'Een lichaam is om te versieren' Wat is jouw spaarplan? Zere knie bij botsing Goes Afsluiting van het jaar van de telescoop SNS«$ Fredo Verschraegen uit Zaamslagveer schrijft boek over woest leven. Automobilist drukt fietser van rijbaan Lezing in Tholen over mystiek van de kabbala Archeoloog praat over vliedbergen in Zeeland Bank B PZC Dinsdag 18 november 2008 25 door Peter Oggel ZAAMSLAGVEER - Eigenlijk is Fredo (Fré) Verschraegen nog redelijk goed terechtgekomen. Wie had dat een jaar of veertig geleden kun nen denken? Misschien hijzelf nog wel als allerlaatste. Met een lach: „Ik ben 56 jaar berucht geweest, nu wil ik beroemd worden." Hij is van 1952, geboren in Axel. Zijn doopnaam Alfred Petrus Ma rie verraadt een katholieke af komst. Met in zijn jongensjaren een kort bestaan als misdienaar, overigens alleen maar vanwege 'de wijn en de sigaren van de pastoor'. Zijn weg daarna voert over heel an dere paden. Een woest leven, een jeugd aan de zelfkant van de maatschappij. Deed, zegt hij, 'alles wat God en mijn schoonmoeder hebben verbo den'. Nou ja, de laatste jaren valt dat eigenlijk nog Wel mee, een klei ne uitspatting zo nu en dan uitge zonderd. Niettemin: voldoende stof om zijn levensverhaal op te schrijven. Hij vertelt over zijn gedwongen 'huwe lijk' in Brazilië met de dochter van een opperhoofd als hij de slang die haar bedreigt doodschiet. En over zijn leven als free-biker, zijn band met Heli's Angels en Red De vils. Hij overleeft twee aanslagen in Antwerpen. „Ik had nooit ge dacht dat ik salto's kon maken. Maar toen kon ik ze wel." Het boek is inmiddels zowat hal verwege, in ongekuiste versie, op getekend in een schoolschrift. Een uitgever moet hij nog vinden, GOES - Een 67-jarige man uit Goes is gistermiddag naar de eerste hulp in het Oosterscheldeziekenhuis ge bracht, nadat hij in de Wijngaard straat van zijn fiets was gevallen toen een auto hem tegen de stoep drukte. De fietser belandde met zijn hoofd tegen een gevel. Welk letsel hij opliep, is niet bekendgemaakt. THOLEN - Theologe Magda van der Ende houdt morgen in Tholen een lezing met als thema 'Bijbel en de mystiek van de kabbala'. Kabbala is het Hebreeuwse woord waarmee mystiek wordt aange duid. Het beschrijft het ontvangen van inzicht en wijsheid. De lezing begint om 19.30 uur in het kerkge bouw aan de Oudelandsestraat 11. MIDDELBURG - 'Aardbergen in het vlakke land'. Onder die titel geeft archeoloog van Doesburg van de Rijksdienst voor Archeologie, Cul tuurlandschappen en Monumen ten een lezing over vliedbergen in Zeeland. Dat gebeurt morgen tij dens een bijeenkomst van de Heemkundige Kring Walcheren in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. De lezing is om 20.00 uur. maar dat boek zal er komen, des noods in eigen beheer. „Ik heb al tientallen voor-intekenaars." Zijn huwelijk in 1977 met Paula en de komst van hun drie kinderen is misschien wel zijn redding ge weest, erkent hij. „Mijn maat zei: Fré, zoals jij leeft kun je niet blij ven leven. Daar heb ik naar geluis terd." Ze zijn alweer meer dan der tig jaar getrouwd, en eigenlijk leidt hij een bestaan als 'eerzaam' huis man ('Zet dat maar tussen aanha lingstekens', voegt hij haastig toe), die als beeldend kunstenaar mede aan de kost probeert te komen. Zijn huidige leven staat in schril contrast met zijn jeugd. Jaren vol met drank en vrouwen, onvermij delijke vechtpartijen en geweld, brommers en motoren. Harley Da vidsons, nooit een ander. Lief- de-voor-het-leven vanaf de eerste, een Liberator, die hij in zijn jonge jaren zelf opknapt. Verschraegen: „Een mastodont on der je kont. Dat gestomp van een Harley, nee, dat kun je niet uitleg gen. Dat moet je voelen." Fré kent 'We dealden ook wel eens in waspoeder en in maggiblokjes' de gevangenis van binnen, ook al weer vanaf heel'jong. Hij draait als veertienjarige in Sicilië de bak in. Vier jaar voor drugssmokkel. „Met veertig man in een kippenren. Dan heb je als jong gastje niet veel praatjes meer. Ik heb er één ding geleerd: dat je nooit iemand ver raadt. Daar heb ik me mijn hele le ven aan gehouden." Na een kleine twee jaar krijgt hij GOES - Een 16-jarige bromfietser uit de gemeente Noord-Beveland is gistermiddag gewond geraakt toen een fietster op de Van Dussel- dorpstraat in Goes tegen hem aan reed. De fietster sloeg linksaf toen de bromfietser passeerde. De jongen moest zijn zere knie la ten behandelen bij een huisarts. Zijn kleding, helm en brommer lie pen schade op. Het onbekende meisje is, samen met haar passa gier, in de auto van een passant ge stapt. Die zou haar naar het zieken huis brengen vanwege een pijnlij ke elleboog. Zij is daar echter niet geweest. De politie zoekt contact met het meisje en getuigen: 0900-8844. MIDDELBURG - Het herdenkingsjaar van vierhonderd jaar telescoop wordt zaterdag 22 november afge sloten in Middelburg met een sym posium. De volkssterrenwacht Phi- lippus Lansbergen laat hiervoor as tronaut Lodewijk van den Berg overkomen uit Amerika. Het sym posium wordt gehouden in het stadhuis en begint om 14.00 uur. Aanmelden is verplicht via www.lansbergen.net. Freddie Verschraegen in zijn woning. gratie en mag hij terug naar huis, naar Axel. Maar hij heeft zijn lesje dan nog steeds niet geleerd: drank, veel drank bepaalt de loop der da gen. Zijn geld verdient hij met wat losse, klusjes, vooral via koppelba zen. En met dealen, en zelfs dat niet altijd kosjer. „We dealden ook wel eens in waspoeder en in mag giblokjes. Maar ja, wat doe je als je zonder werk zit en geen uitkering krijgt?" Hij belandt later nog eens een korte tijd achter de tralies, nu in de Middelburgse gevangenis To- rentijd. Fré is een imposante verschijning. Guitige ogen in een baardig ge zicht. Lange haren, oranje-rood ge kleurd, enig overgewicht kan hem niet worden ontzegd. Hij heeft de drank na zijn huwelijk vrijwel afge zworen, maar zijn liefde voor ta foto Peter Nicolai toeages niet. Zeker tachtig procent van zijn lichaam is ingekleurd. Trots op lijf en leden, overtuigd in een 'kunstvorm', die hij zelf jaren lang beoefent, onder meer in een eigen tattooshop in Antwerpen eind jaren zeventig - totdat de dia betes vloeiende lijnen belemmert. „Duizend ambachten, nog wel meer ongelukken", karakteriseert hij zijn carrière. Een autodidact, zoals dat heet. Na de lagere school (Antonius) in Axel naar de Lagere Technische School (LTS) in Terneuzen. De kleine Fré wil bakker worden, maar niet voor lang. Hij schakelt al snel over op timmerman, vervol gens op automonteur. Binnen het jaar is hij van school en gaat hij aan de slag bij een bakker in Zand straat. Daar staat hij na een paar uur alweer op straat. Als kok en matroos vaart Fré een paar weken op de binnenvaarder Pax met als thuishaven Kruispolderhaven. Hij stapt daarna over op de wilde vaart. „Aan boord smokkelde ie dereen bakmeel. Bargoens voor co caïne. Dus ik ook. Dik geld. Maar na een paar reizen werden we bij Italië geënterd. Nou ja, over en uit en pas twee jaar later weer naar huis." Maar de wilde vaart legt de kiem voor het leven. „Traditie: in je eer ste haven deed je drie dingen. Zui pen, naar de hoeren en een tattoo. Dus kreeg ik als veertienjarige mijn eerste plakplaatje. Puur voor mezelf, omdat ik het mooi vind. Zelf heb ik tatoeëren geleerd op spek en op dooie vissen. Kunst? Ja zeker! Een lichaam is om te wor den versierd. Vergis je niet. Ik zit regelmatig in de jury op een tattoo- contest. Daar zitten pure Rem- brandts tussen." Na omzwervingen belandt hij een jaar of twaalf geleden in Zaamslag veer. Hij ontmoet er de kunstena- resse Corrie Vet. „Kan ik ook", zegt hij als hij haar werk ziet. „Be wijs maar", daagt ze uit. Fré meet zich de kunstenaarsnaam Fredo aan en gaat aan de slag. Hij heeft sindsdien enkele exposities achter de rug, in ziekenhuis De Honte onder meer en de Hoge school Zeeland in Vlissingen. Eerst dat boek, dat moet echt voor de zomer van volgend jaar klaar. Is getekend: Fredo Verschraegen, kunstenmaker. Q Het NCRV-programma Showroom portretteert Fredo Verschraegen in de uitzending van dinsdag 23 decem ber op Nederland 1. Frank spaart voor zijn huwelijksfeest. Hij heeft een spaarplan waarbij hij een vast bedrag per maand spaart. Met een goed spaarplan kun je, ook nu,gewoon doorsparen. Kijk op snsbank.nl SNS Maxisparen: 4.75%* spaarrente Rentewijzigingen voorbehouden. Vraag naar de voorwaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 53