Cultuur Antishow werkt het beste in grote zaal J Beste dialectbands naar Heinkenszand Brigitte Kaandorp vijf avonden achter elkaar te zien in Middelburg. Streektaalacts afkomstig uit hele land strijden om de nationale titel. PZC Dinsdag 18 november 2008 29 door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het komt in Zee land maar zelden voor dat iemand vijf avonden achtereen in hetzelf de theater optreedt. Cabaretière Brigitte Kaandorp doet het vanaf vandaag wel, in de Stadsschouw burg in Middelburg, met haar pro gramma Zó. Het is een 'experiment', zoals ze het zelf noemt. Dit seizoen speelt ze op een beperkt aantal plaatsen - in elke provincie het voornaam ste theater - maar dan wel mini maal vijf voorstellingen, oplopend tot negen keer in Breda en Haar lem en tien keer in Carré. „Dat heeft een paar redenen", zegt Kaandorp. „De eerste is dat ik al 25 jaar het land doorreis met mijn programma's. Op een gegeven mo ment ben je het een beetje béu om twaalf uur onderweg te zijn voor twee uur optreden. Ik pro beer het nu wat efficiënter aan te pakken." „Wat ook meespeelfis dat ik met deze opzet buiten de abonnemen ten val. Op zich heb ik niets tegen abonnementen, maar je krijgt wel het publiek dat altijd netjes op tijd boekt. Nu hebben mensen die niet zo goed zijn georganiseerd, ook een keer de mogelijkheid te ko men. Die kregen eerst niet de kans omdat ik al 25 jaar - vraag me niet hoe het kan, maar ik profiteer er van - ben uitverkocht." Het is wel even wennen, beaamt ze. „Ik merk dat als het nog niet is uitverkocht, ik er toch wel een beetje zenuwachtig van word. ]e moet er net even wat meer aan doen om het vol te krijgen. Overi gens hoor ik dat momenteel over de hele linie in de theaterwereld." In Middelburg gingen afgelopen dagen de laatste kaarten van de hand. Een andere reden om op een be perkt aantal locaties te spelen, is dat Kaandorp van grote zalen houdt, hoewel haar stijl eerder bij kleinere theaters lijkt te passen. „Dat zou je inderdaad denken, om dat ik altijd zo kneuterig ben. Maar ik hou van de tegenstelling van een antishow in een grote zaal. Dat werkt bij mij als een trein. In zo'n ruimte zit een bulk energie en die weet ik op een of andere manier te managen en tot op de seconde te bespelen. In een grote zaal lijkt het wel of 1+1 op eens 3 is. Het is net als bij D] Tiës- to, die het voor 10.000 man ook beter doet dan voor tien mensen." Diezelfde overweging zit ook ach- 'DJ Tiësto doet het voor 10.000 man ook beter dan voor tien mensen' ter haar inmiddels gevleugelde uit spraak 'Op naar de Kuip'. Voor maart 2009 staat er zelfs, samen met Cor Bakker, een concert on der die naam op het programma. „Dat is natuurlijk een gimmick, al zal het me niet verbazen als ik ooit per ongeluk echt in de Kuip te rechtkom. Ik ben natuurlijk geen Marco Borsato, maar heb inmid dels wel een groot repertoire met Brigitte Kaandorp Brigitte Kaandorp is geboren in Haarlem op 10 maart 1962. Zij maakt cabaretprogramma's sinds begin jaren tachtig en won in 1983 het Cameretten- festival. t- Kaandorp werd de voornaam ste vertegenwoordiger van de Nieuwe Lulligheid. Eind jaren tachtig brak zij door bij het grote publiek met het programma Kouwe drukte. In 2006 won zij de Gouden Harp. liedjes en meezingers. En ik denk dat ik de kwaliteiten heb om zo'n grote bak te mobiliseren en de mensen te laten meezingen." In 1983 won ze Cameretten en dat was het begin van een glans rijke carrière, die inmiddels 25 jaar omspant. Dat jubileum is vorige maand gemarkeerd met het uit brengen van Ik ben een vakvrouw, een - negendelige dvd-box met al haar theatershows. Zelf had ze on langs al haar programma's al eens teruggezien. „Dat was nadat Bert Klunder, mijn regisseur, was over leden. Ik heb inmiddels een nieu we regisseur en toen dachten we: laten we eerst eens samen kijken wat ik altijd doe. Toen bleek dat ik eigenlijk steeds hetzelfde doe. Een programma heeft altijd een bepaal de opbouw, hoewel ik dat nooit zo heb bedacht. De nieuwe voorstel ling hebben we als grap ook op die manier gemaakt, hoewel dat toch niet helemaal is uitgekomen." Een van de hoogtepunten in Zó is een nummer over Bert Klunder, dat veel mensen raakt. „Zingen is voor mij eigenlijk altijd bijzaak ge weest, maar ik merk steeds vaker dat mensen mijn liedjes graag ho ren", zegt Kaandorp. „Ik schrijf over wat mij bezighoudt en als je dan ineens in de zaal de tranen bijna hoort vallen, dan denk je: hé, er zijn blijkbaar mensen die het herkennen." „Neem zo'n nummer over Bert. Ik dacht: dat is zó persoonlijk, zó spe cifiek, over iemand die op bed ligt en afscheid van het leven moet ne men, maar dan merk je dat veel meer mensen zo'n beeld hebben. Ik krijg ook heel vaak briefjes van mensen die vragen of ze een liedje mogen gebruiken voor een begrafe nis of zo. Ik word bijna een soort Mieke Telkamp." Brigitte Kaandorp, vanaf vandaag tot en met zaterdag in de Stadsschouwburg in Middelburg. Uitverkocht. Brigitte Kaandorp: word bijna een soort Mieke Telkamp." foto Patricia Steur Maak jij een organisatie toekomstproof? Op de meeloopdag van Personeel Arbeid loop je 's morgens mee met onze eerstejaars studenten. Zij krijgen les in financieel management: Wat kost een medewerker eigenlijk? 's Middags beoordeel je sollicitatiebrieven: Wie lijkt jou de beste nieuwe collega? Je hebt deze dag alle tijd om vragen te stellen aan studenten en docenten! r Meeloopdag Personeel Arbeid; donderdag 11 december. Meld je aan via www.hz.nl, vóór 21 november. Hogeschool HEINKENSZAND - Na 'Zing Zeeuws', afgelopen weekeinde in De Stenge, maakt Zeeland zich op voor het volgende evenement op het ge bied van streektaalmuziek, maar dan op landelijk niveau. Op zater dag 27 december wordt, ook in Heinkenszand, het eerste Dialect pop Festival Nederland gehouden. Dat gebeurt opnieuw bij De Sten- ge, waar onder meer een grote tent komt tq. staan. Ook worden er podia gebouwd in de Topzaal, de jeugdsoos en de sporthal. Alle dialect- en streektaalacts in Nederland konden zich inschrij ven voor het festival. Dat leverde meer dan 120 aanmeldingen op. Een jury heeft daaruit per provin cie de beste inzendingen gekozen. De geselecteerden dingen mee naar de titel van Nederlands beste dialectact 2008. De kandidaten zijn: Sürrender (Zeeland), Bennie Hek 8c De Houdoes (Noord-Bra bant, winnaar Zing Zeeuws), Van Wieren (Friesland), Bert Kamping (Drenthe), Kas Bendjen (Gelder land), Vledder (Brabant), De Hei- noos (Overijssel), Graund (Lim burg) en Krom de Bende (Gronin gen). Hiphop vormt een aparte ca tegorie, met Rebzjie (Limburg) en Pikkatrillaz (Limburg). Verder zijn er diverse optredens van bekende namen uit het genre: Syb van der Ploeg (voorheen zan ger van De Kast), Band Zonder Ba naan en De Richards (met leden van Jovink en Mannekoor Karre- spoor). Ook spelen enkele Zeeuw se bands zoals Grysl, met haar ver sie van The Wall van Pink Floyd. www.dialectpopnederland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 61