Alleen bond blij met Oranje B Oranje A kan er na weekeinde heel anders uitzien ML MJVJ 41 Triest 43 42 en 43 Neeskens roept oude garde en jong talent op voor oefeninterland. Renate Groenewold verrast in Heerenveen met zege 3000 meter Zaterdag 15 november 2008 Terneuzense Ajacied Boere baalt van verlies tegen Feijenoord Tip? sport@pzc.nl door Leon ten Voorde ZEIST - Zomaar een opstelling uit 1989. Hesp, Sturing, De Wolf, Boe- rebach, Verkuyl, Suvrijn, Krüzen, Van Duren, Van Loen, Cooke en Bergkamp. Wat dit elftal na al die jaren nog zo bijzonder maakt? Het is de laatste ploeg die destijds in Frankrijk onder de naam Neder land B een wedstrijd speelde. Woensdag in Waalwijk wordt dat stof afgeklopt, want het schaduw- team van Oranje is nieuw leven in geblazen. Saillant detail: Dennis Bergkamp is er ook 19 jaar later weer bij, ditmaal in de rol van as sistent. Met Johan Neeskens als hoofd coach en ook Arthur Numan in de begeleidingsstaf dachten ze bij de KNVB louter enthousiasme te ont moeten. Maar het inkt van het plan was nog niet opgedroogd, of de clubs openden al het vuur. De kritiek loog er niet om en bij Feye- noord en Heerenveen overwogen ze zelfs even om een rechtszaak aan te spannen. Dat heeft geen en kele zin, zo liet de KNVB gisteren bij de bekendmaking van de selec tie weten, want de Fifa-regels schrijven voor dat de clubs ver plicht zijn om de spelers af te staan. Voor de voornaamste dwars ligger Feyenoord betekent dat Le- roy Fer, Kevin Hofland en Georgi- nio Wijnaldum zich maandag moeten melden op het landgoed De Rosep. „Donderdagavond heeft directeur betaald voetbal Henk Ke- sler een constructief gesprek met de mensen van Feyenoord ge voerd", aldus Kees Jansma, de woordvoerder van de bond. Het komt erop neer dat ze het er bij Feyenoord nog steeds niet mee eens zijn, maar de club legt zich bij het onvermijdelijke neer. Bondscoach Bert van Marwijk zegt de onvrede van de clubs niet zo goed te begrijpen. „Voor jonge spelers is dit een stimulans en voor oudere spelers een signaal. Ik weet zeker dat spelers als Hofland Het in ere herstelde Nederlands B-elftal speelt woensdag tegen Jong Zweden. De KNVB is en thousiast, de meeste clubs zien zo'n elftal niet zitten. en Koevermans ook blij zijn dat ze hiervoor zijn geselecteerd, want nu weten ze dat we ze nog in de gaten houden. Het is ook de be doeling dat we putten uit Neder land B als we bij Oranje blessures hebben. Met andere woorden: al die spelers die in Nederland B zit ten, maken ook nog kans om het WK te spelen. Het moet dan ook een uitdaging zijn om dit elftal te gaan spelen." Van Marwijk is het er niet mee eens dat spelers nu onnodig zwaar worden belast. „Ik heb als club- coach nog nooit een bond meege maakt die zoveel rekening houdt met de clubs als nu de KNVB. Wij houden de belasting van de spe lers heel goed in de gaten en dat is ook de reden dat we bijvoorbeeld Emanuelson niet hebben geselec teerd. Het gaat voorlopig maar om drie wedstrijden en de maand juni houden we zelfs helemaal vrij." Woensdag in Waalwijk is de af trap voor Nederland B met een duel tegen Jong Zweden. „We gaan niet tegen landen als Liech tenstein spelen. We leggen de lat hoog en willen het liefst tegen top- naties als Duitsland, Italië en Span je oefenen", aldus Van Marwijk, die alleen al hoge verwachtingen heeft van de bijeenkomsten op het trainingsveld. „Het lijkt me dat mannen als Johan Neeskens, Den nis Bergkamp en Arthur Numan die spelers nog heel wat kunnen bijbrengen." ZEIST - Bondscoach Bert van Marwijk presen teerde gistermiddag een selectie zonder verras singen voor het oefenduel van komende woens dag met Zweden, maar de kans is groot dat de groep er na het weekeinde heel anders uitziet. „Je moet altijd afwachten hoe de spelers de wedstrijden van de komende dagen doorko men", aldus Van Marwijk, die zelf vraagtekens plaatst achter de inzetbaarheid van Khalid Bou- lahrouz, André Ooijer en Nigel de Jong. „Het zou heel goed kunnen dat we maandag enkele spelers van Nederland B overhevelen naar Oranje", zei Van Marwijk. „En zo moet het ook gaan. Nederland B dient altijd ondersteu nend te zijn voor Oranje." Van Marwijk heeft na de blessure van Klaas-Jan Huntelaar niet overwogen om een nieuwe spits aan zijn selec tie toe te voegen. Die heeft hij genoeg. Een triest einde van een sublieme carrière ligt in het verschiet. Nie mand wenst het Ruud van Nistel- rooij toe. Om als dertiger nu nóg een keer terug te keren op het hoogste niveau na een maandenlange revalidatie, lijkt geen realistisch streven volgens sommige medi ci. Maar wellicht dat een terugkeer op een bescheidener niveau wél een realistisch doel is. Dan kan Van Nistelrooij mooi te rugkeren in de eredivisie. De eredivisie stelt namelijk weinig meer voor. Sterker, het Nederlands prolvoetbal zakt langzaam weg in het moeras van de middelmaat. Leuk voor de sensatie dat FC Lienden en Achilles'29 ten koste van profclubs de laatste zestien halen in het bekertoernooi. Maar de problemen die ook andere profs met de amateurs had den, zijn een teken aan de wand. De fusieverhalen rond Fortuna Sittard en Roda JC hebben niet uit luxe de kop op gestoken. De treurmars van PSV in de Champions League is geen toeval, even min dat het alweer drie jaar geleden is dat een andere club dan PSV in het hoofd toernooi meedeed. De bijrol van de Uefa Cup-deelnemers is veelzeggend. Clubs uit de subtop en middenmoot van de competities in B-landen blijken lastige of onneembare hordes. Maar ook dat is een vingerwijzing. Het is namelijk niet zo dat die gewezen subtoppers ineens zo goed zijn gewor den, nee, de traditionele toppers hebben aan kracht ingeboet. Daardoor wordt de top subtop en de subtop top.Het gat met de (kapitaalkrachtigste) toplanden is on mogelijk te dichten. Ja, het kan misschien wel. Maar dan moe ten de centen van alle 38 profclubs ver deeld worden over slechts vier, vijf clubs. Maar ja, dat is wellicht niet echt reëel. Te gen wie spelen die clubs dan? In een Eu roleague? Als dat de redding is, dan moeten de Ne derlandse clubs maar genoegen nemen met die figurantenrol in Europa. Dan kan Hoek wellicht nog 's stunten in de beker, dan kan Ruud van Nistelrooij op z'n ge makje komen afbouwen in de eredivisie en dan stillen we onze internationale honger naar succes maar met het Neder lands elftal. Rudy Boogert Johan Neeskens (links) maakte gisteren de selectie van Nederland B bekend. Dennis Bergkamp (rechts) wordt in het kader van de trainerscursus van de KNVB de assistent van Neeskens. foto Erik van 't Woud/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 43