'Hillary op post buitenland' Verplichte online registratie bezoek VS EU hervat overleg met Rusland Poetin: Saakasjvili ophangen aan ballen 'Oorlog aan illegale visserij EU' veilingkranten Nieuwe regel geldt voor alle 34 landen die geen visa nodig hebben. Ook Kerry genoemd als nieuwe minister van Buitenlandse Zaken. Demonstratie van Harnas Autostoel Golfset Mizuno Recaro Monza MP30(8deU9 Pak uw kans op vele euro's voordeel 8 Zaterdag 15 november 2008 PZC BRUSSEL - Wie naar de Verenigde Staten wil reizen moet zich vanaf n januari via internet registreren. Dat heeft het Amerikaanse minis terie van binnenlandse veiligheid bekendgemaakt. Het elektronische systeem is een toevoeging op de huidige veiligheidsmaatregelen die na de terroristische aanslagen van li september 2001 zijn ingevoerd. Het systeem is sinds augustus in gebruik, maar wordt vanaf januari verplicht. Zo'n 300.000 reizigers uit verschillende landen hebben op deze manier een goedkeuring ontvangen om naar de VS te rei zen, een half procent van de gere- gistreerden werd geweigerd. Het systeem vervangt de huidige papieren formulieren die vooraf of tijdens de vliegreis ingevuld moe ten worden en bevat dezelfde vra gen naar reisdoel en verblijfsplaats en of reizigers ooit zijn veroor deeld voor oorlogsmisdaden. Op Amerikaanse vliegvelden worden al langer vingerafdrukken afgeno men en luchtvaartmaatschappijen leveren de Amerikaanse overheid passagiersgegevens. De nieuwe regel geldt voor alle 34 landen waarvan de inwoners geen visum nodig hebben voor een ver blijf van minder dan drie maan den in de VS. De informatie moet, voordat een vliegticket wordt aangeschaft, via internet worden overgedragen aan het Electronic System for Travef Authorization (ESTA). De registra tie geldt voor vijftien lidstaten van de Europese Unie, waaronder Ne derland, Duitsland, Groot-Brittan- nië en België, maar gaat niet op wanneer de VS over land wordt aangedaan. In dat geval blijven de ouderwetse papieren formulieren gehandhaafd. CHICACO - Senator Hillary Clinton is een van de kandidaten op wie aankomend president Barack Oba- ma zijn oog heeft laten vallen voor de post van minister van Buiten landse Zaken. Dit hebben twee bronnen binnen het team van Obama gezegd. De echtgenote van ex-president Bill Clinton heeft fel met Obama gestreden om de Democratische kandidatuur voor het Amerikaan se presidentschap. Clinton delfde het onderspit en uiteindelijk sprak zij luid en duidelijk haar steun uit voor Obama. Naast Clinton wordt senator )ohn Kerry genoemd als kanshebber voor de functie. Kerry verloor in 2004 de presidentsver kiezingen van George Bush. Ook de namen van de Republikeinse se nator Chuck Hagel en de Democra tische gouverneur van New Mexi co, Bill Richardson, worden in dit verband genoemd. Hillary Clinton weigerde gisteren in het openbaar in te gaan op ge ruchten over een mogelijke rol in de nieuwe regering van president Barack Obama. De vrouw van ex-president Bill Clinton zei niet te willen speculeren. Volgens waarnemers zou een be noeming van Clinton kunnen hel pen de wonden binnen de Demo cratische Partij te helen. Menig Hil-. lary-aanhanger is verbolgen over het feit dat Obama haar passeerde bij de aanwijzing van een vice-pre- sidentskandidaat, en dat hij koos voor Joe Biden. De kaartjes voor de installatie ceremonie van de nieuwe presi dent van de Verenigde Staten zijn enorm in trek. De online veiling site eBay heeft gisteren de doorver koop van entreekaartjes voor de in auguratieplechtigheid van Barack Obama in de ban gedaan. Er circuleren diverse namen voor de functie van nieuwe minister van Buitenlandse Zaken in de VS: Hillary Clinton, John Kerry, Chuck Hagel en Bill Richardson. Leden van het Congres hadden bij eBay en StubHub, een vergelijkba re internetpagina, aangedrongen op het verbod op doorverkoop. De kaartjes werden gratis uitge deeld en doorverkocht op inter net. Volgens The Washington Post zijn er ongeveer 240.000 tickets te geef voor de bijeenkomst op de trap pen van het Capitool. Obama trekt zich met ingang van morgen terug uit de Amerikaanse Senaat. Onder diegenen die Oba ma mogelijk in de Senaat zullen opvolgen bevindt zich Jesse Jackson jr., de zoon van burger rechtenactivist Jesse Jackson die momenteel in het Huis van Afge vaardigden zit. NICE - De Europese Unie gaat het overleg over een nieuw partner schap met Rusland, dat door de oorlog in Georgië werd onderbro ken, voortzetten. Dat is gisteren be kendgemaakt op een top van de EU en Rusland in de Franse bad plaats Nice. Wanneer dat zal ge beuren en wanneer een overeen komst wordt verwacht werd niet gezegd. Georgië, de Verenigde Sta ten en mensenrechtengroepen vin den dat de EU de stap veel te vroeg zet. Zij wijzen erop dat Rus land troepen heeft achtergelaten in de van Georgië afgescheiden re gio's Zuid-Ossetië en Abchazië en dat niemand er zicht op heeft wat daar gebeurt. Sarkozy zei dat er van zwakte van de kant van de EU geen sprake is. „We moeten de dialoog aangaan. Hoe kunnen we een oorlog stop pen als we geen dialoog hebben?" EU-fiinctionarissen zeiden dat de EU Rusland onder druk blijft zet ten tijdens vredesgesprekken die volgende week worden gehouden. BRUSSEL - De Europese Commissie heeft de lidstaten van de unie een voorstel gedaan om de visserij- regels veel strenger te gaan handha ven. Dat moet illegale vangsten voorkomen die voor sommige vis soorten bijna het einde beteken den,,zoals de kabeljauw en de to nijn. EU-functionarissen moeten meer macht krijgen om vissers in hun vaderland te kunnen vervolgen voor het vissen in beschermde paaigebieden of op beschermde soorten buiten het visseizoen. Controles op zee moeten vervan gen worden door intensieve con troles in de haven. Boetes moeten volgens de Commissie verhoogd worden tot maximaal 300.000 eu ro en herhaalde overtreding moet vissers hun visvergunning kosten. MOSKOU - De Russische premier Vladimir Poetin heeft zich uitge sproken grof uitgelaten over de Ge orgische president Michail Saakasj vili toen hij in augustus met de Franse president Nicolas Sarkozy onderhandelde over een staakt-het-vuren in de oorlog met Georgië om Zuid-Ossetië. Hij vergeleek Saakasjvili met Sad dam Hussein en zei dat hij hem 'aan zijn ballen zou laten ophan gen'. Dat heeft het Franse blad Le Nou- vel Observateur donderdag be richt. Als bron voerde het blad Sar- kozy's diplomatieke adviseur Jean-David Levitte óp. Een Kremlinwoordvoerder beves tigde dat er 'erg harde woorden' vielen tijdens het onderhoud met Sarkozy. Volgens het blad maakte Poetin de gewraakte opmerking toen Sarko zy tegen hem zei dat de wereld het nooit zou accepteren als hij Saakas jvili zou afzetten en in Georgië een marionettenrëgering zou op zetten, plannen waarvan Sarkozy de Russen verdacht. „Hem ophangen?", reageerde Sar kozy. „Waarom niet?", zei Poetin. „De Amerikanen hebben Saddam Hus sein toch ook opgehangen?" „Ja, maar wilt u dan net zo eindigen als Bush?", zou Sarkozy daarop weer hebben gezegd. Poetin: „Daar hebt u een punt." Sarkozy en Levitte weigerden com mentaar, maar Poetins woordvoer der Dmitri Peskov bevestigde dat het gesprek ongeveer was verlopen zoals Le Nouvel Observateur het weergaf. Wat echter niet klopt, zei hij, is de indruk die wordt gewekt dat Poe tin, en niet Medvedev, de leiding had over de militaire operaties van de Russen in Georgië. CAZA-STAD - Vele honderden Palestijnse sympathisan- noorden van de Gazastrook. Niemand raakte gewond, ten van Harnas demonstreerden gisteren in Gaza-stad. maar de raketten veroorzaakten wel paniek. Israël heeft Hamas-strijders hebben gisteren raketten afgevuurd op de grensovergangen naar de Gazastrook gesloten, de Israëlische stad Ashkelon, zeventien kilometer ten foto Ali Ali/EPA Kijk op www.veilingkranten.nl voor de volledige veilingvoorraad. Honderden nieuwe producten van regionale ondernemers tegen spotprijzen. U kunt bieden van 14 t/m 21 november tot 21:00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8