Consument n n n Weinig animo voor de hd-decoder u u u Koken met Nintendo Krant biedt David Duchovny excuses aan Britney: mijn leven is saaier dan in de cel Villa van Christopher Lloyd is afgebrand- Geen tv en internet voor Karl Lagerfeld PZC Woensdag 19 november 2008 I 1 7 foto: De Samsung DCB-H360R. foto onder: De Humax IRHD-5000c. Platte tv's vlogen dit jaar de winkels uit. Tot nu toe zijn dit jaar 1,7 mil joen led- en plasma-tv's in Nederland verkocht. 400.000 daarvan zijn geschikt voor full hd en 1,2 miljoen zijn 'hd-ready'. Het aantal hd-decoders komt echter niet eens tot honderd duizend. Ziggo en UPC zeggen maar enkele tienduizenden hd-klanten te hebben, bij satelliet aanbieder CanalDigitaal is dat aan tal nog lager. „Consumenten extra laten betalen voor hdtv is tot nu toe mislukt", zei directeur Kees Farber van CanalDigitaal afgelo pen week tijdens een conferentie in Hilversum. UPC en Ziggo had den er ook meer van verwacht. „Wij zijn ontevreden", zegt Zig- go-manager Frans Schrijver. De consument went erg langzaam aan het idee dat voor hdtv niet al leen een platte tv maar ook een extra decoder en een abonnement nodig is. Ziggo verkoopt twee ver schillende hd-decoders, de Sam sung DCB-H360R en de Humax IRHD-5000C. Ze kosten vanaf 150 euro. CanalDigitaal-kijkers moeten ook zelf een Philips-kastje aan schaffen en UPC-abonnees krijgen de hd-decoder in bruikleen. De kosten worden dan verrekend in het hd-pakket, vanaf 9 euro extra per maand. Het aansluiten van de nieuwe tv-apparatuur levert ook nog vaak problemen op. Verouderde scartka- bels worden op dure füll hd-tv's aangesloten, terwijl een hdmi-ka- bel nodig is. „We hebben geleerd dat hdtv nog niet voor de gemid delde kijker is", aldus Farber van CanalDigitaal. Een probleem is het magere aan bod aan hd-zenders. Ziggo heeft In nog weinig Nederlandse huiskamers staat een high-definition decoder voor ontvangst van hdtv. Tv-aanbieders noemen de animo voor hdtv tot nu toe zelfs teleurstellend. Ze komen volgend jaar met meer zenders en programma's in de scherpere hd-kwaliteit. door Tonie van Ringelestijn foto's CPD een hd-pakket van 4 euro per maand met drie zenders en geeft Eurosport en Brava gratis in HD door. UPC heeft een hd-pakket met zes zenders en CanalDigitaal verkoopt een hd-abonnement met vier kanalen. Satellietkijkers kun nen een paar andere hd-zenders, zoals BBC en Arte, gratis uit de lucht plukken. Volgend jaar krijgen Nederlandse kijkers meer hd-zenders. In maart starten de hd-versies van Neder land 1, 2 en 3. Slechts 15 procent van de programma's zal eind 2009 in hd-kwaliteit te zien zijn, schat Publieke Omroepmanager Egon Verharen. Bij UPC komen de pu blieke hd-zenders in het hd-pak- - ket, Ziggo biedt ze zonder extra kosten aan. Vanwege de lage aantallen hd-kij- kers blijven de commerciële zen ders afwachtend. RTL Nederland en SBS zeggen pas te beginnen met hd-uitzendingen als kabelaars hiervoor genoeg geld neertellen. De softwarefouten in de hd-deco- ders, zoals bij de start twee jaar ge leden en afgelopen zomer rond het EK voetbal, zijn opgelost. Tv-fabrikanten werken ook aan een oplossing voor een ander pro bleem rond hdtv: de extra af standsbediening voor de decoder. Komend jaar verschijnen hdtv's met ingebouwde common interface, een gleuf waar een abonneepasje in kan. Om hd-kanalen te ontvan gen is een decoder niet meer no dig. Toch zal de hd-decoder niet snel verdwijnen. Kabelbedrijven hebben de kastjes nodig voor aan vullende tv-diensten. „Met een de coder heb je meer mogelijkheden voor bijvoorbeeld interactieve diensten en on-demand program ma's", aldus UPC-manager Ivo Lochtman. Dat 'on-demand' kij ken, bijvoorbeeld naar program ma's via Uitzending Gemist, doet al de helft van de digitale UPC-kij- kers. 'On demand' moet ook hdtv een extra impuls geven. UPC en Ziggo komen in 2009 dan ook met losse films en tv-series in hd-kwali teit. Schrijver van Ziggo hoopt dat meer los hd-materiaal consumen ten langer voor de kijkbuis kan houden, nu ze steeds vaker voor het computerscherm kiezen. „De machtspositie van tv ten opzichte van andere media wordt door hdtv versterkt." www.futuretechnology.nl/beeld.htm en nl.wikipedia.org/wiki/HDTV geven een duidelijke uitleg van hdtv X KOOPWAAR door Wouter Klootwijk Wat een kind van 3 jaar kan, moet ik ook kunnen Een omelet met friet, mag dat van de culinairen? Nee, geen frieten naast de omelet, maar de patatjes erin mee- gebakken. Ze kunnen streng zijn, de culinairen. Maar het mag, want het staat in het kookboek waar iedereen in Spanje uit leerde koken. Het boek is meer dan dertig jaar oud. Dit najaar verscheen de Nederlandse editie: 1080 Recepten. Een dik boek dat je leven nog aangenamer kan maken. En je hoeft er helemaal niet typisch Spaans van te gaan koken. Ook de oer-Hollandse hachee staat erin en heet gewoon stoofvlees. Een van de simpelste maar sensationele Spaanse gerechten is tortilla. Een taart van eieren, uien en aardappelen. Het kook boek beschrijft tortilla in verschillende varianten en daar staat hij tot mijn verrassing tussen: de omelet met friet. )e bakt eerst de frieten, mengt ze door geklutste eieren en bakt er een omelet van. Nee, dat is niet gek, dat is lekker! De meeste recep ten uit de Spaanse keuken zijn doodeenvoudig. Een kind van 3 kan ze maken. Maar is 3 jaar oud niet een beetje jong om te gaan koken? Nee, vraag maar aan Nintendo. De computerspelletjesfabrikant heeft een kookgids gemaakt. Hij staat op een schijfje dat in een spelletjesmachientje wordt ge schoven. Volgens de verpakking is de kookgids te gebruiken voor kinderen vanaf 3 jaar. Ze kun nen leren de heetste soep ter wereld te maken, een Thaise gar nalensoep met Spaanse pepers. Ze leren sushi maken, maar ook een verse sardine fileren en inktvis schoonmaken. Ik zou de Nintendokookgids niet opgemerkt hebben als ik er niet op attent gemaakt was door een e-mail van een reclame bureau. 'Een van de nieuwe spellen is de Nintendo Cooking Guide. Wij zouden een echte kok met een lekker hapje bij u langs willen sturen die u het spel kan toelichten.' Een kok over de vloer? Stuur me liever het elektronische kookboek om het zelf te proberen. Wat een kind van 3 kan, moet ik ook kunnen. Nintendo Benelux leende me een spelmachientje en het schijf je waarop 250 recepten staan met aanwijzing hoe ze te berei den en alle mogelijke informatie over ingrediënten. Vooral Aziatische, de internationale kookgids is samengesteld door Ja panners. Er zit een duidelijke Nederlandse handleiding bij. Een stem van een virtuele kok geeft aanwijzingen en als je al je handen nodig hebt om een vergiet vast te houden en wilt weten wat de volgende handeling is, dan roep je naar de spel- machine: wat nu? Die zegt dan: kiep het vergiet leeg. Zo leer je kinderen koken. Tenminste, als ze de Engelse taal machtig zijn. Je kind van 3 dat dit leerzame kookspel van Sin terklaas kreeg, wacht een teleurstelling. Hoe helder Neder lands ook de handleiding is, het blijkt een puur Engelse kook gids te zijn met een Engelssprekende kok. Wat moet ik er dan mee in een Nederlandse krant? Bij Nintendo Benelux en het reclamebureau weten ze dat bij nader inzien eigenlijk ook niet. We kunnen onze kinderen vanaf 3 jaar beter leren koken uit het geweldige Spaanse kookboek van papier: 1080 Recepten. 1080 Recepten. Uitgeverij Van Dishoeck, prijs: 40 euro. Cooking Guide, Nintendo, 29 euro. Reageren? klootwijk@wegener.nl ALLEMENSEN De Britse krant Daily Mail heeft excuses aangeboden aan X-Files-ster David Duchovny. De krant stelde op 19 oktober in een artikel dat de acteur een affaire zou hebben met zijn 28-jarige tennislerares. „De heer Duchov ny en mevrouw Pakay zijn slechts vrienden die af en toe sa men tennissen. De vriendschap speelde geen rol in de scheiding van meneer en mevrouw Ducho vny." Dat schrijft het dagblad in een verklaring op zijn website. Duchovny klaagde de krant eind oktober aan vanwege het artikel. Britney Spears werkt hard aan haar imago. Dat ze daar een braaf leven voor moet leiden, is voor de popprinses niet gemak kelijk. „Mijn nieuwe leven is saaier dan in de cel zitten." Dè zangeres spreekt in een docu mentaire van de Amerikaanse zender Skyi. „Er zit totaal geen uitdaging meer in mijn leven, geen passie", aldus Spears. „Als je in de gevangenis zit, weet je tenminste dat er een tijd komt dat je er weer uit mag, maar mijn situatie lijkt oneindig." Sinds ze vorig jaar haar hoofd kaal schoor en de voogdij over haar twee kinderen verloor, staat ze onder strikt toezicht. „Ik denk dat het te veel is." De natuurbranden in de Ameri kaanse staat Californië eisen hun tol onder Hollywood-ster- ren. Zo ging de kapitale villa van acteur Christopher Lloyd, ter waarde van 8,7 miljoen euro, in rook op. Dat vertelde Lloyd in de nieuwsshow Good Morning America. Hij is onder meer be kend als Doc Brown in de film Back To The Future. Lloyd is da nig onder de indruk. „Ik bevind me nu in een ander bewustzijn." De acteur wil zijn woning in Montecito bij Los Angeles niet la ten herbouwen. Karl Lagerfeld, een van 's we relds grootste modeontwerpers, verslindt Franse, Engelse, Duitse en Italiaanse kranten, maar heeft helemaal niets met internet en tv. „Ik kan het gewauwel niet ver dragen, ik lees liever, dan train ik mijn hersenen", zegt hij in het jongste nummer van fashionma gazine AvantGarde. De mode ontwerper houdt sowieso van papier. „Ontwerpen doe je met potlood en papier. De nieuwe generatie heeft nog nooit een potlood vastgehou den. Ze pakken wat lappen stof en draperen dat dan om een lichaam, maar dat heeft niets te maken met ontwerpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17