>wagen al voor de deur staat De huurder 'Waterschap is overbodig' J versluis willeboer PZC Zaterdag 15 november 2008 37 jaar minder mensen wegens ige jaren. Dat blijkt uit cijfers van een kanttekening is op zijn plaats, lanken aan de inzet van de in het werk om wanbetalers via igetteringscursussen en :n laatste kans te geven. an der Vleuten grijpen, bijvoorbeeld." Anderen zijn hem voorgegaan. Bij veel bouwcorporaties kunnen wanbeta lers na één maand huurschuld al rekenen op de onverdeelde aan dacht van de afdeling incasso, een woonmaatschappelijk werker of deurwaarder. Neem L'Escaut, de Walcherse bouwcorporatie die met 6500 woningen actief is in Vlissingen en Oost-Souburg. Mana ger woondiensten Thea de Feijter: „Een jaar of vier geleden zaten wij hier in Zeeland aan de top, met iets meer dan vijftig ontruimin gen. Tien procent van onze Huur ders kampt met huurachterstand. Tot twee jaar geleden was het heel simpel: huurder betaalt niet, huis wordt ontruimd. Maar het is wel het meest trieste wat je kan over komen. We hebben toen samen werking gezocht met de Krediet bank Walcheren. Na twee maan den achterstand verwezen wij huurders daar naar door. Zo werd vaak toch een oplossing gevonden. Vorig jaar besloten we dat onze in cassomedewerkers al na één maand achterstand zouden gaan kijken wat er aan de hand was en of er hulp geboden kon worden. Sinds juni dit jaar hebben wij een woonmaatschappelijk werkster in dienst. Ontruimingen kosten geld, procedures kosten geld. Die me vrouw betaalt zichzelf terug. Ik schat dat we nu een kwart minder uitzettingen hebben." Zachte heelmeesters maken stinkende wonden. Dat be sef dringt steeds dieper door. Ook bij Woongoed Zeeuws-Vlaanderen (6300 wonin gen) liepen de huurschulden enorm op. Vorig jaar werd beslo ten extra mankracht in te zetten, vertelt Jaap Pijpelink van de afde ling incasso. „Is het geld er tegen het eind van de maand nog niet, Arianne (25), een jonge, al leenstaande moeder, had zonder de hulp van de woonmaatschappelijk werkster de ze kerst wellicht als dakloze in een opvanghuis gevierd. „Nog toen ik zwanger was, verliet de vader van mijn kind mij", ver telt Arianne. „Hij liet mij achter met schulden. Ik had een deeltijd baan en dacht: er komt toch geld binnen? Dan komt het ooit toch gewoon goed? In feite sloot ik mijn ogen voor de situatie. Ik vul de het ene gat met het andere. De aanmaningen bleven ongeopend liggen." Arianne kreeg een brief waarin stond dat ze uit haar huis gezet zou worden. „Als ik dat wilde voorkomen, moest ik direct ko men praten. Op kantoor had ik een gesprek met de incassomede werker en de woonmaatschappe lijk werkster. Toen drong pas door dat het goed mis was en dat ik op straat kwam te staan met rnijn kind. Ik barstte in huilen uit. Ze legden me uit wat budgethulp is. Iemand beheert jouw inkomen en je leert hoe je met geld moet om gaan. Je vaste lasten worden be taald, je krijgt een weekgeld en van de rest worden schulden afbe taald. Ze helpen niet alleen met budgetteren, maar ook met de be- foto's Lex van Lieshout/ANP antwoording van brieven van schuldeisers. En ze vragen kwijt schelding van belastingen en hef fingen aan. Het is helemaal vrijwil lig. Stel dat ik wil stoppen, dan kan dat. Maar dan zit ik wel weer direct in de problemen. Dan is het wat de woningbouwvereniging be treft over en uit." Dat gesprek is nu twee maanden geleden. „Ik ben ontzettend blij dat ik deze kans heb gekregen en dat ik en mijn zoon nog een dak boven ons hoofd hebben. Echt, vreselijk opgelucht." Sinead Arloff is woonmaatschappe lijk werkster bij L'Escaut. Elke week verdiept Sinead zich in een stuk of vijf gevallen van huurach terstand. Soms is een telefoontje verhelderdend, anders volgt huis bezoek. „Ik kijk of er meer aan de hand is. Zijn er tekenen van ver waarlozing? Liggen er stapels post? Is iemand geestelijk in orde? Hoe is de woonomgeving?" De ontvangst verschilt. De een is blij dat er een echt mens aan de deur komt, met oplossingen en be moedigende woorden. De ander voelt het bezoek als een inbreuk op de persoonlijke levenssfeer. „Als iemand mij wegstuurt, houdt het op. Dan kan zo iemand nog bij ons langskomen voor een gesprek, maar als ook dat niet gebeurt, scha kelen we zonder meer de deur waarder in." dan plegen we een telefoontje. En sinds kort hebben we iemand die in de avonduren rondrijdt en op huisbezoek gaat. De cijfers liegen er niet om. Het aantal - vooral jon ge - mensen met schulden neemt toe, maar het aantal aanzeggingen is met 40 procent gedaald en het aantal daadwerkelijke ontruimin gen zelfs met de helft, vergeleken bij vorig jaar." RWS in Goes stuurt bij de aanma ning gelijk een folder mee over schuldhulpverlening, heeft een Woonherkansingsproject en werkt nauw samen met gemeen ten, maatschappelijk werk en be windvoerders. Resultaat: de som aan uitstaande huurschulden is sterk gedaald. Een rondgang langs de grote bouw corporaties in Zeeland levert bijna overal hetzelfde beeld op. Intensie ve bemoeienis en snel ingrijpen, in het belang van verhuurder én huurder. Een maand achterstand valt nog in te halen, maar drie maanden wordt al bijna ondoen lijk. Vandaar. „Het lijkt sociaal om een huurder uitstel van betaling te geven", zegt deurwaarder Mariëlle Buys, „Maar je helpt er in feite nie mand mee." 'Soms helpen bewoners zelf mee de spullen in dozen te pakken'. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het waterbeheer in Nederland is sterk verbrokkeld. Mi nisteries, provincies, gemeenten, waterschappen: ieder zingt zijn ei gen lied. Dat moet veranderen, vindt de Statenfractie van Groen- Links, die dan ook pleit voor het onderbrengen van de watertaken bij Rijk en provincie en het over dragen van de waterzuivering aan nutsbedrijven. De waterschappen kunnen dan verdwijnen. De Statenfractie doet deze uit spraak in een commentaar op het rapport van de Deltacommissie. GroenLinks stelt dat het advies van deze commissie schreeuwt om een krachtige waterorganisatie. „De waterschappen hebben aange toond daar niet in thuis te horen." Volgens de Statenfractie stellen de Zeeuwse waterschappen zich bij een aantal grote ontwikkelingen vooral op als 'hindermacht' en hebben ze onvoldoende oog voor het algemeen belang. In het commentaar pleit Groen Links voor een snelle aanpak ('nu en zonder aarzeling') van de zand- honger in de Oosterschelde (ver dwijnen van platen en slikken). De fractie kant zich tegen verdere verdieping van de Westerschelde en vreest dat die via een admini stratief trucje (kielspeling terug brengen tot één meter) toch wordt binnengehaald. GroenLinks wil dat in het Zoommeer genoeg zoet water beschikbaar blijft voor de landbouw en wil er de overgang naar zilte teelten bevorderen. Arnesteinweg 27 4330 ÉA Middelburg T 0118 - 62 90 56 F 0118 - 63 47 16 E info@versluisenwitleboer.nl www.versluisenwilleboer.nl - beglazing - kunststof kozijnen - aluminium kozijnen - hardgiazen deuren en puien - rolluiken en zonwering

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 39