Buitengebied Door het water voor een eend Was ik maar lekker thuus. 3 O Dinsdag 18 november 2008 PZC door Luc Oggel Vooruit! Over! Zoek verloren! Die kreten waren gisteren veelvuldig te horen in natuurgebied De Piet bij Lewedorp. Ze werden gescan deerd door de baasjes van jachthonden, die hun viervoeters daarmee tot een zo goed mogelijk resultaat probeerden te be wegen tijdens de jachthondenproeven. De jaarlijkse wedstrijd wordt beurtelings in Zeeland en Brabant gehouden. De Jachthonden Wegens zijn uitstekende reukvermogen is een jacht hond onvervangbaar bij het opsporen van het wild. De hond wordt niet alleen gebruikt voor het opsporen, maar ook voor het opdrijven van het wild. Er zijn veel verschillende typen jachthonden, zoals drij vers, brakken, windhonden, staande honden en retrie vers. Die laatste zijn gespecialiseerd in het opsporen van aangeschoten kleinwild. t- Een bijzondere groep is die van de kooikerhond, ge schikt voor het werk in de eendenkooi. De meestgebruikte jachthond in Nederland is de Duit se staander, (bron: wikipedia.nl) Een nat pak hoort erbij tijdens de jaarlijkse jachthondenproef. honden lopen ter voorbereiding op de proeven van juli tot oktober wedstrij den, waarbij diploma's kunnen worden behaald. De hoogste diploma's tellen mee. De organisatie van de jachthonden- proeven nodigt vervolgens de beste hon den van Zeeland en Brabant uit. Dit jaar waren er 25 deelnemers. „Het gaat echt om de eer", zegt José Huisman van de organiserende Zeeuwse Jachthonden Commissie. Zij is tevens een officiële keurmeester van de Konink lijke Nederlandse Jagers Vereniging (KN- JV) en jureert de proef waarbij de hond achtereenvolgens een duif, een konijn en een eend moet zien te traceren en terug brengen naar zijn baas. Om de eend in de bosjes te vinden, moeten de jachthon den (labradors en staande honden) eerst een waterpartij overzwemmen en daar hebben ze niet allemaal even veel zin in, alle commando's en fluitsignalen ten spijt. Sommige gaan pas na lang aandrin gen van hun baasje te water, andere zwemmen op de heenweg wel door het water, maar lopen terug mooi om de plas heen. „Dat kost punten", zegt Huis man, „want door het water zijn ze snel ler." Nu gaat het niet alleen om de snel heid waarmee de prooien worden terug gebracht. „We letten er ook op of de hond de valplaats goed onthoudt en of hij goed zijn neus gebruikt", legt Huis man uit. Monique Morree uit Zierikzee doet met haar zwarte retriever Millers Square Puck voor de eerste keer mee aan de proef. Millers is een zogeheten A-hond, wat wil zeggen dat zij erg goed dirigeer- baar is. Voor de B-honden geldt dat nog een stuk minder. De hond van Morree heeft er duidelijk zin in en staat met een wild zwiepende staart te wachten tot zij aan de proef mag beginnen. Zodra haar baasje 'apport' roept, stuift ze weg en binnen een mum van tijd is ze terug met de duif in haar bek. Ook het zwemonder- deel legt ze glansrijk af, in slechts drieën foto Willem Mieras halve minuut. Morree is tevreden. „Ik train al zes jaar met haar en ja, het is een kwestie van veel geduld hebben. Maar het is een echte passie." Volgens Morree is het vooral belangrijk dat de hond niet afgeleid wordt en op haar baasje gericht blijft. „Die binding is wel bijzonder." Hoewel het gebied bij De Piet zich pri ma leent voor de jachthondenproeven, wordt het volgens Huisman steeds moei lijker om geschikte terreinen te vinden. „Het zijn meestal natuurgebieden en ei genaren zijn er niet meer zo happig op dat die worden verstoord. Maar gelukkig werkt Staatsbosbeheer nog wel goed mee om locaties te vinden." In de categorie Zeeland werd A.J. Haspels uit Brouwershaven uiteinde lijk winnaar bij de B-honden met Bram de Tweede uit het Labradorium, G. Wes- ki uit Barendrecht (maar lid in Zeeland) werd algemeen winnaar met zijn hond Millers Square Jochem. door Engel Reinhoudt Het najaar is de oogsttijd als het om dia lect gaat. Ingeluid door de dialectdag wa ren er weer veel activiteiten waarin het dialect de hoofdrol speelde. Je zou bijna geneigd zijn te denken dat het dialect aan een opmars bezig is. Eind oktober verscheen een boekje in het dialect van Yerseke met humoris tische verhalen van Rachel van de Vrede: 't Kom aal hoed ee. Hooglied in het Zeeuws 'Waè a 't arte vol van is' kreeg de Jan Bruijnsprijs uitgereikt, Jopie Min- naard die het boekje illustreerde ontving de To tal Cultuurprijs van de gemeente Borsele, mede vanwege haar vertelkunst in dialect. 'Zwieg stil le' was het geschenk van de Zeeuwse boeken week. Het ontroerende boekje van Rinus Spruit is in het Nederlands geschreven, maar met de ci taten in het Zeeuws. AMBRAS bracht een dvd uit over zijn 25-jarig bestaan. Piet Brakman kwam in het nieuws met zijn nieuwe show en Maikel Harte kondigt weer zijn oudejaarsconference aan. Dan komt er eind december een landelijk dialectfestival in Hein- kenszand en tenslotte, hoewel niet alles is ge noemd, het tweede festival Zing Zeeuws dat af gelopen zaterdag plaats vond. Hier aandacht voor wat teksten die daar werden gebracht. Een lied mag je niet alleen beoordelen op de tekst. 'AVan veel liedjes zou weinig overblijven. De mu ziek en ook de presentatie spelen een grote rol. Terecht dat het festival dan ook twee categorie ën kende: tekstschrijvers die alleen een tekst inle veren die dan door anderen wordt gebracht en mensen/bands die een compleet nummer voor het voetlicht brachten. De jury had het er weer moeilijk mee. De Deurdouwers kwamen met een cynische tekst over het elders op vakantie gaan. Met als re frein: 'Ja lekker op vakantie, gin vuultje an de lucht Voe een dag of tiene voe aoles op de vlucht /Je tente die is lek, en van 't eten an de schiete Lekker op vakantie, ik kan d'r van ge niete'. Jan Zwemer vertaalde een Ierse ballade over een oude man die terugkijkt op zijn leven: 'Ik zien je a kieke: wat riedt die man 'ier? zö'n ouwen 'oor thuus bie 't biljart en bie 't bier wan ei-je gin vrouwe, d'r is toch de soos mè fietse-in de kouwe - dan is t'r wat loos'. Jan Priem uit Ovezande dichtte: 'Vertrouw op je hezond verstand, wees zuunig op het Zeeuwse land, mie beide bénen op de hrond, hoed Zeeuws, hoed rond'. Jan Lauret kwam met 'Zeeland zeêverland', een idee ontleend aan Willem Vermandere, maar een leuke tekst. 'Jao, Zêeland is een klaogers- land, soms een benepen zaogersland, een doöm- niesland, een kleuterland, een stamppot, sla mee spekjesland, een Schelde- en ontpolder- land, een pontjes die nooit vaorenland, mao toch het bluuf ons eigen land: ons vaoder- en ons moederland'. In nogal wat teksten is het 'oost-west-thuis-best- gevoel' overdreven sterk. Dialect roept dat kenne lijk op, net als het de hang naar het oude ver sterkt. Maar pas op het podium weet je of er een knipoog bij hoort. Bij Maarten Bruijnes is dat in elk geval wel zo. Bekend om zijn Mossellied, kwam hij zaterdag in Heinkenszand met 'Zee land, vakantieland'. 'Op 't strand van Kusadasi zit Piet te zwête in 't zand Mie een snotdoek op z'n voorhoöd en z'n neuze roöd verbrand En 'ie dinkt bie z'n ei- ge: De ménsen glad geên verstand Was ik maar lekker thuus in Brouwershaven'. Reacties: cn.zeeuws@zeelandnet.nl ofWerrlaan 21, 4453 CA 's-Heerenhoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 62