spectrum De winkels waren Gemeenten in rep en roer na verzoek om inzage ft BigMac en broodje Hema zijn voorbeeldsymbolen in armlastige gemeente Sluis PZC Zaterdag 15 november 2008 Declaraties ullie hebben bestuurlijk Zeeland I flink in rep en roer gebracht", I grinnikt de voorlichter van een a Zeeuwse gemeente een paar da gen na het verzoek van de PZC om inzage in de declaraties van be stuurders. Een flink aantal gemeenten blijkt zich erg ongemakkelijk te voe len onder de aanvraag, waaraan ze wettelijk overigens gewoon moeten meewerken. De PZC doet het verzoek begin april per e-mail. Nog voordat de krant de tijd heeft gekregen om alle gemeen ten te benaderen, hangt burgemeester Siebe Kramer van Kapelle aan de tele foon. Hij zegt te bellen als voorzitter van het Zeeuws burgermeestersover- leg en als zodanig te spreken namens alle dertien burgemeesters. Met uit spraken als 'het lijkt erop dat jullie iets specifieks zoeken; geef maar ge woon aan wat dat is', 'We willen best een toelichting geven, moet het nu echt op deze manier' en 'Het opzoe ken van al die papieren kost ons hart stikke veel tijd' probeert hij de PZC op andere gedachten te brengen. Ook stelt Kramer dat gemeenten een offici eel verzoek per brief eisen en dat de vragen dus niet, zoals tussen de PZC en gemeenten gebruikelijk, bij voor lichters worden neergelegd. Dus stuurt de krant alle gemeenten hetzelfde verzoek als eerder, maar dan op briefpapier. Ondertussen zoeken gemeenten druk contact met elkaar. Ze willen vooral weten of de anderen 'meedoen' en op welke manier dan wel. „Mijn mailbak loopt over", gniffelt de voorlichter van een gemeente die wél zonder aar zelen meewerkte. „Paniekvoetbal van burgemeester Kramer", meent een an dere, eveneens geamuseerde, ambte naar. Opvallend is ook dat gemeenten als Sluis en Vlissingen ten tijde van het telefoontje van Kramer al besloten hebben gewoon medewerking te ver lenen aan het verzoek. „Een goede zaak dat jullie dit doen; het houdt ie dereen scherp", vindt burgemeester Jaap Sala van Sluis. Zijn gemeente rea geert het snelst en heeft binnen twee weken alles klaarliggen. Ook Reimers- waal, Tholen, Schouwen-Duiveland en Veere handelen vlug. Vlissingen volgt na drie weken, Middelburg na vier. Terneuzen, Goes, Noord-Beve land en Borsele hebben ruim een maand nodig om te beslissen en alles te verzamelen, Kapelle zes weken. Vervolgens blijft het, in afwachting op een reactie van de gemeente Hulst, heel lang stil. Ook een herinne ringsbrief in juni mag lange tijd niet baten, waarna half augustus het ver lossende telefoontje komt: de PZC is welkom. „Waarom dat zo lang duur de? Geen idee eigenlijk", stelt wethou der Frans de Vries. „We wilden een zorgvuldige beslissing nemen, daar zal het wel aan gelegen hebben." 1. Weemaes, Hulst 884 2. Bos, Terneuzen 813 3. Le Roy, Sluis 793 4. Zandee, Borsele 781 5. Van Schaik, Terneuzen 765 Gemiddeld gereden kilometers burgemeesters per maand: 1. Mulder, Hulst 1238 2. Nuis, Tholen 1117 3. Van der Zaag, Goes 887 4. Lonink, Terneuzen 839 5. Asselbergs, Schouwen-D. 822 p.s.: kilometers van burgemeesters worden alleen vergoed buiten de eigen gemeente. Aantal gedeclareerde etentjes wethouders: 1. Croné, Vlissingen 17 (283 euro) 2. Liefting, Terneuzen 4 57 euro) 3. De Kunder, Reimerswaal 3 (139 euro) Aantal gedeclareerde etentjes burgemeesters: 1. Sala, Sluis 14 (96 euro) 2. Kramer, Kapelle 14 (68 euro) 3. Van Liere, N-Bèveland 3 (51 euro) bedragen zijn totaal van alle etentjes Aantal keer aanspraak gedaan op de dagvergoeding van 3,71 euro voor dagen dat buitenshuis wordt gewerkt (voor bakjes koffie en fris ed): Wethouders: 1De Kunder, Reimerswaal 2. Knuit, Reimerswaal 3. Wille, Sluis Burgemeesters: 1Van Liere, Noord-Beveland 2. Asselbergs, Schouwen-Duiveland 3. Van der Zwaag, Veere 23 17 2 De ene Zeeuwse gemeente bestuurder is zuinig op z'n eigen centen, de ander op die van de gemeenschap. Sommigen betalen hun broodjes en parkeerkosten zelf, anderen vragen al hun kopjes koffie terug. door Martijn de Koning Wethouder Joost Adriaanse van Goes rijdt regelma tig op de fiets voor zijn werk en heeft dus alle recht om één euro terug te vragen voor het stallen van zijn ver voermiddel in een bewaakte fietsen stalling. Ook over de tientallen kopjes koffie die wethouder Hans de Kunder (Reimerswaal) terugvordert, valt wet telijk gezien niets te zeggen. Niet alle bestuurders gaan tot het gaat je. Een deel van hen is terughoudend en past, naast gereden kilometers, goed op wat het declareert. Zo vraagt wethouder Roel van der Wekken (Schouwen-Duiveland) wel zijn hotel rekening terug als hij op cursus moet, maar haalt hij daar de kosten van het anderhalve minuut durende telefoon gesprek af dat hij 's avonds eventjes met het thuisfront voert. En de Kapel- se burgemeester Siebe Kramer gaat één keer dineren op kosten van de ge meenschap, maar geeft op het bonne tje aan dat hij écht niet onder die loempia speciaal uitkon, omdat hij zo laat thuis was dat de winkels al dicht waren. Zulke verhalen doen misschien gelo ven dat bestuurders allerhande kos ten declareren als het zo uitkomt. Dat is niet zo. Burgemeesters en wethou ders krijgen naast hun salaris een vas te vergoeding waar ze zaken als boe ken, contributies, telefoonkosten en abonnementen van kunnen betalen. Die bijdrage ligt ergens tussen de 250 euro (voor wethouders van kleine ge meenten) en 660 euro (voor burge meesters van grote gemeenten). Daar bovenop mogen de overige kosten worden gedeclareerd. In de praktijk be staat het gros daarvan uit kosten voor au togebruik (37 cent vergoeding per kilome ter), openbaar vervoer, parkeren, eten en drinken en overnachtingen. De ingeleverde declaratieformulieren PZC Felix Binicewicz Graphic News Natuurlijk, het is gewoon lek ker, zo'n Big Mac op z'n tijd. Maar na een lange werkdag el ders in het land een goedkoop broodje bij McDonald's eten in plaats van een duur diner in een restaurant waar je wél mes en vork krijgt, is óók een signaal. Burgemeester Jaap Sala van Sluis draagt er een boodschap mee uit, vindt hij zelf „Niet dat ik van de daken schreeuw dat ik af en toe bij een hamburgertent langs ga, hoor. Maar ik laat het hier en daar wel eens vallen. Kijk, het is geen geheim dat we er als gemeente financieel niet gewel dig voorstaan. Dan lijkt het me geen goe de zaak als de burgemeester op kosten van de gemeenschap het ene na het ande re hoge bedrag declareert." Net als bijna alle andere burgemeesters haalt Sala het niet in z'n hoofd om kopjes koffie onderweg te declareren. „Ik mag Burgemeester Jaap Sala Sluis zelfs kosten opgeven als ik iemand thuis ontvang vanuit mijn functie. Joh, als ik daar aan moet beginnen..." Met zijn dertien bonnetjes van McDo nald's en ééntje van de Hema staat Sala toch aan kop bij de burgemeesters wat be treft het aantal gedeclareerde etentjes. „Vanuit Sluis is het bijna altijd ver rijden als je ergens heen moet. Ik vind het wel normaal om even een broodje te nemen als ik rond etenstijd nog in de auto zit." Gemiddeld gereden kilometers wethouders per maand:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 92