met buren coffeeshops praten' De grenssteden zijn de weg helemaal kwijt Jan Stins wmwm DE PAGTER Bosch Car Service Asbak terug Drie jonge verstekelingen ontdekt BANDEN Veilig op weg met... PZC Zaterdag 15 november 2008 I 3 ANTIEK INTERIEUR Herenstraat 9 Segeersstraat 8 MIDDELBURG «0118-634133 www.depagterantiekeninterieur.nl Kaai 53 VEERE «0118-501854 Iedere zondag geopend! Compleet, goed, betaalbaar uurwerkmaker/ instrumentmaker W 7$^ V HiSr Voor al uw uurwerk restauraties Lid ^.Restauratoren Nederland'' wensen die vakwerk kunnen waarderen s DAMPLEIN 7, MIDDELBURG t. oxx8-636635 WWW. JANSTINS. NL COMMENTAAR Het aanbod aan voorgedraaide joints in een coffeeshop. foto Rick Nederstigt/ANP In steeds meer Zeeuwse cafés staat de asbak weer als vanouds naast de tap. Zo volgt Zeeland de landelijke trend. Het rookverbod in de horeca wordt steeds breder genegeerd. Minister Ab Klink van Volksgezondheid moet snel ingrijpen, anders is het tij niet meer te keren. De vraag is wat hij kan doen. Het rookverbod op het werk en in publieke ruimten heeft een bijzonder heilzame werking op mensen. Want vrijwel alle sociale rokers haken af En leven dus gezonder. Alleen de verstokte paffers staan nog te zieltogen op balkons, brandtrappen, bordessen, parkings of in speciale rookhokken met de sfeer van een afwerkplek. Dus het rookverbod werkt als een goede rem voor mensen die een beetje hulp nodig hebben om van een zeer ongezonde gewoonte af te komen. Maar op echte liefhebbers en op verslaafden heeft het geen effect. Zij zijn niet 'te redden'. Klink heeft bereikt dat er veel minder gerookt wordt. Die winst kan de minister maar beter duurzaam maken met een soepele regeling. Te beginnen in de horeca. Waar met wat slimme oplossingen best een scheiding van rokers en niet-rokers is te maken. Doet de minister dat niet, dan is de kans groot dat wat hij binnenhaalde binnenkort vervliegt door brede burgerlijke ongehoorzaamheid. door Conny van Cremberghe De Nederlandse grenssteden zijn op het gebied van het softdrugsbeleid de weg volledig kwijt. Diverse gemeenten had den er het voorbije jaar op gerekend dat het ka binet het nationale drugsbeleid in zoverre zou herzien dat de grenssteden de uitwassen van het drugstoerisme konden aanpakken. Het ka binet geeft echter geen kik, negeert de resolutie van de conferentie cannabisbeleid (een lobby groep met Gerd Leers, Dries van Agt, Jan Lo- nink en een tiental anderen) en maakt weinig haast met de evaluatie van het huidige beleid. „Het is oorverdovend stil in Den Haag", wee klaagt de Terneuzense burgemeester Jan Lo- nink. Lonink mag dan van minister Ernst Hirsch Bal- lin van Justitie weinig respons krijgen, dezelfde bewindsman was de eerste die het besluit van de burgemeesters van Roosendaal en Bergen op Zoom om de acht plaatselijke coffeeshops te sluiten toejuichte. Een weekje later kondigt een andere CDA-pro- minent, Pieter van Geel, het faillissement van het Nederlandse gedoogbeleid af. De PvdA in de TWeede Kamer rept even - mopperig - van populisme, maar Van Geel scoort toch - publici tair - punten. Het front van de grenssteden dat gezamenlijk vecht tegen de drugstoeristen is aardig aan het verbrokkelen. Deels vanwege het solistisch op treden van de Maastrichtse burgemeester Gerd Leers, die te pas en te onpas in de media zijn zegje doet over grote problemen in zijn stad, maar zelden zijn gezicht laat zien op het grens- stedenoverleg. Lonink: „Ik geef toe dat sommi gen zich aan zijn optreden ergeren, maar ik niet zo. Leers heeft echt met grote problemen te maken en die zijn qua omvang niet te verge lijken met wat bijvoorbeeld in Terneuzen of de Brabantse steden speelt." Deels omdat de steden - noodgedwongen door 'het gebrek aan richting vanuit Den Haag - elk met een eigen beleid op de proppen komen om de vloed van liefhebbers van roesmiddelen te keren. Roosendaal en Bergen op Zoom gooien de shops dicht in de hoop de overlast te - kunnen terugbrengen. Het besluit wordt in de Vlaamse grensgemeente, zelfs in Antwerpen, toegejuicht. Maastricht hoopt de shops nog bui ten de stadsgrenzen te kunnen vestigen, Ter- neuzen gaat noodgedwongen voorlopig verder met één shop en reduceert de verkoop door hasj en wiet in beperkte hoeveelheden alleen nog aan te bieden aan eigen (streek)bewoners. Venlo verplaatste de twee grote coffeeshops naar de Duitse grens, maar heeft inmiddels weer last van drie kleintjes in de binnenstad. Burgemeester Rob van Gijzel van Eindhoven overweegt grote coffeeshops te sluiten en in de stad alleen nog diverse kleintjes toe te staan. Een beleid dat Helmond eventueel wel over wil nemen. Zo gaat ieder zijn eigen gang. Of een wiettop op 21 november in Almere - en niet in Maastricht om de associatie met Leers niet op te laten gaan - de grensgemeenten dich ter bijeen zal brengen valt te betwijfelen. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de heren en da mes bestuurders uit de grenssteden weer sme ken om meer Haagse aandacht en die voorals nog niet krijgen. Burgemeester lan Frans Mulder van Hulst zal de top niet bijwonen. Zijn gemeente houdt sinds de jaren negentig angstvallig vast aan het nul-beleid. Geen coffeeshops en uitwassen hard aanpakken. Een evaluatie van het Hulster beleid is enige tijd uitgesteld. Mulder peinst er niet over om een andere weg in te slaan. Wel zou hij graag nader onderzoek zien naar de nieuwe verkooptechnieken van dealertjes. „De straatverkoop is wezenlijk anders dan tien jaar terug. Internet, mobiele telefoontjes en sms hebben daarvoor gezorgd. De veranderen de verkooptechnieken stellen ons voor nieuwe problemen die niet opgelost worden met het al dan niet openhouden van een coffeeshop", al dus Mulder. VLissiNGEN - De marechaussee heeft gistermorgen drie verstekelin gen van een Liberiaans schip ge haald. Het schip lag voor anker in de Westerschelde om brandstof in te nemen. De jongens (17 tot 19 jaar oud) komen uit Liberia en Ni geria. Ze zijn in Nigeria aan boord gegaan, vermoedelijk via het roer. Na acht dagen trokken ze met klopsignalen de aandacht van de bemanning. Die heeft ze aan dek gehaald. De kapitein van het schip, dat op weg was naar Rusland, heeft de Nederlandse autoriteiten gewaar schuwd. De jongens hebben asiel aangevraagd. Ze zijn naar een aan meldcentrum gebracht. Volgens een woordvoerder van de mare chaussee waren ze in goede ge zondheid. „Ze zijn goed verzorgd door de bemanning." Het komt een paar keer per jaar voor dat ver stekelingen op een schip worden ontdekt. AXEL BORSSELE Autocenter Snoodljk Drieschouwen-Zuid 18 GOES KAPELLE Autobedrijf de Muynck Quistenburg 8 Bosch Car Service Goes Dirk Dronkersweg 15 Garage Hoogesteger Dijkwelsestraat 59 Autobedrijf Kluyfhout Karreveld 4 Auto Service Van Liere Voltaweg 33 Autocentrum Terneuzen Handelspoort 2 <"0115 Autobedrijf Murre Gerbrandystraat 4 <"0118 VROUWENPOLDER Veersedam Auto Vrouwenpolderseweg 75 <"0118 KOUDEKERKE MIDDELBURG TERNEUZEN VLISSINGEN <"0115 *"0113 *"0113 **0113 *"0118 **0118 - 56 20 45 - 35 08 63 - 27 36 65 -34 13 15 - 55 19 91 - 62 76 80 - 64 92 80 -46 46 44 - 59 15 24 Service

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3