Snort kleine Klassieker Renate Groenewold neemt TVM-ploeg op sleeptouw Murray slaat Federer uit Masters Cup PZC Terneuzense spits (15) jongste speler in de Bi van Ajax. Schaatster zorgt met zege voor opsteker voor geteisterde ploeg. Schot bewijst Fransman Simon en zichzelf goede dienst. Bestel nu de 10 mooiste reizen in onze webwinkel |ipi §M PZC Zaterdag 15 november 2008 43 door Barry van der Hooft AMSTERDAM - Het is precies een uur voor de aftrap als Dennis Berg kamp het jeugdcomplex opstapt. De voormalig topvoetballer is een paar uur eerder officieel gepresen teerd als assistent-trainer van Ne derland B en maakt zich nu op voor een 'kleine' Klassieker. In het kader van de cursus Coach Betaald Voetbal loopt Bergkamp stage bij Ajax en doet hij niet alleen erva ring op bij het eerste elftal. Ook de Bi, die vandaag aantreedt tegen Feyenoord, kan op zijn inbreng re kenen. Het blijft een apart gezicht: Den nis Bergkamp die in een coachjas, met de handen in de zakken, over het veld wandelt. „Hij geeft ons ie dere dinsdag training", zegt Tom Boere later. „Het is een extra stimu lans als hij op het veld staat." De Terneuzense spits kent zijn klassiekers en weet wat 'God' - één van de bijnamen van Berg kamp bij Arsenal - allemaal uit zijn voeten heeft getoverd. Op De Toekomst is Bergkamp echter niet het enige bekende gezicht. Zeker niet als twee jeugdteams van Ajax en Feyenoord elkaar bekampen. Een rits aan oud-spelers geeft deze middag training, Sjaak Swart zoekt de warmte van de bestuurskamer op en in de kantine stikt het van de talentenjagers. Chelsea-scout Hans Gillhaus is er en in zijn kiel zog volgen collega's uit binnen- en buitenland. Het duel staat om 17.00 uur ge pland en dat is niet voor niets. Het bijzondere tijdstip is gekozen om dat vrijwel ieder duel tussen de twee aartsrivalen het stempel 'risi coduel' krijgt. Ook al zijn de hoofd rolspelers dan een jaar of vijftien, zestien. Het affiche is mooi, maar het druilerige weer zorgt voor een deprimerende aanblik. Het veld is spekglad en daar lijkt vooral Ajax Bi last van te hebben. Tom Boere speelt een moeizame eerste helft, terwijl het de twee duels hiervoor zo lekker is gegaan. Na de wedstrijden tegen NAC (2-0) en AZ (1-0) heeft de grote, sterke aanvaller drie goals achter zijn naam staan. Twee keer een ba sisplaats, drie keer gescoord, na veel blessureleed. Het is het duw tje geweest dat hij nodig had. Want een hardnekkige pijn in de rug, als gevolg van flinke groeistui pen, heeft het ritme in zijn eerste seizoen in Amsterdamse dienst flink verstoord. Boere, die over negen dagen 16 wordt, lijkt op de weg terug maar bekent dat zijn rug weer opspeelt. „Ik word er helemaal gek van. Maandag gaan we kijken wat het precies is." De jongste speler van de Bi vertelt het met een doffe blik, want het duel met Feyenoord is op een teleurstelling uitgelopen. De Rotterdammers winnen met 0-2, Boere wordt na één helft ver vangen. Het zijn de harde wetten binnen de jeugdopleiding van een 'Het was een klotewedstrijd. Veel meer kan ik er beter niet over zeggen' topclub, zeker in een competitie waar vijf wissels zijn toegestaan. Het is een kleine tegenslag, die de ex-speler van Terneuzen en AA Gent moet overwinnen om te sla gen bij Ajax. Gesetteld is hij wel ruimschoots in Noord-Holland. „In het gastgezin gaat het prima. En school is goed te combineren met het voetbal. We worden thuis opgehaald, kunnen hier op de club trainen, eten en studeren en. worden 's avonds ook weer terug gebracht. Dat bevalt me goed." Dan denkt hij weer even aan het duel met Feyenoord. „Het was een klotewedstrijd. Veel meer kan ik er beter niet over zeggen." Volgen de week weer een wedstrijd. Nieu we ronde, nieuwe kansen. Scoren in Siberië Als jeugdspeler van Ajax zie je veel van de wereld. Zo neemt de C1 van de Amsterdamse club al enkele jaren deel aan een toernooi in Siberië. Nadat zijn overgang van AA Gent was afgerond, werd Tom Boere in mei 2007 ter kennis making aan dat team toege voegd. Na een reis van 5437 ki lometer speelde hij met Ajax C1 in hoofdstad Novosibirsk. Zoals het een echte spits be taamt, scoorde de Terneuze- naar ook daar. Boere maakte één treffer in het duel met Le- gia Warschau. HEERENVEEN - „Martina Sablikova is verslagen. Mooi", zei Paylien van Deutekom gisteravond glunde rend, na afloop van de drie kilome ter tijdens de World Cup in Hee renveen. Opvallend genoeg kwam ze zelf niet in de buurt van de Tsje chische locomotief Wereldkampioene Van Deutekom ploeterde over het ijs, het was haar ervaren ploeggenote Renate Groe newold die Sablikova van de troon stootte. Voor de gekwelde vrou wen van de TVM-ploeg was dat een opsteker. Paulien van Deute kom had een wildcard nodig om te mogen meedoen, na haar ziek melding vorige week in Berlijn. Ze voelde gisteren de energie lang zaam uit haar lijf vloeien, sleepte zich naar een tiende plaats. Ireen Wüst mocht niet eens aan de start verschijnen. Het goud van de 32-jarige Groene wold blinkt daarom nóg feller op het TVM-groen. Dat ziet de gebo ren Groningse ook wel, als aanko mend coach. „Maar ik wil me daar niet te veel mee bezig houden. Dat is één van de opdrachten van coach Gerard Kemkers. Ik moet twee jaar lang alleen op mezelf let ten. Dat is wel eens moeilijk. Ik ben nu degene die het makkelijkst, rijdt en als ik de anderen bij de training op sleeptouw kan nemen, doe ik dat ook wel. Maar"ze moe ten er uiteindelijk zelf uitkomen." En dat gebeurt ook wel, verzeke ren Groenewold en Van Deute kom. „Paulien en Ireen zijn twee meiden met ontzettend veel talent in hun donder. Dat komt er uit, schrijf ze nou niet af omdat ze twee wedstrijden niet winnen", al dus de winnares van de drie kilo meter. Marianne Timmer ging onderuit op het laatste rechte eind van de 500 meter. „Een bijzonder mo ment om te vallen", stelde de sprintster kalmpjes vast. „Sayuri Osuga kwam net voor me uit de bocht. Ik dacht: gas geven en de rit winnen. Maar ik was te gretig en raakte mijn slag kwijt. Het had niets te maken met het ijs of mijn schaats." Timmer, die op weg was Renate Groenewold won gisteren verrassend de 3000 meter tijdens de tweede wereldbekerwedstrijd van het seizoen. foto Vincent Jannink/ANP naar een goede tijd, wil zich van daag revancheren op de tweede 500 meter. „Ik zit goed in m'n vel. De opening moet beter, maar ik rijd een goed rondje." Met de opening van Annette Ger ritsen was niets mis. Ze was, na de kanonnen Beixing Wang en Jenny Wolf, de snelste op de eerste hon derd meter. Daarna moest ze de Koreaanse Sang-Hwa Lee voorbij laten gaan, zodat ze als vierde ein digde. Ze was de beste Nederland se, net voor Margot Boer (5de in 38,78), ver voor Thijsje Oenema (17de in 39,48). Wolf had de snel ste tijd (37,60), net voor Beixing Wang (37,63). Dat Sven Kramer ook nog kan ver liezen, bewees hij gisteren. Hij werd slechts elfde op de 1500 me ter. Hij deed 1.47,27 over zijn race en was daarmee bijna anderhalve seconde langzamer dan een week eerder, toen hij de schaatsmijl in Berlijn als snelste aflegde. De zege van Renate Groenewold op de 3000 meter tijdens de WB-wedstrijden in Heerenveen is een opsteker voor haar ploeg, de geplaagde TVM-formatie. „Als het op deze afstand even niet gaat, val je ver naar beneden", con stateerde de 22-jarige Fries. „Ik kan hier weinig goeds uit halen." De zege bij de WB-wedstrijd ging naar de Amerikaan Shani Davis die de DSB-rijders Stefan Groot huis (2e) en Mark Tuitert (3e) voorbleef Kramer, die het in de slotrit opnam tegen Erben Wenne- mars, kon geen verklaring geven voor zijn slechte optreden. Hij had naar eigen zeggen geen stomme fouten gemaakt en was ook niet ziek, zwak of misselijk. Davis was blij eindelijk de Neder landers weer eens de baas te zijn. „Dit geeft me voldoening, maar het is niet de belangrijkste race", zei de rijder die tot voor kort werd gesponsord door DSB. „Deze we reldbekerwedstrijd is iedereen over een paar maanden weer ver geten." De Fin Pekka Koskela won de 500 meter. Hij noteerde in de slotrit 34,88. De Rus Dmitri Lobkov ein digde in 35,16 als tweede,voor de Chinees Fengtong Yu (35,18). Jan Smeekens was met 35,50 seconden de snelste nederlander. Hij eindig de daarmee als dertiende. SHANGHAI - De Zwitserse tennisser Roger Federer is uitgeschakeld in de Masters Cup in Shanghai. De viervoudig winnaar verloor giste ren in zijn laatste groepsduel van Andy Murray. De Schot, die al zeker was van een plaats in de halve finales, won in drie sets: 4-6 7-6 7-5. De nederlaag van Federer betekende goed nieuws voor Gilles Simon. De Fransman, die eenvoudig won van de Tsjech Radek Stepanek (6-1 6-4), eindigde achter Murray als tweede in de rode groep en bereik te de laatste vier. Murray mocht dan al geplaatst zijn, hij zei woensdag al dat hij er niets voor voelde Federer twee maal in een week tegen te komen. Het beloofde er dus alles aan te doen de Zwitser uit te schakelen en hield woord. De voormalig nummer 1 van de wereld, die in al zijn zeven voorgaande optredens in de Masters Cup de halve finales bereikte en vier keer de finale won, trof een Murray in de vorm van zijn leven. Federer, die eerder in het toernooi verrassend had verloren van Si mon, begon goed. Hij won de eer ste set met 6-4. De tweede moest Roger Federer is uitgeschakeld in de Masters Cup, het toernooi voor de beste acht tennissers van de wereld. De Schot Murray verspert de Zwitser de weg. in een tiebreak worden beslist. Die won de zelfverzekerde Brit met 7-3. Federer kreeg in de derde set last van zijn rug en liet zich een aantal keren behandelen. Hij ten niste door en beet zich vast in de wedstrijd. Werkte bij 4-5 zelfs ze ven matchpoints weg, maar moest uiteindelijk toch buigen. „Het lijf protesteerde. Normaal is een best-of-three match een fluitje van een cent. Jammer dus dat ik het vandaag niet kon brengen", rea geerde Federer, bij wie het niet was opgekomen er de brui aan te geven. „Als ik eenmaal op de baan sta, geef ik nooit op. Ja, misschien als je me er een vol op het oog slaat." In de halve finales speelt Murray tegen de Rus Nikolai Davi- denko. Simon moet het opnemen tegen de Serviër Novak Djokovic. 1. 7-daagse Oud- en Nieuw rondreis Zwitserland 995,- 2. 6-daagse Oud- en Nieuw rondreis Rome 895,- 3. 6/8 dagen Beijing de Luxe, actiecode WEG40009 699,- 4. Spetterende Oud- en Nieuw Cruise 165,- 5. Langlaufsafari Oostenrijk voor Singles! v.a. 519,- 6. Vier 4 dagen kerst in Hilton Berlijn***** v.a. 339,- 7. lO-daagse Cruise Spanje, Marokko, Madeira v.a. 799,- 8. 3 heerlijke dagen Bourgondisch Slenaken 109,- 9. 5/8 daagse More Inclusive Zwarte Woud v.a. 109,- 10. Luxe zonvakantie Madeira in luxe 5-sterren hotel v.a. 659,- f 1 kbestelsnel op www.pzc.nl/webwinkel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 45