Zeeland 'Krimp is de realiteit in Zeeland' 'Veel van wat Veerman wil, gebeurt in Zeeland' Bennie Hek grote winnaar Zing Zeeuws Bestuurders moeten onder ogen zien dat bevolking afneemt. Rein van der Kluit laat ze bij Rijkswaterstaat soms verrast opkijken. Z PZC Maandag 17 november 2008 1 7 door Nadia Berkelder HEINKENSZAND - Zeeland moet zich er beter van bewust worden dat de bevolking afneemt en dat de vergrijzing over twintig jaar hard toeslaat. De natuurlijke groei is omgeslagen in krimp en op een stroom nieuwe inwoners hoeft Zeeland ook niet te rekenen: alle regio's trekken aan dezelfde be perkte groep mensen. Dat zei on derzoeker Dick van der Wouw van Scoop zaterdag tijdens een bij eenkomst van de Zeeuwse Vereni ging voor Kleine Kernen.(ZWK) in Heinkenszand. Bestuurders - vooral die van ge meenten - maken nog steeds plan nen op basis van de gewenste be volkingsgroei, stelde Van der Wouw. Als voorbeeld liet hij de prognose van het aantal basis schoolleerlingen in Reimerswaal zien. Die voorspelling is gebaseerd op het aantal woningen dat Rei merswaal wil bouwen, niet op een reële verwachting. „Zijn we elkaar voor de gek aan het houden?" Pas als bestuurders serieus onder ogen zien dat de bevolking krimpt, kunnen ze zich goed voor bereiden op de toekomst. Tot nu toe zet bijna iedereen in op groei, met als argument dat alleen met meer inwoners de voorzieningen op peil gehouden kunnen worden. De realiteit is, zei Van der Wouw, dat dorpen steeds meer plaatsen worden waar mensen graag wo nen. Ze werken ergens anders, ha len in de stad hun boodschappen en ook hun familie woont niet meer in de buurt: inzetten op be houd van voorzieningen is dus niet nodig en misschien zelfs wel verspilde moeite. „Het verhaal van groei is makkelij ker over het voetlicht te brengen", zei Van der Wouw. „Als gemeen ten krimpen moeten ze moeilijke beslissingen nemen." Jaap Sala, burgemeester van Sluis, was het met hem eens. Zijn gemeente heeft nu al te maken met krimp. „Je moet prognoses baseren op fei telijkheden, niet op wenselijkhe den. Planningen moeten worden teruggebracht tot realistische pro porties." Behoud van voorzienin gen, zoals scholen of winkels is af- leen mogelijk in dorpen met mini maal vierduizend inwoners. Op Zuid-Beveland zijn Heinkenszand en 's Gravenpolder daar voorbeel den van. Papegaaistraat b Goes www.vandereepe.nl HEINKENSZAND - De Zeeuws-Bra- bantse band Bennie Hek 8c De Houdoes is zaterdag de grote win naar geworden van de streektaal wedstrijd Zing Zeeuws. Met het gospelachtige nummer Eens een Zeeuw, altied een Zeeuw sleepte de groep, bijgestaan door het omvang rijke Bevelandse popkoor Flash back, niet alleen de belangrijkste juryprijs maar ook zonder moeite de publieksprijs in de wacht. De tweede editie van Zing Zeeuws werd gehouden in De Stenge in Heinkenszand. De prijs voor de beste tekst ging naar Sankie den Hamer uit Overslag, met Zudder van ier nestDat was op muziek ge zet door, opnieuw, Bennie Hek 8c De Houdoes. De prijs voor de bes te uitvoering werd gewonnen door Dingeman de Visser uit Big- gekerke, met zijn muzikale verta ling van de tekst Bluf me wig van Ruben de Jonge. 's Avonds presenteerden vijftien bands en solo-artiesten eigen Zeeuwse nummers. Bennie Hek 8c De Houdoes overtuigden jury en publiek met een spectaculair optre den. Bennie Hek en zijn band De Houdoes wonnen zaterdag met het nummer Eens een Zeeuw, altied een Zeeuw de belangrijkste juryprijs én de publieksprijs van de streektaalwedstrijd Zing Zeeuws. foto Willem Mieras door Ben Jansen MIDDELBURG - Het komt uit de grond van zijn hart. „Was het maar waar", verzucht Rein van der Kluit op de vraag of hij al in Zeeland woont. De directeur van Rijkswaterstaat Zeeland wil zich graag vestigen in de provincie die sinds begin dit jaar zijn werkge bied is. Maar tja, hij wil toch wel eerst graag zijn huis in Rijswijk kwijt. Daar valt weinig tegenin te brengen. Van der Kluit is zich ervan bewust dat hij een beetje klinkt als een burgemeester die net in een platte landsgemeente is benoemd. „Die laat ook weten dat hij de allermooi ste gemeente van Nederland heeft gekregen. Maar ik voel het echt zo waar het om Zeeland gaat. De di rectie Zeeland van Rijkswaterstaat is heel bijzonder. Waarom? Vanwe ge het water natuurlijk. En door de contacten met Vlaanderen en de Vlaamse belangen bij bijvoor beeld de Westerschelde en het ka naal Gent-Terneuzen." Water is het trefwoord in Van der Kluits loopbaan. Hij was onder meer adjunct-directeur waterstaat en milieu bij de provincie Fries land, directeur van het waterschap Friesland en - vóór zijn benoe ming bij Rijkswaterstaat - direc teur van de Unie van Waterschap pen. Als waterman en als chef van Rijkswaterstaat in Zeeland is hij bijzonder ingenomen met het ad vies van de commissie-Veerman. „Samen werken met water heet het rapport van de tweede Delta commissie. Dat spreekt me enorm aan. Niet vanuit onszelf redene ren, maar vanuit het water. En toch geen cent inleveren op het ge bied van de veiligheid. Dat is een belangrijk signaal van Veerman: geen wilde grappen met de veilig heid van Nederland. Veel wat Veer man heeft geadviseerd, gaat hier in het zuidwesten van Nederland gebeuren." Zoals de voorgestelde verzilting van het Volkerak-Zoommeer en de mogelijke aanpassing van de Oosterscheldekering omdat die vol gens berekeningen tegen het eind van deze eeuw niet meer voldoet door de gerezen zeespiegel. Het da gelijks provinciebestuur heeft zich uitgesproken tegen het voortijdig opruimen van de stormvloedke ring, die immers voor tweehon derd jaar is ontworpen. Van der Kluit: „Ik begrijp dat standpunt, maar in tegenstelling tot andere Directeur Rein van der Kluit van Rijkswaterstaat Zeeland: „Nog zeker vijftig jaar de tijd om na te denken over de stormvloedkering." foto Lex de Meester suggesties die de commissie-Veer man heeft aangedragen, hoeven we hier niet meteen mee aan de 'De waterschapstaken horen geen onderdeel te zijn van politieke afweging' slag. We hebben we nog zeker vijf tig jaar de tijd om na te denken over de beste oplossing." De nieuwe Deltacommissie heeft naar de mening van Van der Kluit helder gemaakt dat het een andere manier van denken vergt om Ne derland klaar te maken voor de ge volgen van de klimaatverandering en zeespiegelrijzing. „Politici heb ben een mandaat van vier jaar, in de ruimtelijke ordening geldt een horizon van tien jaar, maar als het om water gaat moet je je een voor stelling van de situatie over dertig tot vijftig jaar zien te maken. Da's lastig, maar ook uitdagend." In tegenstelling tot de meeste van zijn collega's aan het hoofd van een directie van Rijkswaterstaat heeft Van der Kluit (1949) geen ci- viel-technische studie noch een lange carrière bij Verkeer en Water staat een achter de rug. Hij is jurist en ondanks zijn ambtelijke erva ring doet hij wel eens uitspraken met een toon en inhoud die ande ren bij Rijkswaterstaat, zoals hij zelf zegt, 'niet gewend zijn, waar door ze soms verrast opkijken'. Nee, tot problemen heeft dat niet geleid. Als ex-waterschapsman heeft Van der Kluit een uitgesproken me ning over de bij tijd en wijle geven tileerde opvatting dat de water- schapstaak gezien de schaal van en de verhoudingen in Zeeland net zo goed bij de provincie kan wor den ondergebracht. „Nooit doen", zegt hij gedecideerd. „Wat wil je daarmee bereiken? Je zou eerder denken aan een waterschap waar toe ook een deel van Vlaanderen behoort dan aan een werkterrein dat bepaald wordt door de provin ciegrenzen. Dat past niet in de stroomgebiedbenadering die bij de Kaderrichtlijn Water hoort. En trouwens, waterschapstaken heb ben voor een belangrijk deel te ma ken met onderhoud. Dat hoort geen onderdeel van een politieke afweging te zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 35