Zeeland PZC Watersporters maken zelf plan Schapenboer Goede Hope stopt er mee Boeren willen grond niet kwijt Beslissing aanleg tunnel Sluiskil 21 7 valt pas bij de aanbesteding ZEEUWS-VLAANDEREN 27 27 Onderhandelingen Veerhaven Terneuzen verlopen erg traag. Eigenaren zien weinig toekomst zorgboerderij annex schapenfokkerij. Grondverwerving voor verbreding waterlopen gaat moeizaam. Tessie Haverbeke uit IJzendijke kersverse voorzitter ZAJK Woensdag 19 november 2008 Provincie gaat meer aandacht besteden aan watersportsector Tip? redtern@pzc.nl door Wout Bareman TERNEUZEN - De twee watersport verenigingen in Terneuzen geven zich niet lijdzaam over aan een projectontwikkelaar of een andere commerciële uitbater van de voor malige Veerhaven. Ze nemen zelf het heft in handen en werken nu eigenhandig een herinrichtings plan uit voor 'hun' haven. Het initiatief is mede ingegeven door de slepende onderhandelin gen over de verkoop van de haven door de Dienst Domeinen aan de gemeente. Wethouder Frank van Hulle: „Zo'n transactie vergt nu eenmaal de nodige tijd. We willen daarover ook extern advies inwin nen, want we verlossen Rijkswa terstaat natuurlijk wel van een fik se last en daar mag best een bruids schat tegenover staan. Zo niet, dan wordt het een heel dure aankoop." De watersportvereniging Neusen en de Stichting Jachthaven Terneu zen willen straks niet voor voldon gen feiten staan en zijn daarom nu zelf in actie gekomen. Neus- en-voorzitter Piet van Driel: „Daar mee proberen we de zaken wat te versnellen, want het is de laatste tijd weer oorverdovend stil rond de Veerhaven." Zijn collega-voorzitter Piet Neven wijst wat dat betreft eerder met de beschuldigende vinger naar Do meinen dan naar de gemeente. In 1^ De watersportvereniging Neusen en de Stichting Jachthaven Ter- neuzen willen niet verrast wor den door projectontwikkelaars en werken zelf plannen uit. afwachting van de uitkomst van de onderhandelingen werken de watersportverenigingen, in nauw overleg met het bureau Economi sche Impuls Zeeland, een plan uit dat voorziet in extra ligplaatsen (nu 210), een clubhuis en sanitaire voorzieningen op de wal. Ook sleper/berger Multraship wordt, als huidige gebruiker van de haven, nauw bij de planvor ming betrokken. Van Driel en Ne ven: „We borduren voort op de vi sie, die de Grontmij in opdracht van de gemeente heeft uitgewerkt, maar onze plannen wijken daar wel op verschillende punten van af" De verenigingen onderzoeken ook welke beheersvorm, een stich ting of bv, straks aan te bevelen is. Wethouder Van Hulle verzekert dat de gemeente 'snoeihard' werkt aan het project. Hij vindt het pri ma dat de huidige gebruikers zelf initiatieven ontplooien. Rijkswater staat bood (via Domeinen) de ha ven vijf jaar geleden al aan. Sinds dien wordt er moeizaam over on derhandeld. De gemeente reser veert de komende jaren ettelijke miljoenen voor de herinrichting van de haven. door René Hoonhorst HOOFDPLAAT - Het echtpaar Van Erp stopt met schapenpark Goede Hope-in Hoofdplaat. Jan en Miek van Erp zien geen toekomst in het bedrijf vanwege 'aanhoudende te genwerking' van de provincie. In het nieuwe natuurgebied aan weerszijden van Goede Hope mo gen geen schapen lopen. „Maar er zijn wel afrasteringen neergezet om runderen te laten grazen", ver klaart Jan van Erp de druppel die de emmer voor hem deed overlo pen. Het echtpaar Van Erp kwam negen jaar geleden op verzoek van de toenmalige gemeente Oostburg naar de boerderij aan de Wester- schelde tussen Hoofdplaat en Nummer Een. Behalve een mooi bedrijf zag de ge meente een leuke toeristische voor ziening in de schapenfarm. Goede Hope huisvest ruim vierhonderd schapen, behorend tot 44 - veelal zeldzame - rassen. Goede Hope biedt als zorgboerderij ook een aantal gehandicapten werk. Van Erp hoopt dat een opvolgster, waarmee-nu wordt onderhandeld, wel brood ziet in voortzetting van het bedrijf Als dat niet lukt, zullen schapen en boerderij apart ver kocht moeten worden. De CDA-Statenfractie vraagt GS of het dagelijks bestuurscollege naar mogelijkheden heeft gezocht om Jan van Erp bij een paar schapen van het oudste ras ter wereld: de karakul uit het grensgebied tussen Oezbekistan en Turkmenistan. de continuïteit van het bedrijf te dat de uitkomst van tevoren vast- waarborgen. Volgens Van Erp was stond. Het plan om rond een vij- het overleg, evenals de inspraak- ver aparte weitjes voor bijzondere procedure, een wassen neus, om- schapenrassen in te richten, zou foto Wim Kooyman niet in het natuurgebied passen, bied. „Schapen zouden eventueel Gedeputeerde Marten Wiersma be- kunnen, maar afrasteringen om de vestigt dat runderen de voorkeur verschillende rassen uit elkaar te genieten in het nieuwe natuurge- houden, passen absoluut niet." door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het waterschap Zeeuws-Vlaanderen heeft grote moeite om de benodigde grond te verwerven voor maatregelen in het kader van het project Waterbe heer 21e eeuw (WB21). Bijvoor beeld voor het verbreden van de waterlopen. Dat is nodig om een grotere waterberging te realiseren, zodat er minder wateroverlast ont staat. „Waar dat mogelijk is, zoals bij landinrichtingsprojecten, probe ren we gronden te ruilen", zegt Ton Mouton, hoofd sector Water beheer. „Maar anders moeten we met grondeigenaren in gesprek over verkoop. Die onderhandelin gen verlopen vaak moeizaam." Voor het verbreden van waterlo pen is al snel een strook grond van tien tot vijftien meter breed nodig. Een boer wiens land zich over een kilometer langs die sloot uitstrekt is dan al snel een hectare kwijt. De moeizame grondverwerving heeft er al toe geleid dat het project in de Oude Graauwpolder een jaar is uitgesteld. Te lang uitstellen kan echter niet, want dan loopt het wa terschap het risico om subsidie aan de neus te zien voorbijgaan. Het vlot ook niet erg met de grondverwerving voor de aanleg van een fietspad bij Reuzenhoek, zegt hoofd sector Wegen en water keringen Piet Stouten. Het fiets pad staat voorlopig op de plan ning voor 2010. door Conny van Cremberghe SLUISKIL - Het besluit om de tun nel onder het kanaal Gent-Terneu- zen aan te leggen valt pas defini tief bij de aanbesteding. Blijken de kosten voor de aanleg van de ver binding tussen nu en 2010 aanmer kelijk te zijn gestegen en moeten de overheden nog eens met een nieuwe kapitaalsinjectie op de proppen komen, dan bestaat de kans dat de tunnel helemaal niet wordt aangelegd. Gedeputeerde Staten hebben - met het oog op hogere kosten voor de aanleg - een zogenaamd go- no go moment in de procedure opgenomen. Dat zal bij de aanbe steding van het project in 2010 zijn. Het inlassen van een toet singsmoment voor de kosten wordt ingegeven door de voorge schiedenis van het project. Toen in 2006 met de planning werd begon nen werd uitgegaan van een kost prijs van 250 miljoen euro. Door inflatie en gestegen bouwkosten is die raming nu 275 miljoen euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 27