Zeelan 'Uitgeklede' brede school in aantocht Woningbouw aan de Karnemelksvaart komt stap dichterbij na^wee^a^stlitede'draa^ 'Kunst? Ja, een lichaam is om Alle resten van het kasteel Gravenhof waarschijnlijk gesloopt. Gebouw in wijk Noorderpolder moet er zomer 2011 staan. Herfstmarkt in kerk Torenplein Oosterland CJV houdt instuif voor kleuters in Zierikzee Poppentheater Valentijn in Diekhuus Discozwemmen voor jongeren in Dol-Fijn Dorpsraad praat over ruimen van graven Laatste bingo van 2008 voor vijftigplussers Vier gospelkoren geven gezamenlijk concert in Dorpshuis De Schutse. Fredo Verschraegen schrijft boek over zijn 'woest' leven. HM Lenie de Vrieze-van Dongen veegt haar terrasje schoon. Zij woont al 46 jaar aan de Karnemelksvaart en wil liever niet vertrekken, foto Dirk-Jan Gjeltema 22 I Dinsdag 18 november 2008 PZC door Inge Heuff ZIERIKZEE - De kans is groot dat Zeeuwland haar plannen voor wo ningbouw aan de Karnemelks vaart in Zierikzee kan uitvoeren. Uit de eerste bevindingen van ar cheoloog Johan Claeijs van het Ar cheologisch Diensten Centrum uit Amersfoort blijkt dat alle resten van het kasteel Gravenhof hoogst waarschijnlijk volledig gesloopt zijn. De officiële rapportage, die voor het eind van dit jaar gereed komt, moet dit nog bevestigen. Zeeuwland heeft al jaren plannen voor woningbouw op het open ter rein tussen de Karnemelksvaart en de Weststraat. Hiervoor zouden ook enkele verouderde woningen (de nummers 9 tot en met 25) ge sloopt moeten worden. Op het gro te bouwterrein dat zo ontstaat moeten onder meer appartemen ten voor ouderen, woningen voor een begeleid wonen traject van cliënten van Emergis en eengezins woningen komen. Een aantal van de te slopen hui zen heeft enige jaren leeg gestaan, maar onlangs is Zeeuwland ze weer met korte huurcontracten gaan verhuren. De corporatie hik te namelijk aan tegen het verplich te archeologische onderzoek. Op het bouwterrein heeft ooit het kas teel Gravenhof gestaan en dus is zo'n onderzoek verplicht. Als er waardevolle archeologische resten liggen, moet bepaald worden of zij in de grond kunnen blijven - maar dan kan er geen fundering voor de woningbouw gelegd worden, of dat alles afgegraven moet worden voor nader onderzoek. En dat kost veel geld. Ook het onderzoek zelf wordt geschat op 40.000 euro. In middels is Zeeuwland met de ge meente overeengekomen dit sa men te betalen. Begin oktober zijn sleuven van ze ventig meter lang en twee meter breed en diep gegraven. Al snel bleek dat hier weinig resten uit kwamen. De vondsten die wel op gegraven zijn, worden nu door spe cialisten onderzocht. „Zodra we de rapportage binnen hebben, kunnen we onze plannen op nieuw bekijken", zegt projectlei der Paul Bambelt van Zeeuwland. „De bouwplannen zullen aange past moeten worden. Zo zullen we met Emergis gaan praten of zij nog behoefte hebben aan een nieuw woonproject. Voordat de eerste paal de grond in gaat, zijn we zeker een jaar of wat verder." Zeeuwland kan wellicht wonin- gen bouwen aan de Karnemelks vaart in Zierikzee. Uit onderzoek blijkt dat alle resten van het kas teel Gravenhof gesloopt zijn. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Eind 2009, begin 2010 gaat de eerste paal van een brede school in de Zierikzeese wijk Noor derpolder de grond in. Dat denken onderwijswethouder Roel van der Wekken en directeur Ewout de Ke- ijzer van Obase, het overkoepelen de bestuur van de openbare basis scholen op het eiland. De voorzie ningen blijven beperkt tot een ba sisschool, kinderopvang, buiten schoolse opvang en sportzaal. Het gesprek over de komst van zo'n voorziening is er één van de lange adem. Al in 2001- werd er ge praat over de mogelijkheid van een soort multifunctioneel cen trum in de noordelijkste wijk van Zierikzee. De boel liep echter ver traging op toen bleek dat de ge meente Schouwen-Duiveland niet OOSTERLAND - De hervormde ge meente Oosterland houdt vrijdag en zaterdag herfstmarkt. In de kerk aan het Oosterlandse Torenplein worden vooral spullen aan de man gebracht waarmee de lange winteravonden gemakkelij ker door te komen zijn. Bezoekers krijgen gratis koffie. De deuren staan vrijdag open tus sen 19.00 en 22.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur. ZIERIKZEE - De Christelijke Jonge ren Vereniging Zierikzee (CJV) houdt morgen een mini-instuif voor kinderen van vier tot zes jaar. De kleuterinstuif is in verenigings gebouw De Driehoek aan het Kerk hof in Zierikzee en duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Toegangskaartjes kosten een euro. Q www.cjv-zierikzee.nl voldoende capaciteit had om het project te trekken. Zeeuwland nam die rol over en zal het ge bouw nu neerzetten. De gemeente wordt huurder. Volgens Van der Wekken was de vertraging ook te wijten aan het gebrek aan consen sus tussen de partijen. „In eerste instantie ging het erover dat er meer voorzieningen in dat ge bouw zouden komen. De biblio theek bijvoorbeeld. De neuzen stonden toen niet dezelfde kant op. Met de partijen die nu over zijn, gaat het een stuk beter. Als ie dereen zich constructief blijft op stellen, moeten we nog in 2009 de eerste paal kunnen slaan." De brede school komt op de hoek van de Emil Sandstromweg en de Koning Gustaafweg, in een hoek De langverwachte brede school in de Zierikzeese wijk Noorder polder komt er nu toch echt aan. Dat beweren alle deelnemende partijen. MIDDELHARNIS - Poppentheater Va lentijn speelt zaterdag de voorstel ling Biggetjesroze in het Diekhuus in Middelharnis. Het is een voor stelling over een biggetje dat geen varken wil zijn. Betsie wil sprin gen als een paard en net zo'n mooie jas dragen als een schaap. Maar één ding wil het biggetje niet: rollen in de modder. De voorstelling begint om 14.00 uur. NIEUWERKERK - Zwembad Dol-Fijn aan de Wethouder van Klinken- straat in Nieuwerkerk houdt vrij dag een disco-avond. Jongeren kunnen er vanaf 19.15 uur terecht voor een avondje 'mu zikaal zwemmen'. Toegang kost 2,50 euro. Dat is inclusief een com- sumptie. Het discozwemmen eindigt om 20.45 uur. van sportveld Bannink. Korfbalver eniging All Ready schuift daarom een stukje op. „Die gaat gebruik maken van de kleedaccomodaties in de nieuw te bouwen sportzaal", stelt Van der Wekken. De meeste leerlingen van de basis school komen over van de Theo Thijssenschool, die nu in de wijk Malta staat en verhuist naar Noor derpolder. Directeur André Koster, die hoopt dat dat in 2011 kan ge beuren, ziet de voorlopige plan nen wel zitten. „Ik ben vooral blij met de extra ruimte van 150 vier kante meter die de gemeente voor haar rekening neemt. Die krijgt een buurtfunctie, wordt multifunc tioneel inzetbaar." Koster durft niet te voorspellen hoeveel leerlingen de school straks bezoeken. „Dat hangt af van de snelheid waarmee gebouwd wordt in Noorderpolder, maar ook van wat voor soort huizen dat zijn." Koster verwacht wel een toename van het huidige aantal van tachtig. OOSTERLAND - De dorpsraad Oos terland houdt morgen een openba re vergadering in dorpshuis Ooster hof aan de Sint Joostdijk. Naast de gebruikelijke onderwerpen is er een agendapunt over het ruimen van graven op de begraafplaats. Wethouder Wijnand Renden geeft daarover uitleg. Er wordt ook gepraat over de rol en taken van de dorpsraad. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. ZIERIKZEE - De afdeling Zierikzee van de Algemene Nederlandse Bond (Anbo) voor vijftigplussers houdt vandaag de laatste bingo middag van dit jaar. De bijeenkomst wordt gehouden in het Hervormd kerkcentrum ach ter de Beeuze in Zierikzee. De bingomiddag is ook voor niet Anbo-leden toegankelijk en begint om 14.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE - Het bleek een schot in de roos: Gospelimpuls, of wel een gezamenlijk concert van vier gospelkoren op Schou wen-Duiveland in oktober 2005. De Schutse in Burgh-Haamstede kon de bezoekers nauwelijks ber gen. Daarna werd het stil rondom dit initiatief. „Te stil, vonden wij. Daarom heb ben wij de GISD (Gospelimpuls Schouwen-Duiveland) samen met enkele enthousiastelingen nieuw leven ingeblazen. Met als resultaat dat er nu een officiële stichting is", zegt Jaap Flikweert van koor Toge ther uit Nieuwerkerk. Het tweede concert is zaterdagavond, weer in De Schutse in Haamstede. De deel nemende koren zijn Together on der leiding van Marianne van Dij- ke en verder The Message uit Brui- nisse met dirigente Jacqueline Bos, Laetare uit Burgh-Haamstede on der leiding van Rembrandt Min- derhoud en Praisband The Bridge uit Zierikzee met Ada van der Sluis als artistiek leidster. The Bridge is een nieuw koor en neemt de plaats in van het tussen tijds opgeheven Adonai. £5 Gospelimpuls, zaterdag 22 novem ber, Haamstede, De Schutse, 20.00 uur. Kaarten bij Boekwinkeltje, Zierik zee of via.www.gospelimpulsschou- wen-duiveland.nl door Peter Oggel ZAAMSLAGVEER - Eigenlijk is Fredo (Fré) Verschraegen nog redelijk goed terechtgekomen. Wie had dat een jaar of veertig geleden kun nen denken? Misschien hijzelf nog wel als allerlaatste. Met een lach: „Ik ben 56 jaar berucht geweest, nu wil ik beroemd worden." Een woest leven, een jeugd aan de zelfkant van de maatschappij. Deed, zegt hij, 'alles wat God en mijn schoonmoeder hebben verbo den'. Nou ja, de laatste jaren valt dat eigenlijk nog wel mee, een klei ne uitspatting zo nu en dan uitge- Fredo Verschraegen zonderd. Niettemin: voldoende stof om zijn levensverhaal op te schrijven. Hij vertelt over zijn gedwongen 'huwelijk' in Brazilië mét de doch ter van een opperhoofd als hij de slang die haar bedreigt doodschiet. En over zijn band met Heli's An gels en Red Devils. Hij overleeft twee aanslagen in Antwerpen. „Ik had nooit gedacht dat ik salto's kon maken. Toen kon ik ze wel." Fré kent de gevangenis van bin nen, vanaf heel jong. Hij draait als veertienjarige in Sicilië de bak in. Vier jaar voor drugssmokkel. „Met veertig man in een kippenren. Dan heb je als jong gastje niet veel praatjes meer." Na een kleine twee jaar krijgt hij gratie en mag hij te rug naar huis, naar Axel. Maar hij heeft zijn lesje dan nog steeds niet geleerd: veel drank be paalt de loop der dagen. Zijn geld verdient hij met losse klusjes, voor al via koppelbazen. En met dealen, en zelfs dat niet al-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 40