4^my< Strijd om rookverbod verhardt Dronken jeugd wordt opgepakt Tankers mijden Somalië niet PZC VIDEO Brieven die nooit aankwamen Bert van Marwijk heeft een luxeprobleem 33 De zoete inval van Copycat Aluminiumsmelter past productie aan wegens hoge elektriciteitsprijs. Tussen de bedrijven door Word ook abonnee! Bewolkt WOENSDAG 19 november 2008 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 250e jaargang nr. 276 - los nummer 1,45, zaterdag 2,10 WALCHEREN Zalco schrapt 141 banen door Ben Jansen VLISSINGEN-OOST - Bij aluminium smelter Zalco (voorheen Pechi- ney) in Vlissingen-Oost verdwij nen in de loop van 2009 141 ba nen. Het bedrijf legt de helft van de 512 elektrolyse-ovens stil. Re den: de aluminiumprijs is gedaald; die van elektriciteit gestegen. In de elektrolyse-afdeling wordt uit aluinaarde aluminium ge maakt. Dat proces vergt veel elek triciteit. Om haar klanten te kun nen blijven bedienen vergroot Zal co de productie in de afdeling waar gebruikt aluminium wordt omgesmolten. Daarvoor is minder elektriciteit nodig. Volgens directeur Tom Sanders val len geen gedwongen ontslagen. Na tuurlijk verloop, niet opvullen van vacatures en beëindiging van tijde lijke- en uitzendcontracten moe ten het huidige aantal medewer kers (700) tot ongeveer 560 terug brengen. Sanders wilde niet aange ven hoe. de 140 te schrappen ba nen onder de verschillende catego rieën worden verdeeld. Koos de Meij van FNV Bondgeno ten heeft begrepen dat het in elk geval om 80 personen gaat die op contract- .of uitzendbasis bij Zalco werken. Hij zei zich zorgen te ma ken over deze-groep. „Het is maar de vraag of ze weer makkelijk aan ander werk zijn te helpen. Dat is Aluminiumsmelter Zalco vermin dert de productie in verband met de afgenomen vraag en de hoge elektriciteitsprijs. De maat regel kost 141 banen. de laatste tijd steeds lastiger aan het worden." De Meij sprak van 'een gevoelige klap voor de Zeeuw se werkgelegenheid'. Om de banenreductie zonder ge dwongen ontslagen te kunnen la ten verlopen, zal een deel van het personeel intern worden her plaatst. De vakbonden praten vol gende week met de directie van Zalco over de maatregelen die in verband met de aanpassing van de productie moeten worden geno men. Sanders acht daarbij een so ciaal plan niet nodig. Bij de productie van zogenoemd primair aluminium door middel van elektrolyse geldt vanwege de grote hoeveelheid elektriciteit die ervoor nodig is, een subtiel even wicht tussen de prijs van het licht metaal op de wereldmarkt en die van elektriciteit. Zalco kan in te genstelling tot aluminiumsmelters elders op de wereld niet over goed kope stroom beschikken. De alumi niumprijs is als gevolg van de eco nomische teruggang fors gekel derd. In juli deed aluminium nog 3300 dollar per ton op de London Metal Exchange. Gisteren was de prijs gedaald tot 1820 dollar. DEN HAAG - Minister Guusje ter Horst doet even tekende in een winkel van het Kruidvat in Den kelcriminaliteit moet in 2010 met zeker 30 pro- boodschappen nadat zij met minister Ernst Haag. Justitie, politie en winkeliers zullen nauwer cent zijn gedaald ten opzichte van 2004, zo staat Hirsch Ballin en Jan Meerman van het Platform samenwerken om het stijgend aantal overvallen in het gisteren getekende stuk. Het doel was eer- Detailhandel een convenant winkelcriminaliteit in de detailhandel een halt toe te roepen. De win- der 20 procent. foto Phil Nijhuis/ANP DEN HAAG - Het conflict tussen mi nister Ab Klink van Volksgezond heid en de cafés over het rookver bod verhardt. Veel eigenaren van kleine kroegen zijn niet van plan de asbakken weer van tafel te ha len na de aankondiging gisteren dat overtreders aanzienlijk stren ger worden aangepakt. Ook Koninklijke Horeca Neder land is woedend op Klink, omdat hij weigert de 3500 kleine onderne mers die in financiële problemen dreigen te komen door het rook verbod, 'ook maar een millimeter tegemoet te komen', aldus direc teur Van der Grinten. De bond, tot nog toe voorstander van het rookverbod, zal zich tijdens de ko mende ledenvergadering op 9 de cember vermoedelijk distantiëren van de maatregel. Klink kondigde aan dat overtre ders strenger worden aangepakt. De boete, nu honderden euro's, kan via de wet economische delic ten omhoog naar maximaal 16.000 euro. In het uiterste geval kan een zaak tijdelijk worden gesloten. Gisteren vond een spoedberaad plaats tussen Klink en Koninklijke Horeca Nederland. Klinkwil dat de politie bijstand zal verlenen als controleurs door kroegbazen wor den geïntimideerd. De politiebon den ACP en NPB zijn daarover ui terst kritisch. De NPB roept de korpschefs zelfs op medewerking te weigeren. pagina 2 en 3: een Westmalle zonder een sjekkie is onmogelijk BREDA - Kinderen die laveloos in de binnenstad van Breda worden aangetroffen, worden vanaf ko mende vrijdag van de straat ge haald. „Het zijn gerichte acties, waarbij de kinderen worden ingeladen en de ouders worden gebeld met de mededeling: 'Kom uw kind maar halen'." Dat maakte gemeentewoordvoer der Joop Goderie gisteravond be kend. MOGADISHU - De grote oliebedrij- ven uit het Midden-Oosten passen hun routes niet aan, nu blijkt dat piraten in de Indische Oceaan ook supertankers kunnen kapen. Voor de Somalische kust zijn dit jaar al negentig schepen aangevallen. pagina 3: commentaar pagina 8: vissers op criminele pad Politie moet rookverbod handhaven reageer op www.pzc.nl Verkrachtingszaak mag nietyerjaren eens 92% |)neens 3% aantal reacties: 663 Zeeland: 2, 3, 21 t/m 27, 30 en 31; Binnenland: 4 t/m 6; Buitenland: 7 en 8; Meningen: 9; Beurs: 12; Eco nomie: 13; Weer: 18; Strips: 19; Agenda: 28; Cultuur: 29; Sport: 33 t/m 37; Televisie: 38 en 39. Zie bon op pagina 2 of bel gratis 0800 - 0231 231 8 711688 555530 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 1