Zeeland 'Het is mooi te Tientallen Goesenaren zijn door rijkscorrectie geen minima meer Bovenbouw superjacht arriveert in Vlissingen voor de afbouw «uuy rt mrrnrn Jongeren bekeurd bij school in Zierikzee Fietser gewond door modder op de weg Lezing over dyslexie in De Mythe in Goes Thema-avond over culinaire wijnreis Drankrijders moeten rijbewijs inleveren Voorlichtingsmiddag maatschappelijk werk Belastingvrije voet is afgelopen jaren verkeerd berekend. Jeugdbrandweerteams strijden om de prijzen in 's-Gravenpolder. Amels jachtbouw heeft volgens directeur geen last van de kredietcrisis. w WW tV-fl-o lNj t 14 I Maandag 17 november 2008 PZC ZIERIKZEE - Zeven jongeren tussen de zestien en twintig jaar zijn za terdagmiddag bekeurd op het plein van de Jan Wouter van der Doelschool. De jongeren waren daar aan het voetballen en overal lagen bierblik jes en zakken chips. Toen de politie arriveerde liep een persoon op het dak van het fietsen hok. Het schoolterrein is verboden gebied. De schoolleiding klaagt al langer over overlast. DREISCHOR - Een fietser en een mo torrijder zijn op de Oudsweg in Dreischor gevallen door modder op de weg. Beiden vielen op het zelfde moment ter hoogte van de Blindeweg. De 54-jarige fietser uit de gemeente Veere viel vlak voor de motor en is gewond geraakt. Hij moest naar het ziekenhuis. De motorrijder raakte niet gewond. GOES - In theater De Mythe in Goes wordt vanavond om 20.00 uur een lezing gegeven over een therapie om dyslexie te behande len. Niet de symptomen, maar de oorzaak van de taalontwikkelings stoornis wordt in de methode van Albert van Gemert aangepakt. Die oorzaak is volgens Van Gemert een foutieve beeldverwerking in de hersenen. Die wordt in de the rapie 'hersteld'. De lezing is gratis toegankelijk. WEMELDINGE - Bij restaurant De Oude Sluis in Wemeldinge wordt vanavond een thema-avond gehou den. Er wordt een introductie gege ven over een nieuwe culinaire wijnreis genaamd 'Smaakreis' en de wijnen van Chateau Eugénie door de Franse wij'nmaker zelf Re serveren kan bij De Oude Sluis via 0113-622530. GOES - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag de rijbewij zen ingenomen van twee automo bilisten, omdat zij met te veel alco hol op achter het stuur zaten. Op de ie Deltaweg in Kats werd net na middernacht een 52-jarige automobilist uit de gemeente Goes betrapt. Op de Markt in Tholen was om streeks 03.00 uur een 39-jarige au tomobilist uit die gemeente de klos. GOES - In de zaal van jeugdcircus Hogerop aan de Bergweg 41 in Goes wordt vanmiddag tussen 14.00 en 15.30 uur een voorlich tingsmiddag gehouden over het werk en de producten van de Stichting Maatschappelijk Werk Oosterschelderegio (SMWO). Die kan met name voor ouderen veel betekenen. door Frank Balkenende GOES - Tientallen Goesenaren met een krappe beurs zijn door een cor rectie van de rijksoverheid plotse ling geen minima meer. Jaren maakten ze gebruik van allerlei-mi nimaregelingen, maar dit jaar kun nen ze dat niet meer. Ze krijgen bijvoorbeeld geen kwijtschelding van gemeentelijke belastingen meer, maar moeten het volle pond betalen. De PvdA-fractie heeft er onlangs vragen over gesteld, al valt er vol gens raadslid Marjan van Heugten op de rijkscorrectie formeel gezien niets aan te merken. Door wijzigin gen in de Zorgverzekeringswet zijn netto-inkomens en dus de be lastingvrije voet van aanvragers van kwijtschelding jarenlang ver keerd vastgesteld. Zo zijn bijvoor beeld ziektekostenpremies twee maal meegerekend. Dat is dit jaar rechtgezet. Van de ziektekostenpremie wordt voortaan de normpremie en de zorgtoeslag afgetrokken. Gevolg is dat een aantal mensen met een laag inkomen boven de drempel voor kwijtschelding van gemeente lijke belastingen uitkomen. Ook voor andere gemeentelijke regelin gen komen ze meestal niet meer in aanmerking. PvdA-raadslid Van Heugten: „Ons raadslid Leen van Zon is ouderen adviseur en is al een paar keer ge confronteerd met ouderen die dit jaar buiten de boot vallen. Volgens Van Zon gaat het om een grote groep." Een woordvoerder van de afdeling sociale zaken van de gemeente Goes schat het aantal op maximaal honderd. „Precieze cijfers heb ik op dit moment niet. Natuurlijk kan de correctie leiden tot afwij zing van gedeeltelijke of gehele kwijtschelding van belasting, maar als gemeente hebben we geen in vloed op de berekening van de be lastingvrije voet." Van Heugten onderstreept dat de de regelgeving op zich correct is, maar dat er wel leed schuilgaat ach ter zon wijziging. „Deze mensen waren jarenlang minima, nu staan ze plotseling voor hogere kosten, terwijl hun inkomen niet is geste gen. De zieken en zwakken in de samenleving krijgen het steeds moeilijker. De huurtoeslag wordt bijvoorbeeld ook al minder." Ze hoopt dan ook dat het college een groep minima tegemoetkomt middels een aanvulling voor het ei gen risico van de ziektekostenver zekering. B en W onderzoeken dat op dit moment. door Luc Oggel 's-GRAVENPOLDER - Wie zaterdag langs uienverwerker TOP in 's-Gra- venpolder reed, moest haast wel hebben gedacht dat er brand was bij het bedrijf. Het stikte er van de brandweerauto's en druk rondren nende brandweermannen. Maar wie goed keek, zag dat de 'brandweermannen' wel wat aan de kleine kant waren. Het terrein was dan ook het decor voor de jaarlijkse Zeeuwse jeugdbrand- weervaardigheidswedstrijd. Tien juniorenploegen (t2 tot 15-ja- rigen) en negen aspirantploegen 16- tot 18-jarigen) nemen het op twee banen tegen elkaar op. De ju nioren krijgen te maken met een 'Ze zijn gewoon nodig. Als je eigen boeltje in brand staat, wil je ook dat ze komen' buitenbrand die naar binnen is ge slagen, de aspiranten moeten een binnenbrand bestrijden. Echte vlammen ontbreken - er wordt ge werkt met vlammenborden en 'knetterkasten', maar verder is het zo veel mogelijk voor het 'echie'. „Het niveau van de jeugdbrand weer is vrij hoog, deze wedstrijd heeft dan ook als thema 'de punt jes op de i'", vertelt wedstrijdlei der Leo de Jonge, terwijl hij de ver richtingen van zijn collega's in de dop gadeslaat. De jury, legt De Jon ge uit, let er vooral op of 'het sys teem', het bestrijden van een brand van melding tot sein brand meester, volgens het boekje wordt uitgevoerd. „In dat traject zitten heel veel beoordelingsmomenten. Zo wordt bijvoorbeeld gekeken of er op een tactische manier wordt geblust door bijvoorbeeld de water schade zoveel mogelijk te beper ken, maar ook technische aspecten zoals het op de juiste manier uitrol len van de slangen wordt beoor deeld." De jeugdbrandweer is als het ware de kweekvijver voor de grote brandweer. Toch gaan niet stan daard alle jeugdbrandweerlieden door naar de grote brandweer. „Tweederde tot een kwart gaat door, anderen zien het puur als hobby, net als voetbal of tennis. Maar dit kost niks", zegt De Jonge. Bij de aspirantbaan staat Willy Hendrikse uit Goes. Haar twee zoons doen allebei mee aan de wedstrijd. „Mijn man zit ook bij de brandweer, dus het is thuis brandweer wat de klok slaat", lacht ze. Hendrikse bezoekt bijna alle wedstrijden. „Het is nu natuur lijk nog spelen, maar het is ge woon mooi om te zien hoe ze in teamverband bezig zijn." Of ze niet bang is dat er iets ge beurt als ze straks drie mannen bij de brandweer heeft? „Aan de ene kant wel, maar daar kun je niet al tijd bij stilstaan. Ze zijn gewoon nodig. Als je eigen boeltje in brand staat, hoop je ook dat ze komen." Wilma Boeder en Mandy van Oos ten, beiden veertien jaar en afkom stig uit Arnemuiden en Middel burg, hebben hun uitruk er net op zitten. Zij zijn de enige twee meis jes. „Het ging wel goed", oordelen ze zelf „Het leuke is het teamwork en laten zien dat je het kan." Hoe wel Wilma en Mandy uit een brandweernest komen, weten ze nog niet zeker of ze brandweer- vrouw willen worden. „Nou ja, misschien als vrijwilliger." De uitslag Junioren (topvijf): 1. Bruinisse (823 punten) 2. Middelburg-2 (800 punten) 3. Middelburg-1 (792 punten) 4. Sint Philipsland (758 pun ten) k- 5. Borsele-Goes-1 (755 pun ten) Aspiranten (topvijf): 1. Borsele-Goes-2 (919 pun ten.) 2. Borsele-Goes-1 (909 pnt.) 3. Veere (843 punten) 4. Middelburg (810 punten) 5. Westenschouwen-1 (790 punten) door Emile Calon VLISSINGEN - De opdrachtgever voor de bouw van het nieuwe jacht van Amels heeft zijn contract niet geannuleerd. Misschien heeft hij of zij door de kredietcrisis wel wat kapitaal verloren. Maar niet zo danig dat de opdracht is ingetrok ken, aldus commercieel directeur Rob Luijendijk van Amels Vlissin gen. Gistermiddag arriveerde in de bui tenhaven van Vlissingen vanuit Po len de aluminium opbouw voor dat nieuwe jacht. Het wordt in Vlissingen op de stalen romp ge plaatst en verder afgebouwd. Over ruim twee jaar moet het klaar zijn en vertrekt het naar de Middel landse Zee. Wie de eigenaar is van het nieuwe jacht, daar zwijgt Luijendijk over. Hij mag niet eens zeggen uit welk werelddeel die koper komt. Wat hij wel kwijt wil, is dat de bouw van het jacht het grootste project wordt dat door de jachtbouwdivi- sie van Damen Shipyards wordt uitgevoerd. Het gaat om een Amels 212 Limited Edition, de gro te broer van de al succesvolle Amels 171, een jacht met een leng te van 55 meter. De opbouw van de Amels 212 meet 66 meter. Het interieur, zoals het op de website van de jachten- bouwer is afgebeeld, is overweldi gend. Alleen al de slaaphut van de eigenaar is enorm, groter dan me nig luxe villa. Volgens Kees Bimmel van Amels zijn de tekeningen op de site al leen maar suggesties die uitge voerd kunnen worden. Het staat el ke koper vrij om samen met een architect zijn eigen ontwerp te ma ken. Dus de omvang van de slaap hut van de eigenaar kan per schip enorm verschillen. Hij weet dat een schip als de Amels 212 zo'n vijftien beman ningsleden nodig heeft. Dat zijn deels nautische specialisten, deels mensen die in de bediening wer ken. Ondanks de kredietcrisis zit de or derportefeuille van Amels nog lek ker vol, aldus Luijendijk. Er wordt gewerkt aan vijf Amels 171 en ook een tweede Amels 212 is in voorbe reiding. Volgens de directeur hoort Amels samen met een andere Nederland se jachtenbouwer, Feadship in Kaag, en een Duitse werf tot de wereldtop als het gaat om de bouw van superjachten. Andere werven proberen al lang door te dringen tot die top, maar daar sla gen ze volgens hem nog steeds Slssg aSfis ■■El De aluminium opbouw uit Polen voor een nieuw superjacht arriveert in de buitenhaven van Vlissingen. foto Lex de Meester niet in. Want superjachtenbouw is gelijkertijd geeft hij aan dat ze in volgens hem echt een vak apart, de praktijk maar weinig zeemijlen „Alles moet perfect zijn." maken. Volgens Bimmel zijn jachten als „Ze liggen meer in een haven dan de Amels 212 superzeewaardig. Te- dat ze varen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 48