetje overdreven? Voor meer columns: www.pzc.nl/columns nemen COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5769 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie, Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 0800- 8060 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgègevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/lezersservice of bel: 0800-0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713, 4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) voorletters Postcode - Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De spierballentaai van minister Klink lijkt niet veel indruk te maken op Zeeuwse cafébazen die het roken toestaan. Boetes of geen boetes. door Ondine van der Vleuten Theo Verstegen zal op za terdag 29 november voor aan staan, als horeca-uit- baters uit heel Nederland op het Haagse Malieveld luidkeels tegen het rookverbod protesteren. De uitbater van het Vlissingse res taurant De Vissershaven was vori ge week ook present in het Middel burgse Schuttershof op een bijeen komst van stichting Red de kleine horeca-ondernemer. Zeker dertig horeca-uitbaters uit Terneuzen waren er, rond de twin tig uit Zierikzee, een man of veer tig uit Middelburg en ook Goes Toezicht op het rookverbod was goed vertegenwoordigd. Al leen de belangstelling uit Vlissin- gen viel een beetje tegen, zegt Ver stegen. „Vier man. Dat is toch wel triest." In het Schuttershof werden de uitbaters bijgepraat over het boetebeleid. „De stichting heeft een Amsterdams advocatencollec- tief ingeschakeld. Die gaan alle boe tes collectief behandelen." Landelijk zijn er inmiddels zo'n 500 boetes uitgeschreven. Zeeland ontsnapte niet aan de aandacht van de controleurs. Citaat uit een boeterapport: '...Ik zag overal op de bar asbakken gevuld met as en sigarettenpeuken staan. Ik zag personen in deze ruimte staan en ik zag dat deze personen rookten. Ik zag namelijk dat personen ta baksproducten in handen hadden en ik zag blauwe rook van deze ta baksproducten afkomen...' Maar boetes, noch de dreigende taal van Klink kunnen het tij ke ren. Riet Beeldens van Café Bee in Terneuzen kan zich niet voorstel len dat Klink zo ver gaat 'diehards' te sluiten. „Ik rook. En ik zet ge- Sinds 1 juli 2008 is de horeca, sport- en kunst/cultuursector rookvrij. Deze wet is ingevoerd omdat elke werknemer recht heeft op een rookvrije werkruimte. 1 WAAR? Het rookverbod geldt in: - cafés - restaurants - sportkantines - discotheken - coffeeshops - hotels - ijssalons - poppodia - theaters - evenementenhallen - congrescentra - luchthavens - overdekte winkelcentra SANCTIES TOT NU TOE De VWA kent als sanctiemogelijkheden: -waarschuwing - boete van 300 - boeteverhoging tot 600 - boeteverhoging tot 1200 - boeteverhoging tot 2400 PZC Willem Adriaansens bron VWA foto ANP TOEZICHT De Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) ziet toe op de naleving van de Tabakswet. Controleurs van de VWA komen onaangekondigd langs. mrrn ~MHf. mm ail SANCTIES STRAKS Het toestaan van roken wordt gezien als concurrentievervalsing, een eco nomisch delict, waarover de rechter uitspraak doet. Die beslist over boetes, celstraf en tijdelijke sluiting. woon asbakken neer." Ze doet niet aan asbakken, de inmiddels wijd omarmde gewoonte om asbakken uit te reiken in ruil voor een klein bedrag, dat dan in de pafpot gaat. Beeldens: „Het is mijn keuze, daar hoeven de klanten niet voor te be talen." Eén keer heeft ze de controleurs voor haar deur zien staan. „Het ca fé was toen al gesloten. Ze zijn van zelf weer weggegaan." De haviken van het eerste uur zijn niet van plan zich te voegen naar de wensen van de minister en Ko ninklijke Horeca. Conny van Con- ny's Place in Vlissingen, meer een gezellige huiskamer dan een bar, wil eigenlijk geen woord vuilma ken aan het rookverbod. Slecht voor het humeur. Conny's Place is een eenmanszaak. „Als uitbater mag ik niet achter de bar vandaan, dan ben ik ook fout. Dus ik sta met mijn rug tegen de muur. Ik rook, want stoppen lukt me echt niet. En ik laat de klanten roken. Dat is me nu op een boete komen te staan. 'Gaat u nu die asbakken weghalen?', vroeg.die man. Nee, dus. Ik hou me vast aan de omrin gende landen, waar het rookver bod teruggedraaid is. Ik zeg: het is een Europese wet. Gelijke monni ken, gelijke kappen." Ook Rik Lingier van 't Zottekot staat lekker te paffen. „Dat mag, want we zijn gesloten. Zondag wa ren we voor het laatst open als in Belgische bieren gespecialiseerd ca fé. Hoe kun je in vredesnaam aan een Westmalle zitten zonder dat je een sjekkie opsteekt? Maandag openen we als Rico's Spareribs. Hopelijk zal het dan beter gaan." Klinks lik-op-stukbeleid Er zullen daar waar de naleving niet verbetert gerichte acties worden ondernomen. Naast het regime van bestuurlij ke boetes zal de VWA in nau we samenwerking met het Openbaar Ministerie gebruik gaan maken van de Wet op de Economische Delicten. Het OM overlegt met parket ten over versnelde afhande ling van structurele overtredin gen, zodat er ook sprake is van een direct 'lik-op-stukbeleid'. Klink: „Ik wil er geen misver stand over laten bestaan dat het het kabinet ernst is." door René Schrier MIDDELBURG - Het Zeeuwse pro ject C-Energy en een Yerseks be drijf dat zich bezighoudt met de de ontwikkeling van een innova tief en duurzaam systeem voor het mechanisch oogsten van schelpdie ren, krijgen flinke subsidies. Europa stelt miljoenen beschik baar om de economische struc tuur te versterken en werkgelegen heid in Zuid-Nederland te bevor deren. C-Energy krijgt de komende twee jaar zo'n 1,4 miljoen euro om een praktische bijdrage te leveren aan economische opwekking van duur zame energie in Zeeland. Met het geld zal een demonstratieproject uitgevoerd worden om energie op te wekken uit getijden en golven van de Westerschelde. Naast initia tiefnemer Ecofys Netherlands BV en projectverantwoordelijke ge meente Borsele, kent het project een groot aantal samenwerkings partners, waaronder het Rijk, Zeeuwse bedrijven en kennisinstel lingen, de Zeeuwse Milieufedera tie en Senter Novem. Het bedrijf in Yerseke, dat zich in het oogstsysteem voor schelpdie ren verdiept, kan ongeveer twee ton verwachten. De activiteiten van dit bedrijf passen in drie laag drempelige subsidieregelingen bin nen het Europese OP-Zuid pro gramma. Het OP-Zuid is bestemd om de economische structuur van het landsdeel Zuid (Zeeland, Bra bant, Limburg) te versterken en de werkgelégenheid te bevorderen. De regelingen binnen het program ma moeten het MKB-onderne- mers gemakkelijk maken om subsi die aan te vragen voor bedrijfsge richte innovaties. Het geld is afkomstig van het Euro pees Economisch stimuleringspro gramma OP-Zuid. Daar bovenop doen het Rijk, de provincies Zee land en Noord-Brabant, een aantal gemeenten, kennisinstellingen en intermediairs nog een duit in het zakje. Ook verschillende Noord- Brabant se bedrijven zijn voor subsidie in aanmerking gekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2