'Paniek onnodig bij huizenbezitter' IJzeren Rijn wordt 'kippenlijntje' Overleg over roken in cafés Verhoging gasprijs gaat door Treinenloop in de war door brand Moerdijk Meer geweld tegen homo's Vereniging Eigen Huis trekt het land in om leden gerust te stellen. Streep door tweesporig tracé tussen Antwerpen en Roergebied. Windturbine wordt zeearend fataal Klijnsma stemt toe in opvolgen Aboutaleb Vogelaars naar Texel voor sneeuwuil Lustkapper gaat te ver en moet voorkomen Rechtszaak doodrij'den verkeersregelaar Ikea D^EINWEC J Krefejd^f BrUS$e' ËL 8ELCÜ''--k^'Aten* PZC Dinsdag 18 november 2008 5 door Cert van Harskamp UTRECHT - De onzekerheid op de woningmarkt is door de kredietcri sis zo groot, dat de telefoon bij Ver eniging Eigen Huis (VEH) rood gloeiend staat. Voor de belangen vereniging van huizenbezitters re den om het land in te trekken en de ongeruste starter, doorstromer en huizenbezitter zelf op te zoe ken. Gisteravond was de eerste van zes bijeenkomsten, in Utrecht. Directeur Marlies Pernot van VEH legt uit. Wat denkt u te bereiken met de in formatie-avonden? „Je ziet aan de bezochte pagina's op onze website dat er vooral be hoefte is aan informatie over de kredietcrisis. Wij willen graag dui delijk maken wat er volgens ons MOERDIJK - Een brand in kabels langs het spoor op de Moerdijk- brug heeft gisteren het treinver keer tussen noord en zuid ernstig gehinderd. Door het vuur viel het beveiligingssysteem op de spoor brug uit. Tussen Dordrecht en La ge Zwaluwe reden minder treinen. Dat leidde tot soms lange vertra gingen. Reizigers richting Roosendaal/Vlissingen en Breda werden aanvankelijk omgeleid via Utrecht. Dat leidde tot vertragin gen die tot drie uur opliepen. Rail beheerder ProRail zette 's middags bussen in, maar besloot in de spits toch weer mondjesmaat treinen te laten rijden. Deze bleven tot 22.00 uur in dienst. Daarna begon het herstel van de kabels en reden er weer bussen. Deze situatie duurde voort tot het einde van de dienstre geling. Over de oorzaak van de ka- belbrand was gisteren nog niets be kend. BRUSSEL - Een alternatief tracé voor de goederenspoorlijn IJzeren Rijn bij Roermond is van tafel. De variant valt te duur uit, zo bleek gisteren bij officieel overleg van mi nister Camiel Eurlings (Verkeer en Waterstaat) met Belgische en Duit se bewindslieden in Brussel. Dat betekent dat de IJzeren Rijn vol gens plan wordt heropend, maar dan met een omleiding om Roer mond en een tunnel onder het Meinweggebied. De goederenspoorlijn moet van Antwerpen via Roermond naar Mönchengladbach lopen. Duits land en Nederland wilden een va riant waarbij de lijn Roermond noordelijk zou passeren, om de stad te ontzien. Eurlings had gisteren 100 miljoen euro extra op tafel gelegd om dat aan de hand is en wat je nu het beste kunt doen." Wat is er volgens u dan aan de hand? „De woningmarkt is tot stilstand gekomen, het vertrouwen is laag. Maar we krijgen nu allemaal pro fessoren die roepen dat er na de krediettsunami een huizentsuna- mi aankomt. Dat soort berichten is niet goed voor het vertrouwen. Paniek is niet nodig. Hoewel je niet meer binnen een jaar winst maakt op je woning, is het kopen van een huis nog steeds een goede investering. Er is geen instortende huizenmarkt zoals in de jaren tach tig. En die komt er ook niet. De hy potheekrente stond toen op 12 pro cent en er was massawerkloos heid." Kloppen er veel huizenbezitters bij u aan die zelf in de problemen zit ten? „Er zijn zeker mensen die met dub- DRONTEN - Een jonge zeearend heeft een botsing met een wind turbine bij Dronten niet overleefd. Dat maakte boswachter Hans Bree- veld gisteren bekend. De zeldzame vogel werd in tweeën gehakt. Vol gens Breeveld gebeurde het onge luk al een paar dagen geleden, maar werd de arend pas later ge vonden. De vogel was een jaar oud en niet geringd. DEN HAAG - De Haagse wethouder Jetta Klijnsma heeft de knoop doorgehakt. Ze wil Ahmed Abou taleb opvolgen als staatssecretaris van Sociale Zaken, zei haar woord voerder gisteren. Klijnsma (PvdA) zou eerst gisteren met premier Bal kenende praten over de zaak. Om dat diens vader afgelopen weekein de overleed, is dat uitgesteld. Aboutaleb wordt per 1 januari bur gemeester van Rotterdam. IJzeren Rijn mogelijk te maken. „Maar Duits land en België wilden dat we nog meer zouden bijdragen. Dat heb ik geweigerd, vanwege de belastingbe taler in Nederland", zegt de minis ter. Tenzij een van de drie landen voor 31 december alsnog de portemon nee wil trekken, is volgens de be windsman de eerder besproken tussenvariant nu weer terug op ta- bele woonlasten zitten; zij hebben een huis gekocht maar hun eigen woning nog niet verkocht. Wij ra den hen aan toch alles op de ver koop van de woning te zetten. Ver huur is een afrader: volgens veel hypotheekovereenkomsten is het verboden. Daarnaast krijg je huur ders er niet zomaar uit. Een huis met huurders is minder waard." Concreet kunnen jullie niets voor die mensen doen. Is dat niet frus trerend voor een belangenvereni ging? „Ja, soms wel. Maar we kunnen on ze leden wel wijzer maken met 'Wij willen duidelijk maken wat er aan de hand is en wat je het beste kunt doen' goede, zinvolle informatie. Door inzicht te bieden in noodzakelijke herstelkosten door bouwkundige De sneeuwuil. DE COCKSDORP - De uiterst zeldza me sneeuwuil bubo scandiacus) die zaterdag in De Cocksdorp op Texel werd waargenomen, is nog steeds op het eiland. Sinds de eer ste waarneming zijn honderden vogelaars op Texel neergestreken om de vogel te zien. De sneeuwuil wordt in Nederland maar zelden waargenomen. De laatste keer ge beurde dat in 2002 in Wieringen en op Schiermonnikoog. fel. Die houdt in dat het spoor ten oosten van Roermond loopt en vervolgens met een tunnel onder natuurgebied De Meinweg door gaat. Daarna sluit de verbinding aan op het oude, nog bestaande tracé van de IJzeren Rijn. „In plaats van een tweesporige lijn met driehonderd treinen per dag gaan we nu voor een bescheiden kippenlijntje met maximaal zeven keuringen van woningen en met hulp bij het afsluiten van een hy potheek komen we natuurlijk wel heel dicht bij de portemonnee van de consument. Daarnaast lobbyen we als Vereniging Eigen Huis om de Nationale Hypotheek Garantie verruimd en de overdrachtsbelas ting gehalveerd te krijgen. Politiek komt er meer draagvlak om de NHG te verruimen, zodat minder consumenten met een restschuld achterblijven als zij noodgedwon gen hun huis moeten verkopen." Consumenten kunnen ook redene ren: Vereniging Eigen Huis begint nu ook te roepen om drastische maatregelen, dus het loopt fout met de woningmarkt? „Wat echt verkeerd is, is helemaal niets doen. Wij proberen de on rust te verklaren en mensen hou vast te geven. We doen zo goed mogelijke voorstellen om de wo ningmarkt weer op gang te krij gen." ASSEN - De 'lustkapper uit Ent- men' (49) moet 28 november te rechtstaan wegens aanranding en huisvredebreuk. De man, die sek sueel opgewonden raakt van vrou wenharen en zich voordoet als kap per, wist de dans te ontspringen omdat zijn slachtoffers instemden met een gratis 'knipbeurt'. Nu is aangifte gedaan door een vrouw wiens huis hij binnendrong. AMSTERDAM - De 25-jarige man die op 17 augustus in Amsterdam een verkeersregelaar zou hebben dood gereden, verschijnt volgende week vrijdag voor de rechter. Dat ge beurt tijdens een pro-formazit- ting. Dat maakte het Openbaar Mi nisterie gisteren bekend. De man zou op het parkeerdek van meubelzaak Ikea na een ruzie op de 54-jarige Willem van Koer- ten zijn ingereden. tig treinen per dag", aldus Eur lings. De capaciteit is zo beperkt, omdat de tunnel enkelsporig zal zijn. Volgens Eurlings is deze va riant op zijn vroegst in 2018 klaar. „Er zal nog heel wat water door de Maas vloeien, voordat de eerste trein rijdt." De Duitse verkeersminister van Noord-Rijnland-Westfalen, Oliver Wittke (CDU), toonde zich giste ren uitermate teleurgesteld dat een grote Europese goederenspoorver binding tussen de Antwerpse ha ven en het Duitse achterland zal uitblijven. De IJzeren Rijn is sinds 1991 gro tendeels niet meer in gebruik. Ne derland hield de spoorlijn de afge lopen jaren grotendeels op slot met als argument dat natuurge bied De Meinweg zou worden ver stoord. Volgens de Belgen beschermt Ne derland de belangen van de Rotter damse haven en van de Betuwe route. DEN HAAG - Minister Ab Klink (Volksgezondheid) overlegt mor gen met brancheorganisatie Ko ninklijk Horeca Nederland (KHN) over de gebrekkige naleving van het rookverbod dat sinds 1 juli geldt. Een woordvoerster van Klink bevestigde dat gisteren. Het lijkt erop dat het verbod steeds minder wordt nageleefd door voor al kleine caféhouders. „We overleg gen hoe we daarmee moeten om gaan", aldus de woordvoerster. Het negeren van het rookverbod lijkt zich als een olievlek uit te brei den. Café-eigenaren in diverse plaatsen staan roken weer toe in hun zaak. KHN heeft geen precieze cijfers van het aantal ondernemers dat de asbak weer op tafel zet, maar „we zien wel dat het zich uit breidt", aldus een woordvoerder maandag. KHN zei vrijdag dat het rookver bod een chaos heeft veroorzaakt in de kleine cafés. De brancheorga nisatie wil dat het rookverbod wordt gehandhaafd of anders de prullenbak ingaat. De organisatie luidt de noodklok. De invoering van het rookverbod zou in de uit voering tot buitenproportionele ge volgen voor vooral de kleine hore caondernemer leiden. DEN HAAG - In de eerste helft van dit jaar is bij de politie 150 keer ge weld tegen homo's gemeld. Voor alle vormen van discriminatie ging het om 1512 incidenten. Dat meld den gisteren de ministeries van Binnenlandse Zaken en Justitie. Dat aantal is veel hoger dan eerder uit onderzoeken bleek. Het is voor het eerst dat alle politiekorpsen dis criminatie op dezelfde manier re gistreerden. Zo komen er circa zes keer zoveel incidenten met discri minatie in beeld dan vroeger. DEN HAAG - Voor huishoudens gaat de gasrekening op 1 januari fors omhoog, maar minister Van der Hoeven (Economische Zaken) zal niet ingrijpen. Dat zei ze giste ren in de Tweede Kamer. De CDA-bewindsvrouw nam daar mee een voorschot op een Kamer debat, later deze week, dat is aange vraagd door Dion Graus (PVV). Als de prijs van olie stijgt, volgt die van het gas. De energiemaat schappijen rekenen de hogere in koopprijzen met een vertraging van een half jaar door. In de eerste helft van dit jaar waren de olieprij zen extreem hoog, maar inmiddels zijn ze gedaald. De consument merkt de verho ging vanaf 1 januari en de verla ging vanaf 1 juni volgend jaar, zei Van der Hoeven. *"-» W" i V\ bestaand spoor NEDERLAND DUITSLAND mm IJzeren Rijn Breda MA' IONAAI PARK Duisb'^ Bude! Weert rVenV*' Herentals Möncfren- -L 'kl„.Ij. Dao- j i gladbach Antwerpen Neerpelt «oer-W 4 Mo1!.. mond Rheydt-^\ ^afschot Hasselt ".Maastricht «Keulen infographic: ANP, RV bron: Arbitrage IJzeren Rijn, der Elserne Rhein

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5