Zeeland DNA voert uiteindelijk Verkrachter Veel plannen; en wat is het effect? Zing PZC 2 I Dinsdag 18 november 2008 PZC Van huidschilfer tot databank De krant 5 weken voor 15 euro! Commissie kritisch op pogingen provincie tot stimuleren economie. MARLEEN BLOMMAERT Afgelopen zaterdag werd het festival 'Zing Zeeuws' ge houden, zoals de krant gisteren al meldde. Een festival voor muziek met Zeeuwse teksten. Samen met Elsa, Wim, Kees, Piet en Peter mocht ik het geheel beoordelen. Een onmogelijke klus om heel eerlijk te zijn. Het grootste probleem was de verscheidenheid die onze pro vincie liet zien. Verscheidenheid in meer dan in één opzicht. Oud, jong, zacht, hard, eenvoudig, complex, jolig, weemoedig, zwaar, vederlicht en zo zou ik deze column tot het eind toe kunnen voortzet ten. 'Geheim van Zeeland, onbegrijpelijk, contrastrijk en divers' Verscheidenheid ook in dialec ten. Voor mijn Hulsterse oren zijn de dialecten van Schouwen letterlijk een brug te ver. Af en toe kan ik delen verstaan maar zonder de tekst voor me zou ik er weinig van snappen. De avond was één brok verscheidenheid, contrasten en verras singen. Een probleem voor de jury, maar prachtig om te zien. Er waren mooie zaken die in krant van gisteren ontbraken en die ik toch wil noemen. De twee jongens die ter plekke spon taan bedachten dat het ook wel leuk was als ze het podium op gingen en als gastgitarist Kees Wondergem van Surrender vroegen en kregen. 'Kus uut d'n emel' van 'Zo mae', drie jon gens die voor het eerst samen optraden met een prachtig lied. En ook 'de Mannenbroeders' met 'de nieuwe zeven jaar' mag niet ongenoemd blijven. Beide liedjes zijn te vinden op You- Tube als je er 'zing zeeuws' intikt. De avond was een wonderlijke smeltkroes, waar de muziek die enorme verscheidenheid verbond. Dat is misschien het ge heim van Zeeland, onbegrijpelijk, contrastrijk en divers. 'Leef ni j'n aerd', zoals Jan Priem het zei, en Donder zong, is misschien de beste samenvatting. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl 'Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5769 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed t T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 0800- 8060 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/lezersservice of bel: 0800-0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar a €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelén van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Dankzij DNA-onderzoek en -databanken kunnen oude, ernstige misdrijven jaren later worden opgelost en gerechtelijke dwalingen worden rechtgezet. De Puttense moordzaak is een bekend voorbeeld. Nu is de Duitse dader van drie oude verkrachtingszaken op Zuid-Beveland alsnog gepakt. Mede dankzij internationale uitwisseling van DNA-gegevens. door Frank Balkenende De dossiers van drie bru te verkrachtingen bij 's-Heer Arendskerke (1987), 's-Gravenpolder (1994) en Kapelle (1997) zijn nooit in een onderste la beland om daar te verstoffen. Teamchef Jaap Noordzij van de recherche in de Oosterschelderegio bewaakte ze hoogstpersoonlijk. „Ernstige ze denmisdrijven wil je oplossen, vroeg of laat." Zeker nadat vorig jaar twee ver krachtingen uit 1989 (Middelburg) en 1990 (Dishoek) door DNA-ver- gelijkingen tot een oplossing zijn gebracht. DNA levert onomstote lijk bewijs dat een 52-jarige Middel burger de dader is. In de jaren tachtig bestaat nog geen DNA-onderzoek. Politie en justitie moeten het doen met spo renonderzoek, bijvoorbeeld vinger afdrukken of bloedresten, aan de hand waarvan de bloedgroep van de dader kon worden vastgesteld. Begin jaren negentig doet de DNA-techniek haar intrede. „We konden van de verkrachtingszaken uit 1994 en 1997 een DNA-profiel Desoxyribo Nucleic Acid (DNA), of desoxyribonucleïnezuur is de belangrijkste drager van erfelijke informatie. Minuscule sporen zijn terug te vinden in allerlei lichaamsmateriaal, zoals bloed, speeksel, sperma, haren of huidschilfers. Ook niet met het blote oog waar te nemen sporen kunnen getraceerd worden. maken, alleen moesten die geneti sche vingerafdrukken handmatig worden vergeleken en dat is een flink karwei", zegt Noordzij. Uiteindelijk blijkt uit het DNA-on derzoek dat de dader van de ver krachtingen uit 1994 en 1997 de zelfde man moet zijn. Een 'match' noemen ze dat in politiejargon. Al leen komt de verdachte niet voor in de databank van het Neder lands Forensisch Instituut (NFI). De zaken lijken dood te lopen. De kentering in de drie zaken te kent zich eigenlijk al in 7000 af Noordzij: „Justitie wilde voorko men dat oude, ernstige zedenmis drijven zouden verjaren. Dat ge beurt ruwweg namelijk vijftien jaar na het delict. Het NFI werd ge vraagd alle biologische sporen in die oude zedenzaken om te zetten in DNA-profielen. Dat vergde veel tijd. Uiteindelijk kwam het NFI in 2007 met materiaal uit de verkrach- door Joeri Wisse T onge meisjes die na het uit- I gaan van hun brommer wor- I den getrokken en een joggen de vrouw die 's avonds een boom gaard in wordt gesleurd. Het zijn deze gruwelijke verhalen over ver krachtingszaken waardoor vrou wen zich wel tien keer bedenken voordat ze 's avonds of's nachts al leen op pad gaan. De nu 48-jarige Duitser had het - voor zover bekend - twee kegr voorzien op jonge meisjes die vrij dagnacht na het stappen in Goes DNA-profielen worden opgeslagen in databank. Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) voorletters Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Hoe valt te controle ren of alle plannen en initiatieven om de Zeeuwse economie te sti muleren ook echt werken? Dat is lastig, concludeert een onderzoeks bureau die het economisch beleid van de provincie bestudeerde. De commissie economie en mobiliteit was gisteren ook kritisch. „Het kost een heleboel geld en het wordt niet duidelijk of het effect heeft gehad", zei Ad Dorst (SGP). „Vragen of het wat oplevert, is bijna hetzelfde als vragen of het concertgebouworkest beter gaat spelen als het meer subsidie krijgt", zei gedeputeerde Marten Wiersma. „Dat is moeilijk te zeg gen, maar als het geen subsidie krijgt zeker niet." Hij beloofde wel om de resultaten beter meetbaar te maken. Het CDA uitte kritiek op de organi satie die is opgericht om bedrijven naar Zeeland te trekken, Economi sche Impuls Zeeland. Koos Meu- lenberg vroeg Wiersma hoeveel be drijven de organisatie inmiddels naar Zeeland heeft gehaald. Wiers ma somde op: „Een ingenieursbu reau met twintig personen in Goes, iets met watersport in Sint Annaland en in de kanaalzone in Zeeuws-Vlaanderen zijn ook nog een aantal zaken die uiterst serieus zijn." Economische Impuls Zee land is de opvolger van Sepaz, de organisatie die is opgeheven van wege te magere resuttaten. Het menselijk lichaam bestaat uit miljarden cellen, i Cel, met buitenkant van eiwitten en vet. Kern met 23 paar chromosomen; erfelijk materiaal van de ouders. DNA-materiaal. Hiervan maakt het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) een DNA-profiel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2