Huub Stevens Niet alles gaat vanzelf bij AZ Feyenoord is opgelucht na zwaarbevochten gelijkspel Drie treffers VVV'er Calabro Coach Verbeek laat vijf achttienjarigen spelen tegen FC Twente. PSV verandert weer van concept en is kansloos bij Ajax. Alkmaarse formatie blijft op 1-1-gelijkspel steken bij Vitesse. I! JU 26 Maandag 17 november 2008 PZC TOPSCORER iajy I. El Hamdaoui (foto) 13, 2. Amoah II,3. Pranjic 10, 4. Demouge 9, 5. Berg 8, 6. Huntelaar, Suarez Afellay 6. door Hans Leber ENSCHEDE - De laatste tien minu ten van FC Twente-Feyenoord le ken wel een belegering. Feyenoor- der Michael Mols stond met een hamstringblessure langs de kant en in de verdediging hinkelde André Bahia. Ondertussen golfden de Twentse aanvallen op het doel van Henk Timmer at nadat de dokter bij hem even daarvoor een vinger had rechtgezet. Toch bleef het ï-i. Na afloop van de wedstrijd leek zelfs de stoere Gertjan Verbeek op gelucht. Verlies in Enschede had zijn ploeg teruggezet in de sfeer van de belabberde seizoensope ning. Nu kon hij het verhaal van de progressie voortzetten. „De ze ven mensen die bij ons achter de bal staan, raken langzaam maar ze ker ingespeeld. We hebben goed verdedigd, want het gelijkspel is uit het vuur gesleept." Het Feyenoord-seizoen wordt nog steeds gekenmerkt door blessures. Michael Mols was afgelopen sei zoen in de slotfase de enige Rotter damse spits, hij bleef heel en speel de goed. Gisteren raakte hij gebles seerd aan zijn hamstring. Het is illustratief voor Feyenoords problemen. Diego Biseswar en Lui- gi Bruins haakten de afgelopen week af met blessures. Gisteren kwam daar naast Mols ook nog eens groeibriljant Georginio Wijn- aldum bij. Hoe ernstig diens enkel blessure is, viel nog niet te zeggen. Maar Verbeeks problemen worden alleen maar groter. „Gezien het ma teriaal dat we nu hebben, functio neert Feyenoord optimaal. Na de winterstop moeten we weer echt mee gaan doen." Dat Feyenoord ondanks een ach terstand door een penalty van Blai se N'Kufo (13e minuut) niet onder uitging, betekende een trendbreuk met de laatste maanden. Nog IT* Feyenoord verovert een punt in Enschede. Ondanks zware druk van FC Twente eindigde het duel in 1-1. Beide treffers werden ge maakt van elf meter. maar kort geleden zou het elftal mentaal niet opgewassen zijn ge weest tegen de druk en zou ié mand een onherstelbare fout heb ben gemaakt. Gisteren gebeurde dat niet. De 1-1 (penalty van Roy Makaay) bleef na de 53e minuut op het Scorebord. De jonkies vochten mee. Niet al leen Georginio Wijnaldum was met zijn 18 jaar nog A-junior. Gis teren deden maar liefst nóg vier leeftijdgenoten mee. Luis Pedro en Keivin Leerdam debuteerden pas afgelopen donderdag. Verbeek: „Maar dat was tegen de amateurs van Hardenberg. Dat is wel even wat anders. Ik zag Pedro vandaag na een half uur al met de handen op de knieën staan. Begrijpelijk." De vierde junior was de 18-jarige Zuid-Afrikaan Kermit Erasmus die nog tien minuten mee mocht doen. En de vijfde stond, net als Wijnaldum en Pedro, in de basis: de 18-jarige Michael Janota uit Po len. In een onderonsje achteraf, werd Verbeek door de voormalige Engelse bondscoach Steve McCla- ren gecomplimenteerd met zijn trosje jonge talenten. Gevecht om de bal tussen Blaise Nkufo (r) en Kevin Hofland. foto Paul Vreeker/ANP United Photos door Frans van den Nieuwenhof AMSTERDAM - De week begon met nieuwe hoop, de week eindigde met een nieuwe kater. Zes dagen na een indringend groepsgesprek waarin coach Huub Stevens zijn spelers duidelijkheid beloofde, in casseerde PSV gistermiddag de zo veelste zware dreun van dit jonge seizoen. Op het veld van Ajax was nauwelijks nog iets zichtbaar van hetgeen woensdag in het beker duel met AZ tot opgeheven hoof den had geleid. De 4-1-nederlaag in Amsterdam was al de negende van dit seizoen en de vierde op rij. Daar stonden, in Nederland en Europa, acht over winningen tegenover. Die zeges hadden nauwelijks enige kleur. Ja, de openingswedstrijd tegen FC Utrecht was veelbelovend. Maar daarna was het ploeteren. Te gen Sparta, Volendam en De Graaf schap zorgden de jonkies voor het minieme verschil, uit bij ADO kwam PSV heel goed weg en te gen Willem II had de ploeg een ei gen doelpunt van Tilburgse make lij nodig om op gang te komen. De andere overwinningen waren die tegen Olympique Marseille - een overtuigende wedstrijd -"en te gen Jong PSV, een wedstrijd die niet te verliezen was... Gisteren speelde PSV niet met de intentie om te winnen. Het kwam met één spits (Koevermans) en vijf midden velders naar de Arena. Stevens wij zigde dus opnieuw het spelcon- cept. Dat was jammer voor de spelers en de toeschouwers. Als zijn ploeg iets nodig had na woensdag, was het een anker om zich aan vast te klampen. De kapitein gooide het toch weer over een andere boeg. Hij zette de aanvallers Dzsudzsak en Nijland op de bank, om plaats te maken voor de middenveld'ers Bakkal en Wuytens. De keuze voor Bakkal was begrij pelijk, die voor een andere spelstijl niet. Bakkal had best aan de zij kant kunnen spelen. Nu posteerde Stevens zijn meest creatieve men sen op plekken waar ze het minste gevaar konden stichten. Op links was Wuytens een soort hangende buitenspeler. De jonge Belg mist de snelheid om (buitenom) een te genstander te passeren. Afellay speelde dit keer rechtsbui ten, nota bene tegen Vermaelen, de beste Ajax-verdediger. Door van zijn beste voetballer een ano nieme knecht te maken, haalde Stevens zélf een gevaarlijke angel uit het PSV-spel. Het vele gewissel is juist voor jongere spelers funest. Marcellis kan erover meepraten, die loopt als rechtsback met zijn ziel onder zijn arm. Hij raakte gis teren ook nog geblesseerd, waarna Simons (centraal achterin) en Salci- do (rechtsback) weer een andere functie kregen. De coach weet de nederlaag aan in dividuele fouten na rust. Natuur lijk, Rodriguez, Salcido en Pieters stonden als stoethaspels te verdedi gen bij de drie opeenvolgende goals. En dat deed Marcellis ook bij de openingstreffer. Maar het is te gemakkelijk om de beschuldi gende vinger alleen naar anderen te richten. Stevens biedt zijn spe lers te weinig houvast en werkt daarmee onzekerheid - en dus fou ten - in de hand. Kort na rust koos Stevens opeens voor een speelwij ze met twee diepe spitsen. Afgelo pen dinsdag hield hij die optie nog voor onmogelijk, omdat de kwali teiten van Koevermans en Lazovic ryet bij elkaar zouden passen. Nu bleek dat in zoverre succesvol dat PSV in ieder geval dichter, en met meer mensen, bij het Ajax-doel kwam. In die fase viel ook de ge lijkmaker van Afellay, na goed voorbereidend werk van Lazovic. Slechtste reeks sinds 1967 De laatste keer dat PSV vier wedstrijden op rij verloor was in oktober 1967. Toen betrof het louter competitiewedstrij den. »- Nu bestaat de reeks uit nederla gen tegen Olympique Marseil le (Champions League), NEC, AZ (beker) en Ajax. De KNVB-bekerjs dus al bui ten bereik, de tweede ronde in de Champions League eigenlijk ook. Europese overwintering in de Uefa Cup zou een klein won der zijn en de landstitel was de laatste zeven jaar nooit zover weg als nu. EMMEN - VW-Venlo heeft zater dagavond de koppositie in de eer ste divisie verstevigd. De Limburg se ploeg versloeg Emmen in eigen huis met 4-2. Topscorer Sandro Ca labro was de gevierde man in de formatie van trainer Jan van Dijk. Hij scoorde drie keer voor de lijst aanvoerder. FC Zwolle behaalde de eerste over winning in zes duels. De ploeg van trainer Jan Everse versloeg het noodlijdende Fortuna Sittard met 3-1. Vandaag beslist de licentiecommis sie van de KNVB of het noodlij dende Fortuna het seizoen in de Jupiler League mag afmaken. Met de nieuwe trainer en tech nisch manager Rini Coolen nog op de tribune won RBC Roosen daal met 1-0 bij FC Eindhoven. door Theo Brinkman ARNHEM - Komt dat zien, volgende week in Alkmaar, als de twee at tracties van de eredivisie elkaar ontmoeten: Luis Suarez van Ajax en Mounir el Hamdaoui van AZ. De laatste bracht gistermiddag in Arnhem niet alleen de meegereis de AZ-fans in vervoering, maar oök het thuispubliek. Soms on zichtbaar, dan weer ongrijpbaar was El Hamdaoui bij Vitesse-AZ (1-1). Helaas voor de Alkmaarders ech ter haperde de afwerking. Na ze ven competitieduels op rij te heb ben gescoord, bleef de topschutter nu op nul staan. Zo ondervond AZ een wéék voor de topper tegen Ajax dat niet alles vanzelf gaat. Voor het publiek in de Gelredome was dat alleen maar goed. De dik twintigduizend toeschouwers ge noten vooral na rust van een ener verende wedstrijd, die spannend bleef omdat AZ de beslissende tref fer niet wist te maken. Nu eindig de Vitesse-AZ in 1-1, een gelijkspel waar de Alkmaarders een verve lend gevoel aan overhielden. Het werd, net als onlangs in Heeren veen, beschouwd als een neder laag. „Ik denk dat de kansenver houding 7-2 voor ons was. Dan lijkt het me logisch dat ik teleurge steld ben", zei trainer Louis van Gaal. De beste kansen waren inderdaad voor AZ geweest, maar ook Vites se liet zich niet onbetuigd. De Arn hemmers zagen bovendien twin tig minuten voor tijd ten onrechte een doelpunt van Santi Kolk wor den afgekeurd. Wat het meest bleef hangen waren echter de twee kansen die David Mendes da Van Gaal: 'Ik denk dat de kansenverhouding 7-2 voor ons was Silva namens AZ kreeg in de slot minuten. Bij de laatste trof hij de buitenkant van de paal. Door het gelijkspel zag AZ de con currenten Ajax en NAC twee pun ten uitlopen. FC Groningen kwam langszij. Over twee weken gaat AZ op bezoek in de Euroborg. Twee topduels op rij derhalve voor de.ge- wezen lijstaanvoerder. AZ trof in Arnhem een tegenstan der die wel respect, maar geen angst had voor de koploper. Vites se, dat veertiende stond, wilde zich niet ingraven. Trainer Hans Westerhof koos er juist voor om een verdediger door te schuiven naar het middenveld om AZ in die linie het voetballen moeilijk te ma ken. Dat lukte. Schaars, De Zeeuw en Martens hadden het zwaar te gen Claudemir, Molhoek en Ver- haegh. Van de Alkmaarse midden velders kon eigenlijk alleen Men des da Silva zich onderscheiden. Gevolg van de speelwijze van Vit esse was wel dat de ploeg achterin veel risico nam met de trage Sanso- ni en de af en toe slordige Sprockel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66