spectrum 4 PZC Zaterdag 15 november 2008 Een beetje extra tijd Verlangen, dankbaarheid, angst en nood: door omstandigheden gaan mensen in gebed. Zoals Gert Jan Smit, die in de eerste aflevering van de serie Het Gebed vertelt hoe zijn vrouw ongeneeslijk ziek werd. Ze baden samen om 'een beetje extra tijd'. „Het werden de mooiste maanden van mijn leven." door Jan Vriend foto Marcel Rob ij bidden? Nee, eigen lijk nooit. Hooguit een schietgebedje, als er op straat een auto wat al te dichtbij kwam. Tot die ene dag in 2005. Zijn vrouw Mi riam was doodziek. De strijd tegen leuke mie bleek niet te winnen. Gert Jan Smit uit Zwaag vouwde de han den. „We vroegen niet om genezing, maar om wat extra tijd samen. Alle wanhoop en verdriet kwamen eruit." Of het hielp? „Het gebed bracht rust en ze leefde een halfjaar langer dan iedereen dacht." Gert Jan Smit was lang vrijgezel, een bank employé met een passie voor sport. Liever was hij aan het wielrennen dan dat hij de kroeg indook. Tijdens een fietsvakantie in Istrië ontmoette hij Miriam. Ze leken te genpolen. Hij als rekenaar altijd bezig met cijfers, zij als bezigheidstherapeute met emoties. Hij was 32, zij nog maar 20. „Door het leeftijdsverschil leek het kansloos, maar we konden meteen goed met elkaar overweg. We raakten nooit uitgepraat." Ze trouwden en kregen een dochter en twee zoontjes. Miriam stopte met werken om zich op de kinderen te richten. Tijde lijk, zo nam ze zich voor. Al snel begon ze aan een hbo-opleiding maatschappelijk werk, die ze in drie jaar afrondde. Miriam was 38 toen ze te horen kreeg dat ze leuke mie had. „De eerste berichten waren hoop vol. Ze was jong, sterk en er was net een nieuw medicijn waarmee de ziekte lang stabiel gehouden zou kunnen wórden. Als het écht acuut werd, zou een beenmerg transplantatie uitkomst kunnen bieden. Haar broer had identiek beenmerg en bood aan donor te zijn." Toch bleek na een jaar dat het fout zat. Ze moest met spoed naar het VU-ziekenhuis. Daar volgden chemokuren, zes bestralin gen en een beenmergtransplantatie. De aanpak leek geslaagd: de artsen spraken al van 'een wedergeboorte' en Miriam begon zelfs weer met werken. De terugslag kwam een paar maanden later: bij een con trole in maart 2005 bleek dat de leukemie terug was. Nu niet in het beenmerg, maar in het hersenvocht. Nieuwe chemokuren sloegen niet aan en de artsen moesten de handdoek in de ring gooien. „Ze zeiden dat ze hooguit nog een paar maanden te leven had. Ik kon het niet gelo ven, want ze zag er nog zo vreselijk goed uit. Toch zeiden de artsen dat ze met lege handen stonden. Miriam zou de zomerva kantie niet halen. Zelf accepteerde zé het meteen. Niet kwaad, niet boos. Alleen ver drietig om wie ze moest achterlaten. Nadat ik die boodschap overbracht op de kinde ren en de familie, besefte ik pas dat we on ze hoop al die tijd hadden gericht op de kunde van de artsen en de eigen kracht van Miriam. Nu stonden we opeens met Gert Jan Smit„Ik had nog nooit hardop gebeden, maar deed het toch. Terwijl ze met haar hand door mijn haar streek, kwamen alle emoties eruit. Alsof er een kurk van een fles ging." foto evangelist uit hun vrienden kring kwam langs om te troosten. „Hij bad voor ons en vroeg of ik zelf ook wilde bidden." Gert Jan twijfelde. „Ik had nog nooit hardop gebeden, maar deed het toch. Terwijl ze met haar hand door mijn haar streek, kwamen alle emo ties emit. Alsof er een kurk van een fles ging. De wanhoop, de boosheid, de angst en het verdriet kwamen allemaal tegelijk naar boven. „Het waren echt geen mooie woorden die ik emit gooide, maar het hielp wel. Ik smeekte God niet eens om genezing, maar om wat extra tijd samen. Het was een sig- lege handen." naai naar Miriam, om haar te zeggen hoe Kerkelijk wa- graag ik haar bij ons wilde houden. Tege- ren ze niet, ver- lijk was het een ontlading, om mijn gevoel telt hij. Wél ge- een weg te geven. Na afloop voelde ik me lovig. „Daar- moe en opgelucht." door heb ik In de maanden daarna leefden ze intenser me altijd be- dan ooit. Samen uren praten, samen op va- schermd ge- kantie. Met de rolstoel door Venetië. Met voeld. Alsof er de caravan door Nederland. De artsen wa- over me is ge- ren stomverbaasd. De verlenging leek een waakt." Een wondertje. Een tijdelijk wondertje, want in november ging ze snel achteruit. Ze was aan bed gekluisterd. Met het gezin hebben ze haar thuis verpleegd. „We wilden haar tot het laatste moment dicht bij ons heb ben. Het hielp naar het afscheid toe te le ven. Omdat de kinderen hun moeder ach teruit zagen gaan, hebben ze het einde le ren aanvaarden." iriam overleed op 6 januari 2006. „Mijn hand lag op haar zwoegende hart toen het L V Jte- stopte." Hij bleef achter met een dochter van 15 en zonen van 13 en 10 jaar. Nu hij temgkijkt, vindt hij die laat ste maanden met zijn vrouw de mooiste periode van zijn leven. „Het was zwaar, maar ik zou het zó weer doen. In die extra tijd die ons was gegund, kregen onze gesprekken een diepere laag. Meer dan ooit besefte ik hoe goed we het samen hadden gehad. „Natuurlijk krijg ik ook wel eens te horen dat mijn gebed pas écht verhoord zou zijn geweest als ze nog geleefd zou hebben, maar ik zie dat anders. Ik kijk naar een gro ter geheel. Ik ben dankbaar dat we elkaar hebben leren kennen, dat we leuke kinde ren kregen en dat we samen mochten ge nieten van die verlenging. Dat is een blij vende verrijking van ons leven geweest. „Voor mijn gevoel is ze nog steeds dicht bij ons. Ik praat ook nog steeds met haar. Bij belangrijke beslissingen over de kinde ren laat ik haar oordeel meewegen. Ik weet precies wat ze ervan vindt. Ik geloof dat ik haar na mijn dood zal terugzien." Thuis gaat het naar omstandigheden goed, vertelt hij. De kinderen hadden vorig jaar een terugslag op school, maar die hobbel is overwonnen. Ze koken om beurten en ver delen de andere huishoudelijke taken. Gert Jan is nu 56. Hij staat open voor een nieuwe relatie en ontmoette al enkele vrouwen. Hartstikke aardig, maar verder niks. „Want onwillekeurig ga je toch verge lijken. Dan halen ze het niet bij Miriam." Reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 94