Zeeland PZC Vraagtekens bij jachthavenplan O Zie www.pzc.nl/regio/bevelandentholen voor een filmpje. Goede start Nieuw Ockenburgh 13 Personeel Zorgstroom komt in actie BEVELANDEN-THOLEN 17 17 Gedeputeerde: natuur bij Gorishoek lastig te compenseren. Warm welkom voor Sinterklaas in Yerseke Verbreding dijken kan wellicht later beginnen Sinterklaas Bennie Hek is de grote winnaar van Zing Zeeuws Krimp bevolking is de realiteit in Zeeland Maandag 17 november 2008 Tip? redgoes@pzc.nl door Luc Oggel THOLEN - Een nieuwe, grote jacht haven bij Gorishoek, een wens van de gemeente Tholen, wordt een lastig verhaal, met name met het oog op natuurcompensatie. Dat zegt gedeputeerde Harry van Waveren. De gemeente Tholen heeft al lan ger plannen voor een jachthaven bij Gorishoek, als onderdeel van het idee om het eiland toeristisch te ontwikkelen. Het college van burgemeester en wethouders denkt daarbij niet aan een beschei den haventje; bij de provincie is een aanvraag voor zeshonderd lig plaatsen ingediend. Tholen reali seert zich dat een dergelijke voor ziening een behoorlijke impact heeft op de omgeving, maar wet houder Erik Goossen meldde in juli nog dat uit eerdere onderzoe ken is gebleken dat een jachthaven van die omvang prima kan. „We schatten onze kansen hoog in", al dus Goossen afgelopen zomer. Gedeputeerde Harry van Waveren denkt echter dat Tholen wellicht te vroeg juicht. De beoogde locatie is namelijk een beschermd natuur gebied, de daar gelegen schorren zijn belangrijk voor vogels. Ze af graven kan wellicht, maar die schorren moeten dan wel elders ge compenseerd worden. En dat is volgens de gedeputeerde niet ge makkelijk. „De gevolgen voor de natuur moeten in kaart worden ge bracht, dan weet je waar je tegen aan loopt. In zo'n milieueffectrap- port kunnen ook meerdere varian ten aan bod komen." Wethouder Cees van Dis (die Goossen wegens ziekte waar neemt) laat zich niet afschrikken door de bedenkingen van Van Wa veren. „Hij zegt in elk geval niet dat het onmogelijk is." De gemeente laat momenteel een gedetailleerde studie uitvoeren naar de mogelijkheden. Daarin worden onder meer ook de gevol gen voor het onderwaterleven be licht. De studie is in de afronden de fase en wordt in januari aan de raad gepresenteerd. Overigens wil Tholen ook de jacht haven Stavenisse uitbreiden en lig plaatsen creëren voor tweehon derd jachten bij de Bergsediepsluis en 75 stuks in de voormalige veer haven bij Anna Jacobapolder. Vol gens Van Waveren is er nog wel wat ruimte rond de Oosterschelde en ook is het nog niet te druk op het water. De provincie heeft de komende jaren 2950 plaatsen te verdelen. Tholen eist daar met in totaal 925 plaatsen al een derde van op. De provincie doet zelf (zoals aange kondigd in het Omgevingsplan) ook onderzoek naar de 'jachtha- venproblematiek', maar dat is nog niet klaar. „In het eerste kwartaal van 2009 wordt daarom een tijde-" lijk beleid ingevoerd", aldus Van Waveren, die nog niet wil zeggen wat dat dan precies inhoudt. ALMANAK door Luc Oggel GOES - Personeel van thuiszorgor ganisatie Zorgstroom, actief op Walcheren en de Bevelanden, gaat deze week actie voeren. Vanaf mor gen worden brandbrieven afgege ven op alle gemeentehuizen in de Oosterschelderegio en op Walche ren. Vanavond komen de werknemers om 19.30 uur bij elkaar in zorgcen trum Roggeveen in Middelburg om de crisissituatie te bespreken. Bijna 1100 huishoudelijke en alfa hulpen dreigen hun baan te verlie zen, omdat Zorgstroom overweegt zich terug te trekken uit de huis houdelijke zorg. Volgens directeur Leon Phernambucq zijn de vergoe dingen van de gemeenten boven de Westerschelde voor huishoude lijke hulp te laag om uit de kosten te komen. Omdat terugtrekken ook grote gevolgen voor klanten heeft, is aan de medewerkers ge vraagd of zij bereid zijn salaris in te leveren. Zo niet, dan komen zij op straat te staan. Zorgstroom heeft tot vrijdag de tijd om in te schrijven op de aanbesteding van de huishoudelijke hulp. Het be drijf neemt woensdag een besluit. YERSEKE - „Jaaa, daar komt hij!" Een jongetje van een jaar of zes steekt zaterdag in Yerseke zijn en thousiasme niet onder stoelen of banken als de boot met daarop Sinterklaas rond half twee de Beatrixhaven binnen vaart. Hij is niet de enige. Tientallen - veelal als Pietje verklede - kinderen staan op de dijk om de goedheiligman welkom te heten. Eenmaal aan wal schudt sint handen met iedereen die dat maar wil, terwijl zijn Pieten snoepgoed uitdelen. Daarna wordt hij met paard en wagen door het dorp gereden, de fanfare voor op en een sliert joelende kinderen er achteraan. Stilzitten is er voorlopig niet bij voor Sinterklaas, want aankomend weekeinde zal hij nog in tal van andere Bevelandse dorpen zijn opwachting ma ken. Het onthaal zal daar zonder twijfel net zo warm en hartelijk zijn als in Yerseke. foto Willem Mieras GOES - Het openingsweekeinde van café-restaurant Nieuw Ocken burgh in Goes is goed verlopen. Dat zegt mede-eigenaar Bronek Ka- waler. Hij en zijn vrouw Anja hebben het etablissement overgenomen van de vorige eigenaars Batinova. Die moesten het restaurant vorig jaar na een faillissement noodge dwongen sluiten. Het Brabantse echtpaar heeft de af gelopen maanden hard gewerkt aan de heropening en zaterdag gin gen de deuren weer open voor de klanten. „Ik heb zestig gasten voor het diner gehad, terwijl ik er op vijftig had gerekend, dus dat is goed", zegt Kawaler. „En ze waren uitermate tevreden." Ook giste ren rond een uur of zes zaten er' volgens Kawaler een kleine twin tig mensen binnen. Een traditie waar Ockenburgh om bekend stond, het biljarten, wordt ook weer in ere hersteld. „Binnen kort komt er een biljartvereniging praten", meldt Kawaler, die de toe komst van zijn restaurant zonnig inziet. Nieuw Ockenburgh is ze ven dagen per week, van 's mor gens half elf tot 's avonds één uur (in het weekeinde iets later) geo pend. Q www.nieuwockenburgh.nl DEN HAAG - Als het tegenzit moet de provincie de procedure voor de verbreding van de dijk en duinen tussen Nolle en Westduin in Vlis- singen overdoen. De Raad van Sta te stelde vast dat het dijkverster kingplan enkele foutjes bevat. Mocht die het plan onderuit schof felen, dan kan het nog wel een jaar langer duren voordat de werk zaamheden kunnen beginnen. Uit spraak is over enkele weken. Tip? redactie@pzc.nl Bing (7) en Moira (5) volgen ademloos het Sinterklaasjour naal. Aan boord van de stoom boot blazen de Pieten alle ballon nen op, hierdoor wordt de boot lichter en is-ie sneller in Neder land. Deze pietenlogica is voor een kind moeilijk te vatten en als de boot ook nog gaat zweven, is de verbazing compleet. „Hoe kan dat?", vraagt Bing verbaasd. Moira loopt naar de tv, begint er tegen te praten en zegt welke poppen ze graag wil krijgen, er van overtuigd dat Dieuwertje en de sint haar horen. Want Dieu wertje praat toch ook via een tv met sint op de boot? Sint over weegt nu om Moira een gsm te geven, plus z'n mobiele nummer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 47