Boerderij kan Fré Verschraegen: 'Een nog niet weg uit Heille Mulder langer in Hulst Buren blijven zich verzetten tegen woonzorgcomplex Spuikompark 22 Dinsdag 18 november 2008 PZC Ontbrekende stukken vertragen komst van biologische varkens. Sport Kunstemaker uit Zaamslagveer schrijft boek over woest leven. Bewoners Spuikompark vechten voor behoud van groen in Philippine. Z door Frank van Cooten HEILLE - De familie Dingeman- se-Van Deursen in Heille weet voorlopig nog niet of zij haar boer derij mag verplaatsen van de Heil- leweg naar het einde van de Roomspoldersedijk. Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Sluis kan het verzoek nog niet in behan deling nemen vanwege het ontbre ken van een aantal onderzoeken. De familie Dingemanse krijgt drie maanden de tijd om de ontbreken de gegevens alsnog aan te vullen. De familie wil op de nieuwe plaats een biologisch varkensbedrijf be ginnen. Over de verplaatsing van de boerderij ontstond de afgelo pen maand een behoorlijke politie ke discussie. Vooral de WD vindt het ongehoord dat een onderne mer van de gemeente niet de kans krijgt zijn bedrijf op een andere plek voort te zetten. Maar volgens wethouder Carien Bolijn staat de provincie de bouw van een nieu we boerderij op die plaats niet toe. De familie mag het bedrijf best ver- Het college van b en w van Sluis wil de verhuizing van een boerde rij in Heille nog niet behandelen omdat een aantal onderzoeken nog niet is uitgevoerd. plaatsen, maar alleen naar een reeds bestaande boerderij in het buitengebied. Volgens Bolijn is de familie ook op de hoogte van deze mogelijkheid. Het college wil best meewerken aan de verhuizing, omdat de bouw van twee woningen op de plaats van de huidige boerderij een goede ontwikkeling voor de leefbaarheid van Heille is. De ont wikkelaar van de woningen heeft met de familie een overeenkomst dat het perceel in het voorjaar van 2009 van eigenaar wisselt. Het college stelt de raad echter voor de aanvraag niet te behande len omdat de inititiafnemer nog een aantal toetsen moet uitvoeren. Het gaat om zaken als noodzaak, volwaardigheid, geen geschikt leeg staand agrarisch bedrijf voorhan den en ontsluitingsmogelijkheden. „Op dit moment ligt de bal dus bij de familie Dingemanse om de be nodigde gegevens aan te leveren. Dit is de familie Dingemanse her haaldelijk medegedeeld", stelt het college in het raadsvoorstel. Daarnaast moet de Agrarische Ad vies Commissie nog bepalen of het volwaardige agrarische bedrijf qua omvang wel past bij de familie Dingemanse» Dat is volgens het college belang rijk om de levensvatbaarheid van dit bedrijf aan te tonen. Als dat niet kan worden aangetoond, ver leent de provincie geen medewer king, stelt het Sluise college. door Harold de Puysseleijr HULST - Burgemeester Jan-Frans Mulder wil ook de komende zes jaar nog burgemeester van de ge meente Hulst blijven. Mulder heeft dat al kenbaar gemaakt in een gesprek met de Commissaris van de Koningin in Zeeland. De ambtstermijn van de burge meester verstrijkt op 4 juni 2009. De gemeenteraad moet tijdig een aanbeveling doen over de herbe noeming van Mulder. Daarom gaat de herbenoemingsprocedure nu al van start. De Commissaris van de Koningin vraagt de ge meenteraad van Hulst om voor 1 februari volgend jaar een aanbeve ling te doen over de herbenoe ming. Om het proces zorgvuldig te - ALMANAK Sinds de verhuizing van de centra le redactie van de PZC van Goes naar Middelburg, werkt de streek- redactie Walcheren in dezelfde ruimte als de sportredactie. Voor een van de regionale verslag geefsters was dat reden om eens met dubbele belangstelling in het maandagse sportkatern te duiken. „En?", vroeg een van de noeste wer- door Peter Oggel ZAAMSLAGVEER - Eigenlijk is Fredo (Fré) Verschraegen nog redelijk goed terechtgekomen. Wie had dat een jaar of veertig geleden kun nen denken? Misschien hijzelf nog wel als allerlaatste. Met een lach: „Ik ben 56 jaar berucht geweest, nu wil ik beroemd worden." Hij is van 1952, geboren in Axel. Zijn doopnaam Alfred Petrus Ma rie verraadt een katholieke af komst. Met in zijn jongensjareo een kort bestaan als misdienaar, overigens alleen maar vanwege 'de wijn en de sigaren van de pastoor'. Zijn weg daarna voert over heel an dere paden. Een woest leven, een jeugd aan de zelfkant van de maatschappij. Deed, zegt hij, 'alles wat God en mijn schoonmoeder hebben verbo den'. Nou ja, de laatste jaren valt dat eigenlijk nog wel mee, een klei ne uitspatting zo nu en dan uitge zonderd. Niettemin: voldoende stof om zijn levensverhaal op te schrijven. Hij vertelt over zijn gedwongen 'huwe lijk' in Brazilië met de dochter van een opperhoofd als hij de slang die haar bedreigt doodschiet. En over zijn leven als free-biker, zijn band met Heli's Angels en Red De vils. Hij overleeft twee aanslagen in Antwerpen. „Ik had nooit gedacht dat ik salto's kon maken. Maar toen kon ik ze wel." Het boek is inmiddels zowat hal verwege, in ongekuiste versie, op getekend in een schoolschrift. Een uitgever moet hij nog vinden, maar dat boek zal er komen, des noods in eigen beheer. „Ik heb al tientallen voor-intekenaars." Zijn huwelijk in 1977 met Paula en de komst van hun drie kinderen is misschien wel zijn redding ge weest, erkent hij. „Mijn maat zei: Fré, zoals jij leeft kun je niet blij ven leven. Daar heb ik naar geluis terd." Ze zijn alweer meer dan dertig jaar getrouwd, en eigenlijk leidt hij een bestaan als 'eerzaam' huisman 'We dealden ook wel eens in waspoeder en in maggiblokjes' ('Zet dat maar tussen aanhalingste kens', voegt hij haastig toe), die als beeldend kunstenaar mede aan de kost probeert te komen. Zijn huidige leven staat in schril contrast met zijn jeugd. Jaren vol met drank en vrouwen, onvermij delijke vechtpartijen en geweld, brommers en motoren. Harley Da vidsons, nooit een ander. Lief- de-voor-het-leven vanaf de eerste, een Liberator, die hij in zijn jonge jaren zelf opknapt. Verschraegen: „Een mastodont on- laten verlopen, stelt de gemeente raad een vertrouwingscommissie in. Die commissie zal bestaan uit de voorzitters van de zeven politie ke fracties in de gemeenteraad. Ook de gemeentesecretaris en wet houder Frank van Driessche wor den adviserend lid van de vertrou wenscommissie. De commissie komt na gesprekken met de burge meester met een concept-aanbeve ling die ter vaststelling wordt voor gelegd aan de gemeenteraad. De procedure voor de herbenoe ming van de burgemeester wordt donderdag 20 november vastge steld in de vergadering van de ge meenteraad. De raad komt vanaf 19.30 uur bij een in het stadhuis. Freddie Verschraegen toont een wolvenkop en zijn getatoeëerde vingers. der je kont. Dat gestomp van een Harley, nee, dat kun je niet uitleg gen. Dat moet je voelen." Fré kent de gevangenis van binnen, ook al weer vanaf heel jong. Hij draait als veertienjarige in Sicilië de bak in. Vier jaar voor drugssmokkel. „Met veertig man in een kippenren. Dan heb je als jong gastje niet veel praatjes meer. Ik heb er één ding geleerd: dat je nooit iemand ver raadt. Daar heb ik me mijn hele le ven aan gehouden." Na een kleine twee jaar krijgt hij gratie en mag hij terug naar huis, naar Axel. Maar hij heeft zijn lesje dan nog steeds niet geleerd: drank, veel drank bepaalt de loop der da gen. Zijn geld verdient hij met wat losse klusjes, vooral via koppelba zen. En met dealen, en zelfs dat niet altijd kosjer. „We dealden ook wel eens in waspoeder en in mag giblokjes. Maar ja, wat doe je als je zonder werk zit en geen uitkering krijgt?" Hij belandt Tater nog eens een korte tijd achter de tralies, nu in de Middelburgse gevangenis To- rentijd. Fré is een imposante verschijning. Guitige ogen in een baardig ge zicht. Lange haren, oranje-rood ge kleurd, enig overgewicht kan hem niet worden ontzegd. Hij heeft de drank na zijn huwelijk vrijwel afge zworen, maar zijn liefde voor ta toeages niet. Zeker tachtig procent van zijn lichaam is ingekleurd. Trots op lijf en leden, overtuigd in een 'kunstvorm', die hij zelf jaren lang beoefent, onder meer in een eigen tattooshop in Antwerpen eind jaren zeventig - totdat de dia betes vloeiende lijnen belemmert. „Duizend ambachten, nog wel meer ongelukken", karakteriseert hij zijn carrière. Een autodidact, zoals dat heet. Na de lagere school (Antonius) in Axel naar de Lagere Technische School (LTS) in Terneuzen. De kleine Fré wil bakker worden, maar niet voor lang. Hij schakelt al snel over op timmerman, vervol gens op automonteur. Binnen het jaar is hij van school en gaat hij aan de slag bij een bakker in Zand straat. Daar staat hij na een paar uur alweer op straat. Als kok en matroos vaart Fré een paar weken op de binnenvaarder Pax met als thuishaven Kruispol derhaven. Hij stapt daarna over op de wilde vaart. „Aan boord smok kelde iedereen bakmeel. Bargoens voor cocaïne. Dus ik ook. Dik geld. Tip? redactie@pzc.nl kers van de sportredactie, hongerig naar een compliment. „Wat vond je van onze verhalen?" Hoewel het haar alleszins was mee gevallen, antwoordde zij: „jullie zouden er bij moeten vermelden over welke tak van sport een stuk je gaat. Ik dacht, het kan wielren nen zijn, maar het bleek darten te betreffen." door Eugène Verstraeten PHILIPPINE - De bewoners van het Spuikompark in Philippine blijven zich verzetten tegen de komst van een woonzorgcomplex (wozoco) op die locatie. De Vereniging Be wonersbelangen heeft bezwaar in gediend tegen het voornemen van de gemeente Terneuzen om de bouw mogelijk te maken door vrij stelling te verlenen van het gelden de bestemmingsplan. De bezwaarmakers laten meteen doorschemeren dat ze tot aan de Raad van State zullen doorvech ten om hun gelijk te halen. De bewonersvereniging consta teert dat voor de bouw van het wo zoco een gedeelte van de vijver wordt gedempt. Verder wordt niet alleen de bebossing op de plaats van het gebouw gerooid, maar ook alle groen in het verlengde van de geplande bouw. Daar is voorzien in gras. Volgens de bewoners blijft er dan alleen wat bebossing over langs de doorgaande weg in het Spuikompark. Verder begrijpen ze niet waarom er een meters breed 'wandelpad' is gemaakt langs het rietveld waarbij veel natuurschoon is verdwenen. „Van het park ver dwijnt volgens de architect zo'n 5500 vierkante meter groen. Meer dan een half voetbalveld. En dat in het enige openbare park dat Philip pine rijk is." Volgens de bewoners is de bouw van een wozoco op die plek in strijd met de studie naar de ont wikkeling van dorpen in Zeeland. Ze vinden dat de gemeente zich laat chanteren door wooncorpora- tie Woongoed, die alleen in het Spuikompark een wozoco wil bou wen. Ze wijzen op alternatieve lo caties, zoals het Ankerhof, waar Woongoed zelf woningen wil bou wen, of het Spamixterrein. Projec- tonwikkelaar Credo wil daar vol gens de bewoners wel een zorgcen trum in plannen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 30