Glazen pracht in Zoektocht huisvesting voor Oost-Europese werknemers in regio Zwinmuseum blijft nog zeker jaar open Kerk Nieuw-Namen in de schijnwerpers Besluit gewenst brede school Over vier jaar onderdak nodig voor 1600 vooral Poolse arbeiders. Beestachtig Ruim veertig ramen beschermd tegen invloeden buitenaf. 26 I Zaterdag 15 november 2008 PZC Z door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneu- zen is samen met uitzendbureaus en wooncorporaties op zoek naar een goede en veilige huisvesting voor zo'n 400 Oost-Europeanen die in de regio werken. Op termijn is er zelfs onderdak nodig voor zo'n 1600 mensen. De vooral Pool se werknemers zijn zowel in de agrarische sector werkzaam, als bij bedrijven in de Kanaalzone. Ongeveer tachtig Polen zijn op dit moment gehuisvest in stacaravans op de voormalige camping Den Hamer nabij Axel. Dat mag niet volgens de huidige vergunning en de situatie is in strijd met de brandveiligheidsvoorschriften. „Zo lang we echter geen goede oplos sing hebben voor de huisvesting van deze mensen zullen we niet handhavend optreden", zegt wet houder Frank van Hulle. Waar de overige pakweg driehon derd Oost-Europeanen nu onder dak hebben, weet de gemeente niet precies. „Sommigen wonen verspreid over verschillende woon wijken, anderen in hotelaccommo daties. We hebben daar op dit mo ment niet zo heel goed zicht op", zegt wethouder Cees Liefting. Enkele grotere uitzendbureaus en de beide wooncorporaties die ac tief zijn in Terneuzen zijn geza menlijk in de gemeente op zoek naar mogelijke oplossingen voor het huisvestingsprobleem. „Wij gaan zelf een kijkje nemen in het Westland, hoe men daar de huis vesting van Oost-Europese werkne mers aanpakt", zegt Liefting. Uit gesprekken met uitzendorgani saties begrijpt Liefting dat de strooifi werknemers uit Oost-Euro pa binnen vier jaar zal groeien van 400 naar 1600 mensen. „Maar door de kredietcrisis kan het ook nog heel anders lopen." De Oost-Europeanen komen enkel om geld te verdienen en hebben geen enkele ambitie om zich in de regio te vestigen. Geschikte huis vesting vinden is moeilijk, omdat ze graag met groepen bij elkaar wil len wonen. Liefst met een aantal gezamenlijke voorzieningen. „Dan praat je toch over accommodaties van een bepaalde grootte", zegt Liefting. Omdat de huisvestings- vraag de komende jaren niet af neemt, moet volgens hem worden worden ingezet op de realisering van permanente voorzieningen. Uitzendbureaus zijn bereid meerja renafspraken te maken met de wooncorporaties over het onder brengen van hun werknemers. - Wooncorporaties en uitzendbu- reaus zoeken samen met de ge meente Terneuzen naar een goe de huisvesting voor Oost-Europe se werknemers. door René Hoonhorst en Frank van Cooten SLUIS - Bezoekerscentrum Het Zwin blijft volgend jaar open. Een meerderheid in de gemeenteraad vindt dat de gemeente Sluis tij dens verdere onderhandelingen het museum aan de rand van haar grootste natuurgebied open moet houden. Er is goede hoop op een doorstart en dan gaat het niet aan het museum tijdelijk te sluiten, stelden de meeste raadsleden. Het voorstel van wethouder Maria le Roy om het centrum in 2009 te sluiten en intussen blijven probe ren om het over te doen aan een natuurorganisatie vonden ze onlo gisch. Het argument dat de beoog de bezuiniging van 35 mille dan niet verloren ging, werd door haar eigen PvdA-fractie onderuit ge haald. „We schuiven een aantal ge raamde investeringen minstens een jaar op. Voor herinrichting van de Schouwburgstraat en de Callenfelsstraat en de verhuizing van bewoners van verzorgingshuis De Burght hebben we volgend jaar geen geld nodig. Van die be sparing kan makkelijk eenmalig 35 mille worden ingezet", betoogde fractievoorzitter Robert Evers. De Scheldemondraad heeft inmid dels besloten mogelijkheden voor Europese subsidie te onderzoeken. Een voorstel van lid Johan Robe sin is deze week door deze raad omarmd. Een aantal Scheldemond- raadsleden wil wel graag de infor matievoorziening in dit museum uitbreiden met bijvoorbeeld kust- ontwikkeling en waterveiligheid. De projectgroep Zwinstreek wordt gevraagd contact op te nemen met de gemeente Sluis. De Terneuzense verslaggever doet er goed aan zijn kennis over aller hande fauna wat op te vijzelen. Met plezier boog hij zich deze week over artikelen over Rosa een van een gewisse dood gered hangbuikzwijn dat lustig verder mag wroeten op verwenboerderij Het Beloofde Varkensland in het buitengebied bij Amstelveen. Tip? redactie@pzc.nl De meeste hangbuikzwijnen zijn zwart, maar Rosa bezit een roze velletje. Onze verslaggever conclu deerde daarom dat Rosa een krui sing moest zijn tussen een gewoon varken en een'Guinees biggetje. Een beestachtig foutje. Hij bedoel de een Chinees biggetje, en dat is nogal wat anders dan een kruising tussen een varken en een cavia. door Sheila van Doorsselaer NIEUW-NAMEN - Hij spuugde bij kans vuur van woede tijdens de dorpsraadvergadering; de Nieuw-Namenaar die destijds vrij williger was bij de restauratie van de geliefde dorpskerk Sint Joseph. „Er is ons beloofd dat de toren ver licht zou worden. Krijgen we van die tweedehandse lampen. De kerk staat nu nog in het donker! Een schande!" Aan een goede verlichting van de kerktoren wordt inmiddels ge werkt. Het is een kwestie van tijd voordat de Sint Joseph als een ba ken boven De Kauter uittorent. Het wachten is volgens de Hulster wethouder Diana van Damme op de offerte voor twee extra lampen. „De lampen die eerder geplaatst zijn, zijn wel degelijk nieuw, maar ze geven niet voldoende licht om de toren uit te lichten. Delta is maanden geleden komen kijken, maar toen was het 's avonds te licht om te kunnen zien dat de lampen niet voldeden. Twee we ken geleden zijn ze nog eens ge weest en hebben ze onderkend dat het beter moet." Medio jaren negentig zou de dorpskerk gesloten worden omdat er te veel achterstallig onderhoud was. De bevolking verzette zich hiertegen en hielp met man en macht om geld in te zamelen, en de kerk te restaureren. Met succes. SLUIS - Bemiddelaar Cees van Liere moet proberen de Sluise politieke partijen op één lijn te krijgen over de gewenste onderwijshuisvesting in Oostburg. Het gaat om een nieu we brede school of een bre- de-schoolplein waar de bestaande gebouwen van de drie scholen overeind blijven staan. De participanten in de brede school roepen de gemeenteraad op eindelijk knopen door te hak ken over de door hun zo gewenste voorziening. Woongoed betaalt de bouw van de brede school met voorzieningen als de muziek school, de bibliotheek en de Stich ting Welzijn. In de Sluise begro ting is echter alleen de bouw van een nieuwe Sint Bavoschool opge nomen. door Harold de Puysseleijr HENGSTDIJK - De Catharinakerk in Hengstdijk heeft zijn meer dan veertig prachtig gebrandschilderde glas-in-loodramen te danken aan het zakelijk instinct van pastoor E. de Kerf zaliger. De stichting die ijvert voor het be houd van dit gebouw bracht de af gelopen jaren zestigduizend euro bijeen om de ramen te bescher men. De ramen werden aan de buitenzijde voorzien van gehard veiligheidsglas. Pastoor De Kerf wilde de in 1892 gebouwde kerk verfraaien met ge brandschilderde ramen. Het geld daarvoor had de parochie echter niet in kas. De niet onbemiddelde pastoor gaf zelf het goede voor beeld. Bij gelegenheid van zijn zil veren priesterjubileum in 1921 be taalde hij het eerste raam. Vervol gens benaderde hij de rijke boeren in het dorp om ook een raam te sponsoren. De andere parochia nen werd om een (bescheidener) bijdrage gevraagd. Iets van de han delsgeest van zijn familie, het brou wersgeslacht uit Sint Jansteen, zat dus zeker in de genen van deze geestelijke. Een glaskunstenaar uit Antwerpen leverde achttien kunst werken af, met afbeeldingen van heiligen en de naam van de schen kers erin verwerkt. Ze hangen on-, der andere in het priesterkoor (gro te foto). Bij zijn veertigjarig jubi leum in 1936 herhaalde De Kerf zijn kunststukje; nu ging hij 'te biecht' bij zijn familieleden met het verzoek de aanschaf van een raam te sponsoren. Zodoende han gen er in de Catharinakerk ramen met afbeeldingen van 'niet-alle- daagse' heiligen, zoals Jeanne d'Arc (foto links) en Liduina van Schiedam (foto rechts). Ramen bo ven de biechtstoel van de mannen beelden het verhaal van de verlo ren zoon uit (foto midden). De Stichting Behoud Catharinakerk staat 22 november om 19 uur met een eucharistieviering stil bij de af ronding van het project. De stichting Behoud Catharina- kerk in Hengstdijk sluit de actie tot behoud van de bijzondere ge brandschilderde glas-in-lood ra men af met een dienst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66