Djokovic is klaar voor volgende stap Recordraces in Berlijns zwembad Serviër sluit tennisjaar af als de officieuze wereldkampioen. Van de Ven moet nog erg wennen Vliegende start van jacht Delta Lloyd Sven Nys wint veldrit in Asper-Gavere Belg Steve Ramon pakt zege in strandcross Marjet van der Graaff eindigt in middenmoot 28 j Maandag 17 november 2008 PZC door Peter van Leeuwen SHANCHAI - Novak Djokovic begon het seizoen met een grote zege en sloot gisteren het tennisjaar af als de officieuze wereldkampioen. Na tuurlijk zal de Serviër meer waar de hechten aan zijn in januari be haalde titel op de Australian Open. Maar na zijn winst (6-1 7-5) op de Rus Nikolai Davidenko in de finale van de strijd om de Mas ters Cup lonkt meer dan ooit de volgende stap omhoog op de we reldranglijst. Anderhalfjaar is Djokovic nu onaf gebroken de nummer drie van de wereld achter de twee titanen van het proftennnis: Roger Federer en Rafael Nadal. De Spanjaard ont brak in Shanghai wegens een bles sure en gaat als soevereine num mer één van de wereld het nieuwe jaar in. Titelverdediger Federer, de ze zomer afgelost na viereneenhalf jaar overheersing, kwam niet door de groepsfase. Djokovic nadert de Zwitser tot op minder dan tien punten, kleiner was het verschil nog nooit. Het is de uitdaging voor komend jaar waarin Djokovic wel meteen veel punten kan verspelen als titel verdediger in de Australian Open. In Melbourne won hij vroeg in dit jaar zijn eerste grandslamtitel, ge volgd door zeges in Indian Wells en Rome. Sinds mei stond hij ech ter droog. „Ik heb inderdaad niet veel toernooien gewonnen dit jaar, gelukkig lukt het nu wel. Ik sluit het seizoen af zoals ik begon nen ben, met een hoofdprijs", klonk het opgelucht. De 15.000 toeschouwers in het Qi- zhong-stadion van. Shanghai ap plaudisseerden dankbaar. Ze raken 'hun' toernooi kwijt. De Masters Cup wordt de World Tour Final met als locatie Londen. Novak Djokovic verovert in Shanghai de Masters Cup en daarmee de officieuze wereldti tel in het mannentennis. Hij wint van Nikolai Davidenko: 6-1 7-5. foto Eugene Hoshiko/AP Djokovic schakelde zaterdag de Franse verrassing Gilles Simon - als invaller in het toernooi beland - uit (4-6 6-3 7-5) en trof een dag later Nikolai Davidenko die in zijn halve finale korte metten had ge maakt met Andy Murray. De Brit had vrijdag, hoewel al zeker van een plaats bij de laatste vier, vol gas gegeven tegen Federer en leek daarvan een dag later nog niet her steld. Davidenko dacht na zijn simpele zege (7-5 6-2) aan overmoed: „An dy wilde laten zien dat hij de beste speler op dit moment is door Fede rer te verslaan, misschien was hij daarom wel moe." Gisteren was Davidenko duidelijk de onderlig gende partij. Djokovic bestookte de Rus met zijn backhand, brak onmiddellijk ook de opslag van Davidenko om uit te lopen naar een 5-0-voorsprong. Davidenko.kwam pas in de twee de set in zijn spel maar moest op nieuw zijn service inleveren waar na Djokovic bij 5-4 zijn eerste matchpunten kreeg maar juist op dat moment voor het eerst in de partij zijn opslag inleverde. De pas 21-jarige Serviër brak meteen te rug en serveerde de wedstrijd als nog uit. Vorig jaar had Djokovic bij de Masters nog al zijn partijen verloren, twaalf maanden later keerde hij met een cheque van een kleine miljoen euro op zak terug naar zijn vaderland. Nestor/Zimonjic beste duo Daniel Nestor en Nenad Zi- monjic winnen in Shanghai de Masters Cup in het dubbel spel. Het Canadees/Servische tennis- koppel verslaat in de finale in twee sets de Amerikaanse tweelingbroers Bob en Mike Bryan: 7-6 (3) 6-2. Met de zege van Nestor en Zi- .monjic in het officieuze we reldkampioenschap komt er een einde aan de jarenlange he gemonie van de broers Bryan in het dubbelspel. De tweeling won de afgelopen twee jaar de Masters Cup. Novak Djokovic viert zijn overwinning uitbundig. STUTTGART - Motorcrosser Rinus van de Ven moet erg wennen aan zijn nieuwe machine. Bij de presti gieuze indoorwedstrijd in Stutt gart kon hij zich niet mengen in de strijd om de hoofdprijzen. „Ik moet gewoon veel rijden, dan komt het vanzelf." Meer dan ooit viel Van de Ven af gelopen weekeinde van zijn mo tor. Bij de start, bij het wasbord, op een strobaal. „En ik viel lomp. Zoals iemand die net begint met motorcrossen. Ik had weinig ge voel met de motor." Zijn beste re sultaat was de derde plaats in de laatste manche. De komende we- ken rijdt Van de Ven nog in Chem nitz en Dortmund. Zijn jongere zus Nancy deed het daarentegen voorbeeldig. Voor het eerst voor een publiek van duizen den mensen reed ze in de 65CC tus sen de jongens iedereen naar huis. Beide manches reed ze per ronde vele secondes weg bij de concur rentie. BERLIJN - Ook de finale van het we reldbekercircuit in het 25 meter- bad van Berlijn heeft, in navolging van Moskou en Stockholm, de zwemmers geïnspireerd tot record races. In de Duitse hoofdstad sneu velden de toptijden op de 200 vrij (Paul Biedermann), 50 rug (Ran dall Bal), 50 vlinder (Marieke Gue- hrer) en 100 rug (Peter Marshall). Voor Guehrer stond er gisteren meer op het spel, 80.000 euro om precies te zijn voor de winnares van de World Cup. De Australi sche was daarvoor nog in een strijd verwikkeld met Thérèse Als- hammar. Deze Zweedse verdedig de haar kans door de 50 vrij te winnen. Haar eindtijd (24,16) viel in verge lijking met het wereldrecord van Marleen Veldhuis (23,25) nogal te gen. Op de 50 vlinder boog ze als favoriete diep. Guehrer dook als eerste onder de 25 seconden: 24,99. Alshammer was sinds woensdag houdster van het we reldrecord met 25,31. Bij de man nen ging de cheque voor de beste zwemmer in het kortebaancircuit van de FINA naar Cameron van der Burgh. Hij gaf de schoolslag dit seizoen een nieuwe dimensie. De Zuid-Afrikaan kon door een verkoudheid niet nogmaals schitte ren. Met 26,05 op de kortste af stand en 57,32 op de 100 school was hij echter ook in Berlijn sou- verein. Bal nam met 22,87 op de 50 rug een forse hap af van het we reldrecord dat zijn landgenoot Marshall deze week in Stockholm op 23,05 had gebracht. Marshall verbeterde zich wel opnieuw op de dubbele afstand: 49,63. Bieder mann loste Ian Thorpe af op de 200 vrij. De 22-jarige Duitser snel de naar 1.40,83. Olympisch kam pioen Alain Bernard versloeg op de 100 vrij Stefan Nystrand. KAAPSTAD - Het Nederlandse jacht Delta Lloyd is voortvarend begon nen aan de tweede etappe van de Volvo Ocean Race, de zeilrace om de wereld. De boot ligt na een dikke honderd zeemijlen vooraan in de lange tocht van Kaapstad naar de India se havenplaats Kochi. Delta Lloyd kwam de eerste etap pe van Alicante naar Kaapstad als zevende en voorlaatste binnen. ASPER-GAVERE - De Belgische cros ser Sven Nys heeft gisteren de Su- perprestigeveldrit in Asper-Gavere gewonnen. Nys reed in de slotron- de weg van zijn landgenoot Ban Wellens die tweede werd. Ook de derde podiumplaats was voor een Belg: Klaas Vantornout. Lars Boom kwam er ditmaal niet aan te pas. Hij moest genoegen ne men met de zevende plaats. SCHEVENINGEN - De Belgische mo torcrosser Steve Ramon heeft giste ren de Red Bull Knock Out gewon nen. De oud-wereldkampioen had voor het oog van 150.000 toeschou wers de langste adem in de uitput- tingsproef op het strand van Sche- veningen. Ramon verdiende met de zege 15.000 euro. Mark Boot uit Burgh-Haamstede eindigde op de 31e plaats. Hij reed op een KTM-motor. JEJU - Marjet van der Graaff is tij dens de Korean Ladies Masters op een 54e plaats geëindigd. De golfster uit Tholen had rondes van 71, 74 en 75. De overwinning ging naar Hee Kyung Seo uit Ko rea. Zij had rondes van 69, 67 en 66. De Koreaanse verdiende met de eerste plaats een bedrag van ruim 47.000 euro. Van der Graaff was goed voor ruim 1300 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 68