Kabinet Irak geeft VS nog drie jaar Nu in de webwinkel! Melkcrisis woekert voort n k EXTRA PI GOOISCHE VROUWEN Winterland Maastricht Zeldzame Gran Cru's I Nieuw veiligheidspact regelt dat Amerikaanse leger eind 2011 weg is. 1. Chinese regering kan de melaminecrisis niet beheersen. PZC Maandag 17 november 2008 9 BAGDAD - Het Irakese kabinet is gis teren akkoord gegaan met een vei ligheidspact dat regelt dat Ameri kaanse troepen nog drie jaar aan wezig kunnen zijn in het land. Het parlement moet later nog stem men over het pact. De zogeheten Status of Forces Agreement moet in de plaats ko men van het huidige VN-mandaat waaronder de Amerikaanse strijd krachten in Irak opereren. Dit mandaat loopt eind dit jaar af Bagdad en Washington hebben de afgelopen maanden druk onder handeld om het mandaat van de 150.000 Amerikaanse soldaten in Irak langer door te laten lopen. Het Iraakse kabinet was tot dusver re verdeeld. Om genoeg ministers voor het verdrag te winnen, heb ben de Amerikanen het op sommi ge punten aangepast. Zaterdag ging het licht op groen toen de in vloedrijke sjiitische geestelijke groot-ayatollah Ali al-Sistani liet weten met het verdrag akkoord te zijn. In de overeenkomst staat ver der dat de Amerikaanse troepen in juni 2009 de steden en in 2011 het land verlaten. Volgens het Ameri kaanse leger zijn de Irakezen nu nog niet in staat zelf de veiligheid in het land te bewaren. De anti-Amerikaanse politicus Mo- qtada al-Sadr en zijn aanhangers vèrzetten zich de laatste tijd hevig tegen de plannen. Volgens hem is het geweld in Irak niet afgenomen door de Amerikaanse troepen, maar omdat hij een wapenstil stand heeft uitgeroepen. Sadr maakte vrijdag al bekend met een nieuwe militie de Amerika nen te gaan bestrijden. Hij eiste dat 'de bezetter ons geliefde Irak verlaat, zonder overeenkomst'. Het voorstel voor het nieuwe pact werd in het kabinet aangenomen met 28 van de 38 stemmen. In het parlement heeft Sadr 28 van de 275 zetels. Bij een aanslag op een politiepost in de Iraakse stad Jalawla ten noor den van Bagdad zijn gisteren zeker vijftien mensen om het leven geko men. Onder de slachtoffers zijn ze ven agenten. Zeker twintig men sen raakten gewond door de zelf moordaanslag, die met behulp van een autobom werd uitgevoerd. 1 ikbêifglsnel op www.pzc.nl/webwinkel Lief en leed in het Gooi Uren lachen en huilen met deze dvd-box van seizoen 4 van de populaire tv-serie Gooische Vrouwen. Incl. Gratis dvd Bloopers t.w.v. 6,95 Hilarische lachbuien, absurde blunders en pijnlijke missers. Geniet van 40 minuten vermakelijke beelden, de hoogtepunten van alles wat er mis ging in het eerste en Adviesprijs €36,- 1 Lezersprijs 17,95* exclusief 2,95 verzendkosten 3 dagen voor 89,- p.p.! Van 29 november tot en met 4 januari a.s. is het Vrijthof omgetoverd tot Winterland Maastricht Uw dagblad en Hotel Le Roi*** hebben een gezellig arrangement samengesteld. Een uniek aanbod om voor 89,- p.p. 3 dagen te genieten van gastvrij en Bourgondisch Winterland Maastricht. Dit arrangement is geldig tot en met 31 maart 2009 met aankomst op zondag tot en met donderdag en o.b.v. beschikbaarheid. Niet geldig van 12 tot en met 22 maart 2009. Adviesprijs 129,- door onze correspondent Remko Tanis SHANGHAI - Met melamine vervuil de melk, waar tienduizenden Chi nese baby's nierstenen van kregen en drie anderen aan overleden, wordt in Zuid-China nu verwerkt tot bakstenen. „Dat is veel goedko per dan het verwerken als gevaar lijk afval", zegt de directeur van de voedselkeuringsdienst in Guang zhou. Eerst hield het bestuur van de stad Shijiazhuang, thuisbasis van zuivel- gigant Sanlu, de vondst van met melamine (een chemische stof die gebruikt wordt bij de productie van kunststoffen) vervuilde melk maandenlang onder de pet, om imagoschade te vermijden. De melkcrisis is na twee maanden verre van voorbij. Vorige week dook melamine op in Chinees vis- voer. De VS legden vervolgens de import van alle Chinese voedsel- producten stil. Het illegaal gebruik van melamine (toevoegen aan melk om het eiwit gehalte hoger te doen lijken) heeft vrijwel de hele voedselketen in het land besmet. De autoriteiten doen echter alsof er niets meer aan de hand is. Sinds kort verschijnt zelfs de melk van Sanlu, het bedrijf waar de melami- Peking geeft schuld aan 'gierige bedrijven' en corrupte lokale bestuurders ne-vervuiling aan het licht kwam, weer in de winkels. Een afvalverwerker liet vorige week een paar ton vervuilde melk weglekken in de rivier waar de mil joenenstad Guangzhou drinkwa ter uit haalt. Bewoners werd ver teld dat hun water echter niet be smet kon zijn. De snelle winst gaat voor de volksgezondheid. Met een beetje melamine erbij, lijkt melk voedzamer en kan de prijs om hoog. Een Britse scheikundige re kende voor dat het vergiftigen van honderd liter melk een Chinese fa brikant 15 eurocent kost aan mela mine. Vervolgens vangt hij voor die honderd liter twintig euro meer dan voor de zuivere melk. Geld bracht de afvalverwerker bij Guangzhou er ook toe om vuile melk in de rivier te dumpen. Ver branden had hem 450 euro gekost, de rivier was gratis. De regering kan vaak niet anders dan achteraf reageren. In het enor me land is het onmogelijk om overal direct bovenop te zitten. Pe king schuift de schuld in de schoe nen van de 'gierige bedrijven' en corrupte lokale bestuurders. Pre mier Wen Jiabao belooft meer aan dacht te geven aan 'ethiek van be drijven en sociale moraliteit'. Eer der werden na vergelijkbare schan dalen ook functionarissen ontsla gen en de inspecties opgevoerd. Lezersprijs 89,- prijs per persoon o.b.v. 2 personen per kamer, exclusief citytax 4,25 p.p.p.n. (tarief '08). 6 verschillende Chateaux uit 2001 t/m 2006 Wij hebben een uniek pakket met 6 flessen Grand Cru wijn uit opeenvolgende jaren (2001 t/m 2006) voor u bemachtigd. Een zeer zeldzame verrijking van uw wijncollectie! Adviesprijs 119,70 Lezersprijs 59,95 Exclusief verzendkosten. Vanafvier dozen betaalt u geen verzendkosten. Bij minder dan vier dozen draagt u 5,95 bij. U ontvangt de rekening per post nadat de wijn geleverd is. De Chinees Li Xiaoquan laat foto's zien van zijn tweelingdochters Li Xiaokai and Li Xiaoyan. De negen maanden oude Li Xiaokai heeft met melamine vergiftigde melk gedronken en stierf. foto Ng Han Guan/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9