'Wat voor werk doet Waterschap duurder én goedkoper Waterschap gaat meer riet verhakselen Politie zoekt getuigen ongeval eilingkranten Volgend jaar hogere lasten huiseigenaren, en lagere voor huurders. Stammenstrijd Na ROC richt ook ZSC zich met proeflokaal meer op technologie. Tom Tom One Omafiets, V4 Europe Darling Pak uw kans op vele euro's voordeel 22 I Woensdag 19 november 2008 PZC Z door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Woningbezitters in Zeeuws-Vlaanderen betalen vol gend jaar bijna zes procent meer waterschapslasten. Het gaat om zo'n zestig procent van de bewo ners. Daar staat tegenover dat huurders, 40 procent van de inge zetenen, volgend jaar ruim drie procent minder kwijt zijn aan het waterschap. De verschillen en stij gingen zijn deels het gevolg van de landelijke invoering van een nieuw tarievensysteem. Daarbij zijn oude belastingcategorieën ver vangen door nieuwe. Deels wordt het waterschap volgend jaar ook geconfronteerd met kostenverho gingen. Ingezetenen betalen vol gend jaar 92 euro watersysteemhef- fmg (dit jaar 73,50 euro), watersys- teemhefïing gebouwd 1,94 euro per 25,00 euro waarde (dit jaar 1,46 euro), watersysteemheffing ongebouwd 62,76 euro (dit jaar 77,50 euro)en'een zuiveringshef fing van 55 euro (dit jaar 64 euro). Een en ander betekent dat een ge- Huizenbezitters in Zeeuws-Vlaan- deren betalen volgend jaar zes procent meer waterschapslasten. Voor huurders gaan de lasten met ruim drie procent omlaag. Op 14 november 2008 is door kandidaat gerechtsdeurwaarder M.L. Scheepbouwer te Tholen een exploot ten verzoeke van de coöperatie u.a. Coöperatieve Rabobank West-Zeeuws-Vlaanderen U.A., statutair gevestigd en (mede) kantoorhoudende te OOSTBURG, te dezer zake woonplaats kiezende te Nieuwe Haven 147 te Zierikzee, gemeente Schouwen-Duiveland, alsook aan het adres Ondernemersweg 5 te Tholen, op het kantoor van gerechts deurwaarder M.RJ. Buys, bij exploot is gedagvaard A.I.R. de Coussemaker, voor heen wonende te Schoondijke, gemeente SLUIS, aan het adres Burgemeester van Roseveltstraat 20, thans zonder bekende woon- ot verblijfplaats zowel in als buiten Nederland, om op woensdag 18 februari 2009, des voormiddags te 10.00 uur, ver tegenwoordigd door een procureur te ver schijnen ter terechtzitting van de Rechtbank te Middelburg, alsdan en aldaar gehouden wordende aan de Kousteensedijk 2. tn voormeld exploot wordt ondermeer gevorderd veroordeling van A.I.R. de Coussemaker tot betaling van een geldsom. Een afschrift van dit exploot kan worden verkregen bij de in hoofde dezes genoemde Gerechtsdeurwaarder. Buys Partners B.V. Ondernemersweg 5 4691 SL Tholen ALMANAK Kinderen kunnen, althans hun leef tijd in acht genomen, best wat aan. Via digitale leerprogramma's en het Jeugdjournaal maken ze kennis met de opwarming van de aarde, kredietcrisis en bloedige oor logen. Toch is het de vraag of je kinderen onder de twaalf aan al die somber heid bloot moet stellen, want on- middeld huishouden met een ei gen woning volgend jaar 376 euro kwijt is aan het waterschap, een stijging van zes procent. Een ge middeld boerenbedrijf betaalt vol gend jaar ruim dertien procent minder. Ook horecabedrijven beta len minder, gemiddeld een kleine tien procent. Het waterschap doet volgend jaar 3,3 miljoen euro nieuwe investerin gen, blijkt uit de begroting 2009. Prioriteiten de komende jaren zijn het project Waterbeheer 21e eeuw (voorkomen van wateroverlast) en investeringen in het kader van de Kaderrichtlijn water. Daarbij gaat het om het vergroten van water berging, aanpassing van gemalen en vernieuwing van stuwen. Het laatste stuk dijkverzwaring wordt volgend jaar aangepakt bij de kop van Ossenisse. In het kader van het project Zwakke Schakels staat het duinvak Nieuwvliet-Groe- de op de planning. Daar worden de duinen versterkt en meer dan vijftig meter breder gemaakt. Ook wordt het strand twee meter opge spoten. Volgend jaar wordt de calamitei tenroute voor Dow en het Value- park aangelegd. De Braakmanweg en Savoyaardweg worden pas afge sloten als het asfalteren van de Dowweg eind volgend jaar gereed is. Het waterschap wil dan ook de Loofpolderstraat afsluiten om sluipverkeer te voorkomen. TERNEUZEN - Het waterschap Zeeuws-Vlaanderen trekt volgend jaar 50.000 euro extra uit voor het verhakselen van slootmaaisel. Dit jaar besteedt het waterschap hier al 150.000 euro aan. Vroeger werd het slootmaaisel gewoon op de ak kers gedeponeerd, maar sinds het waterschap aanbiedt het spul te verhakselen, is de vraag enorm toe genomen, zegt hoofd Waterbeheer Ton Mouton. Vóór het verhakse len wordt het slootmaaisel extra gecontroleerd op zwerfvuil. Zo wordt voorkomen dat de akkers worden bevuild als het gehakselde riet er over verspreid wordt. Tip? redactie@pzc.nl schuld is ook mooi. Bovendien: beklijft het wel? In elk geval niet helemaal bij Björn (10), die deze week zijn ouders bijpraatte over een gewa pend conflict in Congo, dat zijn oorsprong vindt in een stammen strijd. Hij vond het allemaal ener gieverspilling, dat gedoe tussen de 'hosti's en de 'tosti's'. door Raymond de Fret TERNEUZEN - Nog niet eens zo heel lang geleden deed je als middelba re scholier proefjes in het practi cumlokaal. Nu niet meer. Nee, nu werk je op de science floor van het Zeldenrust-Steelantcollege toe naar 'workshadowing'. Afdelingsdirecteuren Hans Nan- ninga (vmbo) en Peter Boone (ha vo) van de Terneuzense school moeten er eens om lachen. „Ach, we gaan mee met onze tijd", zegt Boone met een knipoog. „Vroeger was het heel makkelijk. Maar als je nu aan een leerling vraagt wat zijn vader voor werk doet, krijg je meer dan eens te horen 'dat hij iets bij Dow doet'. Door al die nieuwe benamingen zijn veel ba nen niet meer herkenbaar." AXEL - De politie zoekt getuigen van een ongeval dat zondagmid dag plaatsvond bij Spui. Om 16.00 uur kwam een zestienjarig meisje uit Terneuzen met haar bromfiets tussen Spui en Margrette ten val nadat ze op de rijweg ernstig was gehinderd door een onbekend ge bleven automobilist. Die reed haar slingerend tegemoet. Omdat het meisje bang was voor een aanrijding reed zij het naastge legen fietspad op, waar ze viel. Ze is met een pijnlijk been naar de huisartsenpost gebracht. De auto mobilist .is niet gestopt, twee jon gens op brommers wel. De politie is op zoek naar deze jongens. Zij kunnen zich melden bij het politie bureau in Terneuzen. of bellen naar 0900-8844. Nanninga: „En dat is iets wat wij met een meer praktijkgerichte be nadering willen tegengaan." Goed, de science floor dus. Nu is dat ook niet zomaar een natuur- kundelokaal met borrelende vloei stoffen, reageerbuisjes en gasbran- dertjes. Verschillende bedrijven in de Kanaalzone zullen zich met de inrichting en opdrachtformulering bemoeien. En na een opdracht kan de leerling een of een paar da gen meelopen bij één van de be drijven in de regio. 'Wij willen de jongeren attent maken op wat voor banen er in deze regio zijn' Dat is precies zoals Dow-topman Gerard van Harten het graag ziet. Want Zeeuws-Vlaanderen moet zich wapenen tegen de braindrain (kennisvlucht) en ontgroening, riep hij vorige week bij de opening van een chemische proeffabriek op het ROC Westerschelde in Ter neuzen. Een clustering van kennis- en on derwijsfaciliteiten met technisch hbo-onderwijs, mogelijk met aca demisch onderwijs en met bijbe horende faciliteiten zoals huisves ting en sportvoorzieningen kan de regio een enorme impuls geven. Een techno-college naar Ameri kaans model, waarin onderwijsin stellingen, overheden en het be drijfsleven de handen ineenslaan is noodzakelijk. Ketendenken; Nanninga en Boone zijn er, net als drie andere voortge zet onderwijsinstellingen in Zeeuws-Vlaanderen, warm voor stander van. Werknemers van Ya- ra, Dow, Cargill en Outokumpu zullen gastlessen verzorgen en ook de opstellingen in het practicumlo kaal worden zoveel mogelijk afge stemd op processen bij de regiona le bedrijven. Boone: „Maar we wil len er niet afhankelijk van zijn. Nu is er veel vraag vanuit de beta- hoek, maar deze formule moet ook toepasbaar zijn als er behoefte is aan mensen in de zorg." Nannin ga: „Wij willen de jongeren attent maken op wat voor banen er in de ze regio zijn. Dat is deels om ver grijzing van dit gebied tegen te gaan, maar ik denk ook echt dat leerlingen dit nodig hebben. Als je dit niet aanbiedt, doe je ze te kort. Een school is toch geen eiland?" Het Zeldenrust-Steelantcollege richt sinds vier jaar met het vak technologie en het module proces techniek (sinds 2007) op vmbo-ni- veau op techneuten. Sinds dit schooljaar krijgen ook brugklas sers op havoniveau meer toepas singsgericht onderwijs. Boone: „Zij moeten drie jaar lang drie keer kiezen voor een verdiepings project. We beginnen met sport, science en kunst en cultuur. Die projecten duren steeds een half jaar. De nadruk ligt daarbij op de praktijk. Ze leggen zich nog ner gens op vast, maar kunnen zo na het derde jaar beter bepalen wat zij wel en niet willen. Met als ge volg dat na de havo ook een goede keuze wordt gemaakt voor een ver volgopleiding. Nu weten leerlin gen vaak na het eindexamen nog niet wat ze willen gaan doen. En dus verandert 25 procent van de hbo'ers in het eerste jaar van oplei ding." Science Floor De Science Floor op het Zeldenrust-Steelantcollege in Terneuzen wordt vandaag officieel in gebruik genomen. Vertegenwoordigers van het be drijfsleven verrichten om 15.15 uur de openingshandeling. De school heeft de invoering van het vak technologie voor vmbp'ers zo positief ervaren, dat is besloten om de rol als schakel met het bedrijfsle ven te vergroten. Het praktijklokaal is dan ook ingericht in nauwe samen werking met bedrijven in de Kanaalzone. Na een opdracht op een proefopstelling te hebben volbracht, mogen leer lingen het geleerde in de praktijk brengen tijdens een workshadowing. Dat is Engels voor een snuffelstage. Leerlingen lopen één of meerdere da gen mee met een werknemer van een bedrijf uit de eigen regio. Scheikunde-leraar Rini de Pree bereidt in het nieuwe practicumlokaal de of ficiële opening voor. Kijk op www.veilingkranten.nl voor de volledige veilingvoorraad. Honderden nieuwe producten van regionale ondernemers tegen spotprijzen. U kunt bieden van 14 t/m 21 november tot 21:00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28