Solange is de pannakoningin Duivensportbestuurder Rinus Laban uit zorgen over afname aantal losplaatsen in Frankrijk Voetbalster van de meisjes-Bi van Goes wint NK in Amsterdam. De vitesseconcoursen staan op de tocht, zegt Tholenaar. Van Stevendaal is de sterkste in triatlon Ongelukkige nederlaag voor FC Dauwendaele Extra aandacht voor Spelen op Topsportgala Pöpsel en Baart zijn klaar in Hurghada Zilveren medaille voor team Frans de Boevere Z pzc Dinsdag 18 november 2008 37 Solange de Smit is sinds zondag Nederlands kampioene panna knock-out. door René van Stee MIDDELBURG - 'Champ bij de la- dies' in het panna knock-out. Veel voetbalsters zouden alles voor die titel over hebben. De veertienjarige Solange de Smit heeft 'm sinds zon dag in haar bezit. Tijdens de landelijke finale in de Westergasfabriek in Amsterdam liet de speelster van de meisjes-Bi van Goes haar rivales letterlijk de hielen zien. Want bij panna knock-out is het de bedoeling om de tegenstander door de benen te spelen en daarna in balbezit te blij ven. Voor de uit Rwanda afkomsti ge Solange is het niet zo maar een door Fred Rabout tholen - De duivensport ziet het aantal losplaatsen in Frankrijk de laatste jaren drastisch afnemen. Het nieuwste verlies op dit gebied is Chantilly. Daar werd de duiven de vrijheid gegeven op een uitge strekt landgoed. Dat is echter ver kocht en in Pakistaanse handen overgegaan. Er ligt nu een fonkel nieuwe paardenrenbaan. De 62-jarige Rinus Laban uit Tho- len, die meer dan een kwart eeuw voorzitter van de Zeeuwse Bond aardigheidje. „Zeker in de zomer speel ik met mijn vriendinnen da gelijks in voetbalkooien in Goes. Dan doen we één tegen één of twee tegen twee. En natuurlijk ko men dan allerlei trucjes aan bod", vertelt de kersverse Nederlands kampioene, die er honderden uren trainingsarbeid op heeft zitten. De trucendoos van Solange, die tij delijk in Oost-Souburg woont, is in middels aardig gevuld. De aka, waarmee ze haar meeste opponen- tes versloeg, is haar favoriete bewe ging. „Dan doe je net alsof je met de bal aan de voet naar buiten gaat en daarna weer heel snel naar bin nen. Als afleidingsbeweging ge bruik ik meestal de schaar. En daar na probeer je je tegenstander te poorten", legt ze uit. Zeges in voorrondes in Vlissingen was, maakt al een aantal jaren deel uit van de nationale vervoers- en losplaatsencommissie. Daarvan is hij de laatste jaren voorzitter. Hij ziet de terugloop met lede ogen ge beuren. „We zullen eens in actie moeten komen, anders hebben we over tien jaar in Frankrijk geen los plaats meer over." Het 'spel' zit zo in elkaar. De aan vraag moet worden ingediend bij het Franse ministerie van Defen sie. Die geeft al dan niet het groe ne licht. Is dat groen, dan ligt de bal bij de Franse duivenbond. Die moet correspondenten aanwijzen en die correspondenten zijn dege nen die op de losplaatsen bij de concoyeurs hun handtekening op Heinkenszand, waar ze Zeeuws kampioene werd, leverden Solange een ticket voor het NK op. Ze ging er zonder echte verwachtingen heen, maar het liep gesmeerd. Na vier voorrondes en een kwart- en halve finale bereikte ze de eind strijd. Daarin versloeg ze voor het 'Zeker in de zomer speel ik met mijn vriendinnen dagelijks in voetbalkooien' oog van 1200 toeschouwers haar eveneens jeugdige tegenstandster uit Den Haag. Het leverde haar een grote beker op. „We speelden in een echte pannakooi. Dat maakte het helemaal gaaf', aldus Solange, die bovendien volop genoot van de dag van de lossing moeten komen plaatsen en ook als het afgesloten terreinen zijn voor de convoyeurs het hek moeten ope nen. De laatste tien jaar zijn er mini maal tien losplaatsen komen te ver vallen, omdat er geen correspon denten meer te vinden waren. Mannen op leeftijd haken af, ter wijl er geen nieuw bloed bij komt. Laban: „Daar komt bij dat we voon- heen vaak op industrieterreinen In de afgelopen tien jaar zijn er al tal van losplaatsen in Frankrijk verdwenen. Rinus Laban is bezorgd over die ont wikkeling. foto Ronald den Dekker tal van andere omlijstende activitei ten in Amsterdam. Daarbij waren landelijke bekendheden aanwezig zoals rapper Ali B. en de zangers Mohamed en Brahim Fouradi. „Ze waren heel vriendelijk. En ze kon den nog een aardig potje voetbal len ook." Op het veld heeft Ajax-fan Solange de Smit haar sporen inmiddels ook ruimschoots verdiend. Als spits staat ze dit seizoen al op 23 compe- titiedoelpunten.' Bovendien be hoort ze tot de selectie van Oranje onder 15 jaar. Echte interlands speelde ze nog niet, maar er waren wei enkele oefenduels. Wat haar volgend seizoen brengt, is nog on gewis. „In ieder geval zit het met mijn techniek wel goed. En mis schien zit Oranje onder 17 er ook nog wel in." zaten, maar die worden volge bouwd. En ook de gemeentes wer ken steeds minder makkelijk aan een vergunning mee. Als voorzit ter heb ik de laatste jaren veelvul dig bij de Nederlandse bond aan de bel getrokken, maar dat signaal wordt niet gehoord." Laban wil dat Nederland dringend gesprekken aangaat met het Fran se ministerie van Defensie en de Franse duivenbond. „Die instan ties moeten dan maar wat agressie ver correspondenten werven. Ge beurt dat niet, dan zie ik de toe komst somber in. Zeker wat de los singsplaatsen boven Parijs betreft. Dus met name onze vitessecon coursen staan op de tocht." sluiskil - Robert van Stevendaal legde beslag op de titel in het triat lonkampioenschap in Sluiskil. In de finale was de biljarter net iets te sterk voor Louis Dallinga. Van Stevendaal maakte vooral in druk in het libre. In 't Meulengat maakte hij de eerste vier partijen naar 100 caramboles in één beurt uit. In de finale had hij slechts twee beurten nodig om Louis Dal linga met 100-32 te verslaan. Daar mee was de buit nog niet binnen, in het kader 38/2 verloor hij met ruim verschil (75-38) in drie beur ten. Het bandstoten moest de be slissing brengen. In zeven beurten stelde Van Stevendaal nipt (40-36) de winst én de titel veilig. bergen op zoom - De zaalvoetbal- lers van FC Dauwendaele incas seerden op de negende speeldag de tweede nederlaag van dit sei zoen. Uit tegen FC Rif/New Style Boz ging de Middelburgse ploeg ongelukkig met 3-2 ten onder. Dau wendaele kwam via Mounir Nabil en Guide Lord nog wel met 0-2 voor, maar daarna stokte de pro ductie. FC Rif had aan drie .coun ters genoeg om de achterstand nog om te buigen in een 3-2-zege. middelburg - Het Zeeuws Top sportgala, met de verkiezingen van de beste sporters van Zeeland, is op 30 januari 2009. Het evene ment wordt gehouden in de stu dio's van Zeelandnet in Kamper land. Tijdens het gala zal extra aan dacht besteed worden aan de pres taties van Zeeuwen op de Olympi sche Spelen in Peking. Daar pak ten dressuurruiter Hans Peter Min- derhoud en judoka Elisabeth Wil- leboórdse een medaille. hurghada - De Terneuzense drie- banders Koen Pöpsel en Fons Baart zijn gisteren in de tweede kwalificatieronde van het wereld bekertoernooi in Hurghada uitge schakeld. Pöpsel won nog wel met 2-0 van de Griek Brazitikos, maar ging kansloos onderuit tegen de Span jaard Jimenez. Tijdens de 2-0-ne- derlaag (15-3 15-2) haalde hij een moyenne van slechts 0.157. Baart begon met een zege tegen de ja panner Matsuoto, maar verloor van de Egyptenaar Fouda. gilze - Het jongens-pupillenteam (-12 jaar) van Sportschool Geel hoed is Zuid-Nederlands kam pioen geworden. In de finale won nen Dani de Leeuw, Ramon de Leeuw, Lein Mulder, Julian Nien- huis, Boaz Kalkhoven, Liam Mul der en Zeno Canninga van Mako- to Dokokay uit Oud-Gastel. Judo Goes werd derde. Het meisjes-pu- pillenteam van Geelhoed verloor de finale van Sportinstituut Ooms en verdiende daarmee zilver. Frans de Boevere behaalde met zijn sportschool eveneens zilver bij de semi-aspiranten (-15 jaar).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 37