Dweilschema dwarsboomt Kramers plannetje O Van Deutekom toch niet uit de bocht Kenenisa Bekele is ook maar een mens Poging om baanrecord te verbeteren gaat in rook op. Scheidsrechters maken diskwalificatie van schaatsster ongedaan. Atleet loopt zege en premie mis in de Zevenheuvelenloop. PZC Maandag 17 november 2008 I 29 door Maarten van Helvoirt HEERENVEEN - Het gebeurt niet al te vaak dat Sven Kramer zich voor neemt om op de vijf kilometer tot het gaatje te gaan. Hoeft ook niet, want hij is met afstand de beste. Maar in zijn eigen Heerenveen voelde hij de behoefte om de con currentie een desillusie te bezor gen. Hadden ze vorige week maar niet zo hoog van de toren moeten blazen dat het gat met hem klei ner wordt. En als extraatje wilde hij zijn eigen baanrecord (6.12,97) verbeteren. Met het spelle ijs dat de hele week in Thialf lag, moest dat lukken, dacht hij. Die knauw voor Verheijen (twee de op 5,86), Fabris (op 5,88), Hed- rick (op 6,03), De jong (op 6,46) en Bokko (op 6,97) kwam er wel. Omdat de scheidsrechters in sa menspraak met de ijsmeesters, on danks protesten van de schaatsers besloten dat één dweilpauze ge noeg was, strandde echter zijn po ging een baanrecord neer te zet ten. Hij klokte 6.14,32. „Ze hebben nog geluk dat ik het zo goed doe, want anders hadden ze helemaal een flater geslagen", foeterde Kra mer. De winnaar reed in de vijfde en Sven Kramer uit zijn ongenoegen over het dweilschema tegenover bondscoach Wopke de Vegt. foto Vincent Jannink/ANP laatste rit na de dweilpauze en toen waren de bochten al flink uit gesleten. Na drie ritten lag er al een waas over het ijs. TVM-coach Gerard Kemkers was des duivels dat zijn raad om één of twee keer extra te dweilen genegeerd werd. „Ze zeggen wel dat ze het met het nieuwe klimaatbeheersingsysteem beter aankunnen, maar tijdens het NK ging het ook maar net goed. Ik snap heus wel dat ze voor tv en pu bliek doorstroming willen, maar we moeten in de eerste plaats een eerlijke competitie hebben. Dit doet mijn sporthart pijn. Het gaat me er niet eens om dat Sven geen baanrecord schaatst; ik vind het vooral jammer voor de technische mensen die trots op hun ijs zijn." Ijsmeester Beert Boomsma be streed dat het dweilschema Thialf een nieuw baanrecord heeft ge kost. „Hij heeft het aan het eind ge woon laten lopen om zijn punt te Ijsmeester: 'Hij heeft het aan het eind gewoon laten lopen om zijn punt te maken' maken", veronderstelde Booms- ma. „-Bullshit, ik heb me helemaal leeg gereden", pareerde Kramer, die negen rondjes 29 reed om ver volgens te eindigen met twee derti gers. Boomsma bleef staan achter het besluit öm te dweilen na vijf rit ten. „]e maakt zo'n keuze op basis van de rest van de dag. Bij de 500 meters heeft de baan er een uur ge legen en dat ging goed. Bij de vijf kilometer ligt hij 38 minuten, dus theoretisch had het gemakkelijk moeten kunnen." Waardoor de baan wit uitsloeg wist hij ook niet. „En een beetje wit maakt ook niet uit. Sven reed zijn wereldrecord op een baan die helemaal wit was." Ondanks het gemiste baanrecord was de vijf ki lometer een waar spektakelstuk. Dat bleek ook wel uit verschil van slechts 1,11 seconde tussen de num mers twee en zes. Goud ploegenachtervolging De Nederlandse mannen win nen het onderdeel ploegenach tervolging. De ploeg van bonds coach Wopke de Vegt, bestaan de uit Sven Kramer, Carl Verhei- jen en Simon Kuipers, zet een tijd neer van 3.42,29. De Vere nigde Staten eindigt in 3.43,48 als tweede, voor Zweden: 3.47,20. Ook voor de Nederlandse vrou wen is er goud. Renate Croene- wold, Ireen Wüst en Marrit Leenstra klokken n een tijd van 3.01,32 en zijn ruim een secon de sneller dan Canada. Shani Davis is de rapste op de kilometer. Davis blijft als enige schaatser onder de 1.09 (1.08,99). Carl Verheijen en Bob de Jong stre den een mooie onderlinge strijd, maar vooral het duel tussen Enri co Fabris en Chad Hedrick was smullen geblazen. De twee (de laatste twee die Kramer hebben verslagen op de vijf kilometer) zweepten elkaar op en eindigden in de 28'ers. „Dat kan ik ook wel hoor", pochte Kramer. „Maar zij kunnen dat alleen maar omdat ze er niet vanaf de start durven in te knallen." door Eric de Jager HEERENVEEN - De rit zelf was nog niet om over naar huis te schrij ven, maar toch was er bij de dui zend meter gisteren in Heeren veen een opsteker voor Paulien van Deutekom. De TVM-schaats- ster werd aanvankelijk geschrapt uit de World-Cupuitslag, omdat ze in de bocht met haar schaats over de lijn zou zijn geweest. Na bestudering van de beelden beslo ten de scheidsrechters dat niet te zien was of de waarneming van de bochtencommissaris klopte en de diskwalificatie werd ongedaan ge maakt. „Daar ben ik heel erg blij mee", al dus Van Deutekom. „Als je het niet goed kunt zien, is dit de juiste beslissing. Maar als er niet zoveel tv-camera's zijn als hier, ben je wel de dupe van het oog van- de scheidsrechter." Verder schoot ze er niet veel mee op, want haar tijd van 1.18,09 was slechts goed voor de negende plek in het klassement. Dat was nog wel vier plaatsen hoger dan Ireen Wüst (14e in 1.18,96). Haar coach Gerard Kemkers pleit voor meer beoordelingsruimte voor de scheidsrechters. „De regel is voor mensen die bewust afsnijden, die valsspelen. Maar in 98 procent van de gevallen is het een ongelukje. De regel is nu te hard, geef de scheidsrechter de kans in geest van de overtreding te oordelen." Kemkers zag gisteren een mooie kans om de internationale schaats- unie ISU te dwingen goed na te denken over het voorschrift. „Ik wilde deze situatie niet voorbij la ten gaan, omdat ze te discutabel was." door Wilco Voordouw NIJMEGEN - Niet Kenenisa Bekele, maar zijn landgenoot Ayele Abshi- ro won gisteren de 25e editie van de Zevenheuvelenloop. De olympi sche kampioen moest zijn poging om een wereldrecord over vijftien kilometer te lopen na een kleine twaalf kilometer staken. Bij de vrouwen won de Ethiopische Mestawat Tufa. Zij liep een par koersrecord (46.57) en miste op één seconde het wereldrecord. De Zevenheuvelenloop duurde voor Kenenisa Bekele drie heuvels te lang. De 26-jarige atletiekkanni- baal uit Ethiopië sloeg na onge veer 34 minuten koers een kruiste ken. Einde oefening. Vanaf de mo tor maakte zijn manager en ver trouwensman Jos Hermens geba ren waaruit op kon worden opge maakt dat hij zijn atleet vroeg te stoppen. Maar Bekele liep door, werd gepasseerd door de latere winnaar, zijn landgenoot Ayele Abshiro (42,17) en de Oegandees Isaac Kiprop (42.21) en finishte uit eindelijk als derde (43.42). „Inder daad vroeg ik hem te stoppen. Ke nenisa gaf aan dat hij de race wil de afmaken, ook al was het jog gend." Eerst was Hermens kwaad op de man die hij de beste lange-afstand- sloper van dit moment noemt. Maar gisteren, na afloop van de wedstrijd toen Bekele aan de pijn stillers moest en strompelend naar de dopingcontrole ging, was de manager vooral opgelucht. „Want er is niets gebroken. Blijkbaar moet deze stronteigenwijze atleet tegen een goede blessure aanlopen voordat hij begrijpt dat hij naar zijn lijf moet luisteren. Kenenisa is bikkelhard voor zichzelf, zijn pijngrens ligt heel hoog." Vrijdag was Bekele uit Ethiopië gekomen met een lichte blessure aan het rechter onderbeen. Een gevolg van het trainen op de weg, met lichte loopschoenen. Een mri-scan wees op een beginnende stressfractuur aan het kuitbeen, even boven de enkel. De arts adviseerde hem niet te lopen, de fysiotherapeut ook en los Hermens praatte als Brugman om niet deel te nemen aan de Ze venheuvelenloop. Tot zondagmor gen poogde de oud-atleet zijn pu pil van lopen af te houden. Bekele was onvermurwbaar. De Ethiopiër had een goede reden om aan de start te verschijnen. De drievoudig olympisch kampioen kreeg in Nij megen een startgeld van 150.000 euro. Als hij het wereldrecord zou verbreken volgde een bonus van nog eens een ton. Tim Pleijte uit Vlissingen was de beste Zeeuw met de 41e plaats overall. Hij verpulverde met 49.23 zijn persoonlijk record. Dat deed ook zijn plaatsgenoot Michel Schrier, die met 49.40 45e werd. Arjan Beije (Burgh-Haamstede) werd 78e in 51.26 en Edwin de la Ruelle (Koewacht) 89e in 52.11. Hoeveel mannelijke spelers hebben alle grandslams gewonnen? A. 4 B. 5 C. 6 Hoeveel vlakken heeft een voetbal? A. 32 B. 34 C. 36 Welke F1 team had het grootste budget in 2007? A. McLaten B. Ferrari C. Toyota Sms SPORT en jouw antwoordenreeks naar 4345 en maak kans op een iPod Nano! BVtSPORT ABCAB naar 4345 Wie was de F1 kampioen van 1982? A. Keke Ffosberg B. Nikia Lauda C. Didier Pironi Welke voetballer was dê topscorer van de eredivisie in het seizoen 96/97? A. Bosman B. Makaay C. Nilis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 37