Nkunda steunt vredesplan Congo Duitse Grünen kiezen voor G20 Zet eerste Stap het eerst een Turkse voorzitter t r naar hervormingen VN-afgezant Obasanjo haalt rebellenleider over tot wapenstilstand. Twee zware bevingen treffen Indonesië EP luidt noodklok over bijensterfte Royal nog geen leider van Parti Socialiste Tienduizenden op de vlucht in Californië Barack Obama treedt af als senator Illinois Nederlander komt om bij helikoptercrash in Duitsland PZC Maandag 17 november 2008 7 JOMBA/KINSHASA - De bewoners van het door oorlog verscheurde noordoosten van Congo mogen weer hoop koesteren. Rebellenlei der Laurent Nkunda sprak giste ren zijn steun uit voor een VN-vre- desplan. Het geweld ging dit week einde echter gewoon door. Nkunda kreeg in zijn thuisbasis Jomba bezoek van Olusegun Obasanjo. Deze speciale gezant BERLIJN - Met Cem Özdemir heb ben de Groenen als eerste politie ke partij in Duitsland een voorzit ter van allochtone afkomst geko zen. Özdemir (42) is in Duitsland geboren als kind van Turkse ouders. Hij kreeg op het partijcon gres dit weekend 79,2 procent van de stemmen. De milieupartij hoopt met Özdemir een extra troef in handen te hebben op weg naar de Bondsdagverkiezingen, vol gend jaar september. Al op 16-jarige leeftijd meldde hij zich als milieuactivist aan bij de Groenen. Hij studeerde sociaal-pe dagogie, werkte als leraar en free lance journalist, en werd in 1994 gekozen als parlementslid in de Bondsdag. Özdemir werd gevierd als eerste van de Verenigde Naties, in het verleden generaal en president in Nigeria, probeert de strijdende par tijen richting vrede te bewegen. Obasanjo moet een tweede 'Afri kaanse Wereldoorlog' zien te voor komen. Tussen 1998 en 2003 was Congo het toneel van een oorlog waarin zes landen betrokken wa ren en waarbij miljoenen mensen om het leven kwamen. De Tutsi-generaal Nkunda begon recent een offensief tegen het Con golese leger, dat al jaren een zeer dubieuze reputatie heeft vanwege plunderingen en verkrachtingen. Duits-Turkse parlementariër. Hij vergreep zich echter aan enkele pri vileges. Hij nam een krediet aan van een omstreden lobbyist en maakte gebruik van zakelijk ver worven vliegbonuspunten. In 2002 legde hij alle functies neer en vertrok naar Amerika. Twee jaar later keerde hij weer te rug en werd namens de Groenen gekozen in het Europees parle ment. Daar zit hij nog steeds. Özdemir wordt gezien als een rea list, die te maken krijgt met een linkse meerderheid in het partijbe stuur. Zijn imago zorgt nu voor de kreet: 'Groenen, yes we Cem', verwij zend naar de slogan van de nieuw gekozen president van Amerika Ba- rack Obama: 'Yes, we can'. De rebellen vechten ook tegen Hu- tu-milities, die een veilig onderko men vonden in het noordoosten van Congo nadat ze in 1994 genoci de hadden gepleegd op circa 800.000 Tutsi's en gematigde Hu tu's in Rwanda. Wekenlang waren de rebellen de bovenliggende partij, maar de ver liezen aan de kant van de Nkun- De VN willen een tweede 'Afri kaanse Wereldoorlog' voorko men. Rebellenleider Nkunda wil meewerken en er komt een vre desconferentie. WASHINGTON - De leiders van de twintig grootste economische machten hebben dit weekeinde een eerste stap gezet naar hervor ming van het financiële stelsel. In de slotverklaring van de G2o-top zegden de regeringsleiders onder meer toe het toezicht op de markt te zullen verbeteren. Concrete afspraken werden op de top in Washington echter niet ge maakt. Zo spraken de landen zich uit voor transparantie van finan ciële instellingen en tegen excessie ve bonussen, maar gaven zij niet aan hoe dat bereikt zou moeten worden. In de komende maanden moet het basisakkoord dat zater dag werd bereikt, verder worden da-getrouwen stijgen, mogelijk doordat het leger van Congo steun krijgt van Angola. Geruchten over betrokkenheid van dit land en van Rwanda (dat Nkunda zou steu nen) zijn hardnekkig. Nkunda wil corridors openstellen voor hulpverlening aan de burger bevolking. Hij is voorstander van een commissie die moet beoorde len of de partijen zich aan de wa penstilstand houden. Drie waarne mers, van de regering, van Nkun- da's CNDP-beweging en een onaf hankelijke derde, zouden hierin zit ting moeten nemen. uitgewerkt. De regeringsleiders zul len op 30 april 2009 verder praten. De uittredende Amerikaanse presi dent George W. Bush, die er bij aanvang van de top voor had ge pleit het principe van de vrije markt in stand te houden als lei draad voor de wereldeconomie, prees het akkoord. Nederland werd vertegenwoordigd door staatssecretaris Jan Kees de Jager (Financiën). Hij liet weten dat de top betekenisvolle en concrete be sluiten heeft opgeleverd. Ook ziet hij kansen voor een nieuw wereld handelsakkoord. Volgens De Jager zijn de piketpalen die Nederland had verwacht, 'heipalen geworden voor een steviger beleid'. Volgens Obasanjo heeft Nkunda verder ingestemd met een door de VN te organiseren vredesconferen tie in Nairobi, de hoofdstad van Kenia. De VN-gezant noemde geen datum en verwacht niet dat Nkunda rechtstreeks zal spreken met zijn grote rivaal, de Congolese president Laurent Kabila. Obasan jo en Kabila hadden zaterdag een verkennend gesprek. Kabila staat 'niet onwelwillend te genover onderhandelingen', aldus Obasanjo. En het gesprek met Nkunda verliep volgens de Nigeri- aanse VN'er 'ontzettend goed'. JAKARTA - Het Indonesische eiland Sulawesi is gisteren getroffen door twee aardbevingen. De eerste had een kracht van 7,7 op de schaal van Richter, een tweede 6,0. Korte tijd gold een tsunamiwaarschu- wing. Er zijn geen berichten over slachtoffers. Op tweede kerstdag 2004 trof een zware beving de re gio, waarna een tsunami meer dan 230.000 levens eiste in Azië. BRUSSEL - Het Europees Parlement slaat alarm over het geringe aantal bijen in Europa de afgelopen zo mer. Imkers, boeren en tuinders komen in de problemen, want zonder bijen raken bloemen niet bevrucht, met als resultaat minder planten, groenten en fruit. De landbouwcommissie wil meer on derzoek, meer grond en minder bespuiting tijdens de bloeitijd. REIMS - Kopstukken van de Franse Parti Socialiste (PS) zijn er dit weekend niet in geslaagd een nieu we leider te benoemen. Het bleek tijdens een partijcongres onmoge lijk consensus te bereiken rond Sé- golène Royal. De oud-presidents kandidaat is bij linkse PS'ers om streden omdat zij de PS naar het politieke midden wil opschuiven. LOS ANGELES - In het zuiden van de staat Californië hebben 30.000 mensen gedwongen hun huizen verlaten in verband met natuur- branden. Het vuur is moeilijk te bestrijden door het warme weer en de harde wind. Verscheidene snelwegen zijn afgesloten. Volgens de autoriteiten zijn er nog geen do den gevallen. WASHINGTON - Barack Obama, de nieuw gekozen president van de VS, heeft gisteren afstand gedaan van zijn senaatszetel namens de staat Illinois. Jesse Jackson jr, een zoon van de mensenrechtenacti vist en voormalig presidentskandi daat Jesse Jackson, is één van de kanshebbers voor de vacante se naatszetel. NORDHORN - Bij een helikopterongeluk net over van Denekamp. De Nederlander was de enige in- De oorzaak van het ongeluk is niet bekend.Oog de grens in Duitsland is gisteren een Nederlandse zittende. De 45-jarige man was even daarvoor sa- getuigen hebben verklaard dat de helikopter 'als piloot omgekomen. Dat heeft de Duitse politie men met een andere helikopter opgestegen in de een steen uit de lucht viel', in een akker beland- bekendgemaakt. Duitse plaats. Zijn partner zat in het andere toe- de en in brand vloog. Het ongeluk gebeurde in Nordhorn, ten oosten stel. foto Stefan Konjer/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7