Alarm over antibiotica veehouderij Beter en scherper zien? Patiënten te vaak 'platgespoten' de kijkkamer Kamer steunt plan werktijdverkorting Donner S53 göeS zien i& f. .ntaÉ-1^ h 4 Dinsdag 18 november 2008 PZC Gebruik blijft stijgen; volksgezondheid in het geding. Zorg moet minder snel naar medicijn grijpen, vindt inspectie. Boeren vrezen voor Het kan! Ontdek de revolutie in brillenglazen; ZEISS i.Scription® door Sandra Donker en Dylan de Cruijl DEN HAAG - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) en de Voedsel en Waren autoriteit (VWA) slaan alarm over het ongebreidelde gebruik in de veehouderij. Ondanks het gevaar voor de volksgezondheid wordt er steeds meer antibiotica gebruikt. Uit cijfers van het FIDIN, de belan genvereniging van fabrikanten en importeurs van diergeneesmidde len, blijkt dat de verkoop van anti biotica in de veehouderij vorig jaar met bijna to procent is toegeno men. Volgens de Voedsel en Waren Au toriteit (VWA) was het gebruik tussen 1999 en 2006 al met ruim 60 procent gestegen. Zonder maat regelen kunnen resistente super- bacteriën de kop opsteken die voor zwakke patiënten in zieken huizen zelfs fataal kunnen uitpak ken. „Het is een hele, hele grote zorg", aldus Roel Coutinho van het RI VM, die het gebruik van antibioti ca vandaag aan de orde stelt op een symposium in Utrecht. PTC Deskundigen slaan alarm over de gevolgen van het ongebreidelde gebruik van antibiotica in de vee houderij. De volksgezondheid kan er door in gevaar komen. Drie jaar geleden is vastgesteld dat varkens de MRSA-bacterie op mensen kunnen overbrengen. Het ministerie van Landbouw zegde toen toe het probleem aan te zul len pakken. Daar ziet Coutinho echter 'weinig van terug'. „Dit gaat over de volksgezond heid", aldus Benno ter Kuile, mi crobioloog bij de VWA. Hij vreest dat de situatie over vijf tot vijftien jaar onbeheersbaar wordt. De kos ten voor de volksgezondheid kun nen dan met vele miljoenen euro's stijgen. In het buitenland doet die situatie zich volgens Ter Kuile al voor. Daar zijn sommige infecties onbehandelbaar. In de Verenigde Staten heeft dat volgens de micro bioloog al geleid tot sterfgevallen. „Gek genoeg is Nederland een van de weinige landen waar veel aan dacht is voor dit probleem. Ande re landen steken hun kop in het zand." De veehouderijsector werkt aan een convenant om het gebruik van antibiotica- terug te dringen, maar dat is volgens de RIVM-directeur Infectieziekten Coutinho onvol doende. „Ik ben daar zeer scep tisch over, ik zie geen effect. Ken nelijk hebben de boeren er te wei nig belang bij. Het gaat alleen om een indirect belang, namelijk de volksgezondheid." Landbouworganisatie LTO Neder land wil 'overmatig gebruik van an tibiotica tegengaan', maar stelt dat er dan eerst meer duidelijk moet zijn over het daadwerkelijke ge bruik. PETER DEN HAAG - Dementerenden en verstandelijk gehandicapten in zorginstellingen krijgen vaak ten onrechte langdurig kalmeringsmid delen toegediend, oordeelt de In spectie voor de Gezondheidszorg in een rapport. Dat 'eronder houden' met medica tie gaat op termijn ten koste van het geestelijk welzijn, aldus de in spectie, die wil dat instellingen voor eind 2010 een kwart minder kalmeringsmiddelen gebruiken. Eén op de drie dementerenden en verstandelijk gehandicapten in zorginstellingen krijgt de midde len langdurig toegediend. Bij pa tiënten die geen pillen willen slik ken, worden die soms vermalen en in vla toegediend. Familieleden van de patiënt zijn daar in die ge vallen van op de hoogte gesteld, al dus de inspectie. Personeel ziet het toedienen van de medicijnen vol gens het rapport lang niet altijd als een beperking van de vrijheid van de patiënt. Het toedienen van kalmeringsmid delen verschilt sterk, zo blijkt uit het onderzoek onder 86 zorginstel lingen. Sommige zijn terughou dend, terwijl andere snel naar mid delen grijpen om onrustig gedrag te beteugelen. De inspectie is daar kritisch over. „Soms is medicatie nodig", zegt een woordvoerder, „bijvoorbeeld als patiënten psycho id Dementerenden en verstandelijk gehandicapten worden te gemak kelijk in het gareel gehouden met medicijnen. De inspectie pleit voor alternatieven. tisch worden of heel lastig zijn. Maar vaak zijn er ook andere ma nieren om mensen weer rustig te krijgen." Een alternatief is de in richting van een 'snoezelruimte' voor de bewoners. Ook een wan deling of een fietstochtje kunnen patiënten uit een slechte bui halen en hun frustraties bestrijden. Eerder dit jaar bleek uit promotie onderzoek van verpleeghuisarts Sytse Zuidema dat ruim 80 pro cent van de dementerende ver pleeghuisbewoners probleemge drag vertoont. Dat uit zich in agres sie, angst en depressiviteit. Vaak worden medicijnen gebruikt om die problemen te beteugelen. Daar door worden de gebruikers vaak suf, wat het risico op valpartijen groot maakt. Zuidema bepleit alter natieve behandelingen, maar ver wacht vooral veel van betere scho ling van verzorgenden en artsen. DEN HAAG - Minister Donner (So ciale Zaken) mag van een Kamer meerderheid van CDA, PvdA en WD werktijdverkorting gebrui ken om tijdelijk een bedrijf te hel pen dat het plotseling moeilijk heeft door de kredietcrisis. De par tijen steunen zijn aanpak om dat per onderneming te beoordelen. Een algemene aanpassing van de regeling voor werktijdverkorting, zoals de vakbonden voorstaan, wij zen ze af. De fracties in de Tweede Kamer praten vanmiddag met Donner over de inzet van het kabi net bij het overleg later op de dag met bonden en werkgevers. Kabi net en sociale partners willen de gevolgen van de kredietcrisis zo veel mogelijk beperken. De bon den willen dat werknemers die tij delijk niet nodig zijn een WW-uit- kering kunnen krijgen zonder dat ze ontslagen worden. tZ-OIET? H&t3 de tocH al n DEN HAAG - Een nep-minister Gerda Verburg van Land bouw heeft een iets te harde landing gemaakt in melk poeder en wordt gered door twee melkveehouders. De stunt maakte gisteren deel uit van een protestactie van melkveehouders op het Binnenhof in Den Haag. Ook in andere EU-landen werd gisteren gedemonstreerd tegen de plannen het melkquotum jaarlijks met 2 tot 3 pro cent te verruimen. De boeren zijn bang voor een daling van de melkprijs. foto Ed Oudenaarden/ANP Wordt de huidige generatie brillenglazen nog gésiepen in ruwe stappen van een Het resultaat; kwart dioptrie. Wij meten uw ogen veel nauwkeuriger en verwerken zelfs de de allerbeste afbeeldingkwaliteit ooit allerkleinste details tot op l/100e dioptrie precies in i.Scription® brillenglazen. een ongeëvenaard goed nachtzicht Segeersstraat 35 - Middelburg - (0118) 674004 - zondag maandag gesloten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4