s Kapotte bergschoenen in een plat land Timberlake in badpak achter Beyoncé Madonna vraagt geld voor kinderen Malawi Travis Barker viert verjaardag met ex Samantha komt op voor vriendin Lindsay PZC Dinsdag 18 november 2008 I 15 Per week gaan er honderd paar bergschoenen door zijn handen. Schoenmaker Willem van Dalen uit het Drentse Elim is de enige in Nederland die zich volledig heeft gespecialiseerd in de reparatie van dit type schoen. Raar in een land zonder bergen. Of toch niet? door Dick van Bolhuis n de werkplaats van het be drijf Cambreur in Elim ruikt het naar leer, lijm en rubber. Schoenen, leesten en machi nes vullen de wanden. Bui ten zie je door het raam de scha pen grazen in het vlakke veenge bied. Dit is het koninkrijk van Wil lem van Dalen, de enige schoenlap per in Nederland die zich volledig toelegt op de reparatie van berg en wandelschoenen. Dit is te repareren Kapotte zolen. Zolen slijten niet alleen, het rubber raakt na een jaar of negen ook in verval en verpulvert langzaam maar zeker. Zolen worden door origi nele, nieuwe exemplaren ver vangen. Net als de rubberen stootrand. Ter vergelijking: een 'gewone' schoenmaker plakt halve zolen of hakken onder de oude zool. Kapot binnenwerk. Leren en textiele binnenvoering kan wor den vervangen. Afgebroken ogen en haken. Stiksel. ALLEMENSEN Amerikaanse internetjournalis ten raken niet uitgepraat over de stunt die zanger Justin Timberla ke zaterdag uithaalde in het pro gramma Saturday Night Live. Voor het programma moest zo genaamd een clip worden opge nomen voor zangeres Beyoncé. Zij verwachtte drie sexy dames als achtergronddansers, maar in plaats daarvan verschenen er drie heren in zwarte badpakken, onder wie Timberlake, in de tv-studio. Beyoncé herkende Timberlake niet. Ze raakte in de war van het opdringerige gedans van de drie en besloot uiteinde lijk de opnames te stoppen. Madonna vraagt haar fans om geld te doneren voor de bouw van een meisjesschool in Mala wi. „Nadat ik met mijn eigen ogen de mogelijkheden heb ge zien van meisjes in Malawi, heb ik er mijn missie van gemaakt om ze een kans te geven zich te ontwikkelen", verklaart ze op haar website. „Elke donatie helpt kansloze meisjes zich te ontwik kelen tot wie ze zouden moeten zijn." Madonna en haar ex-man Guy Ritchie adopteerden in 2006 het nu 3-jarige jongetje Da vid Banda uit het Afrikaanse land. Travis Barker heeft zijn 33e ver jaardag gevierd met zijn ex-vrouw Shanna Moakler, zoon Landon (5) en dochter Alabama (2). Ook de 9-jarige dochter van Moakler uit een eerdere relatie at mee in een hip restaurant in Los Angeles. Barker wil op oudejaarsavond weer gaan optre den, meldt entertainment- website TMZ. Sinds het vliegtuig ongeluk waarbij Barker en zijn vriend DJ AM zwaargewond raakten, lijkt de voormalige drummer van Blink-182 steun te vinden bij Moakler, van wie hij twee jaar geleden scheidde. Samantha Ronson is woest dat haar vriendin Lindsay Lohan is aangevallen door een antibont- activist. „Het is jammer dat som mige actiegroepen mensen aan vallen in plaats van met woor den bevechten", schrijft de dj op haar weblog. Lohan kreeg vrij dag bij een nachtclub in Parijs een zak meel over zich heen om dat ze een bonten stola droeg. Dierenrechtenorganisatie Peta, die de actie toejuicht, krijgt van Ronson de volle laag. „Ik draag geen bont, maar ik vind niet dat ik het recht heb mensen aan te vallen die dat wel doen. Nie mand heeft dal recht." Lindsey Lohan. foto ANP Bergschoenen repareren in een land zonder bergen. Dat is geen voor de hand liggende keuze. Bij de keuze van Van Dalen speelt toe val dan ook een rol. „Ik was 'eerst een gewone schoenmaker. Berg schoenen deed ik erbij. Toen kreeg ik een grote klant voor deze schoe nen en ben ik me erin gaan specia liseren." In Elim staan speciale machines die bedoeld zijn om bergschoenen aan een tweede of derde leven te helpen. In het magazijn liggen de originele zolen van Meindl, Lowa, Hanwag en La Sportivo, die onder druk van bijna 5.000 kilo op de schoenen worden geperst. Bergschoenen zijn volgens Van Da len anders dan gewone schoenen. „Ze benaderen meer het basisidee van een schoen. Steun voor je voet en comfort, in de zin van droog en warm. Daar draait het om. Geen modeachtige fratsen waardoor je aan de grondgedachte concessies moet doen. Al zie je dat een merk als La Sportivo toch ook voorzich tig met kleurtjes en zo begint te werken. Maar de schoen wordt er niet anders van. „Bergschoenen zijn opgebouwd uit stevige materialen. Een leren bovenwerk, leren binnenschoenen (of het waterbestendige goretex), een binnenzool, waarvan het ge bruik bepaalt hoe soepel of stijf die moet zijn en een stevig rubbe ren loopvlak. Stootranden rond de voet karakteriseren de schoen nog meer." De opbouw van een bergschoen Schoenmaker Willem van Dalen. foto's Duncan Wijting Cambreur, Benneveld 4 in Elim. Tel. 0528 350552, www.cambreur.nl Transport schoenen gaat per post. Reageren? consument@wegener.nl Soorten en merken In Nederland zijn de Duitse merken Lowa (Lodewijk Wag ner), Hanwag (Hans Wagner en broer van), Meindl en het Itali aanse La Sportiva de meest voorkomende merken. Volgens Van Dalen zijn ze allemaal goed. Zijn tip: Kies de schoen die het lekkerste zit. Ga bij voorkeur op een doordeweek se dag, aan het begin van de middag, naar een winkel om je in alle rust te laten adviseren. Bergschoenen zijn er grofweg in vier klassen, onderverdeeld in A, B, C en D. De C- en de D-klasse zijn al meer voor klim mers gespecialiseerde schoe nen. De zolen zijn 'stijver' en ze bieden de mogelijkheid voor het bevestigen van klimij- zers. Voor wandelingen zijn de types A en B beter geschikt. stelt Van Dalen in staat zijn reparaties te verrichten. Anders dan de meeste modeschoe nen zijn bergschoenen in onderde len uit elkaar te halen. Kapotte stukken worden met gevoel voor het eindresultaat vervangen. „Je krijgt een paar nieuwe terug, die al zijn ingelopen. Bergschoenen zijn iets waar mensen zich aan hech ten. Vaak hebben ze ook een aar dig bedrag gekost, 180 tot 200 euro ben je zo kwijt. Bij zo'n schoen loont het de moeite om in een re paratie te investeren. Met nieuwe zolen en nieuwe stootranden kunnen ze weer acht tot twaalf jaar mee." Voor een uitgebreide renovatie moet je op zo'n 100 euro rekenen, zegt Van Dalen. Op de reparatietafel liggen een paar zwarte legerkisten. Eigenlijk hebben ze de oorlog verloren, maar de eigenaar wil dat niet ac cepteren. „Ik ben eerlijk geweest over de kosten en toch wilde hij de reparatie. Nu ga ik er ook voor. Hier ga ik ontzettend mijn best op doen. Die schoenen worden weer als nieuw." Een militair als klant is een uitzon dering bij Van Dalen. Zijn afne mers zijn overwegend liefhebbers van de zwaardere buitensporten. Maar bergschoenen zie je ook steeds vaker op kantoren en scho len. Van Dalen vindt dat niet raar. „In het begin is het even wennen. t Het voelt stijf en zwaar aan je voe ten. Je staat in een stevige schacht. Maar als je er eenmaal aan gewend bent, dan wil je eigenlijk nergens anders meer op lopen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15