Tientallen vijf jaar voor branden 't Zandt vrouwen in 7 prostitutie gebracht MRSA in ziekenhuizen Zorgsector in trek bij niet door veehouderij middelbare scholieren OM struikelt weer over afluisteren Drie aangehouden mannen benaderden via internet slachtoffers. OM: Verdachte sloeg sinds augustus 2007 drie keer toe. Chauffeur kraanwagen verongelukt 6 Dinsdag 18 november 2008 PZC AMSTERDAM - De politie heeft vori ge week drie mannen in de leeftijd van 22 tot 27 jaar opgepakt die de afgelopen jaren tientallen vrou wen via internet zouden hebben geronseld voor de prostitutie. De arrestaties werden verricht in Den Haag, Nootdorp en Amsterdam, maakte een woordvoerder van de politie gisteren bekend. Twee van de verdachten zijn broers uit Den Haag. De derde komt uit Noot dorp. De verdachten zouden hun slacht offers hebben benaderd via websi tes als Hyves en Partyflock. Vervol gens zouden ze hen tijdens dates hebben ingepalmd en hen ertoe hebben bewogen als prostituee te gaan werken. Toen de vrouwen eenmaal achter het raam stonden, moesten ze onder meer protectie geld aan de drie mannen afdragen. De verdachten gebruikten volgens de politiewoordvoerder geen grof geweld. Ze zouden hun slachtof fers wel afhankelijk van hen heb ben gemaakt en hen psychisch on der druk hebben gezet. De vrou wen waren tewerkgesteld in Am sterdam, Den Haag, Alkmaar en Utrecht. Het openbaar ministerie verdenkt de mannen van uitbuiting. Justitie gaat proberen geld en de waarde volle spullen die de drie met hun praktijken zouden hebben verkre gen, af te pakken. Tijdens de huiszoekingen bij de verdachten nam de politie onder meer vier auto's en een scooter in beslag. De politie heeft drie mannen aan gehouden die tientallen vrouwen als prostituee lieten werken. Ze gebruikten geen grof geweld, maar palmden de vrouwen in. AMSTERDAM - Het openbaar minis terie (OM) is onderuit gegaan in een grootschalige hypotheekfrau dezaak in Rotterdam. Het OM heeft minimaal tweehonderd ge sprekken tussen vier verdachten en hun advocaten niet vernietigd. De rechtbank in Amsterdam tikte justitie gisteren op de vingers. Er is sprake van 'grootschalige sys tematische inbreuk op het verscho ningsrecht van geheimhouders', oordeelden de rechters. Zij ver klaarden het OM niet-ontvanke- lijk. Het mag daarom de rechts zaak niet voortzetten. De verdach ten gaan vrijuit. Dit gebeurde ook al bij eerdere zaken, waaronder die tegen de Hells Angels. Eerder gaf de toenmalige officier van justitie bij de rechtbank al toe dat ze opzettelijk gesprekken niet heeft vernietigd. Dat was volgens haar ondoenlijk, omdat het om zo veel gesprekken ging. GRONINGEN - Het openbaar minis terie (OM) heeft gisteren voor de rechtbank in Groningen vijf jaar celstraf geëist tegen de vermeende pyromaan van 't Zandt. De man wordt ervan verdacht de inwoners van het Groningse dorp in de laat ste maanden van vorig jaar te heb ben geteisterd met brandstichtin gen. Volgens het OM stichtte de ver dachte sinds augustus 2007 drie keer brand in woningen en schuur tjes in 't Zandt. Daarnaast ver moedt justitie dat hij vier keer een door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De besmettingen met de MRSA-bacterie in ziekenhuis Walcheren in Vlissingen en in het Maasziekenhuis in Boxmeer zijn niet te herleiden tot de veehoude rij. Dat antwoordt minister Ab Klink (CDA, Volksgezondheid) in vragen op Marianne Thieme (Par tij voor de Dieren). De gevonden MRSA-typen worden niet bij vee aangetroffen, schrijft hij aan de Tweede Kamer. Hoe de besmettin gen in oktober wel zijn ontstaan is niet na te gaan. Volgens Klink is er een richtlijn waarin staat welke maatregelen zie kenhuizen moeten nemen om het risico op MRSA dragerschap te in ventariseren. Onderdeel daarvan is ook de handelwijze bij veehouders poging tot brandstichting deed en eenmaal voorbereidingen daartoe trof Ook wordt hij verantwoorde lijk gehouden voor de anonieme dreig- en poederbrieven die in maart en mei van dit jaar zijn ver stuurd naar inwoners van 't Zandt, RTV Noord en de politie. Bij alle zaken waarvan de man wordt verdacht, werd een branden de kaars in een met wasbenzine ge vulde fles gebruikt om de brand te stichten. Om de fles was steeds pa pier gelegd, besprenkeld met benzi ne. In totaal waren er eind 2007 twin tig brandstichtingen en pogingen daartoe in 't Zandt en omgeving. De politie stelde tijdens het onder zoek naar de branden camera's in en hun familie die MRSA-positief zijn. Uit de nationale MRSA-surveillan- ce van het RIVM blijkt dat in 2006 14 procent van de MRSA bij patiën ten van vee-gerelateerde oor sprong was. In 2007 behoorde pro cent van de MRSA bij patiënten tot dat type. In 2008 is dit percen tage ongeveer gelijk gebleven. De sterke toename in 2006 en 2007 is deels toe te schrijven aan de inten sievere screening van personen die contact hebben met varkens en kalveren, aldus minister Klink. Besmettingen met de MRSA-bac terie in de ziekenhuizen van Vlis singen en Boxmeer waren niet te herleiden tot de veehouderij con stateert minister Klink. het dorp op en luisterde telefoons af Uiteindelijk riep de recherche zelfs de hulp van het leger in om de pyromaan in de kraag te vatten. Het onderzoek richtte zich al snel op de verdachte. Dat kwam omdat bleek dat met de klantenkaart van de moeder van de verdachte fles sen afwasmiddel waren gekocht van hetzelfde type als bij de bran den was gebruikt. Op verschillen de flessen en kaarsen is dna van de verdachte aangetroffen. Tevens bleek bij observaties door de poli- Tegen de vermeende pyromaan die vorig jaar het dorpje 't Zand teisterde, heeft het openbaar mi nisterie gisteren vijf jaar cel geëist. ROTTERDAM - De animo voor een baan in de zorg is onder middelba re scholieren in de laatste jaren fors toegenomen. De ict-branche verliest echter aan populariteit. Dat concludeert onderzoeksbu reau Blauw Research uit de lande lijke Beroepskeuzemonitor 2008, waarvoor 1.795 leerlingen uit de hoogste klassen in het middelbaar onderwijs zijn ondervraagd. Een op de drie leerlingen wil later in de zorg werken. Onder vwo-scholiêren is dat zelfs 43 pro cent. De zorg spreekt hen vooral aan omdat zij het werk nuttig vin den. Ook banen in het toerisme, de re creatie of sport, media, reclame en de communicatiebranche zijn po pulair onder middelbare scholie- tie dat de man verschillende keren in de buurt was geweest van de woningen en schuurtjes, kort voor dat de branden begonnen. Na zijn aanhouding op 18 decem ber vorig jaar werd papier in zijn werkbroek gevonden, waarvan de scheuren overeenkwamen met het bij pogingen tot brandstichting ge bruikte papier. Verder werd in een tuin waar hij werkte een tas gevon den met een kaars en flacons was benzine. De man ontkent iets met de brandstichtingen te maken te hebben. „Ik weet niet waarom mijn dna is gevonden, dat weet de echte dader misschien wel", zei hij tijdens de rechtszaak. Ook ontkent hij dat hij de elf poeder- en dreig brieven heeft geschreven. ren. Maar hun interesse voor werk bij een bank, verzekeringsmaat schappij of accountantskantoor neemt af Scholieren vinden een goede sfeer het belangrijkst in hun toekomstige baan. Verder willen zij trots op hun werk kunnen zijn. Het salaris telt ook mee. Voor 46 procent is een aantrekkelijk salaris een 'zeer belangrijke wens' en voor 49 procent een 'tamelijk be langrijke wens'. Jongens en meisjes hebben nog steeds verschillende voorkeuren. De iet, elektrotechniek, bouw of autobranche doen het vooral goed bij jongens. Meisjes hebben meer belangstel ling voor het kappersvak, het on derwijs of de textiel- en confectie- branche. GOUDA - Een kraanwagen is gisteren op de A12 bij van Gouda op zijn kop Haag raakte door het ongeval gestremd. Het wegtakelen van de kraanwa- beland. De 23-jarige chauffeur uit Tiel kwam daarbij om. Het voertuig ging gen duurde een paar uur. Daarna moest er nog olie van de weg worden ge- slingeren, raakte de vangrail en sloeg over de kop. Het verkeer richting Den haald en de vangrails gerepareerd. foto Rick Nederstigt/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6