Binnenstad raakt leger en leger 'En de stadsmanager komt in mei' 21 Vertrek Rabo leidt tot vragen in gemeenteraad WALCHEREN 27 27 Winkelier luidt de noodklok: de gemeente moet nü echt ingrijpen. Wethouder Rob van Dooren presenteert zijn aanvalsplan. Stammenstrijd Tessie Haverbeke uit IJzendijke kersverse voorzitter ZAJK Woensdag 19 november 2008 Provincie gaat meer aandacht besteden aan watersportsector Tip? redwalch@pzc.nl door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Nog even en het zui delijke deel van de Vlissingse bin nenstad telt meer lege dan gevulde winkelpanden. De Sint Jacobspas- sage loopt leeg, de Kleine Markt is binnenkort bijna verlaten. Forecast, tussen bakker Daane en het 'gat' dat de Hema heeft achter gelaten en daarnaast de twee dicht gespijkerde panden, heeft de huur opgezegd. De voormalige juweliers zaak Van der Maden staat al tijden leeg, Tattoo Ser is onlangs een eindje verderop gaan zitten. In de Sint Jacobspassage gloeit één lichtpuntje: het oude pand van bakker Daane is verkocht. Maar binnenkort komt de verhuiswagen voorrijden voor Bart Smit, die gaat - als het asbest eenmaal is verwij derd - naar de Lange Zelke, waar voorheen Marskramer zat. Verder vertrekken interieurwinkel Marco Polo en antiekhandelaar Cock Vro- mans 'als de gemeente niet gauw ingrijpt'. De Engelsman van Pukka Pies had zijn biezen al gepakt, net als Hebbes Bijou en 'heel spoedig' verruilt kindermodezaak Mazzel de passage voor een plekje in de Walstraat. Welk, dat mag eigena resse Patricia Delfgou niet zeggen. „Omdat de huidige eigenaar zijn vertrek nog moet aankondigen." Daar, in de Walstraat, is het niet veel beter. De Vodafone heeft haar deuren gesloten, een flink aantal panden staat te koop of te huur. Net zoals in de Lange Zelke, waar De binnenstad van Vlissingen lijkt in een neerwaartse spiraal te zijn terechtgekomen. De ene na de andere winkelier kondigt zijn vertrek aan. de Bazaar volgende week een gat achterlaat en damesmodezaak SPS te huur staat. Ook achterin de pas sage en om het hoekje, op de Ou de Markt, zijn flink wat etalages af geplakt met posters 'te huur'. Niet te vergeten: de Fonteyne. Zelfs daar houdt het niet op, want aan het Spuiplein is de kiosk nog steeds niet verkocht. En dan gaat de Rabobank ook nog eens weg. De binnenstad van Vlissingen lijkt nu echt in een neerwaartse spiraal te zijn terechtgekomen. Hoe komt dat toch? Veel te hoge huren, zeg gen ondernemers steevast. Tanja Scherphuis bijvoorbeeld, kon het hoofd niet langer boven water hou den met haar kaartenwinkel in de passage aan het Scheldeplein. „De huur was in tien jaar tijd verdub beld. Maar het aantal passanten niet. De gemeente moet ingrijpen. In de torenhoge belasting, in het straatbeeld. Houd de stad schoon en vrij van graffiti. En haal die bier drinkers van het Scheldeplein." Schrale troost: Scherphuis heeft be taalbare vervanging gevonden in de bibliotheek, aan de kant van de Kerkstraat. Zij blijft Vlissingen trouw. „Altijd. Ik ben met de Vlis- singers verweven geraakt. Er moet toch wat van te maken zijn?" Regen doet het straatbeeld in Vlissingen ook weinig goed. De stad verliest veel winkeliers. foto Ruben Oreel door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Als die vastgoedjon gens hun huren nou eens omlaag halen en winkeliers zorgen voor een fraaie etalage, dan wil de ge meente Vlissingen best in haar bui del tasten om de binnenstad op te knappen. En snel ook. Dat de Fonteyne is mislukt, zul je wethouder Rob van Dooren niet horen zeggen. Maar er zijn wel fou ten gemaakt, nog afgezien van de stadsafsluitingen met het Dossier' Nadeelcompensatie als gevolg. „Ze hadden de doorsteek van de Lange Zelke naar de Oude Markt terug moeten laten komen", zegt hij over zijn voorgangers. „Dan had je het loopje gehouden. Dat gaan we herstellen, al weet ik nog niet hoe. En het kan niet morgen." Eerst moeten de leegstaande win kelpanden worden gevuld. Hoog zijn de huren niet, beweert Van Dooren. „Wel in de Fonteyne, maar de rest is nog laag vergeleken met Middelburg of Goes. Maar we hebben hetzelfde belang, dus ik ga praten met verhuurders. Met de BAM doe ik dat al. Ik zet ze niet onder druk. Dat heeft geen zin en bovendien, het is mijn pand niet. Nee, ik doe ze een voorstel: als wij de stad nou mooi maken, willen jullie dan wat aan de huur doen?" De wethouder gebruikt België als voorbeeld. „Daar kun je vaak per seizoen huren, of je betaalt het eer ste jaar geen huur. Dat maakt het voor ondernemers aantrekkelijker zich te vestigen. Als zij vervolgens het pand verfraaien of een etalage inrichten in bijvoorbeeld een mari tiem thema, dan maken wij geld vrij op de begroting." Dat gaat dan naar, wat Van Doo ren noemt, citydressing. Versierin gen dus; als in vlaggen, 'ludieke re clame-uitingen' („mensen moeten merken dat wij de tweede kunst stad van Nederland zijn") en een kunstroute. Maar ook: niet te lang I** Wethouder Van Dooren praat met verhuurders van winkels in Vlissingen om de huren omlaag te brengen. Als dat gebeurt, in vesteert de gemeente in de stad. wachten met het beschilderen van vuilnisbakken, overkappingen va ker schoonmaken, de graffiti weke lijks verwijderen. Bezoekers wil de gemeente verder koppelacties - bij voorbeeld: gratis parkeren en goed koop naar het circus - aanbieden. Op het stadhuis komt bovendien iemand te zitten, die ondernemers helpt hun bedrijf te ontwikkelen, belooft Van Dooren. „En de stads manager komt in mei." Met een betere parkeerverwijzing, een heringericht Bellamypark en eindelijk ook citymarketing („dat doen we nu inderdaad te weinig") denkt de wethouder dan een heel eind te zijn. Waarom het nü plot seling wel allemaal kan? „Omdat de situatie nü urgent is. We moe ten samen in actie komen." VLISSINGEN - Het Vlissingse LPV-raadslid Wim Hirdes vraagt zich af of de bouwgrond in de ge meente Vlissingen niet te duur is. Aanleiding tot die veronderstelling is de aankondiging van de Rabo bank Walcheren/Noord-Beveland om het hoofdkantoor naar Middel burg te verplaatsen. Volgens Hirdes past deze verhui zing in de rij van grote werkgevers die uit Vlissingen verdwenen zijn zoals de PZC, Rijkswaterstaat, het Havenkantoor en de nieuwbouw van de stadsgewestelijke brand weer. Hij wijst er ook op dat organisaties als de Kamer van Koophandel, Del ta, de politie en wellicht ook het nieuwe 'kleine' ziekenhuis voor Walcheren niet voor Vlissingen kiezen. Die geven allemaal de voor keur aan Middelburg. Vlissingen moet geld vrijmaken om de binnenstad te redden Tip? redactie@pzc.nl Kinderen kunnen, althans hun leeftijd in acht genomen, best wat aan. Via digitale leerpro gramma's en het Jeugdjournaal maken ze kennis met de opwar ming van de aarde, kredietcrisis en bloedige oorlogen. Toch is het de vraag of je kinde ren onder de twaalf aan al die somberheid bloot moet stellen, want onschuld is ook mooi. Bovendien: beklijft het wel In elk géval niet helemaal bij Björn (to), die deze week zijn ouders bijpraatte over een gewa pend conflict in Congo, dat zijn oorsprong vindt in een stammen strijd. Hij vond het allemaal energieverspilling, dat gedoe tus sen de 'hosti's en de 'tosti's'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 23