Therapie voor kind veteraan Rutte krijgt weinig weerwerk 'Effect behandeling van criminele jongeren nog nauwelijks bekend' 'Hulp voor alcoholist via internet werkt' ORIENT c 4 I Maandag 17 november 2008 PZC VVD wil geen 'klassenstrijd' van Mark Rutte. Kinderen lijden onder problemen van oorlogsveteranen. Vrouwen komen om bij ongeluk België Bang voor ziek kind Hoogleraren pleiten voor meer onderzoek naar hulpverlening. Resultaten beter als hulp anoniem zou zijn, zeggen onderzoekers. JAPAN ROTTERDAM - De leden van de WD zijn akkoord met de nieuwe beginselverklaring van partijleider Mark Rutte. De tekst bleef zater dag na een middag debatteren gro tendeels overeind, al moest Rutte wel toezeggen dat enkele passages opnieuw worden geformuleerd. De WD'ers, bijeen op het 'toe komstcongres' in Rotterdam, had den vooral moeite met het plei dooi voor 'verheffing van de on derklasse'. Daarmee zou de sugges tie kunnen geworden gewekt dat er sprake is van een klassenstrijd. Rutte gaf toe dat deze zinsnede vooral als 'pesterijtje' richting de PvdA was bedoeld en beloofde de term onderklasse te veranderen in 'mensen in moeilijkheden'. Een persoonlijke triomf voor Rut te was dat de door hem zelf ver zonnen term 'hardwerkende Ne derlander' mag blijven staan in de beginselverklaring, die minstens tien jaar mee moet gaan. Ook zijn strijd tegen 'de terreur van de mid delmaat' kreeg het fiat van de libe ralen. Alle wijzigingen die de lokale afde lingen hadden voorgesteld, wer den ingetrokken of verworpen, meestal nadat Rutte had beloofd er in de 'eindredactie' nog eens naar te zullen kijken. De discussie over Ruttes leider schap, weer opgelaaid na uitspra ken van WD-Kamerlid Arend Jan Boekestijn, werd zaterdag nauwe lijks gevoerd. door Annemieke Kooper DEN HAAG - Kinderen van getrau matiseerde oorlogsveteranen kun nen vanaf volgend jaar in therapie om te voorkomen dat ze zelf psy chische klachten overhouden aan de problemen van hun vader of moeder. Stichting Centrum '45, het Lande lijk behandel- en expertisecen trum voor getroffenen door vervol ging, oorlog en geweld, begint op 1 januari met een speciaal hulppro gramma. Dit gebeurt in samenwer king met het Centraal Militair Hos pitaal en GGZ-instelling Reinier van Arkel Groep. 5 procent van de oorlogsveteranen krijgt psychische problemen na zijn of haar diensttijd, 1 procent houdt daar ernstige klachten aan over. Zij worden depressief of agressief, raken verslaafd aan drank of drugs en sluiten zich steeds verder af voor het gewone leven. In Nederland krijgen ze hulp van onder meer defensiepsy chologen. Hun partners worden vaak betrokken bij de therapie. Omdat de stichting steeds vaker ziet dat de problemen van een va der of moeder ook grote impact kunnen hebben op de kinderen, wil zij ook hen betrekken bij het verwerkingsproces. Volgens Twan PETER Driessen, ontwikkelaar van het hulpprogramma, merken veel kin deren aan hun ouders dat er iets mis is, maar durven ze er niet over te praten. „Ze denken al snel dat zij zelf het probleem zijn en voe len zich schuldig." Centrum '45 behandelt al een gro te groep volwassen kinderen van Libanonveteranen. Zij weten niet goed hoe ze met hun emoties moe ten omgaan, huilen vaak en veel van hen hebben autoriteitsproble men. Het speciale programma Wl Centrum '45 gaat kinderen van getraumatiseerde oorlogsve teranen therapie bieden. De pro blemen van vader of moeder heb ben grote impact op kinderen. moet voorkomen dat de nieuwe generatie veteranenkinderen, van wie de ouders in landen als Afgha nistan hebben gediend, dezelfde problemen krijgen. In zestien therapiesessies van een dag leren kinderen en hun ouders hoe ze met de problemen van de getraumatiseerde ouder kunnen omgaan. Kinderen wisselen met andere jongeren ervaringen uit, ouders leren weer samen als ouder op te treden en het gezin leert sa men over de situatie te praten. De Stichting verwacht dat jaarlijks enkele tientallen gezinnen gebruik zullen maken van de behandeling. Of de therapieën echt succesvol zijn, wordt pas duidelijk wanneer de kinderen volwassen zijn. SCHOTEN - Drie Nederlandse vrouwen zijn gisterochtend omgekomen bij een verkeersongeval in België. Het ongeval vond vlak bij Antwerpen plaats. Na een flauwe bocht vloog de auto tegen de vangrail. De vrouwen waren op slag dood. De bestuurster is waarschijnlijk in slaap gevallen. Volgens een brandweercommandant was de bestuurster niet onder invloed van drank of drugs. Ze droeg een gordel, net als de slapende passagiers op de achter bank. De drie kwamen uit Krimpen aan den IJssel, Rotterdam en Delft. foto Frank Boelens/GPD AMSTERDAM - Nederlanders zijn bang voor kinderen die verkouden zijn. Een derde vreest aangestoken te worden door een ziek kin'd. Dat blijkt uit het vandaag gepubliceer de Vicks Nationaal Verkoudheids- onderzoek 2008. Naast kinderen worden ook collega's en partners gezien als grote veroorzakers van verkoudheid. NIJMEGEN - Er is twee miljard euro beschikbaar om criminele jonge ren in justitiële jeugdinrichtingen of binnen de jeugdzorg te behan delen, maar het is nauwelijks be kend of dergelijke behandelingen enig effect hebben. Het is nog lang niet zover dat recidive onder be handelde jongeren met succes te ruggedrongen kan worden. Dat stellen de hoogleraren Jan Wil lem Veerman en Andries Kore- brits. Volgens Veerman is van minder dan één op de tien behan delingen bekend of ze succesvol zijn. „Van medici zouden we dat niet ac cepteren", zegt hij. De hoogleraren spreken donderdag en vrijdag op het symposium Gezinsonderzoek van de Radboud Universiteit in Nijmegen. Korebrits is tevens kinder- en Volgens twee hoogleraren is het meestal onduidelijk of behande ling van jongeren in justitiële jeugdinrichtingen of binnen de jeugdzorg effect heeft. jeugdpsychiater in de justitiële jeugdinrichting Het Keerpunt in het Limburgse Cadier en Keer. Hij is daar alvast begonnen met het vastleggen van gegevens die laten zien hoe een jongere omgaat met impulsiviteit en agressief gedrag voor, tijdens en na een behande ling. Ook wil Korebrits jongeren en hun families genetisch onderzoe ken om vast te kunnen stellen of er een genetisch bepaald element in crimineel gedrag zit. De hoogleraar pleit ervoor dat alle justitiële inrichtingen dergelijk on derzoek gaan doen, want volgens hem is de kwaliteit van zorg wel gestegen, maar nog lang niet op ni veau. Veerman en Korebrits willen meer wetenschappelijk onderzoek in jus titiële hulpverlening. Ook dringen zij aan op meer aandacht voor praktijkgegevens van jongerenwer kers. Die laten namelijk zien hoe effectief een behandeling is in een bepaalde groep op een bepaald moment. In Nederland is het tot nu toe ge bruikelijk om behandelmethodes te gebruiken die alleen op onder- zoeksniveau zijn uitgetest, aldus de hoogleraren. 'HÈ <3Ê Luk l< IL5 (7£ 2 IV Afweek vqoköD) NIJMEGEN - Onlinehulpverlening voor mensen met een drankpro bleem werkt. Op de website alco- holdebaas.nl melden zich mensen die de stap naar reguliere hulpver leners niet durven te zetten. Dat concluderen vier onderzoe kers van het NISPA, het Nijmegen Institute for Scientist Practioners in Addiction, onderdeel van de Radboud Universiteit. Volgens de onderzoekers is het wel van be lang dat de hulp ook anoniem ver kregen kan worden. Problematisch drinken is nog steeds een taboe, aldus de onder zoekers. De drinkers kampen met gevoelens van schaamte en durven zich niet makkelijk te melden bij de verslavingszorg in hun woon plaats. Sinds de internetpagina be staat zijn daar heel wat mensen aangetroffen die weten dat ze bege leiding nodig hebben, maar die daar niet mee voor de dag durven te komen. De Nijmeegse weten schappers zijn blij dat de hulpverle ning via internet sinds dit jaar vol ledig wordt vergoed door zorgver zekeraars. Zij vinden het echter jammer, dat de officiële website geen mogelijkheid biedt om ano niem om hulp te vragen. Een wereldmerk met allure

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4