nland Bestand in Congo blijkt loos Uitstoot broeikasgas blijft stijgen omiedematen Stakingsgolf beproeving voor Sarkozy KBIfp Opbloei economie in Oost-Europa leidt tot grotere C02-emissie. Franse bonden binden na rustige periode strijd aan met president. Bijbels prentenboek keert teru; Spfe ?v PZC Dinsdag 18 november 2008 7 COMA - Ondanks de toezegging van de Congolese rebellenleider Laurent Nkunda om een bestand te regelen zijn gisteren in alle vroegte in het oosten van Congo de hevigste gevechten sinds een week tijd uitgebroken. Het regeringsleger raakte volgens de VN-vredesmacht slaags met re bellen in Rwindi, ongeveer 125 ki lometer ten noorden van de stad Goma. Over slachtoffers is nog niets bekend. Regeringssoldaten en rebellen le verden langdurig slag, waardoor honderdvijftig mensen naar een nabij gelegen basis van VN-vredes- soldaten vluchtten. Zij werden daar echter niet binnen gelaten. La ter op de dag keerde de rust weer Rwindi, maar rebellen met genera toren en dozen munitie liepen vrijelijk door de stad. Zondag vochten soldaten ook al met rebellen in Ndeko, dat in de buurt van Rwindi ligt. Nkunda had zondag beloofd mee te zullen werken aan de inspannin gen van de VN om de gevechten in het oosten van Congo te beëin digen. De regering van het land heeft ook aangegeven Nkunda te willen ont moeten, maar alleen als ook ande re militieleiders in het gebied daar bij aanwezig zijn. FRANKFURT AN DER ODER - Na ruim zestig jaar zijn alle grote glazen uit de 14e eeuw weer terug in de Heilige Mariakerk van Frankfurt an der Oder, een stad in de deelstaat Brandenburg in het oosten van Duitsland. De pronkstukken wer den aan het eind van de Tweede Wereldoorlog door Russen de geroofd en meegenomen naar Moskou. De kerk werd in 1945 verwoest en is la ter gerestaureerd Nu de laatste glazen zijn terug gekomen zal de beroemde beeldbijbel van het kerkgebouw weer compleet zijn te bewonderen. foto Sven Kaestner/AP BONN - De uitstoot van broeikas gassen neemt onverminderd toe. De West-Europese landen jagen sinds de eeuwwisseling minder CO, de lucht in, maar de landen in Oost-Europa produceren steeds meer CO,. Daardoor is toch sprake van een toename van 2,3 procent, maakte VN-milieubureau Unfccc gisteren bekend. De landen in Oost-Europa produ ceerden tussen 1990 en 2000 - de periode na de val van de Muur - steeds minder CO,. Dat was een gevolg van de ineenstorting van de economieën. Maar na de eeuwwis seling trok de economie aan en steeg de uitstoot met 7,4 procent. De uitkomsten van het rapport ko men twee weken voor de klimaat top van de Verenigde Naties in de Poolse stad Poznan. Daar komen ministers samen om het milieuver drag dat volgend jaar in Kopenha gen moet worden getekend, voor te bereiden. Die overeenkomst moet de opvolger worden van het Kyoto-protocol, dat in 2012 af loopt. Eind vorige week waarschuwde het Internationaal Energie Agent schap (IEA) al voor een klimaat ramp. Als wereldwijde actie uit blijft, stijgt de temperatuur op aar de deze eeuw met zes graden, stel de het IEA. Aad van Bohemen, hoofd crisisbeleid bij het IEA, Twee weken voor de VN-klimaat- top in Poznan komt het VN-mi- lieubureau Unfccc met de consta tering dat Europa nog steeds meer broeikasgassen uitstoot. sprak van 'een dramatische ont wikkeling'. „Planten- en diersoor ten zullen uitsterven," voorspelde hij. Technologische doorbraken in de transportsector zijn volgens het IEA noodzakelijk. Daarnaast moe ten veel meer kerncentrales wor den gebouwd en zijn investerin gen in duurzame energie nodig. Het IEA benadrukt dat de huidige economische tegenslag geen reden mag zijn om te treuzelen met nieuw klimaatbeleid. Daar hangt wel een stevig prijskaartje aan. Om te zorgen dat de temperatuur stijging deze eeuw beperkt blijft tot twee graden, moet alleen al tus sen 2010 en 2030 wereldwijd 35 eu ro per hoofd van de bevolking per jaar worden geïnvesteerd. Zonder ingrepen stijgt de uitstoot van schadelijke broeikasgassen tot 2030 met 45 procent. Japan meldde onlangs dat de broei- kasgassenuitstoot in het land niet eerder zo hoog was. Volgens het Kyoto-protocol moet Japan de CO, uitstoot in 2012 in vergelijking met 1990 met 6 procent hebben ver minderd. Tot maart van dit jaar lag die echter 9 procent hoger. BUJUMBURA - In het Afrikaanse land Burundi is een albino meisje van zes jaar vermoord, onbeken den onthoofdden het meisje, hak ten haar armen en benen af en na men deze mee. In september werden ook al drie albino's in Burundi vermoord. De politie vermoedt dat de crimine len hun organen en ledematen ver kopen aan medicijnmannen. Li chaamsdelen van albino's - vaak met witblond haar, roze ogen en een lichtroze huid - worden door medicijnmannen gebruikt om ma gische drankjes te maken waarvan mensen onder andere rijk zouden worden. Ook in andere Afrikaanse landen zijn albino's slachtoffer van ge weld. Alleen al in het buurland Tanzania werden in een jaar tijd 27 albino's vermoord. door onze correspondent Olivier van Beemen PARIJS - De afgelopen vier dagen beten de piloten en stewardessen van Air France het spits af, van daag volgt het Franse spoorweg personeel, donderdag is het de beurt aan leraren en zaterdag zijn het medewerkers van de Franse post. De herfst is traditioneel het seizoen van grote stakingen, voor al bij de Franse overheid. De redenen verschillen per sector. Bij de Franse luchtvaartmaatschap pij, die samen met de Nederlandse partner KLM één bedrijf vormt, is het protest gericht tegen de verho ging van de pensioengerechtigde leeftijd, bij de staatsspoorwegen gaat het om betere werkomstandig heden in het goederenvervoer. Le raren protesteren tegen het verlies van 13.500 banen en postbodes en lokettisten wijzen privatisering af De oplevende sociale onrust volgt op een zware periode voor de vak bonden, ingeluid door de komst van president Nicolas Sarkozy. Hij liet direct na zijn aantreden weten dat hij het land flink zou hervor men en niet zou zwichten voor straatprotest. Hij trof een arbeids- bevolking aan die minder bereid bleek het werk neer te leggen (en daardoor inkomsten mis te lopen) om hun eisen kracht bij te zetten. De rechtse regering van Sarkozy maakte bovendien een wet die be paalt dat er ook op stakingsdagen een gegarandeerd aantal treinen, bussen en metro's moet rijden en dat kinderen verplicht worden op gevangen op school. De meeste Fransen kunnen daardoor als er ge staakt wordt, gewoon naar hun werk en hoeven geen vrije dag op te nemen om op de kinderen te passen. Stakingen gaan soms vrij wel ongemerkt voorbij. Hoewel Sarkozy ook van de huidi ge protestgolf voorlopig niet wak ker zal liggen - hij heeft het ook 'Vakbondsverkiezingen en verslechterende economie maken vakbonden sterker' erg druk met zijn werk als voorzit ter vari de EU - bestaat er toch een kans dat de demonstraties dit keer een zwaardere beproeving zullen blijken. Dat komt onder meer doordat begin volgende maand ge stemd wordt voor nieuwe vak bondsvertegenwoordigers. Of werknemers nu lid zijn van een bond of niet, bij veel bedrijven mo gen ze bij speciale verkiezingen stemmen voor een afgevaardigde. De rivaliserende bonden zijn daar door extra gemotiveerd zijn om te laten zien dat ze bereid tot actie. Bovendien kunnen ze wellicht pro fiteren van de slechte economi sche omstandigheden. Terwijl in het buitenland veel lof bestaat voor de manier waarop Sar kozy naar oplossingen zoekt voor de internationale economische cri sis, zijn de meeste Fransen al maanden negatief over hun presi dent. De grootste oppositiepartij, de Socialistische Partij is echter niet in staat een vuist te maken vanwege interne verdeeldheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7