SS SPoren PieterMogge Divers beeld minima in kleine kernen Pieter nu Muziekmiddag in Zonnemaire Zeeuwse Stromen biedt ruimte aan Blik op kunst in Renesse Kanttekeningen bij resultaten onderzoek Scoop naar minima. Pieter Mogge in brons maakt van beelden-trio een kwartet 26 Zaterdag 15 november 2008 PZC S Bert Martens ZIERIKZEE - Bert Martens vertrekt als rector van middelbare school Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee. Hij gaat aan het werk als directeur van het Mundium College in Roer mond. Martens gaat daarmee 'te rug naar huis', want hij is afkom stig uit Limburg en werkte daar ook voordat hij in oktober 2006 bij Pontes aan de slag ging. Als re den noemt Martens 'persoonlijke omstandigheden'. Hoewel hij in Zierikzee woont, vindt hij de af stand tussen zijn geboortegrond en Schouwen-Duiveland te groot. De rector vertrekt waarschijnlijk half februari naar Limburg en blijft tot die tijd in dienst van Pon tes. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland telt gemiddeld 4,t procent huis houdens die tot de minima beho ren. Dit is iets minder dan het Zeeuws gemiddelde van 5,9 pro cent. In totaal betreft het 618 huis houdens. Het percentage minima per kern in loopt behoorlijk uiteen. Dat gaat van 1 (Serooskerke, Noordgou- we) tot 6 (Zierikzee) procent. Klei ne veranderingen kunnen voor de kleine kernen grote procentuele wijzingen veroorzaken. Dit blijkt uit de kanttekeningen bij de uit komsten voor Schouwen-Duive land van de zogeheten armoede- monitot die door het Zeeuws insti tuut Scoop is uitgevoerd. Het valt verder op dat slechts 11 procent van de minima gebruik maakt van een vorm van categoriale bijstand. Zo maakt 8 procent gebruik van ca- De gemeente Schouwen-Duive land telt 618 huishoudens die tot de minima behoren. Het percentage per kern loopt behoorlijk uiteen. tegoriale bijstand voor chronisch zieken en 5 procent van de bij stand voor ouderen. In een aantal kernen (Dreischor, Ellemeet, Noordgouwe, Serooskerke, Sirjans- land) wordt van beide regelingen geen gebruik gemaakt. Gemiddeld maakt de minima van r,8i regelin gen gebruik. Dat percentage ligt het laagst in in Ouwerkerk (1,29) en het hoogst in Kerkwerve en Zonnemaire (2,1). Het gebruik van bijzondere bij stand onder de minima ih deze re gio ligt met 33 procent iets boven het provinciaal gemiddelde (27,8). In Noordwelle, Ouwerkerk en Sir- jansland wordt geen gebruik ge maakt van de regeling. Van de door de gemeente aangeboden col lectieve ziektekostenverzekering maakt 37 procent van de minima gebruik. Dat is iets lager dan het Zeeuws gemiddelde (44,1). Mini ma in Renesse maken relatief het minst gebruik van de regeling (14 procent). Op initiatief van de PvdA besloot de gemeenteraad deze week met ingang van.2009 het huidige mini mabeleid te gaan vernieuwen. De vernieuwing houdt onder meer in dat mensen straks zelf op internet kunnen opzoeken of ze recht heb ben op financiële bijstand. Voor velen is het wellicht alleen een straatnaambordje, maar achter de naam schuilt een man die een standbeeld verdient én heeft gekregen, van de Stichting Renesse. door Esme Soesman en Ali Pankow T arenlang is er over gedebat- I teerd: wat te doen met de cen- I ten die Pieter Mogge zijn stad Zierikzee heeft nagelaten. Mogge's wens was luid en duide lijk: de flink in de slappe was zit tende bestuurder droomde van een Zeeuwse universiteit. Het is er nooit van gekomen die wens uit te voeren, maar Pieter Mogge heeft desalniettemin zijn sporen op Schouwen-Duiveland achtergelaten. Een aantal daarvan overduidelijk zichtbaar, zoals de naar hem vernoemde straten (res pectievelijk de Mogge- en de Mr. P. Moggestraat in Zierikzee en Dreischor. Iets meer verscholen zijn de voet stappen die Mogge heeft achterge laten in de Sint Adriaanskerk in Dreischor en in het Stadhuismu seum in Zierikzee. In het Ziertkzeese museum han gen twee olieverfschilderijen van de 310 jaar geleden geboren Zierik- zeeënaar En in de zuidbeuk van de kerk in Dreischor is het indruk wekkende praalgraf van de in 1756 overleden Mogge te zien. Na zijn dood werd Mogge bijgezet in de grafkelder van zijn ooms Ockersse RENESSE - Hotel de Zeeuwse Stro men komt de organisatie van de Blik op Kunstroute in Renesse te gemoet met het aanbieden van tij delijke extra expositieruimte voor november en december. In ten toonstellingsruimte 't Opstapje in Renesse kan niet meer geëxpo seerd worden omdat deze ruimte in gebruik is als peuterspeelzaal. Blik op Kunstroute is daarom blij met de uitwijkmogelijkheid naar De Zeeuwse Stromen. Daar expo seren zondag Connie Vink (siera in de Adriaanskerk. Met de plaat sing van het standbeeld van Mr. Pieter Mogge bij de Zierikzeese Nieuwe Kerk heeft Schouwen-Dui veland er, dankzij de Stichting Renesse sinds gisteren een nieuw gedenkteken bij. Wellicht dat het beeld passanten aanmoedigt ook de minder zichtbare sporen van Mogge's leven te volgen. Want het is uiteindelijk vooral het verhaal achter de man Mogge dat intri geert. De in de Meelstraat geboren zoon van een Zierikzees regent ver vulde na zijn rechtenstudie diver se bestuursfuncties (onder meer opperdijkgraaf en burgemeester) in Zierikzee. In 1737 vertrok hij Tussen droom en daad Tussen droom en daad kan een groot hiaat zitten. Daar weet Peter Groen alles van. De Zie- rikzeeënaar is al jaren bezig met de oprichting van een Pie ter Mogge Academie. Gebrek aan geld dwong hem zijn eer ste plan te verruilen voor een virtuele versie: de Pieter Mog ge Virtual University. Groen heeft de website 1,5 jaar gele den inderdaad in de lucht ge kregen, meldt hij. Een grote computercrash zorgde echter voor een vroeg einde. Niet dat Groen, die in een work-firsttra- ject zit, zijn hoofd nu laat han gen. „Ik ben zelfvan vrij hoog, enorm diep gedaald. Maar dit biedt me de mogelijkheid iets met mijn intellectuele kwalitei ten te doen. Het is ongekend leuk om te doen." den en keramiek) en Inge de Groot (schilderijen en foto's). Ook is hier werk te zien van Kunstuit leen van Bellen Art. De route meandert verder langs atelier Uit de Kunst met sieraden van oester schelpen en bijzondere kralen van Marga Meijrink en schilderijen van schepen van David Luteijn, de Keramiekhoek van Joke Prins en museum De Blikvanger met wisse lexpositie Zoet Genot en Nostal gische Wintergenoegens. De route is geopend van 13.00 tot 17.00 uur. naar Den Haag om Zeeland te ver tegenwoordigen in achtereenvol gens de rekenkamer van de genera liteit en de Staten-Generaal. On danks zijn vertrek bleef hij aan zijn geboortestad gehecht. Aat Pat- tenier van het gemeente-archief Schouwen-Duiveland: „Die stad ging hem echt aan het hart. Zijn streven was om Zierikzee een be paald niveau te laten houden." Dat is af te lezen aan de legaten die Mogge na zijn dood naliet. Zo liet de altijd vrijgezel gebleven Mogge een tot in detail uitgewerkt plan na (met maar liefst 420.000 gulden) om een universiteit in zijn geboortestad te stichten. Verzet van de stad Leiden en de Staten van Holland tegen dat plan leid den tot een ruim tien jaar durende strijd. Met negatief resultaat. De ge droomde hogeschool kwam er niet. Ook het door Mogge aange dragen alternatief om het geld te bestemmen voor de wezen van ge sneuvelde soldaten kwam - de oor log was inmiddels voorbij - niet van de grond. Voor de centen van Mogge is even goed een bestemming gevonden. In de 19e eeuw is bijvoorbeeld, om de visserij in Zierikzee een stevige impuls te geven, een flinke som in de oprichting van De Nieuwe Vis- scherij (die onder meer een vloot van 16 schepen behelsde) gesto ken. Ook droeg Mogge, jaren na zijn dood, nog een flink financieel steentje bij aan de restauratie van monumenten, waaronder het Zie rikzeese stadhuis. Hoewel onzichtbaar liet hij ook op deze wijze zijn sporen op Schou wen-Duiveland na. Deftigheid, bezadigdheid, eruditie en een heldere vi sie op de toekomst. Voor burgemeester Jack Asselbergs zijn dat de eerste impressies die bij hem opkomen bij het zien van het bronzen beeld van Pieter Mogge, dat gistermiddag officieel werd ont huld. Asselbergs complimenteerde de maakster, beeldend kunstena res Marian van Puyvelde (86) met dit fraaie, jongste monument van Zierikzee. Het standbeeld is een ge schenk van de Stichting Renesse. „Schouwen-Duiveland heeft niet zo heel veel beelden van verdien stelijke inwoners in de openbare ZONNEMAIRE - Harmonievereni ging Nut 8c Uitspanning in Zonne maire geeft vanmiddag een muzi kale presentatie in het dorpshuij van Zonnemaire. Het programrJ wordt verzorgd door eigen led/ van prille beginners tot zeer et ren muzikanten. Zij brengen a gevarieerd optreden met soan duetten, trio's, kwartetten, s<jaar ten en ander soortige ense op allerlei verschillende bla slagwerkinstrumenten. Het gramma begint om 14.00 uu Openingstijden maandag t/m vrijdag 09.00-17.30 uur, zaterdag 09.00-16.00 uur. raab karcher Een droomkeuken is een compositie van een groot aantal componenten. Mooi, aansprekend, degelijk en praktisch. Bij Raab Karcher hebben we drie topmerken onder één dak. Wordt het een prachtige designkeuken of een fraaie klassieke keuken. Onze medewerkers geven u graag advies bij het ontwerpen van uw droomkeuken. Laat u inspireren en bezoek onze showroom aan de Waldammeweg 2, Middelburg. Een afspraak maken met één van onze medewerkers kan natuurlijk ook, telefoon 0118 625 055. www.raabkarcher.nl Jack Asselbergs en Marian van Puyvelde bij het beeld, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 78