De Ramp is even weer werkelijkheid lis Gimbrère BLAZERS VESTEN 20%KORÏ1NG veilingkranten iïobb^ Rouvoet reikt bokaal uit Schip even in moeilijkheden Graancirkels Schouwen op televisie Vlaamse polder onder water voor opnamen speelfilm De Storm. Wake Up Ught, Philips laaipas Skidöme VERSE HOEVEN TROUWMODESHOW MAANDAG 8 DECEMBER PZC Dinsdag 18 november 2008 27 door Rolf Bosboom TIELRODE - Het is een onwerkelijk, vervreemdend beeld. De waters noodramp van 1953 is opnieuw werkelijkheid geworden. Evacués zitten dicht opeengepakt, met en kele inderhaast verzamelde bezit tingen - een klok, een schilderij -, in een gammel bootje. Ze zijn ver kleumd en lijken nauwelijks te be seffen wat hen is overkomen. Al leen een baby blijft onbewogen on der de rampspoed. Overal, zo ver als het oog reikt, is water. Her en der is nog net een dak van een huis zichtbaar. Dan roept de opnameleider stop, worden de rook- en windmachi- nes die voor een dramatische sfeer zorgen uitgezet, komen veel mo dernere vaartuigen assistentie ver lenen en verdwijnen op slag de treurige blikken van acteurs en fi guranten. Het Zeeland van 1953 is ineens weer een Vlaamse overloop polder anno 2008. Daar, bij Tielrode in de buurt van Sint-Niklaas, worden momenteel, onder leiding van Ben Sombo- gaart, de indrukwekkendste opna men van de speelfilm De Storm ge maakt. Een film die niet zozeer gaat over de watersnoodramp zelf, maar zich wel afspeelt tijdens de onheilsdagen van 1953. De locatie is spectaculair. De volle- 'Regen en wind kunnen we maken, het wegpoetsen van zon is lastiger. Zon is funest' dige potpolder, honderd hectare groot, is onder water gezet. „Het is een van de grootste filmsets ooit in dé Benelux", zegt producent Alain de Levita. Negentig landeige naren hebben toestemming gege ven voor deze tijdelijke vorm van ontpoldering. 'Evacués' dicht opeengepakt in gammele bootjes. Eerder zijn al opnamen in onder meer Zeeland geweest. Voor het onder water zetten van een polder móest de filmploeg wel uitwijken naar België, zegt De Levita. „In Ne derland is dat heel moeilijk, vanwe ge alle wet- en regelgeving. En in Zeeland was het helemaal onmoge lijk geweest. Er is altijd wel een in stantie die opstaat en er bezwaar tegen maakt. Hier in België gaat dat toch anders. Als men het leuk vindt, dan gebeurt het ook." Het werken in het water vergt veel uithoudingsvermogen van film ploeg, de acteurs en de in totaal De polder bij Tielrode is tijdelijk een enorme, spectaculaire filmset. foto's Lex de Meester Pak uw kans op vele euro's voordeel (13 jaar en Kijk op www.veilingkranten.nl voor de volledige veilingvoorraad. Honderden nieuwe producten van regionale ondernemers tegen spotprijzen. U kunt bieden van 14 t/m 21 november tot 21:00 uur. honderden (Vlaamse) figuranten. Zij dragen veelal wetsuits onder hun historisch verantwoorde kle ding om onderkoeling te voorko men. „Het werken op zo'n plek is zeer complexe materie", zegt loca tiemanager Tijn Heerkens. „Voor alle apparatuur hebben we bijvoor beeld diverse pontons gebouwd, zodat we niet voor elke lamp heen en weer hoeven te varen. Het zijn een soort varende werkeilanden." In de polder is een 150 meter lange dijk nagebouwd. Het waterpeil kan met sluizen worden gecontro leerd en gevarieerd. „We kunnen dat tot op vijf a tien centimeter nauwkeurig regelen", zegt Heer kens. Het polderbestuur is nauw betrokken bij de opnamen. Deze verlopen tot nu toe voorspoe dig. Het weer was in elk geval de afgelopen tijd niet al te best en dat is alleen maar gunstig bij het in beeld brengen van de watersnood ramp. „Zon is funest", aldus Heer kens. „Regen en wind kunnen we zelf maken, maar het wegpoetsen van zon is lastiger." Nog een week is filmploeg in Tiel rode aan het werk. Dan zitten de opnamen er voor een belangrijk deel op. Wat nog resteert zijn voor al interieurscènes. De Storm moet de opening van Film by the Sea 2009 worden. Het schema is krap. „Dat komt vooral door de compu teranimaties: het maken van bij voorbeeld storm, water, luchten. Dat duurt acht maanden", zegt De Levita. Slechts een kleine marge dus. De producent verwacht niette min Film by the Sea te halen. „Dat is het uitgangspunt." I Een filmpje van de opnamen is te vinden op www.pzc.nl maae twalstraat vussingen (muv nieuwe collectie) lange delft middelburg den haag - Minister Rouvoet (Christenunie, Jeugd en Gezin) maakt donderdag in Utrecht be kend welke gemeente de long Lo kaal Bokaal in de wacht sleept. Borsele is ervoor in de race. Rouvoet reikt de prijs voor goed gemeentelijk jeugdbeleid uit op de internationale dag voor de Rech ten van het Kind. Het verdrag schrijft voor dat jongeren moeten kunnen meedoen, -denken en -be slissen over alles wat voor hen van belang is. De long Lokaal Bokaal moet dat stimuleren. Het evene ment wordt georganiseerd door de Nationale Jeugdraad. terneuzen - Op de Westerschelde voor Terneuzen raakte gister ochtend om negen uur het Neder landse vrachtschip Beau Trophy (5130 brt) in moeilijkheden. Het schip kreeg te kampen met een technische storing en dreigde aan de grond te lopen op de Middel plaat. Om dat te voorkomen gooi de het schip het anker uit, maar dat raakte verward in de ketting van boei 18. Met hulp van de sleep boot Hemiksem van de Unie van Redding- en Sleepdienst kon het schip worden 'bevrijd', waarna het rond elf uur onder begeleiding van de Hemiksem de reis naar Antwer pen kon voortzetten. MIDDELBURG - Het televisiepro gramma 'Wij zijn de Geschiede nis' besteedt morgen, woensdag, aandacht aan het geheim van de Zeeuwse graancirkels. Die cirkels hielden de gemoederen in de zo mer van 1997 erg bezig. De een zag er het eind der tijden in, een ander juist het begin. Kort om allerlei belangstellenden reis den naar Schouwen-Duiveland af om de cirkels met eigen ogen te zien. De luchtfoto's van de Zeeuw se graancirkels gingen de hele we reld over. Het programma 'Wij zijn de Ge schiedenis' beweert het ware ver- haal-achter de graancirkels te kun nen vertellen, van binnenuit ver teld. Het programma begint woensdag om 19.25 uur en wordt door de KRO uitgezonden op Nederland 2. UITGEVERIJ De mooiste streekboeken vind je bij de streekboekenspecialist www.versehoeven.com of ga naar de boekhandel Bruidshuis Ellen (Oostburg) en Van Westen Mannenmode (Zaamslag) unieke trouwmodeshow op een unieke locatie: Golfcentrum De Brugse Vaart (Oostburg) bestel snel kaarten 12,50) 0117-454861 of via www.vanwesten.com/modeshow

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 59